Xavier's School - X-Men Serileri

X-Men platformumuz açıldı. Bütün X-Men çizgi romanlarıyla ilgili paylaşımlarınızı burada yapabilirsiniz.

Hickman iki yeni seriyle dönüyor, önce House of X, sonrasında ise Powers of X.

House of X ve power of X sayi 4 varyant

MCU’da nasıl gözükeceklerini çok merak ediyorum. Ve Jubilee de ön planda olan karakterlerden biri olacakmış gibi geliyor.

Kitty’nin Peter’a yazmasını filan da görsek hoş olurdu

Şu kostümler ile goruruz umarim
House of X ve power of X e başliyicam ikisi bir okunmasi gerekiyormuş.Satış rekorlari da kiriyormuş seri

Ben 92 çizgi dizisindeki kostümlerin varyasyonu olması daha iyi olur.

X-Men herhalde en karışık ve nereden başlanacağı konusunda en kafa karışıklığı yaşanan title. Buna biraz yardımcı olmak isterim. Aşağıdaki başlangıç noktaları bence çok uygun olacaktır.

1. SILVER AGE DÖNEMİ (1963 - 1975)

Birçok Marvel başlığı gibi, X-Men de Stan Lee ve Jack Kirby tarafından yaratılmıştır (ikilinin birlikte yarattığı diğer eserlerden bazıları: Fantastic Four, Avengers, Thor, Nick Fury, Hulk, Ant-Man ve Black Panther). 1963 yılında başlayan seriyi Jack Kirby 15 sayı civarı çizmiş, Stan Lee ise başka çizerlerle birlikte 35. sayıya kadar devam etmiştir. Bu dönemde takımı oluşturan beşli Professor X önderliğinde Cyclops, Beast, Angel, Marvel Girl (Jean Grey) ve Iceman’dir. O dönemlerde seri “ayrımcılık/ırkçılık karşıtlığı, toplumsal sorunlara duyarlılık” gibi konuları hiç işlemez, o tip konularla anılmaz. Daha sonra seri Roy Thomas ve Len Wein yazarlığında devam etse de satışları gitgide düşen seri 67. sayısından sonra yeni hikayeler üretemez ve 93. sayıya kadar hep eski hikayelere eklenmiş filler sayılar ve gereksiz doldurma sayılarla devam eder. Franchise bitme noktasındadır, Atom’un Çocukları’nın satışlardaki şansı dönemdaşları Fantastic Four ve Spider-Man gibi değildir ve iptal edilmesine ramak kalmıştır.

1. CLAREMONT DÖNEMİ (1975-1991)

Chris Claremont, 1950 doğumlu İngiliz kökenli ama Amerikan olan bir çizgi roman yazarıdır. Yazarın adını bu döneme verme sebebim kendisinin 1975’ten 1991’e kadar Uncanny X-Men dergisinin (94. sayıdan 279. sayıya kadar) yazarlığını kesintisiz bir şekilde yapması, aynı dönem içinde de Excalibur, New Mutants ve Wolverine gibi uzun soluklu serileri yıllarca yazıp hem X-Men külliyatını herkesten çok daha fazla yazması hem de bilinen en klasik hikayeleri (Dark Phoenix Saga, God Loves Man Kills, Days Of Future Past ve Mutant Genesis gibi hikayeler bunlardan bazılarıdır), yine bu dönemde bizzat kendisinin kaleme almasıdır. Daha sonraki yıllarda da en az bu kadar mutant hikayesi kaleme alacak olan yazarın yolculuğu Len Wein’in yazdığı “Giant Size X-Men #1” ile başlar. Bu sayıda Len Wein tüm tabuları ve klişeleri yıkmış, tamamı beyaz ve Amerikalılardan oluşan X-Men takımına bir Rus olan Colossus’u, bir Kanadalı olan Wolverine’i, bir Kenyalı olan Storm’u, bir Alman olan Nightcrawler’ı, bir kızılderili olan Thunderbird’ü ve bir İrlandalı olan Banshee’yi katmıştır. Mevcut X-Men takımı üyelerinden daha fazla sayıda eklenen yeni karakterler seriye soluk getirmiş, bu sayının hemen ardından çıkan X-Men #94 ile (141. sayıya kadar “uncanny” ibaresi yoktu) Chris Claremont dönemi başlamıştır. X-Men’in klasikleşmiş neredeyse tüm hikayeleri bu döneme ait olmakla birlikte X-Men: The Animated Series adeta bu dönemin bir ürünüdür. X-Men filmlerinin büyük bir çoğunluğu da bu dönemdeki hikayelerin uyarlamalarıdır.

