Usagi Yojimbo

Samuray Tavşan Usagi’nin Maceraları

Stan Sakai’nin, Japonya’nın Edo Dönemi’nde yer alan bir Ronin Tavşan’ı anlattığı Usagi Yojimbo, geçtiğimiz günlerde Presstij’den aynı anda 7 sayı olarak yayınlandı. Japon kültüründen öğelere sahip olan seri, başta Akira Kurosowa olmak üzere, yakın dönem popüler kültüründen de izler taşımakta.

Toplamda 7 sayıya ayrılmış olan ve 4 hikayenin anlatıldığı fasikül formatlı serinin ilk sayısı çeşitli varyant kapaklara da sahip. Edisyonun en önemli yönü ise orijinal sayfa boyutlarında basılmış olması. 24 sayfadan meydana gelen fasiküller Usagi Yojimbo’nun halen devam eden 2019-2020 serisinin renkli versiyonuna sahip. ABD’de şimdiye kadar 11 sayı çıkan serinin büyük bir bölümü bir defada ve maceralar yarım kalmadan yayınlanmış oldu böylece.

Bunraku
1, 2 ve 3. fasiküllerde yer alan hikaye, okur için tam anlamıyla bir başlangıç sunuyor. Her ne kadar bir orijin anlatımı içermese de hikayeye sade ve karmaşadan uzak bir şekilde adım atma imkanı sağlıyor. Usagi’nin geri planda kaldığı ilk macerada Susake karakteri de seriye dahil oluyor.

Kahraman
4 ve 5. sayıda yer alan hikaye ilk üç sayıya göre çok daha derin bir öykü anlatımıyla okura sunuluyor. Yolculuk esnasında tanıştığı bir karakterin hikayesini dinleyen Usagi, serinin belki de en tempolu macerası olan bu öyküde bir anda kendisini problemin ortasında buluyor.

Adaçigahara’nın Gulyabanisi
Tempolu geçen iki maceradan sonra Usagi’nin dinlenmesine de imkan sağlayan bir geçiş hikayesi işleniyor. 6. sayıda başlayıp biten tek sayılık bu macera, karakterin orijinini merak eden ve sessizlik içinde geçmişe yolculuk yapmak isteyen okur için de kısa bir mola fırsatı.

Higaşi’nin Kılıçları
Bir durgun bir tempolu macera sıralamasını bozmayan bu öykü, tek sayı sürmesine rağmen baştan sona hız kesmeyen bir anlatıma sahip. Serinin esprili yanını da gösteren 7. sayı, şimdiye kadar yayınlanan sayılar içinde en iyiler arasında kendine yer bulabilecek bir hikayeye sahip.

Genel anlamda, tekrara düşmeyen ve her macerasında farklı bir atmosfer sunan seri, bu türün meraklılarının yanı sıra farklı bir hikaye deneyimlemek isteyen okurlar için de ideal bir tercih.

Daha önce Ninja Turtles’ın çeşitli serilerinde defalarca görünen Usagi için, yakın zamanda Netflix tarafından bir animasyon dizi uyarlamasının yapılacağı da duyurulmuştu. Yapımcıları arasında James Wan’ın da yer aldığı Atomic Monster ve Dark Horse Entertainment’ın da olduğu animasyon serisi, Samurai Rabbit: The Usagi Chronicles ismiyle yayınlanacak ve genç samuray Yuichi’nin maceralarını anlatacak.

4 Beğeni