Star Wars: Ahsoka

Bunları katmadan sadece animasyon-film karşılaştırması yaptım yalnız ben, yoksa onun dışında Canon olan tüm Star Wars içeriklerini mutlaka tüketiyorum, onun dışında da Extended Universe’den çok var tükettiğim eser fakat kabul etmek gerekirse bunların hiçbiri animasyonlar kadar evreni genişletmiyor ki ? Yani animasyonlar 200 küsür bölüme ulaştı. İşlenmedik konu kalmadı. Hala daha gelmekte olan animasyonlar var. Zaten EU desen artık canon değil, onu geçtim güzel eserlerin yanında azımsanmayacak sayıda baya bi saçmalayan seriler de var EU da. Eh canon’larda evet tamam güzel fakat animasyonlardaki kadar önemli event’ler işlenmiyor ki. Luke ekibinin ve Vader’ın solo maceralarını izliyoruz genellikle.

Animasyon film kıyaslamasında ise yok ya, yani imkanı yani başka türlü düşünebilmemin. Çünkü gerçekten sonuç ortada. Filmler evrenin temelini oluştururken evrenin diğer her türlü ayrıntısını animasyonlar oluşturuyor. Yani ne bileyim filmler %20 genişletiyor ise evreni, animasyonlar ise %80 genişletiyor.

Zaten aslında konu Star Wars’u Star Wars yapan şey değildi. Hangisinin daha kaliteli olduğu tartışmasıydı ki şu Star Wars filmlerinin geldiği son noktada şu soruya cevabımda hiç düşünmeden animasyon demek oluyor.

Force ile yıldız sisteminin yıldızının yerini mi oynatıp (ya da patlatıyor da olabilir tam hatırlayamadım şimdi) gezegeni yok eden sithler vardı. Tabii hepsi için aynı şeyi söyleyemeyiz. Yoksa Last Jedi’dan bile daha fazla evrene zarar veren şeyler bulabiliriz. Ama söz konusu kaliteyse Clone Wars ile en çok karşılaştırma yapabileceğimiz şeyi karşılaştıracağım: Republic çizgi romanları. Bunların önemli sayılarının toplandığı 9 cilt ülkemizde de Klon Savaşları adıyla JBC tarafından yayınlanmıştı. Valla ne yalan söyleyeyim -hatırladığım kadarıyla- onlar bence daha iyi genişletiyor evreni. Geonosis savaşından sonra Jedi’lıktan ayrılan jedi’lar mı dersin, ayrılanların bir kısmını tarafına çeken Kont Dooku mu dersin, Jedi düzeninin gerçekten suikast gibi şeyler isteyerek yozlaşmışlığını gözler önüne sermesi mi dersin, Anakin’in Tatooine’de yaptığı katliamın sonuçlarını mı dersin. Birçok önemli konu işliyordu. Animasyonda daha iyi işlenen yerler yok mu? Var tabii. Clone’ları, aralarındaki arkadaşlığı falan daha fazla görüyoruz. Bir de işin içine Mortis tanrıları gibi ya da force ghost’un keşfi gibi şeyler var. İkisinin de çok iyi yerleri var ama benim için çizgi romanın anlatmtığı şeyler evreni daha iyi genişletiyor.

Tabii animasyon yıllarca devam etti. Ve bu nedenle çok fazla gezegen gördük. O konuda haklısın eyv. Episode 1’de ani’nin padmeye are you an angel? diye bir sorusu vardı. O sohbetteki Angelların gezegeni Lego’ya bile gitmişlerdi yani. Ama bence Jedi’ların iç işleri, savaşın karanlık yüzü falan evreni daha iyi genişleten şeyler.

1 Beğeni

Bence aynı şey değil. DC’de köklü bir çizgi roman tarihi var. Hem animasyonlar hem de DCEU bu çizgi roman tarihini kullanarak materyal üretiyor. DCEU 9 filmin sadece 2 tanesinde bu külliyatı iyi kullanırken animasyonlar bunu daha uygun ve olması gerektiği gibi kullanıyorlar.

Star Wars ise bambaşka bir durum. Star Wars filmleri direkt o külliyatı başlatan şeyler. Yani külliyatın merkezi. Animasyonlar ise külliyatı merkez alarak oluşturulmuş yan materyaller. Uyarlama bir eser ya da remake değil direkt yan materyal. Yan materyal oldukları için tamamen filmlere göre çalışıyorlar. Daha iyi ya da daha kötü yapma gibi bir durum yok çünkü amaçları tamamen filmleri genişletmek. Kaynak materyalleri direkt filmler kısaca.

