Raised By Wolves ­čîĹ

Ak─▒yor yav. Hi├ž s─▒k─▒lmad─▒m. Alien.

Bence de gayet temiz ak─▒yor hi├ž s─▒k─▒lm─▒yorsun izlerken.

Ya H├╝seyin laga luga yapma git izle diziyi.

Zaten Art House olsa nolcak, ke┼čke olsa. Art House dizi yok hi├ž anas─▒n─▒.

1 Be─čeni

5 b├Âl├╝m izledim ama izledi─čim kadar─▒yla s├Âyleyece─čim baya─č─▒ ak─▒c─▒, g├╝zel bir dizi. Normalde 40 dkl─▒k b├Âl├╝mler bile uzun gelir bana, s─▒k─▒l─▒r─▒m. Bunda b├Âl├╝mler su gibi ge├žiyor.

2 Be─čeni

Ben diziyi sevdim. Atmosferi ┼čahane bir g├Ârsel ┼č├Âlen izledik. Yaratt─▒klar─▒ evrenin de nas─▒l geli┼čece─čini merak ediyorum. Yap─▒lan a├ž─▒klamalara bakacak olursak ellerinde sezonlarca s├╝recek iyi bir hikaye var. Yani gizem b─▒rakal─▒m sonra ba─člar─▒z gibi -Lost vari- bir yoldan gitmiyorlar. Dini ve felsefi sohbetleri de dinlemek ger├žekten g├╝zel oluyor. Yaln─▒z dizide baz─▒ ho┼čuma gitmeyen detaylar vard─▒. ├ľrne─čin A noktas─▒yla B noktas─▒ aras─▒ mesafe. Bazen g├╝nler s├╝ren yolculuklar bazen 2dk s├╝r├╝yordu ba┼čkalar─▒ taraf─▒ndan. Ya da androidlerin g├╝├žleriyle ilgili. Ka├ž kere k├╝├ž├╝k ├žocuklar─▒ yakalayamad─▒lar, bir vuru┼čta ├Âld├╝ler vs., ama bazen de tam tersi bi├žimde ├žok h─▒zl─▒ ko┼čup kur┼čun ge├žirmez oldular. (Bunlar y├Ânetmen farkl─▒l─▒klar─▒ndan dolay─▒ da olabilir)

Dizi ilk b├Âl├╝mleriyle iyi bir bilimkurgu olarak ba┼člam─▒┼čt─▒. Son b├Âl├╝mlerle bilim kurgu havas─▒ fantasti─če evrildi gibi. Bu benim i├žin pek sorun de─čil ancak ├žo─ču ki┼či bu y├Ân├╝n├╝ ele┼čtirmi┼č. (ki bence de ilk b├Âl├╝mlerdeki hava daha iyiydi.) Bu fantasti─če evrilirken de hep arkas─▒nda sorular b─▒rakt─▒. Fantastik de olsa bir mant─▒─ča oturmal─▒ bu sorular. Kendimce bu sorulara cevaplar ar─▒yorum.

Finalden spoilerlar var.

┼×imdi SolÔÇÖun ger├žek olma olas─▒l─▒─č─▒n─▒ bir tarafa b─▒rak─▒rsak olan olaylar─▒ nas─▒l a├ž─▒klayaca─č─▒z?

Mother ve Father bulduklar─▒ kap├╝┼čonlu adamdan ald─▒klar─▒ ├Ârnekle t├╝r├╝n eskiden beri bu gezegende ya┼čad─▒─č─▒n─▒ ve dejenere oldu─čunu s├Âyledi. Bunun d─▒┼č─▒nda yarat─▒lar─▒n Mithraicler gelmeden hi├ž g├Âz├╝kmemi┼č olmas─▒ da bilgilerimiz aras─▒nda. Hi├ž piyasada yoklarken birdenbire ortaya ├ž─▒kmalar─▒ ilgin├ž. Bunu belki uzay gemisinin ├žak─▒lmas─▒yla uyand─▒klar─▒ gibi bir a├ž─▒klamaya oturtabiliriz. (Sadece bu geliyor akl─▒ma. Yarat─▒klar d─▒┼č─▒nda o gelen sesler de yoktu ├Ânceden galiba.)

