Oynanası Indie Oyunlar

Oynadığınız ya da oynamak istediğiniz oyunlarla ilgili konuşup fikir alabileceğiniz tatlı bir başlık olsun istedim.

Listeyi Hollow Knight ile açmak isterim. Hikayesini bastıra bastıra anlatamadığı gibi akıcı bir oynanışa sahip. Oyuna aşırı zor diyemem ancak kolay demek de yanlış olur. Sevdiğim taraflarından biri ise harita açma mantığı olması. Ayrıca oyun size temel şeyler dışında çoğu şeyi öğretmiyor ve kendiniz keşfediyorsunuz. Oyunda sürekli yeni özellikler ve charmlar alarak güçleniyorsunuz ve buna karşılık daha güçlü rakipler geliyor. Hikayeyi anlamayı kolaylaştıracak yan karakterler ve ara sahneler görüyorsunuz. Hikaye tek bir sonuçla bitmiyor ve oyun hikayeyle ilgili bir çok tahmin yapma imkanı sunuyor. Küçük bir oyun gibi görünse de bekleyeceğinizden çok daha kapsamlı. Hazır ikinci oyunu da çıkacakken (henüz tarihi belli olmasa da) oynamanız öneririm.

images (8)

6 Beğeni

Tam benlik başlık olmuş, birkaç oyun bırakıp soteye yatayım da bekleyeyim. İlginç bir şeyler gelir belki. Önce oynamanızı önereceğim oyunları bir sıralayayım:
1)ISLNADERS: Oyunun bir hikayesi yok, amaç sizin önünüze rastgele gelen adalarda binalar inşa edip bu bina bonuslarıyla puan toplayıp bir sonraki bina sırasına geçmek. Oyun bitmiyor da, sen artık daha fazla bina inşa edemeyene yani bir sonraki bina seviyesine ulaşamayana kadar devam ediyor. Benim şimdiye kadar 27 saatimi gömdüğüm bir oyun oldu, hayat sömüren tarzı bir oyun da değil yani. 11,50 liraya değeceğini düşünüyorum. Aşağıya steam sayfasını bırakıyorum:

2)Mini Metro: Aşırı minimalist bir oyun olduğunu söyleyebilirim, amaç dünyanın büyük şehirlerinin metro ağlarını bağlamak. En başta sadece birkaç şehir açıkken şehirlerde taşıdığın insan sayısıyla bağlantılı olarak diğer haritaları da açabiliyorsun. Şu an 13 saatimi vermiş olduğum bu oyun da çok zaman sömürmeyen cinsinden. Bunun fiyatı biraz daha yüksek: 18 lira, benim size önerim bindirim bekleyin, daha mutlu olursunuz. Steam linki:

3)Bad North: Bir grup askerin vikinglere karşı adalarını savunma mücadelesi denebilir sanırım bu oyun için, şimdiye kadar birkaç kez bitirdim ve her seferinde çok keyif aldım. Size en az 4 saatlik bir senaryo süresi veriyor ki her seferinde farklı birimler ve eşyalarla başlayarak oynanışınızı çeşitlendirebiliyorsunuz. Grafik olarak birkaç basit tasarım kullanılmış ama güzel duruyor. Oyunun fiyatı biraz fazla 25 lira, yine bu oyunu da bir indirimde falan denk getirmenizi öneririm, ayrıca isterseniz bir de demosu var steamde, demoya bir bakabilirsiniz. Steam linki:

4)Simmiland: Amaç: insanlığı geliştirmek, Yöntem: Eline rast gele gelen olaylar, eşyalar ve fikirleri kullanmak kısaca Tanrı Simülasyonu. Oynanışı keyifli fiyatı ideal: 10,5 lira. Anlatılacak çok bir şey yok, oynadıkça yeni yeni özellikler açılıyor, özellikler çeşitli kombinasyonlarla başka özelliklere dönüyor. Bir oynamanızı öneririm, steam linli:

Şimdilik aklıma gelenler bu arkadaşlar, daha sonra aklıma başka bir şeyler gelirse ekleme yaparım.

Btw Hollow Knight çok keyifli bir oyun, oyun kolu alana kadar oynamamaya karar vermemiş olsaydım hakkında daha da fazla konuşabilirdim ama klavyeden oynamak bana biraz zor geldi. Bu neden sadece birkaç saat oynadım bu oyunu. Umarım günün birinde bitirip gelirim.

1 Beğeni

2007 senesinde PC Net dergisinin 10. yılı için verdiği CD ekinde keşfettiğim gayet keyifli bir oyundu. Versus modu ve story moduyla epey uzun vakit geçirtebiliyor.

Tam olarak bu kategoriye girer mi bilmiyorum ama deneyenlerin genellikle beğendiği, ücretsiz ve eğlenceli bir oyun.

image

2 Beğeni

İlk akla gelenlerden ateşleyelim yoksa daha bunun Cuphead’i var, Papers Please’İ var, Undetale’ı var da var.

Edit: Açıklamaya yazdıklarım alttakilerden daha popüler sjjsjdfksj

3 Beğeni

dont-starve-togethergamelogo Kendisi bir survival oyunu. Oyunun lore u çok merak ettiriyor. Kesinlikle oynanmalı.

