The Lion King 2019 İnceleme

Yayınlandığı yer: http://sonkule.com/the-lion-king-2019-inceleme/

Merhabalar, ben yeni yazarlardan Eylül. Bugün karşınızda büyük bir Disney hayranı olarak klasiğini de pek sevdiğim Aslan Kral yani The Lion King’in canlıymış gibi göründüğü filmi inceleyeceğim.  Yazıyı okuyan herkesin klasik filmi izlediği şeklinde yapacağımdan dolayı spoiler uyarısı vermem çok mantıksız olur diye düşünüyorum. Zaten klasik film 1994 yapımı olduğu için şimdiye klasiği izlemediyseniz neden…

9 Beğeni

Sanırım filmin başlığı yok o yüzden buraya bırakıyorum düşüncelerimi.
Film hakkında en büyük sıkıntım arka plan geçişleri, simba zazuyu atlattıktan sonra yeşillikte yürüyor ve kamera açısının değişmesiyle beraber arka plan fil mezarlığına dönüşüyor. Simba kayalıktan kaçarken 3-4 farklı arazide yürüdüğünü görüyoruz ama hiç bir zaman bu araziler arasındaki bölgeyi göremiyoruz, hepsi kamera geçişleri sırasında oluyor ve bariz göze batıyor bu durum. Klasik çizgi film olsa bu bir problem olmaz ama bu tarz efektlerle çok yapay duruyor ve filmin takibi zorlaşıyor. Eğer kamera açısıyla bir zaman atlaması anlatılmak isteniyorsa yine tutarsız ve bunu seyirciye (en azından bana) geçirmede büyük sıkıntıları var filmin.
Film hakkındaki diğer sorunum seslendirmeler, ben animasyonlarda türkçe dublaj izlemeyi tercih eden ve çoğu zaman memnun ayrılan bir kişi olarak, son yıllarda gördüğüm en kötü dublajlardandı diyebilirim. Mufasanın mezarlıkta sırtlanlarla olan kavgasında, girişi dışında kükremiyor bile yahu küçük hırlamalar oluyor sadece, hani simba kükreyemediği için alay konusu oluyor ya hah işte o sesi tekrar ediyor mufasa. Scarın o zeki ama sinsi ses tonundan eser yok ve ne zaman bi şarkıya girecek olsalar seslendiren kişinin değişmesi ya da arka planda back vocal tarzı takılan hayvanların sesinin şarkıyı söyleyen karakterin sesinden fazla çıkması hiç hoşuma gitmedi
Pumba yine muazzamdı, ama yeni timonu ve yetişkin simbayı seçen insanlar kim çok merak ediyorum, özellikle Harun Can deadpool ve bıçak fetişisti dövmeli joker dışında kimseyi seslendirme lütfen.

İlk yazınmış sitedeki, eline sağlık başarılar

7 Beğeni

Çok teşekkürler :grin:

1 Beğeni

The Lion King sinemada izlediğim ilk filmdi. İzlerken küçük yaşta olmama rağmen çizgi filmden ziyade gayet duygusal tonda bir film olarak izlemiştim. Yeni filmi henüz izleyemedim ama epey merak ediyorum.

1 Beğeni

The Lion King’i ben de sinemada izlemiştim. :grinning:
Emeğine sağlık SeptemberPond güzel bir yazı olmuş.

1 Beğeni

Gramer naziliğimizi yaparak başlayalım, da ayrı olacak.

Ben orijinal dil seçeneğiyle izlenmesi gerektiğini düşünüyorum, Mufasa’nın sesinden etkilenerek izlemek, resmen alınan keyfi 2 katına çıkarıyor. Aynı şekilde dublajlı izlemek de filmden alınan keyfi olumsuz olarak etkiler kesinlikle.

Bu konu, filme gitmeden önce benim de en çok korktuğum konulardan biriydi. Animasyona göre, duyguları nasıl yansıtacakları konusunda soru işaretleriyle gittim filmde. Bu filme gitmeden önce, animasyonunu izledim ve o sahnede hüngür hüngür ağlayan ben, bu filmde Mufasa’nın ölüm sahnesinde çok etkilenemedim. Duyguyu tam olarak geçiremediler bana.

Onun dışında filmin aldığı yüzlerce komik olumsuz eleştiriyi haketmediğini düşünüyorum. Sırf letterboxd’de gördüğüm negatif bir yorum “çok gerçekçi olmuş” minvalindeydi. Bu tür gerçeklikten uzak, saçma sapan eleştiriler bana biraz abesle iştigal geliyor açıkçası.

Son olarak yazınız için teşekkürler, dilimizin yazım kurallarına dikkat ederek yazarsak çok daha güzel olur.