Karakterlerimizin duydu─ču sesler de epey ilgin├ž. Son b├Âl├╝mde Paul sahte anne ve babas─▒n─▒n kimliklerinin bilgisinin bile o sesten geldi─čini s├Âyledi. Yani her ┼čeyi biliyor ve insanlar─▒ manip├╝le ediyorlar. Ben son b├Âl├╝me kadar insanlarla telepati yoluyla haberle┼čen bir varl─▒k olarak d├╝┼č├╝n├╝yordum ancak son b├Âl├╝mde mother bir ses duyarken father duyamad─▒. (─░lk ba┼čta MotherÔÇÖ─▒n sim├╝lasyona ba─čland─▒─č─▒ yere giderken de eski kaybetti─či k─▒z─▒n─▒n sesini duyarak gidiyormu┼č. ┼×imdi incelerken hat─▒rlad─▒m. Yani o sim├╝lasyona ba─članmadan ├Ânce bile mother da bu sesleri duyuyormu┼č android olmas─▒na ra─čmen.) Androidlerle bile istedi─či zaman ileti┼čim kurabiliyor yani bu varl─▒k her neyde. Herkesi manip├╝le etmenin d─▒┼č─▒nda MotherÔÇÖ─▒ konak olarak kullan─▒p u├žan y─▒lan yaratmada o konu┼čan varl─▒klar─▒n i┼či olmal─▒. (Yani motherÔÇÖ─▒n yarat─▒c─▒s─▒n─▒n de─čil) Gezegenin her yerindeki ├žukurlara da bakacak olursak o u├žan y─▒lanlar eskiden de varm─▒┼č. Gezegendeki ak─▒ll─▒ bir varl─▒k (kap├╝┼čonlular da olabilir, y─▒lanlar da hatta ve hatta gezegenin kendisi de) eski y─▒lan yarat─▒klar─▒n─▒ tekrar getirdi gibi. ├ľl├╝m b├╝y├╝c├╝lerinin kendisi bile direkt ba─člant─▒l─▒ olabilir. ├ç─▒kan ├žizgiromandan ├Â─črendi─čimiz kadar─▒yla, Mitraikler ilk kutsal yaz─▒tlarda ├Âl├╝mb├╝y├╝c├╝lerinin form├╝l├╝n├╝ bulup ona g├Âre yapt─▒klar─▒n─▒ iddia ediyor, ancak fethettikleri ateist topluluklar─▒ndan ├žalm─▒┼č olmalar─▒ muhtemel diye bir bilgi ├Â─čreniyorduk. 8. B├Âl├╝mde motherÔÇÖa bakan droid de buna benzer bir ┼čey s├Âyleyip ├Âl├╝mb├╝y├╝c├╝lerin karanl─▒k fotonlar─▒n─▒n hi├žbir zaman anla┼č─▒lmad─▒─č─▒n─▒ s├Âyl├╝yordu. Yani daha bu gezegene gelmeden ├Ânce de gizemler ba┼čl─▒yor, ├Âl├╝mb├╝y├╝c├╝lerinin icad─▒ ola─čan├╝st├╝ bir s─▒r.

Seslerin ula┼č─▒p manip├╝le etti─či ki┼čiler aras─▒nda bir ba─č kurmaya ├žal─▒┼čt─▒m ama bulamad─▒m. Resmen kafalar─▒na g├Âre se├žiyorlar. K├╝├ž├╝k ├žekik k─▒z, Campion, Marcus, tecav├╝zc├╝ adam, Paul, Mother. F─▒s─▒lt─▒lar─▒n ├Ânayak oldu─ču ┼čeylere bakarsak: MarcusÔÇÖu lider yapt─▒lar ve Mitraiklerin yolculuklar─▒, dolay─▒s─▒yla t├╝m ak─▒┼č direkt etkilendi; MotherÔÇÖ─▒ sim├╝lasyona kadar getirdiler, orada hamile kalmas─▒n─▒ sa─člad─▒lar ve u├žan y─▒lan olu┼čtu. Bu u├žan y─▒lan─▒n kafas─▒na benzer bir kafa fosilini ilk b├Âl├╝mlerde anne ve baba bulmu┼čtu bu arada. O ├žukurla birle┼čince y─▒lanlar─▒n nesiller ├Ânce burada ya┼čam─▒┼č olmalar─▒ kuvvetle muhtemel. Tabii bir de ma─čaralardaki ├žizimler vs var. Onlar─▒ incelemedim ama inceleyip teori ├ž─▒karacaklar olur kesin ilerde.