Mesela söz konusu Old Republic hikayeleri olsa ‘‘Filmlerden daha iyi’’ argümanı mantıklı gelebilir çünkü filmlerden tamamen bambaşka dönemde geçen ve amaçlarının, hikayelerinin filmlerle alakası olmadığı eserler. Durum böyle olunca da hem tematik anlamda hem de hikayesel anlamda filmlerden daha iyi bulmayı anlarım ama ne Clone Wars ne de Rebels böyle bir karşılaştırma yapmaya uygun. Çünkü tamamen filmlerin arasında geçen, oradaki olayları temel alarak oradaki olaylara yol yapan eserler. Daha iyi ya da daha kötü olamaz çünkü filmlerin ana hikaye düzlemi neyse onlar da o hikaye düzleminde aynı tonda ve havada ilerliyor.

Ben Clone Wars’u çok sevsem de hiçbir zaman Prequellerin üstüne koymadım çünkü yapısı böyle bir karşılaştırmaya müsait olan bir eser değil. Clone Wars’un bu kadar başarılı bir eser olması tamamen George Lucas’ın Prequellerde eleştirilen ama aslında çok iyi şekilde kurduğu evren düzeni ve lore katkılarını temel almasına bağlı. Animasyon olduğu için de değil bu temele sadık kalarak hikayesini kurduğu için. Durum böyle olunca da biri birinden daha iyi olamıyor çünkü ikisi de aynı şeyi yapıyor düşününce. Sadece biri bunu animasyon olarak ve episodik şekilde yapıyor o kadar.

Her ne kadar katılmasam da Clone Wars’u Prequellerden daha iyi bulanları anlıyorum ama. Kesinlikle bu kitleden olmasam da Star Wars’u Clone Wars ile tanımış ve sonrasında filmlere başlamış bir kitle var. Durum böyle olunca da evrene böyle giriş yapıp sevmiş birinin Clone Wars’daki 20’şer bölümlük evrene şahit olacağı zaman çokluğunu filmlerdeki 2,5 saatte bulamaması bakımından filmlerden daha çok beğenmesini anlarım.

1 Beğeni

Ben direkt olarak en temelden, hangisi diğerinden daha iyi bir “eser” üzerinden yaptım o karşılaştırmaları. Bence Clone Wars prequellerden, Rebels Disney filmlerindan daha iyi bir eser. Yoksa Clone Wars tabi ki ana konusunu prequellere dayandırıyor. Filmlerin kurucu olma rolünü reddetmiyorum zaten. Ama dediğin anlamda da Clone Wars ve prequeller arasında bir karşılaştırma yapılabilir çünkü aynı karakterleri işliyorlar. Ve açıkçası bence Clone Wars birçok karakteri filmlerden daha iyi işledi. Count Dooku, Darth Maul, Padme, Yoda vs. Daha tartışmalı ama Anakin de öyle bence. Yine klonları da evrende dikkate değer hale getiren Clone Wars oldu.

Ben şu an sadece karakterler açısından karşılaştırdım ama daha bir çok açıdan karşılaştırılabilir. Birçok konuda o dönemin ağırlığını bana Clone Wars veriyor mesela. Savaşın etkisini daha çok hissettiriyor. Obi Wan ve Anakin, Padme ve Anakin arasındaki ilişkileri daha iyi işliyor ve aslında bu açıdan RotS’un etkileyiciliğini daha da arttırıyor. Aynı şey Jediların ve Cumhuriyet’in düşüşü konusunda da geçerli. Aynı şey klonların Jedi öldürmesi için de geçerli. Birçok unsuru prequellerden daha iyi işlediği için son filmdeki olayların ağırlığını ve etkisini de arttırıyor.

Tabi burada karşılaştırma yaparken şöyle bir etken söz konusu. Bir tanesi dizi. Bu da birçok şeyi daha iyi, daha rahat işleyebilmesine imkan veriyor zaten. Animasyon da olunca başka konulardaki rahatlığı da artıyor tabi.

Kısaca komple önceki konuları da toparlarsam önceden de dediğim gibi evren sadece filmlerden ibaret olsaydı bu kadar sevdiğim bir evren olmazdı. Evet filmler kurucu, her şeyin başlangıcı ama boynuz kulağı geçer misali sonradan çıkmış eserler filmlerden daha iyi işler çıkartabiliyor. Buna sadece animasyonları değil roman, oyun, çizgi roman falan her şeyi katıyorum. Bu, filmleri çöpe atıyorum demek değil bu arada. Onu belirteyim. Sequelleri atıyorum tabi o ayrı.

Prequel filmlerinden daha başarılı şeyler yaptığını düşünebilirsin senin düşüncen saygı duyarım.

