Star Wars: Ahsoka

7 Beğeni
2 Beğeni

Zamanında Rebels sequel diye haberi yapılan proje bu diyebiliriz herhalde değil mi? Ayrı bir Rebels sezonu gelecek olsa onun da duyurusu mutlaka yapılırdı çünkü. Ezra ve Thrawn hikayesinin devamı burada işlenecek sanırım.

1 Beğeni

Gelecek Star Wars live action işleri için Thrawn ve Ezra oyuncuları arandığı söylentileri çok çıkıyordu aylar önce. Muhtemelen bu diziyle bağlantılıdır.

Bu dizi duyurulana kadar çok olumluydum Rebels’ın devam animasyonu için ama bu dizi varken gerek yok bence. Rebels hikayesini bu diziyle live action olarak devam ettirecekler gibi gözüküyor.

2 Beğeni

Perfect :100:

3 Beğeni

Dün demiştim bugün çıktı :ez:

Belliydi Filoni’nin bu diziyi kimseye kaptırmayacağı. Baştan sona onun emeği bu karakter.

En iyi dizi olmaya geliyor Ahsoka :bomb:

Yalnız logodaki time travel olayına gönderme dikkatimi çekti bu dizinin ilk duyurulduğu gün. Tüm dizi onun üstünden gitmez umarım. Hatta o konu güzelce kapandı gitti ya, tekrar açmalarına hiç gerek yok bence.

1 Beğeni

Keşke live action olmasaydı ama neyse artık, Dave Filoni yazıyor en azından.

Aynen, o tarz muhabbetlere hiç girmezler umarım. Rebels’da da sevmemiştim.

2 Beğeni

Bu dizide koreografiyi merak ediyorum. Yer aldığı bölümün sonundaki beskar mızrağı sahnesine kadar çok durağan gelmişti bana sahneler. Benzer şekilde sezon finalinde de.

Sezon içinde 1-2 bölüm neyse de burada biraz daha esneklik katmaları lazım.

1 Beğeni

Bence World Between Worlds’ün derinine inip oradan Ezra ve Thrawn’a bağlasınlar.

Böyle büyük bir kavram göstermelerinden belliydi zaten zaman yolculuğunu vs. tekrardan kullanacakları. ‘‘Kullan-At’’ yapılamaz bu tarz şeyler. Logodan da belli zaten bu kavram üzerine bir dizi olacağı.

1 Beğeni

Neyine bu kadar abartılıp kabartıldığını bir türlü anlamadım ben şu Ahsoka denen karakterin. Başlarda Clone Wars’ta yer etsin, Anakin’in hikayesinde birtakım boşlukları doldursun diye konulmuş eğlencelik bir karakterken şimdilerde efsane ilan ediliyor nerdeyse. Sonradan peydah olan birtakım zirzop Star Wars karakterleri gibi değil tamam da bir olayı da yok yani agam.

1 Beğeni

Bu yüzden. Sahnedeki müzik, görsellik ve beş sezon boyunca inşaa edilen abi-kardeş ilişkisinin buruk ama son derece duygusal bir biçimde sonlanması birçok kişinin gözünde Ahsoka karakterinin değerini fazlasıyla artırmıştır muhtemelen.

Bu sahnede Plo Koon’un, Obi-Wan’ın Anakin’in peşinden gitmesini durdurma ayrıntısını hep çok etkileyici bulmuşumdur.

4 Beğeni

Konseyin artık gerçekleri görmekte zorlandığını, kibir abideleri olduğunu, yüce palpatine’in gerçekten ne kadar haklı olduğunu şu sahnede bir kez daha anlıyorsun ya.