Yani benim tahminim ana d├╝┼čman─▒ daha g├Ârmemi┼č olmam─▒z ve her ┼čeyin arkas─▒nda onlar─▒n olmas─▒. Sonda ├ž─▒kan askerler de neyin nesi hi├ž anlamad─▒m. Onlar hakk─▒nda bilgi i├žin de 2 y─▒l beklememiz gerekmez umar─▒m. ├çizgiromanlara devam etseler g├╝zel olur.

Bu arada, Marcus rol├╝nde TravisÔÇÖi oynatmalar─▒ biraz kolaya ka├žmak olmu┼č, Vikingsteki karakterine a┼č─▒r─▒ benziyor. MotherÔÇÖ─▒ oynayan Amanda Collin ├žok iyi i┼č ├ž─▒karm─▒┼č. En sevdi─čim karakter ise tabii ki Father. :love:

Nas─▒ld─▒ dizi biraderler? Bitince izlerim dedim, sezonun bitmesiyle de g├╝zelse izleyece─čim.

1 Be─čeni

─░lk b├Âl├╝mlerde herkes a┼č─▒k olmu┼čtu diziye. Nefis bir bilimkurguydu. Sezonun bitmesiyle a┼č─▒k olanlar─▒n %50ÔÇÖsi be─čendi %50si nefret kustu. Diziyi bilimkurgudan fantasti─če ├ževirdiler ├ž├╝nk├╝. Burdaki yorumlar da ilgin├ž bir ┼čekilde kesildi. Ben de merak ediyorum nas─▒l d├╝┼č├╝n├╝yor millet. Ben sevdim, merakla bekliyorum 2. sezonu.

1 Be─čeni

Her t├╝rl├╝ izlenir. Piyasada g├╝ncel serilerden 3-5 tane iyi varsa, biri bu.

Film gibi dizi.

3 Be─čeni

Ya bana izletmeyin ┼č├Âyle ┼čeyler.
Umar─▒m devam─▒ gelmez ile gelir aras─▒nda kald─▒m.
Devam─▒ gelmemesini s─▒rf yeni sezonda olacak ┼čeylerden acayip korktu─čundan s├Âyl├╝yorum.

@HanShotFirst

Ateistler de─čil miydi?

1 Be─čeni

Do─čru

1 Be─čeni

Bu dizi 2.sezonda daha da g├╝zelle┼čecek belli. ├ç├╝nk├╝ hem yeni konular a├ž─▒ld─▒ hemde baz─▒ ┼čeylerin cevaplar─▒n─▒ vermedi.

Bi kere zaten MotherÔÇÖ─▒n do─čurdu─ču o alien neyin nesiydi baya gizemli.

Gezegende bulunan ├žukurlarla ilgili tam olarak bilgi vermediler, sadece gezegenin ├žekirde─čine inen s─▒radan bir┼čey de─čil ├ž├╝nk├╝. Mother ve Father lavaya d├╝┼č├╝nce birden tropik b├Âlgeye transport oldu.

Yine ├žukura d├╝┼čenlerin nas─▒l hayaletimsi tarzda geri geldiklerini a├ž─▒klamad─▒lar.

KeplerÔÇÖda ki eski medeniyet konusu da b├╝y├╝k gizem. Mesela o simetrik tap─▒na─č─▒ kimler yapt─▒ etti, hi├žbir┼čey s├Âylemediler.

