Overrated Bulduklarınız

Dostum muhtemelen çok tüketmekten sağlığının en az etkileneceği hayvansal gıda deniz mahsülleridir herhalde. Denizlerin durumu nedeniyle son yıllarda bi ağır metal birikmesi sıkıntısı var, özellikle kabuklularda ama tavuk veya danaya göre daha sağlıklı.
Japonlar sekizbin yaşına falan geliyor balık yiye yiye
Edit : ya balıkçılar konfederasyonu başkanı gibi konuşmuşum, balık tüketimini artırmak gibi bir amacım yok, sağlık hususunda bir iki kelam etmekti niyetim :slight_smile:

Bilmiyorum, bence mandıra ve kümes hayvanları daha sağlıklı. En azından bunlarda doğalı yakalamak ve yağlarından ayırmak daha kolay ve çevre kirliliğinden deniz canlıları kadar doğrudan etkilenmiyorlar.

Ama ben sağlıksız diye deniz ürünleri yenmez demedim zaten. Bence iğrenç yav. Öyle vıcık vıcık, sümüklü, pullu, kabuklu, yılan gibi hiçbir şeyi yemem ben. Tadı güzel olsa bile. En iyi ihtimalle hani şu kılçığından derisinden arındırılmış, tavuk göğsü kıvamında sunulan balıklar var ya belki onun tadına bakabilirim o da belki.

Sardalya’yı tercih ederim İstavrit’e tabi ben. Zaten her balığı tercih ederim. Sardalya başka yönlerden sıkıntılı. Yağlı balık fazla yiyince problem çıkartabilir. Babam bir keresinde Sardalya yerken ölüyordu. Yalnız şaka yapmıyorum gerçek bir olay bu. Sardalya alıp kızartıyor. Zaten adada olduğumuz için her yer balık. Böbreklerde de problem var. Neyse bizimki dalıyor balığa. Fenalaşıyor. Tabağı üstüne düşüyor. Neyse ki amcan başka bi’şey için bizim eve geliyor. Abi felan bağırıyor ses yok. Camdan eve giriyor. Bi’ bakıyor bizimkinin başı tabakta. Hemen ambülans felan. Üre müre hepsi birbirine girmiş. Sözün özü dikkatli tüketmek lazım.

O sıkıntıymış gerçekten, geçmiş olsun dostum. Benim çok balık meraklısı, olta ile rekor ağırlıkta balık tutan falan bi arkadaşım var. O sardalya ağır balık derdi, defne yaprağına sarıp, mangalda pişirirdi, ben de pek umursamazdım ne dediğini. Haklıymış adam meğer :confused:

Sağol. Arkadaşın kesinlikle haklı. Dikkat edilmesi gereken bir balık.

1 Beğeni

Şagamizi da yapduk

3 Beğeni

Çok iyi bir söz arada kaynamış, çok haklısın…

2 Beğeni

Hazır The Mandalorian’ın gelecek bölümünde gözükecekken belirtmekte fayda var.

Ahsoka Tano isimli sırf küçük kız çocukları örnek bir güçlü kadın karakter edinsin diye Star Wars’a daha da önemlisi Anakin Skywalker’ın karakter gelişimine gereksiz eklenti olan karakteri ağır overrated buluyorum.

Bir karakterin etkileyici ve iyi bir karakter olmasının sadece iyi aksiyon sahneleriyle yeterli olmadığının kanlı canlı örneğidir. The Mandalorian’da gözükeceğine heyecan duymamın sebebi yıllarca animasyonlarda yer almış bir karakterin live action’da nasıl gözükeceğini merak etmemle beraber The Mandalorian dizisini Force ve Jedi kültürüne biraz daha yaklaştıracak olmasındandır. Karaktere özel olarak bayılmamdan ya da müthiş bulmamdan değil yani kendisi yerine herhangi bir Force kullanıcısı gözükse yine aynı heyecanı duyardım.

