Oyun Cafe ­čÄ«

Resident Evil 4ÔÇÖ├╝n remakeÔÇÖi beklenirken ilk oyunun remakeÔÇÖini yapacak olmalar─▒ ┼ča┼č─▒rt─▒c─▒. 5 sene ├Ânce remasteredÔÇÖ─▒ ├ž─▒km─▒┼čt─▒.

1 Be─čeni

Android i├žin xCloud ├Ânizlemesi

1 Be─čeni

┼×u an ps4pro alman─▒n tam zaman─▒.
Bu cihaza ├ž─▒km─▒┼č oyunlar─▒ bitirmek en az 2 sene
2 sene de gelecek olan destek 4 sene.
Zaten yeni nesli paran olsa bile ├ž─▒kar ├ž─▒kmaz almayacaks─▒n ├ž├╝nk├╝ 2-3 sene sonra ps5-pro ├ž─▒kacak bunu herkes unutacak. Hatta gamer yutup kanal─▒ de─čilseniz ps5-proyu da ├ž─▒kar ├ž─▒kmaz almak gibi bir ┼čart yok 1 sene de oradan ald─▒k 5 sene.

Hepsiburadada 8500 lira b├╝t├žeyle toplad─▒─č─▒m sepet:

ps4pro + 4k tv + GoW, Spider-Man, Bloodborne, arkham knight, horizon, DMC 4&5, Uncharted legacy, Uncharted 4, Shadow of War, Shadow of Mordor, Nioh, dark soul 2&3, fallout 4, mafia trilogy
ya da oyunlar─▒ ├ž─▒kar─▒rsak bir de laptop alabiliriz.

Konsol + 4K TV + yar─▒s─▒ exlusive 20 oyun

Valla s├╝per.

2 Be─čeni

Daha bir ay ├Ânce falan @dean ile konu┼čmu┼čtuk bu konuyu :slight_smile: Bu neslin oyunlar─▒n─▒ oynamayanlar i├žin dediklerin ├žok mant─▒kl─▒ bence de.
D├╝┼č├╝k ihtimal ama olur da OcakÔÇÖta %50 g├╝mr├╝k vergisi uygulamas─▒ uzat─▒lmazsa konsolun fiyat─▒ 7 bin TL seviyesine d├╝┼čecektir muhtemelen.
Sony ge├žen g├╝nlerde PS CollectionÔÇÖ─▒ duyurdu. GoW, Uncharted 4, Persona 5, Arkham Knight, RE 7, FF 15, Bloodborne, Fallout 4, Days Gone, Monster Hunter, Last Guardian, Last of Us, Until Dawn vs. PS Plus ├╝yelerine toptan verilecek. Ben buray─▒ biraz daha besleyeceklerini d├╝┼č├╝n├╝yorum hatta.
Yani PS4 neslini ka├ž─▒ranlar i├žin fena olmayan bir ba┼člang─▒├ž yapm─▒┼č oluyorsun.
Ama dedi─čin do─čru, 120 milyon satm─▒┼č bir cihaza destek vermeyi hemen b─▒rakmazlar, kademe kademe azaltarak 2023 sonunda falan ancak tamamen deste─či keserler gibi geliyor bana.
Hele olurda Digital Edition 5700 TL band─▒nda falan gelebilirse, o zaman PS5 Digital + PS Collection daha mant─▒kl─▒ gibi oluyor sanki, nihayetinde yeni teknoloji ge├žiyor eline.

2 Be─čeni

PS5ÔÇÖin daha mant─▒kl─▒ olmas─▒ i├žin bence ps4ÔÇÖden 300-500 lira fark─▒n─▒n olmas─▒ gerek. Aksi takdirde neden 2-3 sene sonra ps5 pro ├ž─▒kacakken gideyim ps5 alay─▒m.

PS5ÔÇÖin ┼ču ┼čartlar alt─▒nda bile makul fiyat─▒ 4500 lira bence.

Vergisi makul olsa zaten ├Âyle olacak. Oyun konsolunu kumarhane makinesi olarak vergilendiren yap─▒dan fazlas─▒n─▒ beklememek gerek.