Gezegende ya┼čayan ─▒rk hakk─▒nda da 2.sezonda belli ki bir┼čeyler g├Ârece─čiz, PromethusÔÇÖta ki adamlara ├žok benziyordu son b├Âl├╝mdeki adam. Bi yerden ba─članacak gibi bu dizi Alien evrenine ama bilmiyorum art─▒k.

Mitraiklerin tap─▒nd─▒─č─▒ Sol da dizinin en b├╝y├╝k gizemlerinden. Ses falan verdi─čine g├Âre baya baya ger├žek san─▒r─▒m.

Baya m├╝k├╝┼č dizi. Piyasada g├╝ncel kaliteli ├žok az dizi var. Hele bu tarz Bilimkurgu-Fantastik hi├ž yok neredeyse. ─░kinci sezonda umar─▒m ilk sezon gibi olur.

Bu diziyi Jason MomoaÔÇÖl─▒ See dizisine benzettim bide biraz.

Gelmesin ikinci sezon, koykuyom abeler ablalar.

┼×u Sol muhabbetinden, iki farkl─▒ senaryo ├ž─▒karaca─č─▒m. ─░kilemdeyim ├ž├╝nk├╝.

Sol bu heriflerin d├╝nyada da tapt─▒klar─▒ bir tanr─▒, kepler de ise bir varl─▒k var ve bu varl─▒k belli ki ├žok zeki. Hatta ├Âyle kuvvetli ki sadece insanlar─▒n de─čil makinelerin d├╝┼č├╝ncelerine ve an─▒lar─▒na ula┼č─▒p bunlar─▒ kullanabiliyor. D├╝nyal─▒lar─▒ daha kolay manip├╝le etmek i├žin de adamlar─▒ Sol oldu─čuna dair ikna ediyor.

Ya da bu gezegendeki varl─▒k ├Âyle kuvvetli ki y─▒ld─▒zlar aras─▒ mesafelere sesini duyuruyor, uzun y─▒llarca insanlar─▒ bir ┼čekilde manip├╝le etmi┼č ve onlar─▒ gezegene ├žekmi┼č. (Hatta belki de sadece insanlar─▒ ├žekmi┼č olmak zorunda de─čil, farkl─▒ t├╝rler bile g├Ârebiliriz bu yarat─▒─č─▒n pen├žesine ├žekilen.)

Benim i├žin ilki daha muhtemel ama ikincisi i├žinde sebepler var ┼ču devasa yap─▒ gibiÔÇŽ Ya da sahip olduklar─▒ teknoloji, bunlar kendileri yapmam─▒┼č bu teknolojiyi antik metinlerden ├Â─črenmi┼čler. Ve yani teknolojileri de ├Âyle az buz de─čil.

Bu teknolojiyi de bu varl─▒k g├Ândermi┼č olabilir mi acaba? Varl─▒─č─▒n ileti┼čimi b├╝y├╝k ihtimal ├žok ├žok uzun y─▒llara yay─▒ld─▒─č─▒ndan(bir t├╝r├╝n geri evrimle┼čebilece─či kadar uzun) keplerdeki medeniyetin kal─▒nt─▒lar─▒ silinmi┼č olabilir. Bu silinme de bana a┼č─▒r─▒ geldi, hi├ž mi iz kalmaz? Sadece o ta┼čtan yap─▒ var ama bir medeniyetten de sadece o kalaca─č─▒n─▒ sanm─▒yorum. Prometheus ve Covenant ta falan da koskoca gezegende tek t├╝k kal─▒nt─▒lar vard─▒ yine de oradaki teknoloji baya organik oldu─čunda biraz daha yiyorsun.