Anakin’in Ahsoka gitmeden hemen önce de seni anlıyorum, uzaklaşmak istemeni gerçekten iyi anlıyorum minvalinde konuşması da çok manidar bence. Kopuşlar başlamıştı zaten…

4 Beğeni

Ahsoka yozlaşmışlığı ve politik oyunların döndüğünü bu kadar erken farkeden tek karakter olabilir Jedilar arasında. 7. sezondaki konuşmalarından daha da net anlaşılıyor. Bence yine de onu daha büyük bir karakter haline getiren Rebels oldu. Clone Wars’da son muhabbetlere kadar yetenekli, başına buyruk, Anakin’le çok yakın bir padawan sadece. Rebels karakteri daha büyük bir konuma getirip büyük ve etkileyici olaylar yaşattırıyor.

Anakin’in Ahsoka ile olan ilişkisinin de Luke, Obi Wan ve Padme’yle olan ilişkisine göre daha etkileyici işlendiğini düşünüyorum.

Clone Wars 7. sezonu da daha yeni tekrardan izledim. Bu sezonda, özellikle son bölümlerde karakteri bayağı iyi yansıtıyorlar. Gerçekten diğer Jedilar gibi bir karakter olmadığını birçok açıdan gösteriyorlar.

1 Beğeni
1 Beğeni

Ahsoka’ya ne kadar çok heyecanlansam da galiba animasyon bir Rebels sequelını tercih ederdim.

2 Beğeni

Kendini bilen kardeşim benim.

Her halükarda; Animasyon > Live Acion

Bazen Star Wars başından beri keşke bir animasyon evreni olsaydı diyorum. Filmler bile.

Bu dizi duyurulmadan önce Rebels’ın devam animasyonunu heyecanla beklemiş olsam da bu dizi varken bence gerek yok Rebels’ın devam animasyonuna. Çünkü bu dizi Rebels’ın devam animasyonunda işleyecek hikayeyi işleyecek muhtemelen. Bir bakıma Rebels’ın live action uyarlaması tarzında olabilir. Ben şahsen live action Thrawn, Ezra ve Sabine bekliyorum bu dizide.

Star Wars’un animasyon tarafı Bad Batch gibi sağlam gelen bir animasyon ve Hight Republic animasyonları ile çok güzel genişleyecek. Rebels gibi miladını doldurmuş bir animasyon serisisinin birebir aynı tür olarak devamı yerine hali hazırda gayet ilgi çekici ve başarılı şekilde live action tarafına getirilmiş Ahsoka Tano’nun dizisi ile Rebels hikayesini live action olarak devam ettirmeleri daha mantıklı.

Animasyon vs live action karşılaştırmasında net live action tarafındayım. Live action, animasyonlara göre belirli bir odak ve ton tutturma konusunda daha tutarlı oluyor. Animasyon, live action’a göre daha fazla özgür bir tür olduğu için odaktan sapmalar oluyor ve bu hoşuma gitmiyor. Zaten ilk defa live action olarak deneyimlediğim ve live action filmleri sayesinde sevdiğim bir evrenin animasyon tarafını ne kadar başarılı bulursam bulayım asla ve asla live action tarafının üstüne koymam. Tıpkı ilk defa animasyon olarak çıkmış bir evrenin live action uyarlaması ne kadar iyi olursa olsun animasyon halinin üstüne koymayacağım gibi.

Tabi bu live action tutuculuğum tamamen Star Wars için geçerli. Star Wars markasından bağımsız olarak DC külliyatını DCEU evreninden daha iyi kullanan bir DC Animated Universe olması gibi örnekler de var.

1 Beğeni

Bence Star Wars’ta da biraz öyle bir durum var. Orijinal üçlemeyi dahil etmiyorum ama mesela benim için Clone Wars prequellerden daha iyi bir iş çıkardı. Disney dönemine bakarsak Rebels yine benim için Disney filmlerinden daha iyiydi.