3 Be─čeni

Benim mant─▒kl─▒ dedi─čim senaryo ┼ču ;
PS5 Digital EditionÔÇÖ─▒n 5700-TL ├ž─▒kt─▒─č─▒ senaryo. Bu senaryoda, 240 TL bir senelik PSN PLus aboneli─či al─▒yorsun. Senin yukar─▒da sayd─▒─č─▒n oyunlara denk oyunlar veriyor, art─▒ olarak bir sene boyunca toplam 24 oyun daha vermi┼č olacak, her ay iki oyundan.
Yani 5.940 TL harcam─▒┼č oluyorsun, elinde yeni nesil bir konsol ile.

Senin dedi─čin 3.900 TL civar─▒ PS4 Pro, sayd─▒─č─▒n oyunlar i├žin kabaca 1400 TL harcars─▒n diye d├╝┼č├╝n├╝yorum. Ne etti 5.300 TL. PSN Plus buraya da al─▒rsan ki online oynamak i├žin alman laz─▒m, 24 oyun da gelecek ayn─▒ ┼čekilde. Ne etti, 5.540.-TL.
Aradaki 500 TLÔÇÖyi de yeni nesil i├žin verirsin zaten. SSD bile yeter o paray─▒ vermek i├žin.

Ha vergiler d├╝┼čmez, euro tekrar f─▒rlar, digital editionÔÇÖn─▒n fiyatland─▒rmas─▒nda Sony ├žakall─▒k yapar vs. bunlar─▒ bilemeyiz. Benim ├Ânerim zaten bir senaryo, sen mevcut ┼čartlar dahilinde hakl─▒s─▒n zaten.

Ben dijital s├╝r├╝m├╝n o etikete sahip olaca─č─▒n─▒ ve %50 verginin indirilece─čine ihtimal vermedi─čim i├žin ├Âyle s├Âyledim. Bunlar iyimser fiyatlar.

OK, ben de verginin d├╝┼čece─čini d├╝┼č├╝nm├╝yorum ama d├╝┼čerse bu 5700ÔÇÖden ├ž─▒kmas─▒ ├žok olas─▒. Sony T├╝rkiye pazar─▒na ucuz bile ├ž─▒kt─▒ ( vergiler hari├ž), hatta iyi ki ├Âyle ├ž─▒kt─▒ X-boxÔÇÖda fiyat─▒ k─▒rmak zorunda kald─▒. Ben fiyatlama konusunda esnek davranacaklar─▒n─▒ d├╝┼č├╝n├╝yorum ama OcakÔÇÖtan sonra g├Ârece─čiz bakal─▒m, tamamen varsay─▒m ├╝zerine oluyor b├Âyle.

Bu arada ┼čuraya PS Collection oyunlar─▒n─▒ b─▒rakay─▒m, PS5ÔÇÖde PSN alanlar i├žin verilecek oyunlar bunlar, ayl─▒k verilenlerle kar─▒┼čt─▒ran oluyor, durmu┼č olsun :

• Bloodborne
  • Days Gone
  • Detroit: Become Human
  • God of War
  • Infamous Second Son
  • Ratchet and Clank
  • The Last Guardian
  • The Last of Us Remastered
  • Until Dawn
  • Uncharted 4: A ThiefÔÇÖs End
  • Batman: Arkham Knight
  • Battlefield 1
  • Call of Duty: Black Ops III ÔÇô Zombies Chronicles Edition
  • Crash Bandicoot N. Sane Trilogy
  • Fallout 4
  • Final Fantasy XV Royal Edition
  • Monster Hunter: World
  • Mortal Kombat X
  • Persona 5
  • Resident Evil 7 biohazard

Bence bu jenarasyonu ka├ž─▒ran i├žin hi├ž fena de─čil.

1 Be─čeni

ps3 oyunlar─▒ oynat─▒yor mu ps5?

