Spider-Man: Far From Home

Umarım böyle bir şey olmaz, Raimi Peter’ın ölmesini duymak bile istemiyorum.

Ayrıca bizim Peter daha çok toyken Miles hiç güzel olmaz.

3 Beğeni

Teori fena değil aslında fakat haber bana yalan geldi.

1 Beğeni

Oğlum bu kadar spider verse haberinin sürekli çıkması artık ciddi olduğuna inandırdı beni ya. 3. filmde ciddi bir ipucu bırakılmazsa feci şaşırırım ve hayal kırıklığı olur.

1 Beğeni

Biz buna tık toplama diyoruz.

3 Beğeni

3 Beğeni

Şimdiye kadar duyduğum en sağlam isim

5 Beğeni

Film ile ilgili o kadar haber geldi, ama filmin adiyla alakali hiçbir şey yok. Filme de 1 sene kaldi

2 Beğeni

Emir olacak filmin adı diyorlar. Ne diyosun bu işe General

2 Beğeni

Yaaanii idare eder. Ama Emir At Home olsa daha iyi olur.

2 Beğeni

Bu Spider-Verse olayı bence MCU için kötü olur. Öyle böyle bir evren kurdular. Şimdi kendilerinin dahil olmadıkları filmleri bu evrenle birleştirmek bence evrene zarar veren bir şey. Ama açıkçası MCU açısından umrumda değil ne olacağı. Eğer ki Spider-Verse olayı Sony’nin The Amazing Spider-Man serisini devam ettirmesine ya da işte o evrenden filmler çıkarmasına yol açarsa çok güzel olur. En iyi Spider Man oradaydı bence. Tüm Spider Man filmleri içerisinde aksiyon ve görsel olarak da en iyi filmler bu serininkilerdi. Yeni baktım da dört-beş klibine, hakkaten bayağı iyi. MCU Spider Man filmlerinin bu açılardan ne kadar zayıf olduğunu daha bir hissettirdi. Özellikle MCU’nun diğer filmlerine nazaran Spider Man filmlerinin CGI’yı daha bir tırt geliyor bana. O filmlerin herhalde tek iyi tarafı Tony Stark’a bağlanmaları dışında villainlarıydı. Amazing serisinin de tırt olduğu taraf buydu. Ama Amazingleri diğer Spider Man filmlerine tercih ederim sanırım ya. Umarım bu Spider Verse olayı olur da Amazing evreninin devam etmesine yol açar. Açmasa bile Andrew Garfield Spider Man’ini tekrar görmüş oluruz en azından.

resim

1 Beğeni

Valla düşünüyorum hangilerini açıp tekrar izlerim diye. MCU Spider-Manlerini tekrar açıp izleyesim gelmiyor. Homecoming’i ilk izlediğimde de sevmemiştim. Far From Home sinemada zevk almıştım, en büyük sebebi de Mysterio’yu yaratıcı bulmamdı. İkinci defa izleyince de boş geldi biraz. Bu iki filmdeki Spider Man uyarlanışını da sevmiyorum zaten. Yıllardır izlemediğim Sam Raimi üçlemesinden de ikinci filmi yakın zamanda izleyeyim dedim. Yok, çok sıkıcı ya. Zevksiz gerçekten. O filmler artık eskidi bence. O yüzden onları da açıp izlemem tekrar. Amazing serisinin de başta villainlerı olmak üzere sıkıntıları var ama aksiyonu güzel, görsel açıdan bayağı iyi, Peter Parker halini çok beğenmesem de Spider Man’i üç Spider Man arasından en iyisi bence, Gwen karakteri de iyi. E zaten bunlar olunca diğerlerinden daha zevkli de oluyor benim için.

1 Beğeni

İlginç valla. Ben de asla ve asla TASM sevmiyorum, yoldaki b*ka değişirim onu o derece, her şeyi yapmacık geliyor ve iğreniyorum. #NotMySpidey

1 Beğeni

Benim açımdan tarihin en iyi süper kahraman filmi.

4 Beğeni

Film genel olarak çok iyi de, Spiderman zaten ilk kez o kadar ihtişamlı kullanıldı akrobasilerinde web swinglerinde; bir de Doctor Ahtapot muazzam kullanıldı ya. Hastahanede uyanmasından banka soygununa, en meşhur tren sahnesine kadar. Hala aşılamıyor tren sahneleri. Çok çok iyiydi. Kesinlikle klasiklerden ve hep öyle kalacak bir film.

