Shang-Chi Yönetmenini buldu; Destin Daniel Cretton

Yayınlandığı yer: http://sonkule.com/index.php/2019/03/15/shang-chi-yonetmenini-buldu-destin-daniel-cretton/

Marvel Studios konu phase 4 olduğu zaman sessizliğe bürünüyor. Avengers: Endgame sonrası bitecek phase 3’ün ardından bildiğimiz tek şey Spider-Man: Far From Home’un geleceği. Devamındaki hiçbir şey resmi olarak açıklanmadı. Ama tabi ki filmlerle ilgili perde arkasından bir çok bilgiye ulaşabiliyoruz. Phase 4’te gelmesini beklediğimiz filmlerden biri ise Shang-Chi. Filmle ilgili düşen ilk haberler bir…

O zaman Ant-man and The Wasp da ki Ghost ve Captain Marvel da ki Mar-Vell ne gerçi onlar başrol değil.

Irk ve cinsiyet değişimlerinde bence kilit nokta, bu değişim ile birlikte karakterizasyonun değişip değişmediğidir. Ghost’a bakıyoruz kadın olması ile erkek olması arasında filmde karakterizasyon olarak bir fark yok. Erkek olsa da aynı şeyi izleyecektik, kadın olsa da.

Mar-Vell konusuna gelirsek. İnan bana Mar-Vell ile ilgili sorunların en ufağı onun kadın olması. Mar-Vell’in çizgi romanlarındaki haliyle, onun evren için ifade ettiği şeylerle filmdekinin alakası yok. Çizgi romandaki önemiyle filme uyarlansaydı o zaman konuşurduk cinsiyet değişiminin etkisini. Şu anki haliyle ben Mar-Vell’i hiç görmemiş gibi yapmak istiyorum :disappointed_relieved:

1 Beğeni
  1. Filminde ancak bir Kadın karaktere solo film veren firmayı diversity konusunda övmeyi doğru bulmuyorum. Avengers filmlerinde Natasha’nın nasıl kullanıldıgına değinmek bile istemiyorum ayrıca. Son iki yıldaki adımları gerçekten önemli ama bu adımların ticari kaygıdan doğduğu da güçlü bir iddia bence.
1 Beğeni

Bak orası doğru, haklısın. Lakin burada büyük bir ama var. o da Isaac Perlmutter gerçeği. Marvel Studios, Phase 1 ve Phase 2 sürecinde Marvel Enterteinment’a hesap vermek zorundaydı. Perlmutter’ın da özellikle kadınlar ve siyahiler konusunda sıkıntılı bir adam olduğunu biliyoruz. Mesela War Machine recast edilirken, “nasıl olsa siyahiler hep aynı gözüküyor” dediğini, Iron Man 3’ün villain’ı Maya Hansen olarak tasarlandığında kadın villain’a karşı çıktığını da biliyoruz. Black Widow demişsin, Avengers: Age of Ultron’un da içeriğine çok karıştığı bilgisi de var. Kadın karakterlerin oyuncakları satmaz filmlerde ön palan çıkarmayın demişliği bile var. Patron’un böyle olduğu bir iklimden bahsediyoruz.

E ne oldu Disney’de Isaac Perlmutter’ı aradan çıkardı. Marvel Studios, Phase 3 ile birlikte direktman Disney’e hesap vermeye başladı. Hemen kadın villain geldi. Hemen ardından Black Panther ve Captain Marvel gibi Isaac Perlmutter’ın izin vermeyeceği filmler geldi. Yani burada suçu Marvel Studios’da değil de Perltmutter’da aramak lazım bence.

1 Beğeni

Ben bunu sadece Perlmutter’a yormuyorum. Age of Ultron’dan sonra vizyona giren Ant-Man’de Edgar Wright’ın Scott ve Hope arasında love interest istemediği ve yönetmenlikten ayrılmasındaki ana sebebin yine Marvel kanadının bu konudaki baskısı olduğu rapor edildi. Hope’un üzerinden şekillenen ikinci film bile Hopr üzerindeki love interest etiketini zar zor attı ki snapte harcadılar karakteri çok saçma bir şekilde. Scott yerine Hope olsa bence daha bile iyi olurdu Endgame’de. Guardians of the Galaxy 1-2, Ant-Man and The Wasp, Black Panther dışında bu konuda gerçekten fark yaratan bir filmin çekilememesi 20 film içinde bence bir maazeret değil. Hatta Wonder Woman’ın başarısından sonra ilk kez major bir konuda geriye düşmüşlerdi diğer blockbuster serilerine ve şirketlerine karşı. Şirketin gittiği yer cidden önemli ve değerli ama ben tekrar ediyorum. Övecek bir şey göremiyorum henüz.

Shang-Chi’ye gelirsek bu karakterden önemli 100 karakter var ya ve bunların bazıları da asyalı karakterler bence saçma bir seçim.

1 Beğeni

@dean @FranklinRichards her ikiniz de haklısınız bence.

Olabilir ama bence bir az da bilinen bir karakter olmasın da çok Çinli bir karakter olsun bilinip bilinmesi önemli değil demiş olabilir.