1 Beğeni

Valla şu noktada genel olarak fanlar Ahsoka’nın hikayesini Anakin’den daha çok merak ediyor ama :pepe:
O kadar bıktı millet Skywalker’lardan.

Ahsoka’nın iyi karakter olup olmaması tartışılır da, genel olarak karakteri gündemde tutmayı müthiş başardılar. Koca bir kesim Rebels’ı sırf Clone Wars’ta hikayesi sonlanmamış olan Ahsoka’yı görmek için izledi.

Hele ki Rebels’ın 2.sezon finalindeki Ahsoka ve Vader arasındaki düellodan sonra resmen Ahsoka Star Wars kelimesi ile eş anlamlı oldu. Millet o finalden sonra gelen tüm bölümleri “Ahsoka’ya noldu lan o sahnede, gösterin artık kızı” diye tırnaklarını yiye yiye izliyordu meraktan her hafta.

Millet Vader’ı falan unuttu paso Ahsoka’ya yöneldi ilgiler. Ki bu konuda hiç haklarını yiyemem gerçekten Ahsoka’nın hikayesi baya merak ettiriyordu. Hatta diziyi izleyenlerin çoğu Ezra’nın tayfasından baymış, sırf Ahsoka’nın sonunu öğrenmek için devam ediyordu diye.

İlk Clone Wars’ta başlattılar karakteri sonra Rebels’ta takip ettik, ondan sonra Clone Wars final sezonu, ondan sonra da Mandalorian dizisi ve ondan da sonra Rebels sequel’i. Helal olsun valla, şu zincirleme sürekliliği millete bıktırmadan sunmak büyük iş.

“Karakterizasyon” olarak nasıl artılara ve eksilere sahip olduğu tartışılır tabii de “süreklilik” olarak aşırı iyi bir hikaye yazdılar Ahsoka’ya. O konuda bence ellerine su dökülmez. Bu kadar başarılı bir şekilde ilgi odağında tutulmuş ve gündemden asla düşmeyen başka bir karakter yok evrende. Bu bile tek başına takdir edilesi bir şey.

5 Beğeni

Ya Rebels’ı geçtim ben Clone Wars’u bile bir yerden sonra Anakin’i falan boşverip Ashoka ne olacak diye izlemeye başlamıştım. O kadar iyi geliştirdiler karakteri yıllar içinde. Hele sadece aksiyon sahneleri iyi diye popüler olduğu fikrine kesinlikle katılamayacağım.

3 Beğeni

The Clone Wars’un ilk sezonunda dizinin başrolü gibiydi ama ikinci sezonda padawan rolüne uygun ilerlemişti rolü. Bir noktada seriden ayrılacağını düşünüyordum ama Star Wars’un son dönemi artık böyle radikal kararlar veren bir franchise değil.

Star Wars’ta yıllar önce Padme, Leia, Aayla Secura, Shak-Ti ve Mara Jade gibi iyi yazılmış karakterler vardı. İyi yazılmamış halinin örneğini ise son üçlemede izledik.

2 Beğeni

Ahsokanın overrated bulunmasını anlıyamıyorum.Başından sonuna kadar müthiş bir yazıma sahip ve hiç falsosu olmayan veya kendisi ile çelişmeyen bir karakteri var.Aynı şeyi mesela anakin için söyliyemem örnek vermek gerekirse.Anakin padawan ve master olduğu dönemlerde dahi hep söz dinlemeyen kendi başına buyruk ergen bir karakterdi ardından benimsediği değerlerine ihanet etti.Ahsokayı hikayesi ve karakteriyle anakinden daha iyi buluyorum ben şahsen.

