The Lord of the Rings

Bilindiği üzere Amazon, bir The Lord of the Rings dizisi yapacak. Aslında pek detay bilmiyoruz. Bildiğimiz sadece bunun çok büyük bir dizi olacağı. Dizinin önümüzdeki sene başlaması planlanıyor. Bu başlık altında dizi ile ilgili gelişmeleri paylaşabilir, dizi üzerinde konuşabilirsiniz.

image

4 Beğeni

Amazon Prime’ın Lord of the Rings dizisi belki de şu an tüm dünyanın en merakla beklediği dizi projesi durumunda. Özellikle de Game of Thrones’un önümüzdeki aylarda final yapacak olması vesilesiyle Tolkien’in dünyasına dönmek isteyen fantastik ve epik maceraları sevenlerin sayısında hatırı sayılır bir artış var. Amazon Prime henüz prodüksiyonu başlamayan hatta senaryosu bile tamamlanmayan diziye dair heyecanı diri tutmak adına kendi sitesinde interaktif bir Orta Dünya haritası yayımladı. Azılı Tolkien okuyucuları elbette boş durmadı ve bu harita üzerinden dizinin gidişatına dair tahminler yürüttü. Dizinin yapımcıları Peter Jackson’ın yönettiği sinema filmlerinde işlenen konulara dokunmayacaklarını, Tolkien’in Orta Dünya’da geçen onlarca öyküsü olduğunu ve bu öykülerin ışığında, uzun ömürlü bir dizi kurgulamaya niyetlendiklerini belirtiyorlar.

Tolkien hayranları aslında dizinin Silmarillion’u konu edinmesini bekliyorlardı ancak Amazon Prime’ın yayınladığı interaktif Orta Dünya haritasındaki detaylara bakılınca, Silmarillion uyarlamasının oldukça uzak bir ihtimal olduğu görülüyor. Silmarillion’un konu edinilmesi için dizinin İlk Çağ’da geçmesi gerekiyor ancak Amazon Prime’ın haritasına baktığımızda bazı bölgelerin Üçüncü Çağ’daki adlarıyla anıldıkları görünüyor. İlk dikkat çeken detay, Rhovanion bölgesinin güneyinde yer alan Mirkwood ormanının doğu bölgesinde işaretlenen East Bight of Mirkwood adlı yer. Bu bölgenin Üçüncü Çağ’da Kuzey insanları tarafından dikilen ağaçlarla oluşturulduğu biliniyor. Bu yeni haritanın ışığında diziye dair oluşan bir beklenti daha çökmüş oldu. Lord of the Rings hayranları ayrıca dizinin genç Aragorn’un hikayesine odaklanmasını da bekliyordu ancak haritada Rohan’dan önce aynı bölgede bulunan Calenardhon’un işaretlenmiş olması bu ihtimali de ortadan kaldırdı. Bilindiği gibi Aragorn, Rohan krallığı kurulduktan 400 yıl sonra doğmuştu. Şimdilik Lord of the Rings dizisine dair bilinenler bu kadar. Amazon Prime bize yeni ipuçları sağladıkça biz de yeni detayları sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

7 Beğeni

Vayyy, güzel haber. Merakla bekliyorum.

3 Beğeni

O kadar güzel karakterler var ki şu evrende, iyi ki zaten 3 müthiş filmde gördüğümüz Aragorn’un üzerine odaklanmıyorlar. Kişisel olarak Turin Turambar görmek isterdim ama olmayacak gibi duruyor.

3 BeğeniBence de dizi 1 . aragon anlatacak.

1 Beğeni

Filmlerde olmayan karakterlere yer verilmesi daha güzel olur.

5 Beğeni

Ejderhaa görme olasılığımız_?

1 Beğeni

Çok fazla olduğunu sanmıyorum, altı filmlik seride bile kaç defa gördük. :smiley:

Bir de dizi bütçesini optimum kullanma durumu söz konusu olabilir.

1 Beğeni

Görebiliriz mümkün 3.çağın başında ejderhalar 3.çağın sonlarından daha fazla bulunuyor orta dünyada. Balrog da görebiliriz hatta

1 Beğeni

3 Beğeni

Yüzüklerin yapıldığı çağa gidiyoruz.

4 Beğeni


2 Beğeni
3 Beğeni

Kendisi belki de tek güzel denilebilecek GoT 2. Bölümü yazmış bu arada, Amazon’dan güzel hamle.

1 Beğeni

Tolkien okumaya nereden başlayayım?

Hobbit - LOTR - Silmarillion - Hurin’in Çocukları diye bir sıralama öneririm. Yani çıkış sırasına göre. Türkçeye çevrilince de Beren ve Luthien - Gondolin’in Düşüşü’nden devam edersin.

3 Beğeni

Sağol :slight_smile:

1 Beğeni

LOTR - hobbit - silmarlion - hurin

Son olarakta İthaki’nin çıkardığı Tolkien Mirası serisindeki kitaplara bakabilirsin. İsimleri şöyleydi sanırım: Roverandom, Ham’li Çiftçi Giles, Büyük Wootton Demircisi ve Tom Bombadil’in Maceraları (Seride Hobbit de var fakat Hobbit’i ilk olarak okumanı öneririm)

1 Beğeni