Star Wars İzleme Sırası

Bildiğiniz gibi Star Wars izleme sırası çok tartışmalı. Burada yeni başlayanların, tekrar izleyenlerin, maraton yapanların vb. hangi sırayla izlemesi gerektiği hakkında fikirlerimizi paylaşacağız.

Kafanıza göre takılın fark etmez, 4-5-1-2-3-6 diye izlerseniz flashback gibi bir etkisi oluyor ama dediğim gibi: fark etmez. Filmler yine aynı filmler.

4 Beğeni

Gösterime girme tarihine göre devam etmek en ideali. Zira stüdyonun kendisi de çok planlı ilerlemiyor uzun zamandır, yıllar sonra “aslında böyleyken böyle olmuş” diyerek araya ilave bir öykü sıkıştırsalar hikaye akışına göre izlemenin de çok bir anlamı kalmayacak.

4 Beğeni

Vizyon tarihe göre.

3 Beğeni

İlk defa izleyecekler için 4-5-6-1-2-3 en uygunu. Genelde ilk defa izleyenler hikayesel sırayı takip edince 3’den 4’e geçince efekt, kurgu farkından dolayı bayağı yadırgıyor. Zaten seri de 4-5-6-1-2-3 sırasıyla çekilip, kurgulandığı için 4-5-6-1-2-3 hikayesel olarak sanıldığının aksine pek yadırganmaz. Prequel Üçlemedeki harika fan serviceleri anlamak için bile 4-5-6-1-2-3 sırasında izlemek gerekiyor.

Sonrasında seriyi çok severseniz kafanızda hikayenin kronolojik sırasını daha iyi oturtmak için 1-2-3-4-5-6 şeklinde rewatch atabilirsiniz.

2 Beğeni

Peki o muhteşem 7-8-9 nereye koyacağız? 4-5-6-1-2-3-7-8-9 mu olacak sıralama?

Disney filmlerini katarsak sıralama yine çıkış sırasıyla oluyor.

4-5-6-1-2-3-7-Rogue One-8-Solo-9

1 Beğeni

Koymayacağız :slightly_smiling_face:

2 Beğeni

Sadece Star Wars için değil. Bütün kurgusal evrenler için çıkış sırasını takip etmek lazım. İster kitap, ister film, isterse dizi. Yaratıcı ekibin gerçek vizyonuna şahit olmak için sadece sadece çıkış sırası. Genel olarak izleme sırası, okuma sırası gibi şeyleri efor kaybı olarak görüyorum.

1 Beğeni

Bilinen en yaygın 2 efsane;
1- Star Wars izleme sırası
2- Orta Dünya okuma sırası

1 Beğeni