Başlarda animasyonu filmlerden daha iyi bulmaya tepki göstermemin sebebi genelde Clone Wars bu tarz muhabbetlerde filmlere gömme aracı kullanılıyor. Hoşuma gitmiyor bu durum. Hem filmlere saygısızlık hem de övülen animasyonun gerçekten iyi yaptığı şeylerini dikkate almayarak haksızlık ediliyor bence.

Düşününce yaptığı şeylerin içerik olarak Prequellerden farkı yok. Evet bazı şeyleri daha ağırlıklı ve rahat işlediğinin farkındayım ama filmlerden farklı seviyede bir storytelling yok bence bu animasyonlarda.

Bazı şeyleri daha ağırlıklı işleyecek kadar özgür olmasını animasyon olmasına değil dizi mantığıyla çıkmasına bağlıyorum şahsen.

1 Beğeni

Benim Clone Wars’u sevme sebeplerimde önde gelen maddelerden biri. Prequel’lerde Klon Savaşlarına dair 1-2 savaşa gidiyorlar (eh film süresi malum) animasyonda ise her bölüm cephedeler. Galaksinin savaşta olduğunun ağırlığını çok iyi veriyor filmlere göre.

2 Beğeni

Genelde böyle her yaşa açık animasyonlardan beklenmeyecek derecede savaşın gerçekçi yönlerine, siyasi taraflarına falan değiniyordu gerçekten.

Şimdi Bad Batch’de de İmparatorluk kısmını göreceğiz. Orada da bunu yapabilecekler mi merak ediyorum. Arada monarşinin sorunları ve zararları, özgürlüğün elden gitmesi tadında konulara yine ciddi şekilde değinsinler isterim.

4 Beğeni

Dizi hakkında çıkan yeni söylentiler.

Kaynak : Kessel Run Transmissions

Pek spoilerlık durum yok ama dizinin ana konusu olarak kabul edebileceğimiz bir bilgi geçiyor
  • Sounds like Rebels sequel is the Ahsoka series
  • Sabine will be a recurring character
  • Animated Rebels sequel was in production, the success of Mando Season 1 changed the course of the project
  • The series was very far into production
  • LFL doesn’t want to abandon animated Ahsoka, Dave allegedly wants her story to be finished in animation. KRT isn’t sure about this one’s validity.
  • Ahsoka’s series is adapting some scripts from the Rebels sequel
  • Plot of Ahsoka is (obviously) the search for Ezra, and by extension, Thrawn.
  • No word on Zeb thus far
  • Many screentests happened during the shooting of The Mandalorian Season 2. Ewan as Kenobi was already reported to have donned the costume for a screen test. Temeura as Rex might have been tested, which would explain the reports of Rex appearing in Mando Season 2 way back when. This one is just speculation.
  • The story of The Mandalorian (Mando, Ahsoka, Rangers, BOBF, etc) will extend into at least the mid-2020s, and talks are taking place about possibly even having feature films.
  • KRT describes Ahsoka as a Rebels successor series, rather than a sequel.

Dave abim yine en iyisini istiyor yav. Verin adama emeğini…

2 Beğeni

Bence de. Umarım live action yapacağız diye dayatmazlar.

Bu arada Ahsoka’nın sonunu görmek bayağı etkileyici olur ya. Şimdi Star Wars’ta birçok önemli karakterin ölümünü daha doğru düzgün tanımadan gördüğümüz için yeteri kadar etkileyici olmuyor. Obi Wan, Anakin, Yoda, Qua-Gon vs. Sequellerde öncesinden sevdiğimiz, bildiğimiz karakterlerin ölümü var ama her biri de berbat işlendiği için onda da hiç etkilenmiyoruz zaten. Ahsoka’da durum farklı olacak. Yıllarca en başından sonuna kadar bütün hikayesini izlediğimiz bir karakter olacak. Ölümü berbat işlenmediği sürece bayağı vurucu olur. Ve net animasyon olması lazım. Animasyonun şu imkanıydı bu şeyiydi falan her şeyi geçtim. Ashley Eckstein’in seslendirmesi o etkileyiciliğin hakkını daha çok verir. Rosario Dawson kötü oynar diye değil de Ashley Eckstein’in sesi bir başka yani. Ahsoka’yı da o sesle özdeşleştirdik artık. Umarım Filoni baskın çıkar.

2 Beğeni

Ya zaten live action başlayan bir hikayenin animasyon olarak devam etmesi yada animasyon olarak başlayan bir hikayenin live action olarak devam etmesi kadar saçma bir şey yok bence.

Bir şey nasıl başladıysa öyle devam etmeli bence. Ne bileyim çıkıp şuan deseler ki “Mandalorian’ın devamını animasyon olarak çekeceğiz” ona da laf ederdim.

1 Beğeni
1 Beğeni