Sherlock Holmes

Sir Arthur Conan Doyle tarafından yaratılmış, polisiye türündeki edebiyatın en güçlü temsilcisi olan, aşırı zeki bir karakter Sherlock Holmes. Herkes biliyor tabi bunu.

Bu başlıkta Sherlock Holmes ile ilgili kitaplar, diziler ve filmler hakkında konuşabiliriz. Ayrı bir başlık açmanın faydalı olacağını düşündüm hazır Sherlock Holmes 3 de geliyorken. Gelecekte dizi gelirse onu da buradan konuşuruz.

Yakın zamanda Sherlock Holmes kitaplarını okumaya başlayacağım. Ön hazırlık yapıyorum bir nevi.

Hadi hayırlı olsun.

Not: Sherlock ile ilgili film ve dizi de var fakat özü itibariyle kitap olduğu için “Edebiyat” bölümüne açtım. Üçünün ortak olduğu bir başlık da yok zaten.

8 Beğeni

Sherlock Holmes ile ilgili birkaç şey bırakayım.

5 Beğeni

Birkaç temel anket bırakayım.

En iyi Sherlock?

  • Ian McKellen
  • Robert Downey Jr.
  • Benedict Cumberbatch

0 oylayanlar

En iyi film?

  • Sherlock Holmes
  • Sherlock Holmes: A Game of Shadows
  • Mr. Holmes

0 oylayanlar

Kitaplardaki Sherlock’u çok seviyorum. Mizahı filmdekilerin ve dizinin aksine cıvık değil, alaycı ve iğneleyici. Bu ve bunun gibi daha birçok nedenle ne dizideki ne de filmdeki karakteri bana Sherlock izliyorum dedirtmiyor. Yine Benedict bazı mimiklerini ve tavırlarını güzel taklit etse de dizinin senaryo akışlarını sevmiyorum.
Filmlerde ise karakterler baya değiştirilmiş ancak bütüne baktımız zaman filmleri daha çok seviyorum.

3 Beğeni

Robert Downey Jr. bana göre Sherlock filmlerinde bunu bir nebze daha iyi vermiş durumda. Diziye kıyaslarsak zekasını daha pratik kullandığını görebiliyoruz.

3 Beğeni

İlk film niye bu kadar önceleniyor yaw?
Kimse sorsam ilk film diyor.
Kendisi kadar zeki bir adamla karşılaşması bi tek benim mi hoşuma giden bir konsept? İlginç yaw.
Btw ilk film uyarlama değil galiba. Ben buna benzer bir öykü hatırlamıyorum roman ve hikayelerde.

3 Beğeni
3 Beğeni

Kitapları okuyalı altı sene oldu, hikayeleri çok net bir şekilde hatırlamasam bile birçoğunu zevkle okumuştum. Sherlock ve John’un ilişkisini takip etmesi fazlasıyla zevkli bir plot içerisinde okumak çok keyifliydi. Özellikle dans eden adamların olduğu alfabenin olduğu hikayeyle dilencili hikayeyi çok severim.

Son dönemdeki uyarlamalara bakarsak hepsi birbirinden iyi oyuncular ancak Ian McKellen’ın Sherlock Holmes’e getirdiği farklı yoruma objektif bakamıyorum. Kitapları okuyup diziden, Guy Ritchie’nin filmlerinden sonra izlemiştim ve belli bir zaman ayırıp ilişki kurduğum karakteri böyle izlemekten çok büyük bir haz almıştım.

Genel olarak Sherlock Holmes tüketmesi insana garip bir huzur veren, zamanının estetiğin okuyucuya buram buram hissettiren, çok yüksek beklentiyle içine girilirse tadını çıkarmanın zorlaşacağı bir evren. Size tavsiyem hiç okumadıysanız yaz tatilinde sahilde veya yatmadan önce zihniniz çok dolu değilken okumanız. Kuşkusuz zevkli bir yolculuk olacaktır.