Aslında Star Wars için biraz da filmler dışındaki eserler sayesinde bu kadar sevdiğim bir evren diyebilirim. Sadece filmlerden ibaret olsaydı bu derece coşacağım bir evren olacağını zannetmiyorum. Bu güne kadar çıkmış romanlar, çizgi romanlar, oyunlar, animasyonlar bu evreni bu derece genişletti, zenginleştirdi. George Lucas’ın da farklarından biri biraz bu bence. İçinden herkesin çeşit çeşit güzel hikayeler, karakterler çıkarabileceği bir evren kurdu.

2 Beğeni

Aynen öyle. Tamda bunu yazacaktım, ağzımdan aldın lafı. DCEU’da ki durumun aynısı var Star Wars’ta da var bence senin dediğin gibi.

Ben Star Wars’un filmlerini ilk izlediğimde evet sevmiştim fakat ne yalan söyleyeyim, şuan ki gibi fanı olmamı sağlamamıştı hiç. Fakat ne zaman ki animasyonları izledim o zaman tam teşekküllü fanı oldum bu serinin, her gün Wikia’larda gezer oldum. Yani kısacası animasyon evreni ile sevdim ben Star Wars’u. Bunun sebebi ise animasyon sanatının live action’a göre çok ama çok daha fazla sınırsız ve çeşitli bir sektör olması. Zaten senle de daha önce yine konuşmuştuk bunu fantastik evrenler konusunda.

Zaten Star Wars’u da Star Wars yapan net animasyonlar. Neden diye sorarsanız cevabı basit. İnanılmaz derecede genişletti çünkü evreni. Mesela atıyorum, biz filmlerde 10 gezegen 20 ırk gördüysek bu rakam animasyonlarla beraber 40 gezegen 80 ırk gibi bir rakam oldu (rakamlar sallama tabiki de, maksat kıyaslama) yani kısacası Star Wars’u şuan bulunduğu noktaya taşıyan şey %100 animasyonlar oldu. Bunun yegane sebebi de live action’ın zaten teknik açılardan dolayı asla animasyon sektörü ile yarışabilme şansının olmaması. Yani film sayısı belli, süre belli, bütçe belli ? Animasyonda bu kısıtlamacı öğelerin hepsi ortadan kalkıyor. Hem teknik olarak hemde kreatif olarak ortada çok daha geniş özgür bir alan oluşuyor.

Zaten internette mutlaka herkes şu lafa bir yerlerde denk gelmiştir; “Star Wars keşke hep animasyon olarak devam etse”

Genel izleyici de bu düşüncenin oluşmasının sebebi animasyonların film evreninden çok daha iyi olması bence.

Evet animasyonlarda da kötü taraflar var, burda çok konuştum, Rebels’ın da eleştirdiğim çok yönü var fakat allah aşkına adam diğer tarafta Sequel üçleme gibi bir şaka koyuyor önüne. Yani onu gördükten sonra Rebels’a falan “yok yok bu animasyon süpermişte bizim haberimiz yokmuş” diyorsun.

Hele şuna acayip katılıyorum;

Clone Wars > Prequel Trilogy
Rebels > Original Trilogy

Animasyonun tek kötü tarafı geniş kitleye live action ürünlerinin ulaşabildiği kadar ulaşamaması. Çünkü insanlarda genel olarak “ben anime/animasyon izlemem” diye acayip kıt derecede bir tabu var. Yani sadece niş kitle izliyor animasyon ürünlerini ki bu da bana uyar. Her millet Japon kültürü gibi kabullenebilse bu durumu, anlar millet animasyonun daha yararlı olduğunu bu tarz fantastik eserler için.

2 Beğeni

Abi yapmayın etmeyin. Animasyondan önce yüzlerce çizgi roman, kitap, oyun var. Star Warsu Star Wars yapan ya filmlerdir dersin ya da extended universe. Animasyonlar demezsin yani. Ki extended universe’ü seven biri olarak Star Wars’u sevmemin ana kaynağı orijinal üçleme ve özellikle Empire Strikes Back’tir benim.

1 Beğeni