2 Beğeni

Daha önce pek çok kere belli ettiğim gibi Raimi Spider-Man üçlemesi live action Spider-Man uyarlamaları içerisinde aşılamadı gözümde ve bunu kesinlikle duygusal şekilde yaklaştığım için söylemiyorum. Bana Spider-Man’i tanıtan filmler olduğu doğru, bu filmlerin etkisiyle Marvel çizgi romanlarıyla tanıştım ama başarılı bulmamın ana sebebi bunlar değil kesinlikle.

Bu filmlerin en başarılı olduğu konu ana karakterin içimizden bir halk kahramanı olduğunu çok iyi hissettirmesi. Hem Tobey seçimi hem de karakter yazımı böyle hissettirilmesi için uğraşılmış ve ortaya izlemesi keyifli, ders ve ilham verici süperkahraman filmleri çıkmış. Üçleme boyunca Peter bir yandan kendi hayat sorunlarıyla, bir yandan kendi egosuyla, bir yandan hayatının aşkını sürdürmeyle bir yandan da süperkahramanlık işleriyle uğraşıyor ve bugünkü çoğu solo süperkahraman filmi gibi ‘‘Dünyaya uzaylı saldırsın dövelim işimize bakalım’’ düzlüğünde değil filmler. Karakter neredeyse çoğumuzun gerçek yaşamda yaşayabileceği sorunlarla karşılaştığı için daha kolay empati kuruluyor Tobey Maguire Spider-Man’iyle. Bu olay Spider-Man karakterinin genel özelliklerinden biri olduğu için üçleme de bunun üstüne kurulmuş ve başarılı olmuşlar.

Bu bahsettiğim durumlar sadece Spider-Man için geçerli değil üçlemedeki çoğu karakter de bu tarz sorunlarla uğraşıyor aslında. Mesela Green Goblin yanlış giden bir deney yüzünden oluşan çift kişiliğine yenilip villian’a dönüşüyor. 2. filmdeki Ahtapot da kolları ile zihni arasındaki koruyucu cihazın zarar görüp kolların onu ele geçirmesiyle kötü karaktere dönüşüyor. Harry Osborn da intikam duygusunun kendisini ele geçirmemesiyle yüzleşiyor üçleme boyunca. 3. filmdeki en çok eleştirilen karakter olan Eddie Brock da tıpkı Peter gibi aynı işi yapan ve o işi yaparken bir yandan hayatının aşkını idare etmeye çalışan biri gibi yansıtılmış. Bir bakıma Peter’ın zıt kutbu gibi yazılmış. Aralarındaki en büyük fark Eddie’nin bitme noktasına gelecek kadar güçsüz olması. Bitme noktasına geldiği an Simbiyot onu daha rahat ele geçiriyor ve Venom oluyor. Açıkçası bu üçlemede azıcık gözüken Venom’u kesinlikle başarılı bulmuyorum ama işin Simbiyot (özellikle Peter’ın 3 film boyunca yüzleştiği egosunu ortaya çıkaran somut bir etken olarak kullanılması benim hoşuma gitmişti çoğu kişiye göre) ve Eddie Brock tarafını bazı noktalarda başarılı buluyorum.

Peki her film kaçırılan Mary Jane’den bahsetmeden olmaz. O da bahsettiğim sorunlarla yüzleşen bir karakter ama onun bu sorunlarla yüzleşmesinin karaktere iyi yedirilemediği için eleştiriyoruz aslında. Mary Jane’i karakterizasyon olarak başarılı bulmadığımı söylemeliyim. Kendisi de tıpkı Peter gibi egolarıyla yüzleşiyor ama egolarına yenilmiş ve Peter’ı egosu yüzünden görmeyen, farklı farklı kişilerle şansını deneyen biri olarak yazmışlar ve bu kesinlikle gitmemiş karaktere. Kristen Dunst bence cast olarak kötü bir seçim değil ama karakter gerçekten sıkıntılı yazılmış ve üçlemenin kötü yanlarından maalesef. Diğer materyallerde gördüğüm MJ kesinlikle böyle bir karakter değil. Gerçi bu üçlemeden sonra gelen film uyarlamaların da yazım kalitesi olarak bu üçlemedeki MJ’den pek bir farkı yok. Çıkan 3 film uyarlamasında ciddi love interest sıkıntısı var. Amazing Spider-Man serisinde çok sevilen Gwen ile Peter aşk hikayesinde çok komik diyaloglardan cringefest yaşatıyorlardı bildiğin. MCU’de ne olacağı hakkında bir türlü karar verilemeyen Zendaya’dan söz etmeye gerek yok.

