Obi Wan Kenobi : Bir Star Wars Dizisi

Bu da Mandalorian’daki teknoloji kullanılarak mı çekilecek acaba?

1 Beğeni

Galiba kullanılacak daha önce haberini paylaşmıştım.

2 Beğeni

Filmin çekimlerinin Mart olarak belirlenmişken öne çekilmesinin sebebi sanırsam bu.

2 Beğeni

Etinden suyundan

1 Beğeni

Oyuncu bile dünden razıysa Disney hayatta kaçırmaz bu şansı. Qui-Gon Jinn flashbacklerine ve Force Ghost’una kesinleşti diyebilir miyiz ?

8 Beğeni

Görüşülmüştür bile belki. Kendisini göreceğimizi düşünüyorum ben de. Bundan iyi fırsat bulunmaz zaten.

5 Beğeni

Force ghost olmak için eğitim falan gerekiyordu yanlış bilmiyorsam. Obi-Wan’ı eğitebilir bu yönde baya iyi hareket.

6 Beğeni

Aslında dizinin direkt ana konusu Obi Wan’ın Force Ghost olayını öğrenmesi olarak yapılabilir. Clone Wars’ta Yoda öğrenmeye layık olmak için belli testlerden geçiyordu. Orada konu, Yoda’nın Qua-Gon’un sesini duyup gerçekten varlığını devam ettirdiğine inanmasından testlerin sonuna kadar bayağı güzel ve ilginç işleniyordu. Dizi de bunu işleyebilir. Vader’la düellosunu bile Yoda’nın Sidious’la force-hayal aleminde yaptığı düello gibi yapsalar belki rahatsız edici olmaz. Gerçek anlamda hiç karşılaşmadan kapışmış olurlar. Obi Wan’ın girdiği illüzyonlu testlere Satine gibi mevzuları da dahil etseler iyice coşturabilirler.

Tabi diziyi direkt bunun üstüne kuracaklarını zannetmiyorum. Herkesin izleyeceği live action bir Obi Wan dizisinde belli bir kesimin izlediği bir animasyonda üç bölüm anlatılmış karışık bir olayı işlemezler. Yani Force Ghost olayı işlense bile o bölümlerdeki kadar derin ve farklı işleyeceklerini sanmam. Çünkü animasyonları hiç izlememiş kişiler için “Ne oluyoruz ya?” şeklinde karşılanabilecek olaylar.

3 Beğeni

Force Ghost olayını işlemeleri iyi olur ya. Filmlerin arasını doldurmak açısından da mantıklı. İlla Clone Wars’taki gibi Whills falan dahil etmeden, genel herkesin anlayabileceği bir biçimde yapılırsa herkes anlar. Bu konu görsellik açısından da, istedikleri karakterleri göstermek açısından da muhteşem bir fırsat. Umarım bu hikayeyi görürüz.

1 Beğeni

2017’de çıkan A New Hope’un 40. yılı şerefine çıkan bir roman var. Bilenler bilir bir kaç yazarın oluşturduğu 40 tane hikayenin derlemesinden oluşuyor bu roman. O romanda Obi Wan’ı konu alan küçük bir hikaye vardı. Tam olarak hatırlamıyorum ama direkt A New Hope’un öncesinde geçiyordu. Obi Wan’ın Qui Gon’u Force Ghost olarak görüp teste tabi tutulması üzerine bir hikayeydi. Force Ghost kavramı hakkında konuşuyorlardı. Bir de Anakin’in Chosen One kehaneti ve Luke Skywalker’ın önemi hakkında da çok güzel muhabbetler geçiyordu.