1 Beğeni

En son hatırladığımda kendi başına buyrukluğu ve ergence aldığı kararlar yüzünden iftira atanları haklı çıkarıp Order’dan atılan ama sonrasında gerçek gün yüzüne çıktığında Jedi Order özür dileyip geri gelmesini tavsiye etmesine rağmen ergen kızlar gibi Master’ının uzattığı eli redddetip uzaklara kaçan Anakin değildi Ahsoka’ydı :slight_smile:

Anakin’in hikayesini çocukluğundan yaşlılığına kadar bildiğimiz için ya da daha doğrusu hikayesi direkt Star Wars’un 6 filmlik serisinin hikayesi olduğu için ve sonlanmasının üzerinden asırlar geçtiği için Anakin Skywalker’ı merak etmemeleri doğal değil mi :slight_smile:

Skywalker’lardan bıkıp varolmasının sebebi ve olaylar üzerindeki rolü tamamen bir Skywalker’a bağlı olan karaktere merak duymak mı ?

w3hUyFC

Bu karakterin başarısı değil pazarlamanın başarısı. Sevmediğimiz çoğu karakteri de bir şekilde gündemde tutmayı başarıyorlar. Pek ölçüt değil.

Evet sırf bu anlamsız ilgiden ekmek yemek için Star Wars’a en yakışmayacak şey olan zaman yolculuğu ile karakteri geri döndürdüler. Hani gelecekte çok kullanılacak ve planları olduğu yeni bir kavram olsa lafım yok da bir daha kullanılmadı bile World Between Worlds dediğimiz şey. Sırf Ahsoka geri gelsin de millet coşsun diye ucuz bir hareket yaptılar ve enteresan şekilde de her ayrıntıyı ilmek ilmek inceleyen fanlar da bunu yedi.

Karakteri geri döndürüp post Return of The Jedi’a taşıma planınız mı vardı ? Tamam ama bunu neden zaman yolculuğu ile yapıyorsun ? Karakterin zaten Vader tarafından öldürülmediği belliydi Rebels 2. sezonda direkt geri getirsene neden zaman yolculuğu ? Karakterin varlığı çok saçma şeylere yol açtı Star Wars’da. Bu karakter bu şekilde geri dönebiliyorsa o zaman herkes geri dönebilir.

Benim karakterin yolculuğuyla sıkıntım yok. Karakteri sevmesem de kendi içerisinde tutarlı bir yolculuğu olduğunu düşünüyorum ama o karakter gelişiminde yaşanan çoğu olayı ve karakter gelişiminin ortaya çıkış sebebini gereksiz buluyorum işte. Bir keresinde karakterin varolma sebebi direkt Jedi Master dediğimiz unvanı değersizleştiriyor. Master olmamış Anakin Skywalker’a Padawan vermek ne iş ? Bu adam sırf Jedi Konseyi’nin koltukları rahat diye mi 3. filmde atar yaptı Mace Windu’ya ?

Karakterin Jedi Order’dan çıkış sebebi de bayağı saçma bu arada. Aldığı ergence ve vizyonsuz kararlar yüzünden Jedi Order’dan atılıp sonrasında '‘Masum’'u oynaması ve bunun üzerinden Jedi Order’a sırt çevirmesi falan :takeabreath: Evet iftira yedi falan da yaptığı davranışlar ve bir türlü egosuna hakim olamaması yüzünden olaylar bu kadar büyüdü. Hani meşhur bir laf var ‘‘Ahsoka Order’ı hak etmedi değil Order Ahsoka gibi birini hak etmedi’’ diye. Evet bir açıdan doğru bir argüman Jedi Order Jedi disiplininden ve sabrından yoksun, egosuna yenik düşüp iftira atanları haklı çıkaracak noktaya getirecek kadar işi batıran bir Jedi üyesini hak etmiyor :slight_smile: Order’dan çıkışı Anakin’i etkiledi desek alakası yok. Adamın Ahsoka’yı andığı olmuyor bir daha. Filmlerde olmayıp aşırı tepeden inme şekilde getirildiği için bir türlü Anakin’in karakterinin içerisinde bir yere de koyamıyorum.