Peki bu varl─▒k ne? ├ťst├╝n mistik bir varl─▒k m─▒, o y─▒lan m─▒, yoksa solaris deki gibi gezegenin kendisi mi?
Bu varl─▒─č─▒n amac─▒ ne? O y─▒lan bu varl─▒─č─▒n hizmet├žisi mi yoksa dedi─čim gibi o varl─▒k m─▒? Birde bu y─▒landa a┼č─▒r─▒ zeki, uzay gemisini hemen kullanmay─▒ ├Â─črenip kendini kurtar─▒yor. Bunun sebebi zaten sahip olduklar─▒ teknolojiyi de bu varl─▒─č─▒n g├Ândermesi olabilir mi acaba? Bu y─▒lan varl─▒─č─▒n kendisi de─čil de emellerine ula┼čmas─▒ i├žin kullanaca─č─▒ bedeni olsun diye yollad─▒─č─▒ bir ┼čey de olabilir.

Ve son soruÔÇŽ Ne lan bunun emelleri? YaniÔÇŽ Kan de─čildir.

Ya Alien da ki gibi ÔÇťbiz size baz─▒ ┼čeyler verdik ama arka plan─▒ gizemli b─▒rakt─▒kÔÇŁ ayaklar─▒ ├žekmezler umar─▒m. ├ç├╝nk├╝ sizde bir Xenomorph yok iki Giger yok. Ya illa her ┼čeyi a├ž─▒klamaz zorunda de─čil ama muallakta da b─▒rakmazlar umar─▒m.

┼×u Alien evreni ile ayn─▒ evren mi diye izleyiciye sorgulatmak i├žin de ellerinden geleni yapm─▒┼člar. (Bence de─čil ama baz─▒ kurnazl─▒klar s─▒k─▒┼čt─▒rm─▒┼člar konu┼čulsun diye) ─░lk olarak androidler. P├╝├╝ size, ayn─▒s─▒ be. Tamamen ayn─▒s─▒ be. Beyaz s─▒v─▒ de─čil sadece o beyaz s─▒v─▒n─▒n i├žeri─či de ayn─▒, o misketler falan Alien da ki androidlerde de vard─▒. Birde bir yerde bir kafa var space jockey in kask─▒n─▒n a┼č─▒r─▒ benzeri.

Ya bakal─▒m ne olacakÔÇŽ

Ayl─▒k uzun yaz─▒ kotam doldu t┼čk.

bunun olay─▒ ne?

Bana da gezegenin kendisi gibi geldi ya, bu t├╝r ┼čeyler ne t├╝r bir ÔÇťvarl─▒kÔÇŁ yapacaklar─▒n─▒ ve bu varl─▒─č─▒ ekrana nas─▒l ÔÇťsomutÔÇŁ bir ┼čekilde ta┼č─▒yacaklar─▒n─▒ bilemediklerinden (ki zor i┼č) ruhani olaylara giriyorlar, gezegenin kendisi ├ž─▒karsa ┼ča┼č─▒rmam.

Birde o Alien konusunda ayn─▒s─▒n─▒ d├╝┼č├╝nd├╝m. Alien evreni ├žo─ču ayr─▒nt─▒y─▒ a├ž─▒klam─▒yordu. Umar─▒m bu da ├Âyle olmaz.

See, g├╝n├╝m├╝zden uzak bir gelecekte, 500 y─▒l sonras─▒nda, post-apokaliptik bir d├╝nyada ge├žiyor. D├╝nya n├╝fusunun tamam─▒ k├Âkeni bilinmeyen gizemli bir vir├╝s y├╝z├╝nden g├Ârme yetisini kaybetmi┼č ve zamanla t├╝m insanl─▒k medeniyetleri ├ž├Âkm├╝┼čt├╝r. Dizide, g├Ârme yetisini yitiren insanl─▒─č─▒n, hayatta kalmak i├žin yeni yollar aramas─▒n─▒ konu ediniyor. Ne var ki yeni hayata gelen ikiz bebeklerin g├Ârme yetisiyle do─čmas─▒ i┼čleri kar─▒┼čt─▒r─▒yor.

Asl─▒nda konu olarak tabiki baya farkl─▒ fakat atmosfer olarak ├žok benziyorlar. Hatta baya. Her ikisinde de post apokaliptik atmosfer hakim, yeni bir yer bulma ├žabas─▒ ve ebeveynin ├žocuklara g├Âz kulak olma ├žabas─▒ a├ž─▒s─▒ndan benziyor.