Tamam işte o sırada filmler pre-prodüksiyon sırasında yetki Isaac Perlmutter’da. O gittikten sonra yazılan senaryolarda farklılaşma olduğunu görebiliyoruz. Hakeza bence de Hope’un kalması daha ilginç bir karar olabilirdi. Ama iki filmdir title karakter Ant-Man olduğu için ve kızını kaybetmesi felan da işlenirse daha duygusal yönü olacağı için Ant-Man’i seçmişlerdir.

Onu da şöyle düşünebiliriz. Avengers’a giderken ilk çekilecek filmler doğal olarak Captain America, Iron Man ve Thor gibi filmler oldu. Avengers çekildikten sonra gelen ilk birinci film Guardins of the Galaxy gibi fark yaratan projeydi. İlk önce adamların ana karakterlerle kendilerini sağlama alması doğal. Keşke Suicide Squad’dan önce The Flash filmi felan gelseydi de önce DC’de kendisini sağlam temellere oturtsaydı.

Captain Marvel ve Wonder Woman çok benzer zamanlarda duyuruldu. MCU’nun genel hikayesi gereği Wonder Woman’dan iki sene sonra vizyona girdi.

Shang-Chi, Kevin Feige’nin biraz da miras projesi. 2006 yılında Paramount Pictures ile anlaşma yapıldığında ve MCU kurulduğunda Shang-Chi planlar arasındaydı ama olmadı o zamanlar. Marvel uzun süredir istiyordu Shang-Chi projesini.

1 Beğeni

Abi şuan Ms. Marvel’da duyuruldu. Warner Brothers Nightwing’te duyurdu ama pek bir ses duyamıyoruz bu projelerden. Wonder Woman’ın hemen ardından pre-productionın hızlandırılması bence tesadüf değil.

2 Beğeni

Ms. Marvel resmi olarak duyurulmadı ki. Kevin Feige bir arap televizyonuna röportaj verirken Ms. Marvel’da önümüzdeki senelerde gelecek dedi. Onunla 2014 yılında Phase 3 filmlerinin yapıldığı resmi duyuruyu bir tutabilir miyiz ? Wonder Woman’ın duyurusu da hemen hemen aynı zamanlardı zaten. Hatta aynı 10’lük dilim olması lazım.

Warner Bros.'un duyurularına hiç girmeyelim. Çıkamayız. Ben halen geçen sene vizyona girmesi gereken The Flash filmi özlemiyle yanıyorum :grinning:

1 Beğeni

Ms. Marvel’ın pre-production’da olduğunu Willow Wilson duyurdu diye biliyordum. Kontrol ederim yine. Ama Captain Marvel’ın o dönemde Inhumans’tan bir farkı yoktu Pre-production’daydı film. (Inhumans diziye döndü sonra vs ama) Benim bahsettiğim filmin pre-production aşamasında uzun süre beklenmesi ve bizzat Wonder Woman’ı gözlemeleri. Bu konuda da röportajlar ve raporlar var.

2 Beğeni

Şimdi resmi duyurular dışında bakarsak stüdyolar onlarca proje ile aynı anda haşır neşir olurlar. Marvel Studios’un elinde Dark Avengers senaryosu olduğu söyleniyor mesela. Muhtemelen Ms. Marvel ile ilgili bir kaç draft senaryo vardır. Ama bunlar illaki filme çekilecek anlamına gelmiyor. Kuzey Yıldızı olarak resmi duyurulara bakmak lazım. Resmi olarak baktığında Black Widow ve The Eternals bile duyurulmadı.

Bir Isaac Perlmutter günahı daha.

Olabilir. Bunda bir sorun yok.

1 Beğeni

Ben bir sorun olduğunu iddia etmiyorum. Sadece bu konuda bir öncü olarak görmüyorum onları ya da bayrak taşıyan.

Sadece Perlmutter ve onun pre-production sürecini gereksiz uzatmasını yoksaymama taraftarıyım.

2 Beğeni

Doğrudur. Olabilir.

1 Beğeni

@dean her şeyin arka planı sarı yapmazsan iyi olur. Hem yetkiyi kötüyü kullanmış gibi olmazsın.

1 Beğeni

Yetkiyi kötüye kullanmak ?

1 Beğeni

Admin yetkisi bu. forum ile ilgili açıklama yaparken kullanırsan daha iyi olur.

1 Beğeni

Gece temasında siyah ve sarı renkler uyumlu bir görüntü oluşturuyor. Fakat sarı arka planlı metinlerde sarı renk fazla ön plana çıktığı için uzun metinleri okuma isteği azalabiliyor.

Duyurular dışında yazılar için normal arkaplan rengi daha iyi.

1 Beğeni

Yetkiyi kötüye kullanma gibi düşünce ile iletileri işaretlemiyorum. Gün sonunda yazılanların çoğunu hızlıca gözden geçirmeye çalışıyorum. O sırada yazdıklarımı daha rahat algılamak için sarı işareti koyuyorum. Ama genel olarak bir rahatsızlığa sebep oluyorsa koymam. Sorun olmaz.

1 Beğeni

Hmm. Evet burası da önemli. Gece teması kullanmadığım için bilmiyorum. Öyle bir sıkıntı oluyorsa tamam. Duyurular dışındaki normal sohbetlerde beyazla devam ederiz.

1 Beğeni