Tablolar

16 Beğeni

Van Gogh’un kişisel arşivinden ukiyo-e örnekleri. Van Gogh tam bir ukiyo-e istifçisiydi, ölümden sonra geride küçümsenmeyecek derece ukiyo-e yığını bıraktı. Dönemindeki diğer empresyonistler gibi o da manzara sanatı olarak niteleyebileceğimiz ukiyo-eden büyük derece etkilenmiştir.

Daha fazlasına göz atmak için: https://www.vangoghmuseum.nl/en/japanese-prints/subject/10559/ukiyo-e#n0076V1962

edit: Ukiyo-e hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz Dr. Hasan Kıran’ın “Tarihsel Süreç İçerisinde Japon Baskı Sanatına Bir Bakış” makalesine göz atabilirsiniz.

18 Beğeni

Vincent van Gogh (1853-1890), The Red Tree House, 1890.

William Merritt Chase (1849-1916), Seventeenth Century Lady, c.1895.

Léon Cauvy (1874-1933), Port d’Alger, vue de la ville, 1922.

Edward Hopper (1882-1967), New York Movie, 1939.

Théo van Rysselberghe (1862-1926), Marie-Anne Weber au violon alto, 1903.

Edvard Munch, (1863-1944), Melancholy, c. 1895.

12 Beğeni

Johannes Vermeer: İnci Küpeli Kız

15 Beğeni

Aklıma Karaca reklamı gelmedi demeyin şimdi.

2 Beğeni

Aklıma Truevoyageisreturn’ün profil resmi geldi.

7 Beğeni

La Liberte Guidant le Peuple (Eugene Delacroix)

Cafe Terrace at Night (Vincent Van Gogh)

Impresion, Sunrise (Claude Monet)

The Night Watch (Rembrandt)

Rooms by the Sea (Edward Hopper)

The Starry Night (Vincent Van Gogh)

11 Beğeni

keane-big-eyes-gallery-09
Edit: Sıla Abla ne atacak acaba, 15 dakika oldu.

10 Beğeni

Barzo arkadaşlarımın yanında genelde bahsetmekten çekindiğim bi hobimin başlığı açılmış sevindim. Keşke atılan resimlerle ilgili uzun, kısa infolar da verilen bi başlığa dönüşse burası :relaxed:

Resim dediğin şeye bakıp geçersin, bu kadar tutkulu olmayı anlamıyorum hiç ya bakış açımı kıran ilk resim:
David with the Head of Goliath

Genelde hikayesi olan resimleri sevdiğimi fark ettim. Bu resmin hikayesi inanılmaz etkileyici.
Caravaggio bi kavga sırasında birini öldürdükten sonra kaçak bi hayat yaşamaya başlıyor. Gittiği her yerde başını belaya soktuğu için hiçbir yerde uzun süre barınamaması Caravaggio’yu yormuş olmalı ki papalıktan af dilemek için bu resmi yapıyor. Resimde kendi yüzünü bi günahkar olarak Golyatın yüzü yerine çiziyor ve Davut ise iyiliği, temizliği yani papalığı temsil ediyor.
1610 yılında belki affedilirim umuduyla resmini yanına alarak Romaya giden bi gemiye biniyor. Romaya varamadan papanın muhafızları tarafından hapse atılıp 2 gün sonra çıkarılıyor. Çıkarıldığında gemisi çoktan gitmiş ve resim geminin içinde kalmış :frowning: Geminin peşinden 150-200 km yürüyor. Sonunda yürümenin verdiği yorgunluktan ötürü sahil kenarında, 38 yaşında kalp krizinden hayatını kaybediyor. Kötü olan 10 gün sonrasında papa tarafından affedilmiş olmasıdır… Hüzünlü

Guernica

Kübik resimleri detayları anlamak için daha dikkatli bakılmasını gerektirdiği için ayrı bi seviyorum. Guernica’nın gereksiz duygu sömürüsü olduğunu düşünen insanlarla da sohbet ettim, hiç katılmıyorum.
*Katıldığı bir sergide Alman bir general Picasso’ya yaklaşır ve sorar;

‘‘Bu tabloyu siz mi yaptınız’’

Picasso’da;

‘‘Hayır, siz yaptınız’’ der.* üff lafa bak

Gece Kuşları Edward Hopper

Bu neden çok sevdiğimi anlamadığım çok sevdiğim resimlerden. Renklerin gerçekçiliğinden midir, resimdeki insanların sıkışmış bi hali olduğuna çok inanmamdan mı çözemedim. Seviyorum ama.

20 Beğeni

Çok güzel çok değerli bir tablodur benim için.
“Devils don’t come from hell beneath us.”

10 Beğeni

Pablo Picasso: Son Otoportre (1972)
Picasso ölümünden bir yıldan daha az bir süre önce yaptığı bu resmi pastel boya ile kağıda çizmiş.
son%20otoportre

11 Beğeni

Çok güzel başlık olmuş uğrarım ben buraya :herb:

The Lament For Icarus - Herbert James Draper

Domenico Tintoretto - Penitent Magdalene

Joan of Arc - Albert Lynch

Judith - Jules Joseph Lefebvre

Servant - Jules Joseph Lefebvre

17 Beğeni

En sevdiğim tablo…Yaklaşık 600 yıl sonra kendinin yer aldığı tabloya bakan mesih de yeni bir rönasans tablosu oluşturuyor.Tablo içinde tablo, sanat içinde sanat.

8 Beğeni

images

images%20(1)

14 Beğeni

IMG_20190722_232704_131
Şu tablo hayat hakkında o kadar şey alatıyor ki. Icarus’un düşüşüne bir manzara olması lazım ismi. Icarus genç hıpır bir adam yarı tanrı. Babası buna kanatlar yapıyor oğlu çok uçmak istediği için ama tek şart var. Sırtına tutkal ile yapıştığı için güneşe çok yakın uçmaması lazım yoksa kanatlar dağılır. Icarus kendinden beklenildiği gibi babasının uyardığı mallığı yapıyor ve tabloda gördüğümüz gibi denize çakılıyor. Tablo şu açıdan güzel, diğer herkes kendi işine bakıyor ıcarus’un hatası kimsenin umurunda değil. Hayatta hatalar yapmaktan korkarız sırf diğer insanların gözünde küçük düşmemek için fakat çoğu zaman kimse bizim hatalarımıza o kadar da dikkat etmiyor. Kendi başımızayız. Diğer bir yorum ise Icarus’u bu durumdan çıkarmaya kimse yardım etmiyor bu durumdan kendisi kurtulması lazım. Belki de hayatta sorunlarımızı çözmesi gereken ve sorunumuzu çözecek tek kişi kendimizizdir.

Anlattığım ilk yorumla ilgili şöyle kısa bir video var.

13 Beğeni

Zevklerinde çok uniqmiş maşallah

2 Beğeni

Jules Joseph Lefebvre: Young Woman with Morning Glories in Her Hair

Jules Joseph Lefebvre: Diva Vittoria Collona

14 Beğeni

Yav bunu mu dedik skfjejfje boş boş durma aptal olursun tavsiyene uyuyoruz işte abicim

1 Beğeni

Rembrandt: Man in Armour

14 Beğeni

image

7 Beğeni