The Lighthouse

Robert Eggers’ın (The VVitch) yeni filmi The Lighthouse’dan ilk kare düştü. Willem Defoe ve Robert Pattinson ikilisini başrollerde izleyeceğiz.

Trivia; Yapımcılığını A24’un üstlendiği filmin Karanlık Fantazi konusuna sahip olacağı söyleniyor. The VVitch, New England halk hikayelerinden konu alırken The Lighthouse’da Denizcilerin yarattığı hikayelerden yola çıkılarak oluşturuluyor.

35 MM olarak çekilecek filmin tamamı Siyah & Beyaz olacak.

12 Beğeni

Pattinson’a hayran olmamak elde değil. Kariyeri sürekli yukarı doğru gidiyor, büyük saygı duyuyorum kendisine.

5 Beğeni

A24’un Cannes’da gösterimi yapılan Robert Eggers imzalı Willem Dafoe ve Robert Pattinsonlı The Lighthouse’u bayağı başarılı eleştiriler alıyor.

4 Beğeni

Son zamanlarda Robert Pattinson’a ve işlerine olan ilgim aşırı arttı.(Batman haberlerinden önce Good Time izlemiştim, o zamanlar) Willem Dafoe’da sevdiğim bi aktör. Bu film kaçmaz ya.

1 Beğeni

Gram şaşırtmadı. Cannes’ın en çok beğenilen işlerinden deniliyor. Eggers son zamanların en kreatif yönetmenlerinden birisi gözümde. The VVitch’de işlediği masalı Bergman nihilizmi ile birleştirip yakın zamanda nadir gördüğümüz bir eser çıkarabilmişti. Çok detaycı olduğuna kendisi de değiniyordu. Sırf filmin otantikliğini bozmasın diye Koloni İngilizcesini konuşabilen oyuncularla çalışması da bunu kanıtlar nitelikte. Bayılıyorum böyle vizyoner kimselere.

Şöyle bir etkinlik yapmış filmin gösteriminden sonra ilgilenene,

4 Beğeni

Gişe filmlerinde ve popüler franchise’larda rahatlıkla uzun vadeli roller alabilecekken böyle filmleri tercih etmesi şahane olay.

Reeves de Batman filminde son dönemki çizgi roman filmlerinde alışılmış olan stilin dışında bir şeyler denerse efsane bir iş çıkabilir ortaya.

4 Beğeni

Geldi,

11 Beğeni

Şu filmin iyi çıkmama ihtimali sıfıra yakın gibi. Yedinci sanat nedir sorusuna yanıt veren bir fragman olmuş.

4 Beğeni

Bergman’a saygı durmaktan fazlası olmuş, doğrudan Bergman filmi çekmiş Eggers :d

7 Beğeni

:hugs::hugs:

10 Beğeni

Muazzam görünüyor ya, A24’da olmasa heyecanlanamayacağız…

5 Beğeni

Şahane poster. Wallpaper için ideal.

5 Beğeni

Muazzam bir film geliyor, izlemek için sabırsızlanıyorum. Şöyle işler gördükçe kaliteli sanat eseri tüketmek kadar keyif veren çok az şeyin olduğunu hatırlıyorum. Çıksa da övsek.

EAulbioXsAcUIc7

6 Beğeni

Robert Eggers sen neymişsin. The VVitch’den sonra bu da beklediğim kadar iyi çıkarsa en beğendiğim yönetmenler arasına direkt girer. Hem de daha yönettiği uzun metrajlı 2.film olacak. Büyük potansiyeli var adamın.

1 Beğeni

Siyah-beyaz olacak anladığım kadarıyla. :thinking:

1 Beğeni

Yazısız isteyenlere,

5 Beğeni

Robert Eggers son dönemde iyice şaha kalkan korku sinemasının yeni isimlerinden biri olarak janranın hem yenilikçi hem de geleneğe bağlı ustalarından biri olma yolunda koşar adım ilerliyor adeta.

The VVitch ile yönetmenlik kariyerine ilginç bir şekilde başlamıştı. İlk başta gelen 35 mm kamera ile, noir renk formatında çekileceğini duyduğumda ufaktan merak etmeye başlamıştım yapımı. The VVitch’i izlememin ardından üzerimde bıraktığı ilginç deneyim Robert Eggers sinemasını ve daha öznelinde The Lighthouse’u biraz daha merak içinde beklemeye başladım. Ayrıca A24 gibi son dönemlerin en başarılı stüdyolarından birinin etiketiyle çıkacak olmasının yanısıra Robert Pattinson ve Willem Dafoe gibi piyasanın en yetenekli aktörlerinden ikisinin yapımda yer alması iyice merakımı kabartmıştı. Ardından hiç şaşırmadığım şekilde gelen Cannes performansı ve inanılmaz başarılı yorumları ile yapıma karşı iyice yükseldim.

Fragmanı izledikten sonra tepe taklak oldum desem sanırım yanlış bir yorumda bulunmamış olurum. Yapım öyle farklı bir şey vadediyor ki uzun süredir bu kadar geleneğe bağlı ancak bir o kadar da yenilikçi bir yapım izlediğimi hatırlamıyorum.

35 mm noir terimlerini duyunca ben bu niteliklerin bu kadar başarılı bir şekilde kullanılacağını tahmin etmemiştim. Adam bildiğin klasik sinemanın özelliklerini direkt alıp üzerine günümüz sinemasından minimal dokunuşlar ekleyip önümüze Bence magnum opusunu ortaya koymuş. O kadar iddialıyım şu an.

Yani o kadar başarılı ki… En gelenekçiyim diyen sinemacı dahi şu kadar başarılı bir teknik ve görsel lisanı biraz zor yaratır.

Başka bir pencereden daha bakmak istiyorum bu arada. Bence korku sineması her zaman sinemanın teknik dallarını zorlamaya yönelik adımlar atan bir janra olmuştur. Görsellik, müzik, kurgu ve birçok açıdan her zaman yenilikçi bir tutum ile günümüze kadar popüleritesini korumayı başarmıştır. Klişe kıran, beklenmeyeni yapan korku eserleri de her zaman bu janranın mihenk taşlarından olmuştur. Gördüğüm kadarıyla The Lighthouse ile Robert Eggers bu mihenk taşlarından birisi olma potansiyeline sahip. Umarım eğer ki yükseldiğim kadar başarılı bir yapım izleyecek olursak hakkettiği değeri bulmayı başarır.

Ha ayrıca sanırım görüntü yönetmeni Jarin Blaschke ve fragmanda duyduğumuz kadarıyla besteci Mark Korven’in de Robert Eggers’in hayalindeki eserde önemli bir yer tutmuş olacaklar.

Edit : Kontrol ettim. The VVitch’te aynı ikili ile çalışmış yine Robert Eggers. Kimyaları tutmuştu bence. Umarım üzerine daha da katarak geliyorlardır.

9 Beğeni

Arkadaşlar The Lighthouse’un fragmanını izledim. Halay çekesim geldi. Film geliyor film. Oyunculuk, sinematografi, belli ki üstüne hikaye şov da göreceğiz. Çok gazım şu an.

2 Beğeni

:d

7 Beğeni
10 Beğeni