The Wheel of Time (Zaman Çarkı)

Malum önümüzdeki zamanda dizi geliyor Amazon yapımcılığında. Diziyle ve kitapla olan her konuyu bu başlıkta konuşabiliriz. Robert Jordan’ın bu mükemmel eserini Sinema yerine Tv’ye taşıma fikri beni her zaman çok mutlu etmişti. Umarım çok beklemeden izleme şerefine nail olabiliriz

7 Beğeni

Diziyi büyük bir merakla bekliyorum. Amazon yeni duyurduğu dizilere büyük bir yatırım yapıyor. Dizinin hakkıyla uyarlanacağını düşünüyorum. Kitaplarda da en son Yenidendoğan Ejder’i bitirdim. Jordan son derece başarılı bir evren kurmuş. Dizi önümüzdeki dönemin hit yapımlarından biri olacaktır.

5 Beğeni

Game of Thrones’un yerini ya bu alır yada Lotr dizisi alır. Earthsea’de uyarlanıyor. O da olabilir. Amazon yeni HBO olma yolunda ilerliyor valla

Bu arada senaryo yazımı geçen yıl başlamıștı, Muhit’te bu başlığı ben açmıştım ordan hatırlıyorum. İlk haberide buydu hatta başlığın. Şuan büyük ihtimal ilk sezon yazımı bitmiştir.

3 Beğeni

Yeni streaminglerin en güçlüsünü bende Amazon olarak görüyorum. Ama HBO’un yerini alabileceklerini düşünmüyorum. Belki yüksek bütçeli yapımlar olarak alabilirler. HBO’nun sektöre en büyük etkisi 90’lar sonu 00’li yıllar başındaki dizileri oldu. Açıkçası o kaliteyi o zaman zarfı içerisinde kimsenin tekrarlayabileceğini düşünmüyorum ki HBO’nun kendisi de buna dahil. Şu dizilere baksana;

• The Sopranos
  • The Wire
  • OZ
  • Sex and the City
  • Six Feet Under
  • Rome
  • Carnivale
  • Deadwood
  • Entourage

Harika diziler yaptılar.

3 Beğeni

Birtek Sopranos ve Sex and the City izlemedim burdan. Diğerlerini izledim. Şimdi şöyle birşey var HBO’da bu dizileri bir anda yapmadı. Yıllar boyu süren bir yayın hayatının sonucu olan ürünler bunlar. Amazon’a bakıyoruz şuan seri dizi üretimine geçeli yalnızca 2 yıl oldu. Ve sadece bu 2 yılda duyurduğu/yaptığı diziler şunlar ;

Lord of the Rings dizisi
Wheel of Time
Dark Tower
Discworld (BBC ile)
Ringworld
Three Body Problem
Conan The Barbarian dizisi
Carnival Row
The Boys
Good Omens
Lazarus
Cortes
Outrider
Tong Wars
Snowcrash
Culture
The Peripheral

Liste daha uzar gider de neyse postu uzatmayayım. Listedeki dizilerin 6-7 tanesinin kaynak materyalini tüketmiş biri olarak söyleyebilirim ki neredeyse hepsi eğer düzgün uyarlanırsa tarihe geçecek diziler. Amazon’un da zaten büyük bütçeler döktüğü belli dizilerine. Ayrıca listedeki dizilerin bazılarını günümüzün dev sinema yönetmenleri çekecek ve oynayacak. Demem o ki daha sadece 2 yılda bunları duyuran bir markanın HBO kadar yayıncılık süresi yapsa onun kadar başarılı olacağına hatta %80 ihtimal onu geçeceğine çok rahat ihtimal veriyorum ben. Bu daha Amazon için başlangıç kim bilir neleri duyuracaklar. 160’a yakın dizi izledim 9 yıl içinde ve iki yılda bu kadar devasa diziler duyuran bir kanala denk gelmedim. Tabi ne olacak göreceğiz hep birlikte.

2 Beğeni

Söylediklerine katılıyorum.

Yalnız bu kısım bana biraz hızlı geliyor işte. Netflix ilk original dizilerini piyasaya sürdüğünde benzer bir heyecanla dedim tamam her işini izleyebileceğimiz bir platform geliyor. Ardından sayı artışı ile birlikte kalite düştü. Şimdi Netflix dizisine başlamaya korkar oldum.

Amazonun duyurduğu diziler gerçekten çok iyi. Ben bunların bırak kötü olmasını ortalama olmasını bile kaldıramam açıkçası. Hız bu işlerde bazen korkutuyor beni.

2 Beğeni

Bu kesinlikle bende de var. Mesela şu listedekilerin en az 3 tanesinin GoT kadar etki yaratması beklentisindeyim. Hız konusunda katılıyorum Netflix dizilerinin hali ortada. Umarım aynı hazin son olmaz.

2 Beğeni

Amazon’un bazı dizilere ayırdığı bütçe cidden akıl almaz. Nasıl şeyler izleyeceğimiz konusunda aşırı heyecanlıyım.

2 Beğeni

Bu diziden beklentim çok yüksek.Lotr ile bu got un bıraktığı yeri fazlasıyla dolduracaklar fantastik edebiyata doyacağız.Teoriler karakterler vs güzel olacak umarım ikisi de.

3 Beğeni

Ben de geçen yıl en son 11.kitaba gelip orada bırakmıştım. Üniversite sınavı falan derken. Bu yıl da okumadım ama geri dönmeyi heyecanla bekliyorum. Sanderson seriyi nasıl noktalamış en merak ettiğim şeyler arasında

2 Beğeni
3 Beğeni

Oha, müthiş casting haberi. Çok sevindim

2 Beğeni

Good choice

2 Beğeni

Hadi bakalım ilk güzel cast haberi geldi.

1 Beğeni

Rosamund Pike’da yeterince iyi bir cast haberiydi zannımca.
Yalnız şöyle bir sıkıntı var bu abi Rand’ın babasını oynuyor şu anda ve kitaptaki rolü oldukça azdı. Bir yandan kitabı işlerken bir yandan da kitaptan farklı şeyler izleyeceğiz zannedersem.

1 Beğeni

aa o da vardı doğru. Unutmuşum

2 Beğeni
1 Beğeni

Demek 2.sezon onayını almış ha.
Ya bu dizi çok zor 1000 küsur karakter var kitapta ve hepsini hatırlamak güç dizide bunu ve bütün olayları nasıl kotaracaklar çok merak ediyorum. İlk sezonun ilk kitabı tam işleyeceğini de zannetmiyorum. 2.sezon da illa ki ilk kitabın bir kısmını işler bence.

Amazon fişini çekmezse dizi 15 16 sezon rahat gider hatta belki daha bile fazla ama 4 5 sezona sığdırmak isterlerse karman çorman bir hikaye karmaşası izleriz

1 Beğeni

Belki belli başlı öyküleri alırlar sadece yan hikayeleri almazlar kitabı bilmiyorum daha okuyamadım da :smiley: öyle kurtarabilirler belki veya bölüm sayısı 20 olur sezon başı

1 Beğeni

Kitap GoT gibi yan hikaye barındırmıyor. Bütün hikaye 6 ana karakter üzerinden yürüyor.

2 Beğeni