Tenet (2020)

Yaptığı yapımlar ile blockbuster sineması ve bağımsız sinemanın kendine has ögelerini başarılı bir şekilde harmanlamayı başaran, özellikle Inception, Interstellar, The Prestige, The Dark Knight gibi yapımları ile mevcut sinema sektörünün en başarılı ve popüler sinemacılarından biri olan Christopher Nolan’ın 11. uzun metraj filmi.

Filmin kadrosunda son dönemin sükse yapmış isimlerinden Robert Pattinson, John David Washington, Aaron Taylor-Johnson ve Elizabeth Debicki’nin yanı sıra usta isimler Michael Caine ve Kenneth Branagh da yer alıyor. Bu isimlere ayrıca Dimple Kapadia ve Clemence Poesy de eşlik ediyor.

Filmin mutfağına gelirsek Dune için çalışacağı takvimle Tenet’in takviminin çakışması sebebiyle Hans Zimmer’ın ismini uzun bir sürenin ardından ilk defa bir Nolan yapımında göremiyoruz. Hans Zimmer yerine bu yıl Black Panther için yaptığı soundtrack albümü ile Oscar heykelciğini kucaklamış olan Ludwig Göransson ismini Nolan’a eşlik ederken göreceğiz. Ayrıca Nolan’ın uzun süredir beraber çalıştığı görüntü yönetmeni Hoyte Van Hoytema ile yeniden çalışmasına şahit olacağız.

Film konusu hakkında casusluk temalı bir aksiyon yapımı olduğu duyumu haricinde pek bir bilgi yok şu anlık. Öyle ki filmin kadrosundan sadece Robert Pattinson filmin senaryosunu okuma şansına erişmiş durumda.

Christopher Nolan’ın 2017 yapımlı Dunkirk’ünün ardından ilk defa seyircinin karşısına çıkacağı yapım 17 Temmuz 2020 tarihinde vizyona girecek.

Yapım hakkındaki gelişmeleri bu başlıkta takip edebilir ve yapım üzerine tartışmalarımızı bu başlık altında sürdürebiliriz.

5 Beğeni

Merakla beklediğim bir film.

2 Beğeni

Az çok bilgi verilmiş burada,

Ayrıca Tenet palindrom (ters ve düz aynı şekilde okunan) bir kelime. Filmin uzay & zaman devamlılığı ile ilgili olduğunu biliyoruz belki bir ipucu vardır buna odaklı.

3 Beğeni

Nolan, Dunkirk ile alıştığımız tarzının dışında bir film yaptı. Bu filmi daha çok merak etmemin sebeplerinden biri de bu değişim.

1 Beğeni

2020’de en çok beklediğim film.

Hobbs & Hsaw öncesi Teaser verilmiş.

Time has come for a new protagonist ve Time has come for a new mission yazıları gösterilmiş, benim teorim Inception ile aynı evrende geçecek olması Tenet’in.

1 Beğeni

Meraklıları için detaylı bir yazı.

1 Beğeni

Well here it is folks…

100% denilmez ama çok büyük ihtimalle bir devam veya yan film geliyor Inception’a. Doğru bilmişsem keyiflendirir :d

2 Beğeni

Inception’ın sonunu da izah etse şahane olur. Topaç dönmeye devam mı etti durdu mu halen tartışılan bir konu. :smiley:

1 Beğeni

Inception’da ortaya çıkan rüyalara girebilme ve fikir ekebilme zamanın rüya alanında farklı işlemesi vs bu icadın evren içinde gelişmesi üzerinden zaman ve mekan yolculuğunun da bu keşif ile yeşermesi, karakterlerin Cobb’a (DiCaprio) danışması vs çok hoj olur .d

Soruları yanıtsız da bırakabilir, benim için hava hoş. Şuan devam filmi konsepti olarak düşününce yapabileceği sınırsız şey var, aşk her şeyin cevabı gibi kolay bir sonuca çıkmasın tek isteğim bu.

2 Beğeni

Inception’ın Matrix ile aynı evrende olduğu hatta bir bakıma Matrix prequel’i olduğu teorisi geldi aklıma.

Ooh bu başlıkta da en sevdiğim film gömüldü artık rahat uyuyabilirim. :hugs:

1 Beğeni

Valla yapacak bir şey yok Egecim… sona doğru tırtlıyor benim için :man_shrugging:

3 Beğeni
2 Beğeni
4 Beğeni

Ufak bi teori.

TENET ismindeki palindrom, “zaman” vurgusu, TENET logosunun 360 derece dönmesi…

Acaba bir looptan bahsediliyor olabilir mi?

2 Beğeni

Acronym ne demek

1 Beğeni

Düz veya tersten okusan bile aynı.

3 Beğeni

Düzelteyim, kavramları karıştırmışım. Doğru şekilde düzenledim.

My bad.

3 Beğeni

Bilmediğim için sormuştum. Demek ki size sormasak boyuna sallıyorsunuz he

7 Beğeni