Yok, PS3 oyunlar─▒n─▒ PS4 bile oynatam─▒yor, ├žok nadiren elden ge├žirilen oyunlar hari├ž. Farkl─▒ bir mimari kulland─▒klar─▒ i├žin PS4 geriye uyumlu olamad─▒ ama mesela Uncharted 1-2-3ÔÇÖ├╝ elden ge├žirip bir paket yap─▒p sundular. Yine b├Âyle belli ba┼čl─▒ oyunlar i├žin paketler ├ž─▒kabilir. ├çok spesifik markalar─▒ i├žin yani.

1 Be─čeni

peki ps4 i├žin remastered edilen ps3 oyunlar─▒n─▒ oynat─▒yor mu ps5?

Bu var mesela, PS4ÔÇÖde ├žal─▒┼čan oyunlar─▒n ├žok b├╝y├╝k bir k─▒sm─▒ PS5ÔÇÖde ├žal─▒┼čacak. Kimsenin ad─▒n─▒ san─▒n─▒ duymad─▒─č─▒ 8-10 oyun var sadece ├žal─▒┼čmayacak olan bildi─čim kadar─▒yla.
Ama kendi oyunlar─▒n─▒n remastered versiyonlar─▒ ├žal─▒┼čacak yani.
Bi ekleme yapay─▒m, ÔÇťhata verebilirÔÇŁ uyar─▒s─▒ olan 3. parti oyunlar─▒ listelemi┼člerdi, orada 40-50 oyun var san─▒r─▒m, ├žo─ču VR oyunu. Teknik detay─▒n─▒ bilemiyorum neden ama o listeden ├Ânemli say─▒labilecek 3-4 oyun var sadece. Hellblade, Mafia3, The Surge falan. Pek ├Ânemli bir liste de─čil g├Ârd├╝─č├╝m kadar─▒yla.

1 Be─čeni

Buradaki temel ayr─▒m 4K televizyona sahip olmak gibi g├Âr├╝n├╝yor. Digital Edition fiyat olarak daha uygun olursa 4K tv olmadan da tercih edilebilir tabii. Xbox Series S bu fiyattayken Sony de rekabet├ži bir fiyat belirler muhtemelen.

Tamamen bilgi ama├žl─▒ bir uyar─▒ yapay─▒m Series S, PS5 DigitalÔÇÖin muadili de─čil. Digital sadece disksiz onun d─▒┼č─▒ndaki b├╝t├╝n donan─▒m ayn─▒.
Series S, donan─▒m─▒ k─▒rp─▒lm─▒┼č bir konsol. Series XÔÇÖin disksiz versiyonu de─čil, SSD kapasitesi bile d├╝┼č├╝k yani. S tamamen gamepass ile en d├╝┼č├╝k b├╝t├žeye hitap edecek ┼čekilde tasarlanm─▒┼č. Uzun ├Âm├╝rl├╝ olmayabilir, akl─▒n─▒zda bulunsun.

1 Be─čeni

Dijital s├╝r├╝m 4k desteklemiyor mu ki 4k TV olmadan da tercih edilebilir anlamad─▒m?

XBOX Series S - PS 5 Digital kar┼č─▒la┼čt─▒rmas─▒ i├žin s├Âylemi┼č galiba.

PS4 Pro ve PS5 aras─▒nda karars─▒z kal─▒nmas─▒na y├Ânelik s├Âylemi┼čtim.

Bu s─▒rada ben:

750ti bilgisayar─▒m acaba ┼ču oynamak istedi─čim oyunu ├žal─▒┼čt─▒r─▒r m─▒? :smoking: :smoking: :smoking:

3 Be─čeni

Playstation 5 bilinen sorunlar

• Oyunlar indirme esnas─▒nda duruyor ve bir daha y├╝klemeye devam edilemiyor
  • Beklemeye al─▒nan oyunlar y├╝klendi─činde ├ž├Âkme sorunu ya┼čat─▒yor
  • Donma hatalar─▒ seyrek denemeyecek kadar kendini tekrar ediyor
  • Ask─▒ya alma modundayken sistem ├ž├Âk├╝yor