Sherlock Holmes

Sir Arthur Conan Doyle tarafından yaratılmış, polisiye türündeki edebiyatın en güçlü temsilcisi olan, aşırı zeki bir karakter Sherlock Holmes. Herkes biliyor tabi bunu.

Bu başlıkta Sherlock Holmes ile ilgili kitaplar, diziler ve filmler hakkında konuşabiliriz. Ayrı bir başlık açmanın faydalı olacağını düşündüm hazır Sherlock Holmes 3 de geliyorken. Gelecekte dizi gelirse onu da buradan konuşuruz.

Yakın zamanda Sherlock Holmes kitaplarını okumaya başlayacağım. Ön hazırlık yapıyorum bir nevi.

Hadi hayırlı olsun.

Not: Sherlock ile ilgili film ve dizi de var fakat özü itibariyle kitap olduğu için “Edebiyat” bölümüne açtım. Üçünün ortak olduğu bir başlık da yok zaten.

8 Beğeni

Sherlock Holmes ile ilgili birkaç şey bırakayım.

5 Beğeni

Birkaç temel anket bırakayım.

En iyi Sherlock?

• Ian McKellen
  • Robert Downey Jr.
  • Benedict Cumberbatch

0 oylayanlar

En iyi film?

• Sherlock Holmes
  • Sherlock Holmes: A Game of Shadows
  • Mr. Holmes

0 oylayanlar

Kitaplardaki Sherlock’u çok seviyorum. Mizahı filmdekilerin ve dizinin aksine cıvık değil, alaycı ve iğneleyici. Bu ve bunun gibi daha birçok nedenle ne dizideki ne de filmdeki karakteri bana Sherlock izliyorum dedirtmiyor. Yine Benedict bazı mimiklerini ve tavırlarını güzel taklit etse de dizinin senaryo akışlarını sevmiyorum.
Filmlerde ise karakterler baya değiştirilmiş ancak bütüne baktımız zaman filmleri daha çok seviyorum.

3 Beğeni

Robert Downey Jr. bana göre Sherlock filmlerinde bunu bir nebze daha iyi vermiş durumda. Diziye kıyaslarsak zekasını daha pratik kullandığını görebiliyoruz.

3 Beğeni

İlk film niye bu kadar önceleniyor yaw?
Kimse sorsam ilk film diyor.
Kendisi kadar zeki bir adamla karşılaşması bi tek benim mi hoşuma giden bir konsept? İlginç yaw.
Btw ilk film uyarlama değil galiba. Ben buna benzer bir öykü hatırlamıyorum roman ve hikayelerde.

2 Beğeni
3 Beğeni

Kitapları okuyalı altı sene oldu, hikayeleri çok net bir şekilde hatırlamasam bile birçoğunu zevkle okumuştum. Sherlock ve John’un ilişkisini takip etmesi fazlasıyla zevkli bir plot içerisinde okumak çok keyifliydi. Özellikle dans eden adamların olduğu alfabenin olduğu hikayeyle dilencili hikayeyi çok severim.

Son dönemdeki uyarlamalara bakarsak hepsi birbirinden iyi oyuncular ancak Ian McKellen’ın Sherlock Holmes’e getirdiği farklı yoruma objektif bakamıyorum. Kitapları okuyup diziden, Guy Ritchie’nin filmlerinden sonra izlemiştim ve belli bir zaman ayırıp ilişki kurduğum karakteri böyle izlemekten çok büyük bir haz almıştım.

Genel olarak Sherlock Holmes tüketmesi insana garip bir huzur veren, zamanının estetiğin okuyucuya buram buram hissettiren, çok yüksek beklentiyle içine girilirse tadını çıkarmanın zorlaşacağı bir evren. Size tavsiyem hiç okumadıysanız yaz tatilinde sahilde veya yatmadan önce zihniniz çok dolu değilken okumanız. Kuşkusuz zevkli bir yolculuk olacaktır.

3 Beğeni