Progressive Rock

Ben açılışı yapıyım.

4 Beğeni
2 Beğeni
1 Beğeni

Progressive rock tam olarak ne?

2 Beğeni

Kısaca, Rock türünün içinde olan deneysel bir alt tür diyebiliriz. 60’ların sonunda bu alt türün oluşmasını sağlayanlar, sanatsal kaygısı daha fazla olan, bilinen rock müzik yapma tekniklerinden daha farklı müzikler yapmak isteyen insanların çabalarıyla oluşmuş ve zamanla kendi alt türlerini de oluşturarak daha da geliştirmişlerdir. Kimi klasik müzik ve rock müziği birleştirmiş, klasik müzik enstrümanlarından da yararlanarak, daha uzun, daha melodik müzikler yapmışlar. Kimi de bestede çok daha fazla türü bir araya getirip eclectic prog’un oluşmasını sağlamıştır. Günümüze kadar daha ilerici daha avangart ne varsa insanlar denemiş ve artık bir alt kültür olamayacak kadar zenginleştirmişlerdir.
Aşağıya attığım siteden prog rock içindeki alt janrları ve bu alt janrlar içindeki grupları daha detaylı bir şekilde görebilirsiniz.
http://www.progarchives.com/

4 Beğeni

2 Beğeni

Vay be King Crimson albümleri spotify’a gelmiş sonunda. Önerebileceğin bir albümü var mı In The Court Of The Crimson King tadında, uzun zamandır severek dinliyorum bu albümlerini.

1 Beğeni

Red, Lizard, In The Wake Of Poseidon, Larks’ Tongues in Aspic albümleri de iyidir.
https://www.progarchives.com/artist.asp?id=191
Buraya girip King Crimson’ın aşağıdaki herhangi bir albümüne tıklarsan daha detaylı yorumlar ve eleştiriler bulabilirsin.

1 Beğeni

27 Eylül’de çıkacak olan ‘Replicr, 2019’ albümünden yeni bir parça
2 Beğeni

Çıkmış bulunuyor.

3 Beğeni

Usta varsa güzel bi playlist ateşler misin :pray:

Pek fazla playlist takip eden biri değilimdir. Hangi tarzlardan hoşlandığını da bilmiyorum. Kendi listelerimi önerebilirim. Spotify’da takipleşiyoruz zaten ama bakmadıysan belki ilgini çeken bir şeyler görürsün.
Onun dışında bu aralar şu listeleri dinliyorum.

2 Beğeni

Aynı tarihte çıkmış ama nedense gözümden kaçan bir IQ albümü

Bu albümden önceki ‘‘Frequency’’ ve ‘‘Road Of Bones’’ albümleri oldukça başarılıydı.

Aynı tarihte Opeth’de yeni albüm çıkarmış. Güne hüzünle başlayıp mutlu kapattım.

1 Beğeni

İstanbul’da olmak vardı.

1 Beğeni