Snowpiercer Kuyru─ču ­čÜćÔŁä

NetflixÔÇÖte yay─▒nlanmaya ba┼člayan Snowpiecer dizisinin b├Âl├╝mleri hakk─▒ndaki nadide g├Âr├╝┼člerimizi burada birbirimizle payla┼čal─▒m. Her gelen son vagona atlayan yeni bir tek kuyruk eridir.

Netflix yap─▒m─▒na g├Âre g├Âre birinci b├Âl├╝m├╝n prod├╝ksiyonu gayet iyiydi. The WitcherÔÇÖdan sonra prod├╝ksiyon anlam─▒nda yerle bir yolmu┼čtum yeni Netflix yap─▒mlar─▒ ad─▒na ama Snowpiecer bizi biraz toplarlad─▒ bu konuda sa─čolsun.

Bilgi d├╝zeltmesi i├žin te┼čekk├╝rler @bludger ve @Buggy

2 Be─čeni

Dizi Netflix yap─▒m─▒ de─čil bu arada TNT yap─▒m─▒ diye biliyorum. Netflix yurt d─▒┼č─▒ yay─▒n haklar─▒n─▒ alm─▒┼č durumda sadece.

1 Be─čeni

Dizi Netflix dizisi de─čilÔÇŽ TNT kanal─▒ndan ├ž─▒kma bir dizi. Netflix streaming haklar─▒n─▒ sat─▒n ald─▒ sadece.

Kaynak materyal olan Frans─▒z ├žizgiroman─▒n─▒ ve Bong Joon-HoÔÇÖnun uyarlad─▒─č─▒ ayn─▒ adl─▒ filmi de izlemenizi ├Âneririm.

─░lk 2 b├Âl├╝m├╝ d├╝n izledim. Yani ├žokta iyi de─čil fakat kesinlikle ├žokta k├Ât├╝ de─čil. Fikir ilgi ├žekici. ─░zletiyor kendini yani. D├╝┼č├╝nd├╝r├╝yor insan─▒ acaba b├Âyle bir┼čey olsa cidden nas─▒l olurdu diye. Aray─▒nca baya bir mant─▒k hatas─▒ var tabiki fakat dedi─čim gibi distopik bir ortamda insanlar─▒n art─▒k s├╝rekli olarak hareket halindeki bir trende ya┼čamalar─▒ fikri ├žok ilgi ├žekici bence. Hikayedeki baz─▒ noktalar─▒ radikal kararlarla de─či┼čtirmi┼čler fakat birde bu versiyonunu izlerim yani, laf─▒m yok.

Zaman ge├žirmelik ├Ânerebilirim.

2 Be─čeni

A-aaaaa. O zaman bu her ┼čeyi de─či┼čtirir.

1 Be─čeni

─░yi de─čil k├Ât├╝ de─čil k─▒sm─▒n─▒ filme g├Âre mi yapt─▒n yoksa kaynak materyale g├Âre mi? Filmden haberdar─▒m da hi├ž izlemedim, hikayenin sonunu do─črudan g├Âsterece─či i├žin dizideki seyir keyfimi baltalamas─▒n diye a├žmak istemedim bir de.

1 Be─čeni

Bunu dizi i├žin demi┼čtim. Zaten her hal├╝karda seyir keyfin baltalanmaz ya, ├žizgiroman-film-dizi ├╝├ž├╝de konuyu farkl─▒ i┼člemi┼č. Yani baz─▒ detaylar i├žin konu┼čacak olursak, birinden yedi─čin spoiler di─čerini pek alakadar etmez.

1 Be─čeni

Te┼čekk├╝rler ona da bakay─▒m o zaman bu b├Âl├╝mden hemen sonra.

2 Be─čeni

Film zaten o kadar iyi ki diziden spoiler yiyecek olsan bile de─čer yani.

1 Be─čeni

┼×imdi ba┼čl─▒yorum, tekrar te┼čekk├╝rler sana da tavsiye i├žin. :slight_smile:

2 Be─čeni

Konusu (i├žerisinde polisiye ├Â─čeleri geni┼č├že i┼členme f─▒rsat─▒, dizi format─▒nda olmas─▒) nedeniyle diziyi daha ├žok sevdim gibi duruyor. Film aksiyon a─č─▒rl─▒kl─▒ oldu─ču i├žin benim seyir zevkimi ├žok y├╝kseltemedi. Elbette bir sinema yap─▒m─▒ olmas─▒ nedeniyle de evrenini dizideki gibi rahat├ža aktaram─▒yor. Sizin de dedi─činiz gibi ikisi bamba┼čka temeller ├╝zerine kurulu zaten, ben polisiye nedeniyle diziden yana oy kulland─▒m.