O romanda Force Ghost olma mantığını Clone Wars’ta işlendiğinden farklı işlemişlerdi. Clone Wars’ta Yoda geçmişiyle, geleceğiyle ve karanlığıyla yüzleşerek bu onura erişiyordu. Bu romanda ise hiç bu tarz meselelere girmeden direkt Obi Wan’ın A New Hope’daki hikayesine bağlayarak Force Ghost olma onuruna eriştiğini belirtiyordu. A New Hope’da izlediğimiz Obi Wan’ın Luke Skywalker’a yol göstermesi ve bu uğurda kendini feda etmesi aslında Obi Wan’ı Force Ghost olmaya layık kılıyordu romana göre. Bu açıdan bakınca aslında belirli bir Force Ghost olma testi olmadığını anlıyoruz. Yani kişiden kişiye değişen bir test bu. Hatta burayı yanlış hatırlıyor olabilirim ama bazı canlıların doğuştan Force Ghost olma yeteneğine sahip olduğundan da bahsediyordu roman. Bu tarz açıklamalar aslında nasıl Force Ghost olduğu tartışılan karakterlere güzel açıklamalar getiriyor. Qui Gon ile olan iletişimden sonra Obi Wan yola koyuluyordu ve A New Hope’daki Luke’un bayıldığı sahneye bağlanarak hikaye bitiyordu.

Bu dizide gözükeceğine her zaman ihtimal verdiğim ve istediğim Liam Neeson haberinden sonra ise bu hikayeyi bu dizide bir kaç değişiklikle uyarlayacaklarını düşünüyorum. Tabi bir sıkıntı var. Dizinin geçeceği zaman çizgisi ile o hikayenin geçtiği zaman çizgisi farklı. Bu dizi direkt A New Hope öncesi olsa gayet rahat uyarlanabilirdi ama A New Hope ile aralarında zaman var. Bu hikayeyi bayağı retconlayacaklar gibi duruyor. Hatta ben Obi Wan’ın Force Ghost testini de bayağı bir değiştireceklerini düşünüyorum. Romanda işlendiği gibi karakterin A New Hope arc’ına bağlamak yerine Clone Wars’ta Yoda’da yaptıkları gibi bir hikaye kurup bağlayabilirler. Obi Wan Qui Gon ile konuşur, ardından geçmişi, geleceği ve karanlığı görür. Geçmişi görürken Clone Wars dönemine gider ve orada Hayden Christensen’ı Clone Wars tarzı görünüşüyle görürüz. Bir maceraya falan girerler Prequel nostaljisi yaşatırlar. Ardından geleceği görürüz o gelecekte de üstü kapalı şekilde Anakin’in gerçek Chosen One olduğu ve Luke’un belirliyici faktör olmasıyla Anakin’in aydınlık tarafa geçip güce denge getirdiği gösterilir ama tıpkı Yoda’nın Order 66’i görüp anlayamadığı gibi Obi Wan da bunu anlayamaz. Karanlıkla yüzleşme olarak kendi karanlığı değil de Darth Vader ile yüzleşir ve tease edilen ‘‘Rematch of the century’’ gerçekleşir. Böyle bir testten sonra da ‘‘Gelecek için yeni bir umut’’ olan Luke Skywalker’a daha çok önem vermeye başlar.

Açıkçası böyle bir konu işlemek hem dizinin senaryo alanını genişletiyor hem de derinliğini arttırıyor. Daha da önemlisi direkt Revenge of The Sith’in sonunda Yoda’nın Obi Wan’a Qui Gon ile görüşmesini tavsiye ettiği o kısımda tease edilen şeyi göstermiş olur. Sadece filmleri ve dizileri takip eden büyük kesimi düşününce o sahne ucu açık bırakılmış bir sahne olarak gözükebilir. Bu dizi o olayı direkt gösterirse bu ucu açıklığı kapatmış olur ve çok da iyi olur.

Son 1 aydır Disney, hem Marvel cephesinde hem de Star Wars cephesinde eski defterleri sağlam karıştırıyor. Geçen ay Hayden Christensen haberinden sonra bu ay da Liam Neeson’ın oynamak istediği haberi düştü. Disney’i tanıyorsam bu fırsatı asla kaçırmayacaktır. Bakalım gelecek ay da Clone Wars flashbacklerinde kullanmak için Rosario Dawson’ı ya da daha genç bir oyuncuyu Ahsoka Tano rolüne cast ettikleri haberi çıkarsa şaşırmam.

2 Beğeni

SW ile ilgili en çok istediğim şeylerden biri de, Qui Gon’un gözükmesiydi. Olacak galiba.

2 Beğeni