Çok sevilen ve samimi bulunan Anakin ile aralarındaki Master-Padawan ilişkisi de çok cıvık. Milletin ‘‘Güce dengeyi getirecek Chosen One’’ dediği adama ‘‘Skyguy’’ diyor… Ne diyeyim ki Star Wars’un kalbi olan Skywalker soyunun adıyla dalga geçirtmeseydiniz keşke.

Karakterin direkt varlığı zorlama kısaca. Ben artık yolculuğunun sona ermesi gerektiğini düşünüyorum. Aşırı overused oldu ve o kadar müthiş bir lore’da kullanacak bir sürü kadın Jedi karakteri varken ya da iyi yazarlarla sıfırdan karakter yaratmak varken halen daha zaman yolculuğuyla bu karakteri ölümden geri döndürecek kadar kullanmak için inat etmeleri saçma geliyor. Karakteri yere göğe sığdıramayanlardan da karakteri neden sevdiklerini sorduğumda hep aynı tatmin edicilikten uzak cevapları aldığım için de ağır overrated buluyorum.

Bunların hepsi Legends’ın da etkisiyle çok daha Star Wars’a yakışacak ve evren içerisinde yeri bulunan kadın karakter örnekleri. KOTOR oyunlarındaki Bastila Shan var bir de o da harika bir karakterdir. Ben böyle kadın karakterler bekliyorum Star Wars’dan. Evren içerisinde bir yeri ve vasfı olacak karakterler. Ahsoka ve Rey gibi tepeden inme, evrende doğru düzgün bir yere koyamadığım, tamamen ‘‘Girlpower, we can do this’’ gazlarının Star Wars evreninde vücut bulmuş hali olan zorlama karakterler değil.

Bakalım The Mandalorian’da nasıl bir performans sergileyecek karakter. Hiç haz etmediğim bir başka karakter olan Boba Fett’i bile her hafta bekleyecek kadar bana merak ettirmiş dizinin Ahsoka’yı live action olarak sevdirme ihtimali var ama yine de fazla iyimser olmayayım. Direkt evrendeki varlığı gereksiz olan bir karakteri sevmek çok zor benim için.

1 Beğeni

Arkadaşlar tartışmayı okumadım ama bundan sonra yazacaklarınızı eğer varsa ilk üç bölümden spoiler içine alabilir misiniz. Star Wars zayıf noktam spoiler yemeye korkuyorum :smiley:

1 Beğeni

Benim hatırladığım Ahsokaya atılan iftira sonucu ahsoka yargılanıyor.Ardından aklandıktan sonra da ona inanmayan jedi tarikatına da tekrar güvenemiyor ve kendini oraya ait hissetmiyor.Fakat o yoldan da yine sapmıyor iyiliğin yanında durmaya devam ediyor.Yani geri dönmüyor olmasında ki sebebi ergenliği değil duruşu

2 Beğeni

Böyle zaten. Durumu yorumlamamız farklı sadece.

Bence tamamen ‘‘Dram Ekmektir’’ duruşu.

Yalnız çok yanlış bakış açısı bu.

Skywalker’lardan bıkmak ≠ Skywalker’lar ile ilgili karakterlerden de bıkmak.

Yani senin dediğin mantıktan hareket edersek o zaman Obi-Wan’a da ilgi duyulmaması gerekiyor. Sonuçta o da Skywalker ile ilgili bir karakter.

Ha zaten Ahsoka’nın hikayesini “Skywalker ile ilgili bir karakter” olarak sınırlamak bildiğin ölümcül bir hata. Ahsoka zaten başlı başına Anakin olmadan kendi ayakları üzerinde durabilen bir karakter.

Zaten Jedi Order’dan ayrıldıktan sonra taaa kaç yıl görmüyor elemanı tekrar.

Valla değil. Bu başarı tamamen Dave Filoni’nin başarısı. Karakter tutmasa zaten başından dizilerden dizilere hoplatmazlar. Tamamen Filoni’nin yazdığı karakterin başarılı olması durumu var burada. Zaten karakter tutmasa istediğin kadar pazarlama yap yine sevmez o karakteri millet.

