Star Wars: The Rise of Skywalker

Evrendeki mavi ışın kılıçlarının rengi keşke bu tasarımdaki gibi açık mavi olsa, daha bi zariflik katıyor böylesine bi silaha

OT’ de Obi Wan’ın ışın kılıcı buna benziyordu sanki

1 Beğeni

Reylo sahnesi şöyle bitseydi keşke

1 Beğeni

2 Beğeni

Darth Vader (2020) çizgi romanı “Into the Fire” arc’ıyla Force Awakens ve Last Jedi’dan daha çok The Rise of Skywalker’a bağlanıyor. Diğer Vader çizgi romanları gibi bu da çok iyi. (Her sayı arası 1 ay beklemek can sıkıyor.) Filmi 2. kez izlemedim ancak bu çizgi roman bitince bir daha izleyeceğim sanırım. Filmde anlatılan hikayeyle ilgili bir merak oluştu.

Filmdeki ana senaryoya bir daha bakmak için göz gezdirdim ve ilk izlediğimde sevmediğim yerlerin hala gözüme çok battığını hissettim. Ancak şu sith wayfinder bulma macerası fena değilmiş. Ep8’de Rey-Finn-Poe ekibini daha çok bir arada görsek eminim Ep9’da daha içten bir yolculuk izlerdik.

Ep9’un başında Mustafar’daki sith wayfinder’ı bir taşın altından çıkarıyor Kylo Ren. Geçtiğimiz aylarda bu sahnenin ilk başta böyle olmadığı ortaya çıkmıştı.
İlk baştaki senaryoda Eye of Webbish Bog’dan alıyormuş sith wayfinder’ı.

Burdan sonrası çizgi roman’dan azcık spoiler olabilir:

Darth Vader (2020) #8

Çizgi romanda bu sith wayfinder’ı ve Eye of Webbish Bog’u görüyoruz. Vader bunu kullanarak bir maceraya çıkacak önümüzdeki sayılarda. Bu hikayenin sonunda wayfinder Vader’ın eliyle tekrar Mustafar’a konulursa (Kylo’nun filmim başında gittiği gezegen hala Mustafar) biraz saçmalık doğabilir. Çünkü Anakin’in force ghost olabilidğini 6. filmde, bir şeyler diyebiliğini de 9. filmde gördük. Wayfinder’ın yerini neden Luke’a force ghost olarak söylemedi? gibi bir soru ortaya çıkabilir. (Luke ile Lando’nun bizzat bu wayfinder’ı aradığını Lando’nun ağzından duyduk.)

Bu arada daha bu üçleme gelmeden ben 6. filmin sonunda Anakin’in force ghost olarak gözükebilmesini sevmiyordum. Bunu da forumlarda falan dile getirmiştim hatta. Force Ghost olabilmek için ayrı bir eğitim almanın gerektiğini, Qui gon’a kadar Jedi’ların yapamadığını, ayrıca eğitim ve sınavlardan geçerek yapılabildiğini ve Anakin’in yapabilmesinin canon olarak o kadar mantıklı olmadığını savunuyordum. O günler şöyle bir cevap almıştım: Vader en sonunda light side ile öldükten sonra ruhu kaybolmadan hemen önce Obi wan ona ulaşıp kurtarıyor ve fiziksel olmayan bir ortamda bu yeteneği öğretiyormuş. Ancak bu soruların hepsi önemsiz oldu çünkü Ep9’un sonunda Kanan’ından Windu’suna herkes konuşuyordu Rey ile. O sahneyi Force Ghost’tan bağımsız sayıp özel bir durum olarak değerlendirirsek bile dediğim gibi Ep.6’nın sonunda görüyoruz Anakin’i. Bakalım bu Sith Wayfiner meselesini nasıl bağlayacaklar. Ayrıca Force Ghost meselesine daha fazla değinecekler mi? Clone Wars 6. sezonun son bölümlerindeki Yoda’nın geçtiği sınav falan çok hoşuma gitmişti. Yeni gelecek Obi Wan dizisinde ya da başka bir eserde Obi Wan’ın eğitimini göstererek bu meseleyi daha da açabilirler. Anakin’in bu yeteneğe sahip olamaması Ep6’nın sonundaki görünüşünün geçici bir şey olduğu açıklaması beni tatmin eder açıkçası.