Bence gayet zevk al─▒nabilecek bir dizi. Millet ÔÇťk├Ârs├╝n├╝z moruq bunlar─▒ nas─▒l yap─▒yonuzÔÇŁ kafas─▒yla diziyi ele┼čtirdi fakat Daredevil dizisini ise millet ay─▒m bay─▒m izliyordu bu ele┼čtiriler olmadan. Bu tarz konudaki her dizi gibi, konuyu ilgin├ž k─▒lmak i├žin mistik ├Â─čler var hafiften i┼čte bu dizide de. Bunu kabullenemedi izleyici. Vakit kayb─▒ falan asla de─čil, onun garantisini verebilirim. Hatta k├Ârken nas─▒l d├Âv├╝┼čt├╝kleri ve k├Âr olman─▒n getirdi─či zorluklarla ne t├╝r pratik y├Ântemlerle ├╝stesinden geldiklerini izlemek dizinin en zevkli k─▒sm─▒.

Bunun cevab─▒n─▒ bir r├Âportajda vermi┼čler san─▒r─▒m.

GUZIKOWSKI:

Mother and Father think the giant skull is from an extinct creature, not realizing that someday Mother would give birth to one and reintroduce it to the world and reactivate the planet.

Mother is like a 3-D printer. Her body starts to work on that digital information and it decides that it needs more organic compounds. Because sheÔÇÖs an android, her body could download that information and make something out of it. Her body was never designed to give birth, though, so it has to improvise a bit to get the thing out of her. The birth is pretty wild ÔÇö it never fails to disturb me.

The serpent can also fly because it has traits that Mother passed down to it. So itÔÇÖs slightly different than the monsters that have come before.

KAYNAK: https://www.nytimes.com/2020/10/01/arts/television/raised-by-wolves-finale-ridley-scott.html

MotherÔÇÖa do─čurma ├Âzelli─či verilmemi┼č ama 3d printer ├Âzelli─či verilmi┼č. Sahibiyle sanal ortamda sevi┼čirken bi┼čeyler olmu┼č ve gezegende eskiden ya┼čayan (hatta fatherla iskeletini bulmu┼člard─▒) canl─▒n─▒n kendi t├╝r├╝ne benzer u├žabilen android versiyonunu yaratm─▒┼č. Ama ama├ž falan ne gizem tabii

2 Be─čeni

Hmm. ─░lgin├ž. Dizinin ba┼č─▒ndan beri merak ediyordum o iskeletleri.

Acaba y─▒lan─▒n ├ž─▒─čl─▒k g├╝c├╝ olacak m─▒ o zaman? Ya da bu y─▒lan─▒n─▒n ├ž─▒─čl─▒k atabilmesi i├žin Mother ─▒n g├Âzlerine ihtiyac─▒ olabilir bak. Yine ya da y─▒lan─▒ durdurmak i├žin y─▒lan─▒n─▒n g├Âzlerini ├žalmak isteyebilirler.

Bu varl─▒k teknolojiden bir haber de─čil anlad─▒─č─▒m kadar─▒yla. Mother ─▒n nas─▒l i┼čledi─čini ├ž├Âzm├╝┼č ve b├Âylelikle ona kendi ├╝st├╝n y─▒lan─▒n─▒ do─čurtturdu.