1. MORRISON DÖNEMİ (2001-2004)

Her ne kadar 1991’de yazmayı bıraksa da, daha sonraları tekrar tekrar bir sürü mutant hikayeleri yazan Chris Claremont tartışmasız X-Men franchise’ı için en tepe nokta ve milattır; fakat ardından gelen ve 3 yıl boyunca New X-Men dergisini yazacak olan Grant Morrison da en az bir o kadar dengeleri değiştirecektir. Bu iki dönem arasında çıkan Age of Apocalypse ve Onslaught gibi büyük event’leri bile önemsiz kılabilecek kadar güçlü bir yazarlık ortaya koyan Morrison, 42 sayı boyunca (114-154 ve annual 2001) yazdığı bu seride mutantların hikayesini değiştirip tamamen farklı noktalara götürmekle kalmamış, daha sonra oluşacak olan bir olaya da belki de editoryal olarak zemin hazırlamıştır.

1. MUTANT DEVRİMİ (2004-2016)

Grant Morrison’ın mutantlara kattığı vizyonu bir nevi tırpanlayan ve işi “daha sınırlı tutmak” isteyen Brian Michael Bendis, 2004 yılında House of M hikayesiyle bir nevi mutant soykırımı yapmış ve Messiah Era’yı (Mesih Dönemi’ni) başlatmıştır. Türkçe yayınlarda sınırlı olarak da olsa var olan bu Mesih Dönemi, aynı zamanda X-Men’in ilk günden beri lideri olan Cyclops’un liderlik vasfının günden güne artacağı bir dönemdir. Cyclops’un başlattığı ve 2012 gibi Uncanny X-Men dergisinde iyice başkaldıran bu devrim, 2016’daki Death of X ile bitecektir.

Şimdilik bu kadar. Seriyi şu an Jonathan Hickman devraldı ve bence en tepelere şimdiden yerleşti, fakat daha 5 fasikül çıktığı için buraya almakta lüzum görmedim. Umarım bu başlangıç noktaları işinize yarar, iyi forumlar :slight_smile:

9 Beğeni

Bence direk o kadro olmalı.

1 Beğeni

3 Beğeni

Arkadaşlar şu anda X-Men çizgi romanlarında tarih tekrardan yazılıyor. Umuyorum işi gücü bırakıp okuyorsunuzdur.

1 Beğeni

Bence şu an Marvel/DC/bağımsız demeden açık ara en iyi sayılar House of X/Powers of X sayıları. Jonathan Hickman çağımızın en büyük yazarı.

1 Beğeni

Elbette Hickman çok özel bir iş yapıyor ancak aldığı kararların kitle tarafından bu kadar olumlu karşılanması doğru mu bilmiyorum. Bence üzerine tartışılması gereken mevzular bunlar. Eleştirilmesi gereken yerler var. Bu serinin değerini azaltmayıp tam tersine arttıracaktır.

Hickman’ı çok çok severim en iyi eseri bence Fantastic Four’dur ve Byrne seviyesine bu kadar yaklaşan tek yazar ongoing serilerde ama Geoff Johns’un önüne koyamam şimdilik.

1 Beğeni

Doğru söylüyorsun. Ben onu şok etkisine bağlıyorum biraz. Ben öyle hissediyorum en azından. Seride öyle olaylar oluyor ki! Hem de her sayıda. İnsan ne diyeceği şaşırıyor. Sanki herkes fırtına öncesi sessizlik gibi bekliyor. House of X ve Powers of X tamamlanıp, Dawn of X dönemine geçildiği zaman sanki taşlar daha yerine oturur ve bu iki seri daha net görülür diye düşünüyorum. Zira seri için ne desek haftaya büyük bir twist ile değişiyor.

2 Beğeni

Aslında biz ilk sayıdan klon teorisini konuşmaya başlamıştık aynen çıkması keyfimi kaçırdı.

1 Beğeni

X-Men serilerini okuyanlar için spoiler olabilir.

2 Beğeni

MCU için sormuşlar ama aynı soru çizgi roman için de sorulabilir.

1 Beğeni

Şahsen modern sarı kostümü tercih ederdim.

wolverine

1 Beğeni