Bu arada bu force ghost meselesini çok deştiğimin farkındayım ve böyle yapmamalıyım sanırım. Çünkü “O zaman Force Ghostlar neden şunu haber vermedi?”, “Neden bu tehlikeyi önceden söylemedi?” gibi birçok soru ortaya çıkar. Böyle sorular sormak ben de istemezdim ama force ghostları pervasızca kullanan Disney’di ve bu soruları sormak artık benim hakkım :man_shrugging: George Lucas Prequel’larda force ghost olayını keşfedilmemiş olarak yapmasının ne kadar doğru bir karar olduğunu şimdi görüyorum. Force Ghost olayı Clone Wars’ta giriyor gerçi evrene. Orada Yoda Qui Gon’dan bilgi almaya, spoiler yemeye çalışıyordu ama Qui Gon “Valla hacı ben de bilmiyorum, gelecek değişken cart curt” diye cevaplar veriyordu. Ama benim bahsettiğim filmler. Bu kadar çok Jedi koymak ve Force Ghost olayını daha keşfedilmemiş yapmak akıllıca bir kararmış.

2 Beğeni

Sequel üçlemeyi, özellikle de ep. 9’u canon sayarsak yüzlerce soru, mantık hatası, tutarsızlık falan ortaya çıkıyor zaten. Ben ep. 6’yı ana hikayenin sonu olarak görüyorum. O yüzden sequellerdeki saçmalıkları hiç takmıyorum bile. O filmleri kabul ederek zevk mevk alınmaz bu evrenden zaten.

1 Beğeni

Darth Vader çizgi romanının yeni sayısını henüz okumadım. Belirli bir sayıya kadar biriktirip öyle okuyacağım çünkü tek sayı için 1 ay beklemek hoşuma gitmiyor. Arka arkaya okumak çok daha fazla zevk veriyor. Yine de Eye of Webbish Bog’un bu çizgi roman serisinde gösterilerek serinin direkt bu filme bağlandığını biliyorum ama.

Eye of Webbish Bog’un (bu filmin sızan senaryolarında geçen ismiyle ‘‘Oracle’’) bu filmden neden çıkarıldığını merak ediyorum. Sahnede tam olarak ne yaşandığı da sızmıştı baştan sona kadar. Çok büyük bir sıkıntı oluşturmuyor aksine hem filme hem de lore’a katkısı olan bir sahne Eye of Webbish Bog’un filmde gözüktüğü sahne. Darth Vader’ın kalesinin harabe olmuş şekilde gözükmesi ve bu kalenin etrafında Vader’ı kült olarak benimsemiş ve ona ait antik eşyaları canları pahasına koruyan bir oluşumun oluşmuş olması çok iyi fikir bence. Sequellerin tematik ve felsefik olarak seriye bir şey katmadığını düşünürsek bu sahne Sequel Üçlemenin evrene kattığı azıcık iyi şeylerden biri olabilirdi. Hem Kylo Ren’in karakteri için de çok güzel bir basamak olurdu Vader’ın kalesini ziyaret ettiği bir sahne.

Filmin çıkması üzerinden nereden baksak 1 sene oldu. Bundan 1 sene önce bu filmin sinemada izleyeceğim son film olacağını biri bana söylese gülüp geçerdim. Bu 1 senelik süre zarfında yeterince gömüldü yeterince dalga geçildi. Yine aynı konuları açmayacağım ama filmden tek bir tane bile kesilmiş sahne çıkmaması çok enteresan geliyor. Sahne kesmemiş olamazlar hem oyuncuların filmden çıkartılan çok şey olduğunu belli etmeleri hem de filmin prodüksiyonunda yaşadığı değişiklikleri, editlemeleri, reshotların baştan sona kadar sızdığını düşünürsek ortada bayağı değiştirilmiş ve alternatif sahneleri bulunan bir film var gibi gözüküyor. Zira Disney’in bu filmin kesilmiş sahnelerini sır gibi saklıyor olmasının hiçbir açıklaması yok. Bundan önceki The Force Awakens ve The Last Jedi’ın kesilmiş sahneleri gayet de çıkmıştı ortaya. Bu filmde kesilmiş sahneden çok alternatif sahneler ve sonlar olduğu için ve bunları yayınlayıp filmin kendisinden daha fazla beğenilip yeni bir ‘‘X kişisi Cut’ı’’ akımı çıkarmamak için mi saklıyorlar bayağı merak ediyorum.

Yarın öbür gün JJ Abrams, Disney ile alakası tamamen sonlanınca ‘‘Ben aslında müthiş film çekmiştim Lucasfilm yetkilileri izin vermedi filmimi katlettiler yaptıkları değişikliklerle’’ tarzı Twitter’dan duyar kasarsa şaşırmam. Çünkü son birkaç senedir yaptığı işi beğenilmeyen yönetmenler arasında bayağı popüler oldu bu duyar kasma şekli.

1 Beğeni

3 Beğeni
1 Beğeni