1 Beğeni

Önereceğim bir diğer oyun “Celeste”.
Sizi zorlayabilecek bir platform oyunudur kendileri. Hikayeden basitçe bahsetmek gerekirse, dağa tırmanan bir kızı anlattığını söyleyebiliriz. Ama dağa öyle dümdüz çıkabilir mi? Çıkamaz. Yolda yaşadığı birtakım zorluklar da vardır elbette. Hikayesinin -bana göre- aşırı derin, anlamlı olmadığını söyleyebilirim. Ancak kesinlikle oynamaya değer.

4 Beğeni

Metroidvania türüne giriş yapmak ve alışmak için en ideal oyunlardan bence. Zamanında epic’de bedava verilmişti, umarım kaçırmamışınızdır. Oyun metroidvania türünün daha çok Metroid ekolünden, bu da demek oluyor ki daha harita girift ve gizli yolların daha bol, elzem olduğu bir yapı sunuyor oyuncuya ama korkmayın oyun her şeyi alıştıra alıştıra veriyor, bir süre sonra o enigmatik yapıya alışıyorsunuz. Oyunun iyi ve ilginç diyebileceğimiz siber dünyalarda hapis kalma hikayesi var, küçük de olsa loreu da hoş. Çok yaratıcı olmasa da pilot twisti sunuş şekli güzel, defalarca karşıma çıkan bir pilot twisti olmasına rağmen etkilenmiştim. Pixel art harika bence, özellikle arka plandaki dünya tasvirlerini çok beğendim. Oyunun tek göze batan sıkıntısı power uplar, kötü değiller ama daha iyi ayarlanabilirlermiş, özellikle silah power uplarının pek azı gerçek anlamda işlevsel. Bunun haricinde fazla göze batan eksikleri yok. Türü sevmeseniz bile şans verin derim, kesinlikle underrated kalmış bir yapım. :ok_hand:

images (7)

5 Beğeni

Bence hiç bir 2D platform oyunu bu ızdırabı hakketmiyor. :sweat_smile: İyi kötü de olsa bir gamepad al yine de, d-pad candır. Arkana yaslanıp 2d platform oynamak felaket zevkli bir şey, bağımlılık yaratıyor insanda. :smile:

2 Beğeni

Bazen aşırı sinir olup asla bırakamıyorum. Resmen hiçbir şey şu zevki vermiyor :smiley:

2 Beğeni

Henüz hiçbiri çıkış yapmadı ama hepsinin potansiyeli yüksek.

5 Beğeni

Hazır aklıma gelmişken Ori and the Blind Forest’ı önermek istiyorum. Oynanış tarzını gayet keyifli bulduğum bu oyunun birkaç eksi yönü olduğunu söyleyebilirim. Ama öncelikle güzel şeylerden başlayayım. Oyun müzik uyumu gerçekten beni gülümsetti. Her platform oyununda olmasa da genelde parkur gördüğüm zaman oyundaki müzik yerine başka bir şey dinlerim. Ama burada neredeyse tam uymuş diyebilirim. Eğer parkurlarla uğraşmayı çok sevmiyorsanız, çok zor parkurlar yok. Gayet tatlı bir hikayeye sahip. Gelelim en sevemediğim özelliklerine. İkinci oyunda çıkarttıları save alma mantığı. Tam zorlandığım bir yeri geçiyorum, o heyecanla save almayı unutuyorum. O anlık sinir, hayatımın gözlerimin önümden geçmesi… Ama ikinci oyunda yok en azından. Bir diğer sevmediğim taraf ise (ikinci oyunda eksikliğini kapatmışlar) boss fight yok. Yani eksikliği hissedilir bir biçimde yok. Ama her şeyin sonunda oynamanız şiddetle tavsiye ederim.

3 Beğeni

Bugün önermek istediğim oyun Cave Story+. Oyunumuz klasik bir 2D side scrollerdır. Tavşanlar, kötü bir doktordan kurtarmaya çalışan robotun görevlerini takip ediyorsunuz. Ortalama bir hikayesi var, ancak oynanışını çok sevdim. Düşmanlarınızı yedikçe harika özelliklere sahip silahlar kazanıyorsunuz. Ancak bu özellikler hasar aldıkça yitebiliyor. Bu size sayısız oynanış tarzı ve alması zor kararlar sunuyor. Özellikle müziklerinin benzersiz olduğunu düşünüyorum. Kısacası bence oynayın, oynatın.

Şuraya müziklerinden bir örnek bırakayım:

1 Beğeni

Birkaç klasik daha burada dursun.

3 Beğeni

Journey bugün beleş oldu başlayacağım bakalım.

3 Beğeni

Bildiğim kadarıyla Epic’te değil, nerede bedava oldu?
Edit: PS’teymiş, PC kütüphaneme yine ekleyemedim.

1 Beğeni

4 tane birbirinden farklı ve harika oyun yapan Supergiant Games’e buradan sevgiler.

6 Beğeni

Contra’ya özlem duyan ve zorluktan hoşlanan bünyeler için. Ayrıca co op seçenekleri de bulunuyor.

Bir zamanlarda Nes’de bulunan Kage ve Ninja Gaiden oyunlarının tadında olan bir oyun, zorluktan hoşlanıyorsanız buna da göz atabilirsiniz.

Son olarak güzel çıkması muhtemel iki indie oyun daha, metroidvania sevenler takipte olsun.

8 Beğeni

3 Beğeni

3 Beğeni