Raimi serisinin bu kadar göz önünde tutulması, hala daha en iyisi olduğunu savunanların olması üstte bahsettiğim sebeplerden dolayı tamamen. İnsanlara ilham olacak bir karakter ve senaryo yazıp bunu başarılı bir şekilde sinema perdesine yansıtınca insanlar doğal olarak bunu över yıllarca konuşur. Tobey Maguire Spider-Man’i gerçekten 3 film boyunca kahramanlık yapıyorsa ve filmlerdeki halk bunu kutluyorsa ve bunu epik bir sinematik anlatımla ele alırsan gerçek hayatta da insanlar bu karaktere hayran olur ve en iyisi olarak kabul ederler. Bu seri dışında aynı başarıyı PS4 oyunu ve Into The Spider-Verse de gösteriyor ve bunlar da çoğu kişinin favori uyarlamaları arasında. Demek ki Spider-Man konusunda yapılması ve dikkate alınması gereken bazı şeyler var ve bunları dikkate alıp karakteri ona göre yazıp ve iyi sinematik anlatımla sinema perdesine yansıtınca başarılı olunuyormuş.

Amazing Spider-Man ve MCU Spider-Man uyarlamalarının esas sıkıntısı da burada devreye giriyor. Filmlerin ne bir felsefesi, ne parlayan bir ana karakteri ne ilgi çekici yan karakterleri var. Amazing Spider-Man serisinden bahsedelim. Zamanında çok eleştirilen, yerden yere vurulan ama son zamanlarda MCU Spider-Man’inin memnun etmemesinden dolayı mıdır nedir başta aksiyon sahnelerini yere göğe sığdıramayanlar olmak üzere fan kitlesi türeyen bu serinin esas eksikliği buydu. İyi aksiyon sahneleri olur, güzel swing olur ama baş karakteri ilgi çekici, etkili, sempati ve empati duyulabilir değilse bunların hiçbir önemi yok benim için. Aksiyonunu da pek iyi bulmam zaten. O kadar doğal olmayan bir efekt kullanımı var ki seride live action film mi izliyorum bir Spider-Man oyunundan cutscene mi izliyorum belli değil. Filmde Spider-Man diye izletilen sözde ‘‘kahraman’’ olan egoist arkadaşa bakıyorsun hayatındaki tek zorluğu okulda havalı gözükmeye çalışan biri. Ardından yaşadığı en büyük iki zorluktan biri de amcasının ölümü onda da bir intikam alış şekli var yani amcasının katilini mi arıyor birilerine palyaçoluk mu yapıyor belli değil. Espiriler cıvıklıklar havada uçuşuyor katili bulduğu sırada. Sözde ölümünden büyük acı duyduğu amcasının katilini adalete teslim edecek, yersen. Raimi üçlemesindeki Peter’ın amcası öldükten sonra Peter’ın yaptıklarına ve filmin büründüğü tona bakın sonrasında Amazing serisinin ilk filmindeki sözde ‘‘dramatizasyona’’ bakın dediğimi daha rahat anlarsınız. Gwen ölüyor filmin 2 dakika sonrasında New York’un ortasında Rhino’a ilkokul mizahı yapıyor. Yani o kadar büyük ton karmaşası var ki karakterde ne desem az. Villianlar desen ilk filmdeki doktorun kolunu iyileştirmek için kertenkeleye dönüşmeyi göze alıp sonrasında birden bire tam olarak nedeni bile açıklanmadan şehirdeki herkesi kertenkeleye dönüştürme amacına bürünen amaçsız, rezalet bir villian. 2. filmde villian olmaktaki tek motivasyonu ‘‘Spider-Man adımı hatırlamadı üğüğü’’ olan çin malı Doctor Manhattan gibi gözüken bir villian var ki komedi bildiğin. Durum böyle olunca da elde ne kalıyor Amazing serisiyle ilgili ? Hiçbir şey. Benim için Spider-Man filmleri böyle olmamalı. Ben izlerken ilham almalıyım, kahramanlık duygusu vermeli ve Spider-Man karakterinin yolculuğunu izlerken keyif almalıyım. Amazing filmlerinde bu yok işte. İçi boş CGI fest olmaktan öteye gidemiyor. Reboot yemesine hiçbir şekilde üzülmedim. 3. filmi gelseydi hem finansal anlamda hem de film kalitesi olarak marka iyice ayak altına alınırdı muhtemelen.

