The Conjuring Universe

Korku Seansı filmiyle başlayan ve birçok korku türünde filme sahip evreni burada konuşalım. Filmleri yazayım hemen.

• The Conjuring (Korku Seansı – 2013)
  • Anabelle (2014)
  • The Conjuring 2 (Korku Seansı 2 – 2016)
  • Anabelle: Creation (Anabelle: Kötülüğün Doğuşu – 2017)
  • The Nurse (2 dakikalık bir kısa film)
  • The Nun (Dehşetin Yüzü – 2018)
  • The Curse of La Llorona (Lanetli Gözyaşları – 19 Nisan 2019)
  • Anabelle Comes Home (Anabelle 3 – 28 Haziran 2019)
  • The Conjuring 3 (2020’de gelmesi planlanıyor)

Timeline olarak ise:

1- The Nun
2- Annabelle: Creation
3- Annabelle
4- The Conjuring
5- The Curse of La Llorona
6- The Conjuring 2
7- Annabelle: Comes Home

Açıkçası öyle büyük beklentilere girilecek bir evren değil. Her filmi de güzel değil ama izlenebilir. Evrenin kurucularında başı James Wan çekiyor. Benim filmleri izleme sebebim özellikle bu olmuştu.

1 Beğeni

Korku filmlerini çok severim. Conjuring evrenini de ilgiyle takip ediyorum.

2 Beğeni

Bu seriye girişeyim mi girişmeyim mi çok kararsızım. Korku filmi kalite olarak (özellikle hikaye anlamında) sevemiyorum hem gerilmeyi korkmayı sevmiyorum. Etkisinde kalmaktan değil tamamen jump scare olayları ve fazla gerilim olması. O yüzden çok kararsızım.

Jump Scare olayı elbette belli bir miktar var. Hikaye bazında The Conjuring, The Conjuring 2 ve Annabelle: Creation gibi filmler baya eli yüzü düzgün işler. Şahsen MCU’dan sonra en fazla keyif aldığım evren The Conjuring evreni. Ama beklentiyi fazla yükseltmemek lazım.

3 Beğeni

Paylaşılmış evren olduğunu hissettirebiliyor mu peki? Yoksa aynı title taşıyanlar kendi içinde mi kalıyor daha çok? Elbette bir MCU seviyesinde giriftlik beklemiyorum ama merak ettim sadece. Ya da o girifltlik giderek artıyor ve potansiyeli çok ve uzun vadeli bir iş mi?

Hissettiriyor. Şöyle bir tarzı var mesela. Conjuring’i seyrediyorsun o sırada ele geçirilmiş bir nesne ya da bir ruh gösteriyor. Ana hikaye bitiyor. O nesneye ya da ruha spin-off geliyor. The Conjuring 2’de de benzer şeyler oluyor. Annabelle ve The Nun zaten böyle geliyor. Dikkatli seyirci Annebelle: Creation’da mesela harika bir bağlantı bulabiliyor. The Curse of La Llorona evrende değilmiş gibi pazarlandı. Sonra vizyona girdiğinde bir öğrendik ilk Annabelle’le bağlantısı var. Ben bunları takip etmekten baya keyif alıyorum. İlk The Conjuring izlendiğinde net şekilde şu görünüyor ki isterlerse 100 film bile yapabilirler. Sınırsız bir konu potansiyeli var.

2 Beğeni

Şu an sattın bana teşekkür ederim eheh :smiley: En kısa zamanda hatta bugün ilk filme “izleme sırasıyla” başlayım, The Nun’dan. Yani herhalde tavsiye de bu olur, ama yine de fikrini alayım. Çıkış tarihi mi yoksa evren içi kronoloji mi?

Ek olarak; Jenerik sonrası sahneler bu filmlerde mevcut mu?

Her türlü kitap, dizi ve film için çıkış tarihi. The Conuring’de öyle. Çıkış tarihi ile izlersen evren için bağlantılardan maksimum zevk alırsın. Kesinlikle The Conjuring’den başla ve çıkış sırasıyla izle. The Nun’ı solo filminden önce The Conjuring 2’de görmen lazım. Bütün tadı kaçar yoksa.

Jenerik sonrası bazılarında var bazılarında yok.

2 Beğeni

Eyvallah çok teşekkür ederim. Normalde evren içi kronoloji yapma taraftarıyım ben, ama az sayıda film olmasının da etkisiyle ve senin zevkine de güvendiğimden dediğin gibi yapıcam. Teşekkür ederim tekrardan.

Dostum şöyle bir durum var mesela. Yapımcılar bu sırayla evreni kurarken ve easter egg’ler yerleştirirken seni bazı hikayelere ve karakterlere hazırlıyor. The Nun özelinde konuşursak mesela The Conjuring 2 ve Annabelle: Creation bizi solo The Nun filmine hazırlıyor. Oradan da The Conjuring 2’e çok zekice bağlanıyor. Annabelle içinde geçerli bu. O yüzden çıkış sırasıyla izlediğinde yapımcılarında evreni kurarken ki vizyonunu daha rahat tecrübe edebiliyorsun.

1 Beğeni

Buna kesinlikle katılıyorum. Ama çok uzun serilerde MCU ve daha da uzun işleri düşününce, tüm boşlukların zaman içinde dolduğu, evren içi timeline planlamaları da ortaya çıkmaya başlıyor. Yani kronolojik izlemek isteyenleri düşünen bir yapım süreci de ön plana çıkaibliyor ve haliyle serinin iki taraflı bir izleme modeline de hazır hale geldiğini düşünüyorum. Adeta bir dizi gibi izleyebiliyorsun. Dediğini inkar etmiyorum, ancak uzun soluklu işlerde (biraz da psikolojik tatmin de olabilir) dizi gibi birbiri ardına timeline izlemek daha doyurucu geliyor, en azından bana. Bilhassa film hikayeleri aralarındaki zamanlar çok olmadığı sürece. Mesela Thor Ragnarok’tan Infinity War’a geçerken ki akışı normalde Black Panther bozuyor. Tabiki tüm bunlar yapılış amaçlarıyla da çok değişken durumlar.

1 Beğeni

Kesinlikle katılıyorum buna.

1 Beğeni