┼×imdi teori kasaca─č─▒mÔÇŽ
Acaba varl─▒k gezegen de─čil de o gezegende ge├žmi┼čte ya┼čam─▒┼č bir grup veya biri mi? Teknolojileri ├Âyle geli┼čmi┼č ki art─▒k organik mekanizmalara da hakim olabilmeye ba┼člam─▒┼člar sonrada ├╝st├╝n bir bilin├ž geli┼čtirerek gezegenin kendisiyle bir b├╝t├╝n olup bu varl─▒k olmu┼č olabilirler. Ama bu s├╝per evrim bir yerde ters gitmi┼č ve gezegen ya da gezegendeki ÔÇťbir ┼čeyÔÇŁ olarak s─▒k─▒┼čm─▒┼člar. B├Âylelikle bu varl─▒k olu┼čuyor. Varl─▒─č─▒n ge├žmi┼čteki bilin├žlerden kalma d├╝rt├╝leri hala devam ediyor olabilir. Geli┼čme ve geni┼člemeÔÇŽ Ama d├Ân├╝┼čt├╝─č├╝ ┼čey buna elveri┼čli de─čil, varl─▒kta ona yay─▒lmas─▒nda yard─▒m edecek piyonlar bulmak istiyor. B├Âylelikle insanl─▒─ča ula┼čarak onlar─▒ yava┼č yava┼č i┼čliyor, onu bulabilmeleri i├žin teknoloji ├Â─čretiyor, ona gelmeleri i├žin d├╝nyay─▒ mahvediyor gibi gibi. Mother sayesinde de ├╝st├╝n y─▒lan─▒n do─čmas─▒n─▒ sa─čl─▒yor ama bu yeterli olmayabilir. Ya daha ├žok y─▒lan do─čurtmal─▒ ya da bu y─▒lan─▒n─▒n ├žiftle┼čebilmesi i├žin bir y─▒lan daha do─čurtmal─▒. (ek olarak bu y─▒lan─▒n tam potansiyeline ula┼čmas─▒ i├žin mother ─▒n g├Âzlerine de ihtiyac─▒ olabilir.) Bu y─▒lanlarda sperm gibi bir ┼čey, bunlar─▒ kullanarak ba┼čka gezegenlere kendini enjekte ederek geni┼člemeyi hedefliyor olabilir. [Bu sperm geyi─čini de s─▒rf i┼čin i├žinde ridley scott da var diye diyorum. Yani sonu├žta bu adam─▒n en pop├╝ler i┼či pipi kafal─▒ a┼č─▒r─▒ tecav├╝zc├╝ bir yarat─▒─č─▒n oldu─ču ve her yerden vajinalar(facehuggerlar tam vajinad─▒r) ile v├╝cut s─▒v─▒lar─▒n─▒n f─▒┼čk─▒rd─▒─č─▒ bir eser.]

Tabi bu elimde ki ├žok az kaynakla ve ├╝zerine ├žok d├╝┼č├╝nmeden kurdu─čum bir teori. Ama ┼čunu demek zorunday─▒m. E─čer benim dedi─čim do─čruysa yada buna yak─▒nsa Guardians of Galaxy 2 den a┼č─▒rm─▒┼člar yakalamad─▒m sanmas─▒nlar :pepe:

Haa ┼ču paul a ne oldu la?

Birde art─▒k spoiler bluruna almadan konu┼čamaz m─▒y─▒z? Sezon biteli iki hafta oldu neredeyse. Ya birde ┼ču ├žo─ču blur a ald─▒─č─▒m─▒z ┼čeylerin spoiler ile alakalar─▒ yok ├ž├╝nk├╝ izlemeden anlamazlar, k├╝f├╝r yemek istemedi─čimden al─▒yorum ben ama g├Âzlerim bozuldu lan. Ya yetmezmi┼č gibi spoiler alacam derken elim kayacak yanl─▒┼čl─▒kla silece─čim diye korkuyorum. O kadar yaz─▒yom lan, silinirse hi├ž u─čra┼čmam bir daha.

@Buggy Hac─▒ peki s─▒rf post apokaliptik mi bu See yoksa i┼čin i┼čine mistiklik dahil oluyor mu? Mistiklik olarak daredevilcilik yap─▒yorlar─▒ kabul etmem.

1 Be─čeni

Mistik bir atmosfer var sadece. Ama do─ča├╝st├╝ bir olay asl─▒nda yok. Mesela ├Ârnek vereyim, bi tane k─▒z var o kadar yava┼č y├╝r├╝yor ki kimse bunu asla duyam─▒yor dibine kadar girse bile. Yani asl─▒nda teknik olarak do─ča├╝st├╝ de─čil ama ger├žek hayatta da olmas─▒ imkans─▒z. Bunun gibi.