Gerçi sonrasında gelen MCU dönemi de pek parlak değil. Amazing Spider-Man serisinin ana karakter sorunu vardı doğru, karakter gereksiz havalıydı o da doğru ama bu demek değil ki Peter solo filmlerinde ezik ezik takılsın. Komik olan da ‘‘Bizden biri’’ imajı vermeye çalışıyorlar bildiğin çuvallıyorlar. Kostümünü kendisi yapmak yerine son teknoloji bir bilgisayarla yapan (Spider-Man’in en samimi özelliklerinden biri kostümünü kendisi yapıyor olmasıdır) biri nasıl bizden biri olabilir ? Bu karakterin evrende bir ağırlığı ya da bir damgası oldu mu şimdiye kadar ? Olmadı çünkü karakteri inatla birilerinin gölgesinde geliştirmeyi bırakmadılar. Far From Home’da bir lokantayı bir sürü silahlı adamdan kurtarıyor ve polisler tebrik edip alkışlayacağına ‘‘Sen yeni Iron Man misin ?’’ diyorlar. Bir de bu sahnenin kesilmiş olması gibi bir komik durum var hiç girmiyorum. MCU Spider-Man’inin tek başına suçlulara karşı girdiği belki de tek ve iyi aksiyon sahnesini kesmek hangi aklın ürünüydü acaba ama orası ayrı konu. Hadi sonrasında karakter bazı şeylerin farkına vardı, birilerinden laf işitti akıllanır diyoruz ardından Iron Man filmlerinden fırlama kağıt üstünde tatlı bir gönderme olan ama filmin gidişatına tamamen ters düşen bir kostüm tasarlama sahnesi geliyor sonra. Ee ne oldu ? Karakter gelişim gösteremeden daire çizdi. Civil War’da karakter neyse şu an 3 kat daha kötüsü. Civil War’da o kadar iyi girmişti ki evrene sonrasında çıkan solo filmlerde alakası yok bildiğin. Karakter ilerlemesi gerekirken geriye gidiyor. Evren içerisinde geçirdiği karakter gelişiminin bile bir tutarlılığı yok maalesef. Bakın Iron Man’i mentor alıp onun sayesinde bu işlere girmesinde sıkıntım yok ama bunu sakız gibi uzatmanın da anlamı yok. Bir noktada salın karakter işini yapsın. Iron Man ölüyor onun yasını tutuyor ama bir yandan da tatil tatil diye geziyor. Paralel evrenden geldiği iddia edilen canavarlar saldırıyor belirli yerlere, Nick Fury o kadar kahramanın bulunduğu sinematik evrende bizim Spider-Man’i dikkate alıp yardımını istiyor bizim sözde ‘‘Halk kahramanı olacak’’ beyefendi tatile gitmek için diretiyor. Önceleri Avengers’a girmek için yırtınan sen değil miydin geldi işte fırsat hayalinin ve isteğin bir tatil zırvası yüzünden unutulacak kadar mı değersiz ? Bu nasıl bir kahramanlık anlayışı nasıl bir karakterizasyon tutarsızlığı ya. Ne oldu büyük güç büyük sorumluluk getirirdi ? '‘Sorumluluklarının farkında olan halk kahramanımız’'ın çantasına kostümünü koyan halası, kendisi unutuyor. Şimdi denecek ki ‘‘daha küçük ileride düzelir abisi’’. Bu bahane eskimedi mi artık ? Homecoming zamanından beri bunu diyoruz 2 film geçti. 2 film geçti ve karakter daire çiziyor bildiğin. Ne bir noktada parladı ne de halkın gözünde sembolleşti. 2 filmde geçiremediği doğru düzgün karakter gelişimini Jon Watts gibi elle tutulur doğru düzgün işi olmayan bir yönetmen 3. filmde nasıl geçirtecek acaba ? Geçirtemeyecek hatta ben bildiğimiz halk kahramanı imajına da büründüreceklerini sanmam çünkü daha karakter oturmamışken kimliğini halka açıkladılar. Şimdi karakter bununla uğraşacak bunun için de ‘‘Kostümsüz bir hiçim kostümümü almasınlar Strange abi yardım et’’ diye gezer artık tüm film boyunca. Koskoca Spider-Man karakterine yeni film gelecek, yeni filmde Spider-Man Strange ile yan yana gezecek ama bir Spider-Man sever olarak buna coşmam gerekirken korkuyorum çünkü karakteri bu sefer Strange’in gölgesi altına alma ihtimalleri var. İlk 2 filmde parlayamamış bir karakteri 3. filmde nasıl parlatacaklar çok merak ediyorum. Koskoca Spider-Man’in evrende bir Ant-Man kadar ağırlığı yok. Yazık yani ne diyeyim ben sevdiğim MCU evrenine Spider-Man’in gireceğini duyduğumda ne kadar heyecan yapmıştım halbuki. Karşıma çıkan Spider-Man yerine Iron Boy JR. oldu. Film olarak da daha önce dediğim gibi ne bir etkileyiciliği ne iyi bir dramatizasyonu ne iyi bir sinematik anlatımı (Mysterio sahnesi gerçekten güzel hakkını yemeyeyim) ne akılda kalıcı bir aksiyon sahnesi ne etkili bir ana karakteri ne de dikkate alınabilir bir yan karakteri var. Homecoming’de sanki 2004’deki filme meydan okurmuş gibi Spider-Man’in gemi tuttuğu bir sahne koyuyorlar. Bayağı ikonik tren sahnesinin gemi ile yapılmış kopyasını yapıyorlar sonuç ne oluyor peki ? 2017’de çıkan filmdeki Spider-Man’in gemiyi ağlarıyla tuttuğu sahne 2004’deki Spider-Man’in treni ağlarıyla tuttuğu sahnenin çeyreği kadar heyecan uyandırmıyor. Spider-Man 2 ve hatta 3’ü bile bilmem kaç kere izlemiş olan ben Far From Home’un yüzüne sinemadan sonra bakmadım bile. 3. filmde de coştuğum tek şey Tobey ve Andrew söylentileriydi o kadar. Zaten 3. filmin ilgi çekiciliğini sağladığı en büyük konunun başka Spider-Man uyarlamalarını barındırma söylentileri olması serinin ne kadar etkisiz ve zayıf olduğunu gözler önüne seriyor.