Bu konuyu daha önce Star Wars başlığında dile getirmiştim. Tabiki de millet yiyecek. Çünkü zaten her ne kadar Star Wars animasyonları güzel animasyonlar olsada inandırıcı animasyonlar değiller. Star Wars filmlerinden force choke yapmak dışında başka bir üstün force gücü sergilemeyen Vader animasyonlara geldiğinde ise AT-AT deviriyor Force ile. Yersen. Yani bu konuda Vader’a laf edilmiyorda Ahsoka’ya neden ediliyor ?

Bütün bir Star Wars kuşağı filmlerdeki Anakin ile animasyonlardak Anakin’in “aynı kişi hissettirmediğini” itiraf etti. Ki bencede kesinlikle inkar edilemeyecek bir şey bu.

Zaman yolculuğu konusunda ise daha şu güne kadar şikayet eden görmedim. Çünkü baya iyi yedirdiler. Sebebi ise gerçekten üstüne iyi düşünülmüş tarzdan bir zaman yolculuğu fikri olması, klasik filmlerdeki zaman yolculuğu fikrinden ayrılmasıydı.

Hatta o bölüm o kadar sevilmişti ki çok fazla konuşuldu her yerde. Millet etkisinden çıkamamıştı. Zaten imdb’de, haber sitelerinde falan Rebels tarihinin en iyi bölümlerinden biri olarak gösteriliyor o bölüm yahu.

Hani banada bölümden önce deseler ki zaman yolculuğu ișleyeceğiz, nolur yapmayın derdim. Ama önyargıları acayip yıkan bir bölümdü.

Bu konuya da daha önce değinmiştim. O konuda Ahsoka hakkında sadece şunu diyeyim; Helal olsun kızım orada bin tane erkeğin sesini çıkarmadığı konuda sen sesini çıkardın.

Bu kadar net. Yahu millet sürekli diyor ki niye trip attın Jedi Order’a ? Yahu kız ergen olduğundan falan değil, aksine olgun olduğu için Order’ı terk etti. Daha son sezonda bile bu konuya değindiler. Jedi düzeni öyle bahsedildiği kadar “mükemmel” bir düzen değildi. Ve o kadar andavalın içerisinde bunu yalnızca Ahsoka görebiliyordu. Jedi düzeninin kusurlu bir düzen olduğu Clone Wars’ta milyon kere ima edildi. Ahsoka’da kendisine hitap etmeyen bu düzenin içerisinde daha fazla durmak istemedi. Günün sonunda Ahsoka’nın da paşalar gibi haklı çıktığını gördük. Yıkıldı gitti düzen. Lol.

kfskskkfkdkskd ya abi hadi Ahsoka’ya her eleştiriyi yaparsınız, bak her şeyi söylersiniz, ama bunu demeyin ya. Yahu sanki Anakin allah allah mükemmel saygılı bir padawan’dı. Tarihe “en haylaz padawan” olarak geçen Anakin’in öğrencisini de lakayıtlık ile suçlamakta komik valla. Anakin çok iyi bir padawan olsaydı, kendi padawan’ı da öyle olurdu. Ne ekersen onu biçersin.

Valla Star Wars fanlarına Overused kim diye sorsan, eminim ki her 10 kişiden 11’i Ahsoka değil Skywalker ailesi der :grinning: onlar bi bitsinde sıra gelir ne diyelim .d

6 Beğeni

:pepeheart: :pepeheart: :pepeheart:Zamanda yolculuk :pepeheart: :pepeheart: :pepeheart:

1 Beğeni

Ahhahah bu çok çok doğru ya. TCW olmasa milletin aklında prequel Anakin’i kalacaktı hahshsjx I hate sand knks cringe Anakin’den büyük bir upgrade ile TCW Anakin’e geçtik çok şükür :rofl:

2 Beğeni

Prequel anakin tam cringe.Oyunculuk desen rezalet filmlerin senaryosu desen kötü.İyi ki TCW anakini var

2 Beğeni