Ofansif Mizah Çukuru

Birbirimizin allahına kitabına, ırkına, cinsel tercihine saygılarımızı sunduğumuz güzide başlık.

8 Likes

3 Likes

6 Likes

DwERFRDWsAEF7iK

6 Likes

d402696caeae90c5ae7a39820500308dc7a5152c_1_313x500

3 Likes

En sevdiğim başlık

8 Likes

Vatan, millet, bayrak aidiyeti gelişmiş olup da ateist, din karşıtı olan arkadaşlar Mehmet Akif’in “Allah bu millete bir daha istiklal marşı yazdırmasın” sözüne içten içe “aslında biraz restorasyon fena olmaz ya” şeklinde bi tutum sergiliyorlar bence. Hatta koyu ateist/nihilist olup da aidiyet duygusu olanlar şiddetli kramp geçiriyolardır İstiklal Marşı ve Mehmet Akif’in ulusal şairimiz olması konusunda. Okurken de kalıcı felç geçirmemek için otosansürle okuyorlardır muhtemelen.

Edit: Ulan bu başlıkta bile ılım dil kullanmakfan alamıyorum kendimi. Ne sübyancılığımız, ne teröristliğimiz kalıyor, biz hala "bence"ler, "muhtemelen"ler, "-dir, -dır"lar anasınıshdhdh

1 Like

Öncelikle bu söz, “bu şiir güzel oldu, halkımızı en güzel şekilde temsil ediyor, o yüzden değiştirilmesin” manasında değil. Tekrar bağımsızlığını kazanacak duruma düşmesin temennisinde bir söz.

Bunun dışında İstiklal Marşı anlam olarak birçok duygu barındıran, dönem şartlarını ve düşüncelerini çok iyi yansıtan bir şiir. Bir ateistin bundan(içerikteki dini göndermeler) rahatsız olması ihtimal dışı geliyor bana. Bu toplumda beraber yaşıyoruz, beraber büyüyor ve öğreniyoruz. Biz “atayistler” geçmişten ve toplumdan kopuk insanlar değiliz, böyle tırı vırı işlerden rahatsız olmayız :slight_smile:

3 Likes

Bu ilk ve kastedilen anlam evet. Ama içerik konusuna da çekilebilir.

Şiirde “dini göndermeler” yok, baya baya “Hakk’a tapan” millet var. Mehmet Akif inancıyla çok ön plana çıkan bi figür. O kadar ki parça parça olmuş İslam dünyasında bile çok birleştirici bir figür.

Her felsefi görüşün birçok varyasyonundan haberdarım. Kahvedeki amcaya ateistleri anlatır gibi anlatman ne bilim… Toplumdan kopukluk da ne alaka anlamadım.

Rahatsızlık değil. Kamaşma diyelim. Adam koyu nihilist/ateist ise bu pasajları içi kabararak okumaz. İçi kabararak okumamakla da kalmayabilir. Tam tersi senaryoyu teistlere de uygulayabilirsin. Sen rahatsız olmazsın başkası olur. Binbir çeşit insan var. Ofansif mizah adı altında gerçeği dahi yansıtmayan şeyler paylaşılıyor dijital dünyada kaldı ki bunlar şahsi kanaat. Ha baya eminim bunun pratik olarak doğrulanabileceğinden ama kim neden doğruyu söylesin ki? Zaten nihilist/ateistsen bunların hiçbirinin kötü bi anlamı olmamalı. Kötünün bile bi kıymeti olmamalı. Yapay kavramlar bunlar sonuçta.

1 Like

E zaten bu millet baya baya “hakka” tapmıyor mu? Milli marşların, milli örfe, zamanın ruhuna yönelik yazılmasında bir sakınca bulmuyorum kendi adıma. Bundan rahatsız olacak bir şey de görmüyorum, sonuçta dediğin gibi bizim için bir
anlam ifade etmeyen sözler bütünü.

Yeri geldiğinde inşallah, selamun aleyküm gibi kalıplaşmış sözleri çokça kullanıyorum mesela. Topluma ayak uydurmanın bedeli bir iki lakırdı olacaksa bundan neden rahatsız olayım?

Bir konuyu irdelerken toplum yapısını, yaşandığı zamanı göz önünde tutuyorum anlamındaydı.

Bu dediğin gibi ateistlere has bir durum değil. “kahraman ırkım” bahsi de bir kesimi rahatsız edebilir.

Veyahut milli marşları “içi kabararak okumak”, birçok kişide farklı sebeplerden çalışmayabilir.

Şahsen milli marşları daha çok ifade ettiği anlam bakımından ele alıyorum. Ülke olarak bağımsızlığımızın simgesi bu marş benim için. Daha ötesi yok açıkçası.

4 Likes

Hakk’tan kastım Allahın isimlerinden biri olan Hakk. Hak kavramı değil.

Bunları geç, böyle kültürel ağız alışkanlıklarından bahsetmiyorum. İngilizce konuşurken Oh My God diyorum ben de. Bunların argüman değerleri yok zaten. İnanarak, yaradanın iznini gönülden uman bir tavırla İnşallah demiyosun, onu diyorum. İstiklal Marşındaki dini içerikli pasajlar da işte böyle kültürel ağız alışkanlıklarından ibaret değiller. İşte o kısımlar inançsızlar için garip oluyordur muhtemelen. Ben bunu diyorum.

Hah işte bundan bahsediyorum. Ateist de olsan, müslüman da büyük oranda benimsediğin bir söylemin sana karşı gelen kısımlarını okurken, duyururken için bi garip olur, söylemek istemeyebilirsin. Bu her ideolojik fırka için geçerli. Yeni bir sıfat alınca bu özelliklerden arınmıyosun sonuçta. İşte ben de Ateist/Nihilist ayağını örnek verdim bunun.

8 Likes

İstemeye gidilen kızın annesinin de güzel çıkması…

10 Likes

10 Likes

C-658VsXoAo3ovC

2 Likes

4 Likes

Patlayarak güldüm

1 Like
10 Likes

6 Likes

6 Likes