4 Beğeni

https://www.dr.com.tr/Kitap/Sherlock-Holmes-Butun-Eserleri-Seti-2-Cilt-Takim/Edebiyat/Roman/Polisiye/urunno=0001725109001
Bu ciltleri alanınız oldu mu? Bunu almak istiyordum epeydir ama bazıları ciltlerin fotoğrafındaki gibi olmadığını söylemiş. Alanınız olduysa bir yorum almak istedim

2 Beğeni

Bende var. Fotoğraftakinin aynısı.
Eğer varsa bir farklılık ben fark etmedim.
Nasıl bir bir farklılıktan bahsediyorlar?

2 Beğeni

beyaz renkli olan cilt kahverengiymiş ve iki cilt üzerinde de işleme yokmuş. verdiğim linkte 3 yorum var diğer iki yorumda herhangi bir şikayet yok ama ben yine de sormak istedim

1 Beğeni

Bendekiler linktekinin aynısı.
Yalnız şöyle bir durum var, tek ciltler daha estetik dursa da okuma konforu ve cilt kondisyonu açısından tek cilt almak iyi değil. Ben Lotr’u bitirene kadar kitap 10 sene yaşlandı, Sherlock tüm öykülerin ise cildi ayrıldı, kaç kez ahşap tutkalıyla tutturdum. Evet çok daha derli toplu ve şık duruyorlar ama dezavantajları da çok.
Özellikle sırf okumak kanser ettiği için öyküleri 1 sene de bitirdim. 1 öykü okuyana kadar fıtık oluyodum.

1 Beğeni

aa :frowning: Peki başka tavsiye edebileceğiniz, Sherlock’un tüm hikayelerini okuyabileceğim bir kitap veya seri var mı?

2 Beğeni

https://www.kitapsec.com/Products/Sherlock-Holmes-Seti-5-Kitap-Takim-Marti-Yayinlari-277015.html

Martı Yayınları’ndan okumuştum, çevirisi düzgündü diye hatırlıyorum. Toplam 5 kitap olduğu için de okuması daha rahat olur. Tüm hikayelerini kapsıyordu. Romanları için de İş Bankası Yayınları’nı önerebilirim.

1 Beğeni

Tüm romanlar cildi çok ideal kalınlıkta ve okuma konforu da yüksek ama tüm öyküler cildini okumakta baya zorlandım.
Aldığıma pişman değilim ama böyle zorluklarını da söylemem lazım.

Yine Ren yayınlarının ince kapak kutulu serilerine bakabilirsin. Bence çok güzel duruyolar.

Toplamda 4 Roman
images (14)

ve 55-60 öyküden oluşan bir külliyat.
images (33)

Bunun dışında ben şu okuma listesinden faydalandım

2 Beğeni

Ben de atılan linkteki Martı setinden okumuştum. İlk aldığımda sayfaları bir garip kokuyordu ama düzgün bir çeviriye sahip ve okuması rahattı. Bir de ek olarak Murat’ın da dediği gibi tek ciltten kaç. Bende Kabalcı baskısı beşibiryerde Otostopçu var. Taşıması imkansız, yazıları küçük vs. İçerik ne kadar güzel olsa da okuma konforunu çok düşürüyorlar.

2 Beğeni

Arkadaşlar güncelleme yapma gereği duydum. İnternette biraz daha araştırma yaptıktan sonra karşıma Everest Yayınları’nın “Açıklamalı Notlarıyla Sherlock Holmes” serisi çıktı. Toplamda üç ciltten oluşan bu seride Holmes’ün tüm hikayelerinin yanı sıra bu hikayelerle alakalı yer yer notlar yer alıyor. Bu özelliği ile beni cezbetti ve ben de bu serinin ilk cildini aldım. Ciltli olmasına rağmen ilk izlenimime göre okuma konusunda sorun yaratacağını sanmıyorum. Linkini bırakayım belki bakmak isteyenler olabilir. Tekrardan hepinize önerileriniz ve yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim.

4 Beğeni