Kısaca Spider-Man’in sinema geleceği hakkında hiç umutlu değilim ve merak da duymuyorum. Bir Spider-Verse uyarlaması gelene kadar da bu merakım tazelenmeyecek çünkü ben sinema tarafında hayal kırıklığı yaşamaktan ve ‘‘İleride düzelir be’’ diye kendimi avutmaktan sıkıldım. Spider-Man karakteri Far From Home gibi sinemadan çıkınca ‘’ Eğlenceliydi, hoştu keyif aldım’’ deyip bir daha yüzüne bakmayacağın etkisizliğinde filmlere sahip olmamalı bence. Ne Amazing serisi ne de MCU Spider-Man serisi iyi bir seri. Raimi’nin 2. filmindeki tren sekansını bırak, milletin göme göme bitiremediği 3. filmdeki Spider-Man’in Sandman’i tünelde sıkıştırdığı ve dövdüğü sahne kadar bile iyi dramatizasyona sahip, iyi bir tona sahip ve iyi sinematik anlatıma sahip bir sahne bile görmedik son 4 Spider-Man uyarlamasında. Durum böyleyken tekrar tekrar Raimi serisini izlemek, güzel çizgi roman serilerini takip etmek, aşırı potansiyelli Spider-Verse animasyon serisini ve oyun serisini takip etmek söz konusu Spider-Man tüketmek olunca verilebilecek en iyi karar gibi duruyor.

1 Beğeni

EkTZiuGXcAA247V

5 Beğeni

Gördüğüm en iyi tespitlerden biri bu ya kesinlikle.

1 Beğeni

Ben anlamadım bunu?

Hahahahahh. Bu çok güzel ya. Anlatmak istediğini anlatmış .d

1 Beğeni