2 Be─čeni

Benim de sevmeme nedenim tam olarak bu dizinin polisiyeye d├Ân├╝┼čt├╝r├╝lmesi olay─▒ oldu i┼čte. Ellerinde b├Âylesine ├žok ┼čey yap─▒lmaya m├╝sait bir konsept varken cinayet ├ž├Âzen eski polis temas─▒n─▒ tercih etmeleri bende biraz hayal k─▒r─▒kl─▒─č─▒ uyand─▒rd─▒.

1 Be─čeni

Hocam ben bi yandan bu olay─▒ sevdim. ├ç├╝nk├╝ cidden ba┼čka ne yapabilirler ki ? Dizinin bir konusu olmak zorunda, belgesel gibi bize 10 b├Âl├╝m treni anlatacak de─čil. Tamam hadi film 2 saat izliyorsun bitiyor, ama dizinin s├╝reklili─či var. Bu s├╝reklilik esnas─▒nda da bir┼čey i╚Ölemesi gerek ki kendini bir yere sokabilsin. Yani di─čer bir deyi┼čle dizinin tagÔÇÖi konabilsin. Mesela bu tag ne olabilir ? Korku desen ortam m├╝sait de─čil daral─▒rs─▒n, Dram desen, zaten gezegen nanay─▒ yemi┼č daha b├╝y├╝k ne dram olabilir. Fantastik desen zaten g├Ât kadar trende ne fantasti─či, olu┼čturulan d├╝nya zaten fantastik bir bak─▒ma. Bilimkurgu desen dizi mant─▒k hatalar─▒ndan manya─ča d├Âner i├žinde bulundu─ču durum itibariyle. E i┼čte geriyede en uygun se├ženek polisiye gizem kal─▒yor ki bana kal─▒rsa pekte g├Ânl├╝m olmasa da en do─čru karar. Polisiye gizem arac─▒l─▒─č─▒yla, davay─▒ soru┼čturma bahanesiyle treni tan─▒tmas─▒da iyi karar. Mesela dram korku da falan nas─▒l tan─▒tacak.

Benim as─▒l sa├žma buldu─čum ┼čey bu diziyi 6-8 b├Âl├╝m limited series olarak ├╝retmemeleri. Daha ba┼člamadan 10ÔÇÖar b├Âl├╝ml├╝kten 2 sezon onay─▒ verdiler diziye. NetflixÔÇÖe de ge├žtiyse bu i┼č tamamd─▒r. Hayvan gibi pazarlama f─▒rsat─▒yla daha da uzat─▒rlar diziyi.

Ne i┼čleyeceksin yani o kadar, uzatacaklar sak─▒z gibi. Zaten konu m├╝sait de─čil uzun soluklu bir dizi olmas─▒na. Birde ├╝st├╝ne garip garip kararlar.

1 Be─čeni

Benim polisiye olmas─▒n dememin sebebi ┼ču asl─▒nda. Zaten 10 b├Âl├╝m olan sezonun i├žinde 3-4 b├Âl├╝m olmasa da olur tarzda cinayet ├ž├Âz├╝lecek ve konu bu ┼čekilde uzat─▒lacak endi┼česi. Yoksa sezona yay─▒lm─▒┼č tek bir gizem ├╝zerinden y├╝r├╝yecek bir polisiye elbette ├žok iyi olur. ─░lk iki b├Âl├╝m bana o umudu vermedi sadece.

1. b├Âl├╝m de gelmi┼č bu arada. Onu da izledikten sonra fikirlerimiz daha da netle┼čtir herhalde.
2 Be─čeni

Diziyi izlemedim ama ├žizgi roman─▒n─▒ okudum. ─░lk iki cildi, tek cilt ┼čeklinde birle┼čtirilerek ÔÇťBuz MermisiÔÇŁ ismiyle ├ževrildi , Dokuzuncu Sanat bast─▒.
Ba┼člang─▒c─▒ net olarak hat─▒rlam─▒yorum a├ž─▒p bakmam laz─▒m ama ya bi cinayet ya da ter├Âr eylemi gibi bir┼čeyle ba┼čl─▒yordu. Konu┼čmalar─▒n─▒zdan esere sad─▒k bir ba┼člang─▒├ž yapm─▒┼člar gibi anl─▒yorum.
Neyse,sonra olaylar dallan─▒p budaklan─▒yor ve sonra ba┼čka bi hikaye daha anlat─▒yor falan. Kaynak eser ve konsept bir sezondan fazlas─▒n─▒ ├ž─▒kar─▒r bence. O kadar da k─▒s─▒tl─▒ de─čil.

3 Be─čeni

Dizi de tam olarak b├Âyle ba┼čl─▒yor zaten. Ben tabi genelde film ile k─▒yaslay─▒p yorumlad─▒m ama ├žizgi romana sad─▒k bir uyarlama yap─▒yorlar demek ki.

2 Be─čeni

Bu b├Âl├╝me kadar izlemeye ba┼člad─▒─č─▒ma pi┼čman olmad─▒m. Her b├Âl├╝m kendi i├žinde gayet g├╝zel ve dengeli bir ┼čekilde gidiyor. Mesela bu son b├Âl├╝mde k├╝├ž├╝kten de olsa kuyrukta i┼člerin nas─▒l ilerledi─čini g├Ârd├╝k ama ekran s├╝resi olarak kuyruk ile ilgili daha fazla ┼čeyler de g├Ârsek fena olmaz diye d├╝┼č├╝n├╝yorum. Layton emmiye nolacak acaba bir sonraki b├Âl├╝mÔÇŽ

1 Be─čeni

Diziyi ben ├žok be─čendim ya.Filmini de ├žok seviyordum 1 den fazla kez izlemi┼čtim.Anlat─▒lan konunun ├žok derin oldu─čunu d├╝┼č├╝n├╝yorum bu hikayede.├çizgi roman─▒ da sat─▒n ald─▒m yak─▒n zaman da.Dizi 2.sezon onay─▒n─▒ da alm─▒┼č merak ve ilgiyle izlemeye devam edece─čim.merak etti─čim filmde wilford ya┼č─▒yor ve treni o y├Ânetiyordu burada ise melany y├Ânetiyor.Wilforda ne yapt─▒─č─▒ veya ba┼č─▒na ne geldi─čini bu sezon ├Â─črenebiliriz umar─▒m

1 Be─čeni

Bu b├Âl├╝mden sezon sonuna kadar bir yandan Layton abinin uyanmas─▒, bir yandan da bunun soru┼čturulmas─▒ i┼členir herhalde. Layton uyan─▒r zaten hemen.

1 Be─čeni

Mr. Wilford olay─▒yla ilgili spoiler i├žeren bir durum. ─░steyen bakmas─▒n ┼čimdiden diyim. Asl─▒nda spoiler dedi─čimde adam─▒n kim olabilece─či. (y├╝ksek ihtimalle ama)

Cast haberlerini yak─▒ndan takip eden bilir, 2.sezon onay─▒ geldi─či g├╝n ayn─▒ zamanda bomba bi cast haberi geldi bu diziye. Sean BeanÔÇÖin 2.sezonda olaca─č─▒ duyuruldu ama rol├╝ a├ž─▒klanmad─▒. Herkes biliyor ki Sean Bean gibi A+ kalite bir oyuncu asla bir Tv dizisine k├╝├ž├╝k bir rolle girmez. Filmde Mr. Wilford rol├╝n├╝ Ed Harris gibi bir ba┼čka A+ kalite oyuncu ├╝stleniyordu. Dizide de Jennifer Connely gibi bir ba┼čka ├╝st seviye, oscar ├Âd├╝ll├╝ oyuncunun oynad─▒─č─▒n─▒ da g├Âz ├Ân├╝nde bulundurursak Mr. WilfordÔÇÖ─▒ oynayan ismin Sean Bean oldu─čunu d├╝┼č├╝n├╝yorum. B├╝y├╝k bir isim ile karakteri diziye sokmak istemeleri normal. 2.sezonda g├Ârece─čimizi d├╝┼č├╝n├╝yorum. Ayr─▒ca 3.b├Âl├╝mde MelanyÔÇÖnin Mr. WilfordÔÇÖ─▒n farkl─▒ ses kay─▒tlar─▒ndan kesip bi├žip ortaya tren halk─▒na seslendi─či bir fake anons yapm─▒┼čt─▒. Anonstaki ses bildi─čin Sean BeanÔÇÖin sesiydi. As─▒l soru Mr. Wilford nerede ? Sanki inzivaya ├žekilmi┼čte Melany de ge├žici olarak onu idare etmeye ├žal─▒┼č─▒yor gibi duruyor. ─░lk b├Âl├╝mde sanki Melany = Wilford gibiymi┼č g├Âstermeye ├žal─▒┼čt─▒lar fakat anlad─▒k ki asl─▒nda ├Âyle de de─čil.

3 Be─čeni

D├Ârd├╝nc├╝ b├Âl├╝mdeki telefon g├Âr├╝┼čmesinde ger├žekle┼čtirilirken hatt─▒n di─čer ucundaki Knox, ÔÇťah demek yine bunu yapaca─č─▒z,ÔÇŁ dedi─činde benim akl─▒ma bu ikisinin WilfordÔÇÖu a┼ča─č─▒ ald─▒klar─▒ ve aralar─▒nda bir s─▒r olarak kald─▒─č─▒ izlenimi uyand─▒. Belki de o ├žekmecelerden birindedir. (Ger├ži bu da sa├žma oldu, ├žekmecede olsa doktor bilirdi)

1 Be─čeni