New Gods

Hepimizin bildiği gibi Warner Bros. DC’nin New Gods’ını sinemaya uyarlamaya karar vermiş, projeyi Ava DuVernay’a teslim etmişti. Son gelişmelere göre çizgi roman dünyasında kendini kanıtlamış olan Tom King’in filmi Ava DuVernay ile birlikte yazacağını öğrendik. Yakın zamanda yeni gelişmelerde olacaktır. Big Barda ve Mister Miracle’a odaklanacağını bildiğimiz filmin cast seçimleri de merak konusu.
IMG_20190530_125234

3 Likes

https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn%3AANd9GcSJV_GKPfkJ43-bdlQm2ZSmX2GkcB6_KmwdIGxcLIK322LAoQEx

Çok iyi bir seçim oldu bence zaten MM-Big Barda tabanlı bir film izleyeceğimizden ve King’in bu ikiliyi ne kadar iyi yazdığından dolayı iyi bir şey bekliyorum.

1 Like

Tom King’in son paylaşımı.

4 Likes

Bu filmleri nasıl aynı döneme denk getiriliyorlar. Eternals ve bu film. Black Panther ve Aquaman. Batman v Superman ve Civil War.

3 Likes

Bu filmin iyi çıkmasını çok istiyorum ya. Umarım yüz kızartacak kadar sağlam epik bir iş çıkarırlar. Darkseid’ı ve DC evreninin kozmik kısmını en az Thanos ve Marvel’ın kozmik anlatımı kadar başarılı görmek istiyorum.

2 Likes

Ben epik olacağini düşünüyorum görsel olarak hikayesi de ortalama-üst olursa harika olur film bence

2 Likes

Zamanında Muhitteyken Muhsin çok güzel bir yazı yazmıştı tamda bu konuyla ilgili. Darkseid’ı ne yap ne et yinede Thanos’un anlatıldığı gibi anlatamazsın. İmkanı yok demişti. Ki çokta haklı bir yorum.

İnsanlar Thanos ve Darkseid’ı her ne kadar benzetsede özünde birbirlerinin tam zıttı iki bambaşka karakterler aslında.

İzleyicinin Thanos’u sevme sebebi diğer kötülerden bir noktada ayrılmasıydı. Hani adamın çoğu klasik villain amacı gibi “galaksiye hükmedeyim” gibi bir amacı yoktu. Saf kötü değildi ve gerçektende inandığı birşey uğruna kendi çapında evrenin “kurtulması” için yapıyordu tüm bunları. Yani bir bakımda aslında o kendisi iyi biriydi. Ve en önemliside öyle ego falan yoktu adamda çok fazla, düşmanına saygı duyuyordu. Bu yüzden izleyicide bir sempati oluşturdu. Farklı olduğu için.

E şimdi Darkseid’a geliyorsun, alakası yok adamın bunlarla. Üsttekilerin tam zıttı bir karakter. Kesinlikle kötülüğün saf vücut bulmuş hali. Zaten God of Evil diye geçer çizgiromanda. Bir gram acıma yok. Thanos’un aksine adamın tek amacı tüm galaksiyi kendine bağlı olarak köleleştirip, hükmetmek. Thanos’un ki gibi kendi çapında “iyi biri” olma durumu yada “evreni kurtarma” gibi bir anlayıș hiç yok. Tam zıttı. Hükmetmek istiyor. Karşısındaki düşmana saygı duymayı bırak adam daha oğluna bile saygı duymuyor. Çok rahat harcanılabilir bir fedai gözüyle bakıyor ve kendisi dışındaki herkesi evrenin birer aşağılık ürünleri olarak görüyor. Zaten genelde bu karaktere ve onun dünyası olan Apokolips’e “God Hitler” ve Nazi Germany" benzetmeleri yapılır. Ee bu durumda da Thanos’a karşı beslediğin sempatinin aynısını bu karaktere beslemenin mümkünatı olmuyor. Sadece hayran kalıyorsun zalimliğine. O yüzden Thanos’u ișleyebildiğin gibi Darkseid’ı ișleyebilmeninde imkansız olduğunu anlıyorsun.

2 Likes

Bence Thanos gibi işlenmesinin istenmesindeki kasıt Thanos gibi uzunca bir seriye yayılan arc’ın baş kötüsü olması yönünde. Yoksa iki karakterin amaçları kişilikleri falan çok farklı zaten.

İyi de Thanos da çizgiromandan çok farklı anlatıldı aslında. Çizgi romanlarda aşkı için katliam yapan bir ergen ve hatta çocuklarını gezegen gezegen gidip öldüren psikopat biri. Hatta gözlerinden ellerinden çıkan kozmik ışınlarını bile film için iptal ettiler. Yani sinemaya çizgiromandaki gibi uyarlamak zorunda değilsin (darkseid’ın ışınlarını iptal etsinler demiyorum hatta onun o zig zag giden güdümlü ışınları çok kendine has bence). Demek istediğim; bunu öyle bir hikayeleştirirsin ki o psikopatlığına bile tutarlı bir
karakterizasyon verirsin ve etkilenirsin. Joker de saf manyak ama en ikonik isimlerden.

2 Likes

Tabiki, benim istediğimde o yönde. Bende diğer villainlerden farklı olarak aktarılmasını isterim. Kalıcı olsun akıllarda. Bir filmlik geçip gitmesin yani. Filmin konsepti süper. New Gods, New Genesis, Old Gods falan tüm DC - Marvel hikayelerinde ki en ilgi çekici ve kaliteli hikayelerden biri. Umarım şahane bir görsellikle güzel bir senaryoyla aktarılır beyaz perdeye.

Zaten film aslında baya iyi olacak gibi duruyor. Senaryoyu DC’in ağır topu olan Geoff Johnns bizzat kendi yazıyor. Yönetmen ise Ava DuVernay da çok iyi isim. En son işi olan When They See Us’ı izledim mükemmel bir iş. Ekibe olan güvenim tam benim.

2 Likes

Tom King yazıyor hikayeyi, Geoff johns değil ya. Karıştırdın sanırım

1 Like

New Gods’ın esas olayının Darkseid üzerinden olacağını nereden çıkardınız ki? Büyük ihtimalle Mister Miracle ile alakalı bir film olacak, Tom King’den belli bu. Umarım Scott Free ve Big Barda seçimleri iyi olur.

Aaa yanlış yazmışım pardon. Anlamsızca karıştırıyorum ikisini.

Öyle birşey demedik ki. Filmle ilgili değil Thanos ile karşılaştırdık sadece. Ha bu arada filmde olacak yinede Darkseid ama.

Thanos Infinity War’un baş karakteriydi ve tüm film onunla ilgiliydi, aynı olayın Darkseid için olacağını ben hiç sanmıyorum. Bağ kurabileceğin ve 2 saat izlemek isteyeceğin bir karakter değil zaten, Mister Miracle çok daha mantıklı.

The New Gods nasıl olacak, ne denli etkileyecek bilmem etmem ama Ava DuVernay bu proje için doğru isim değil bana göre. Kadının aynı kalibrede ve neredeyse sınırsız özgürlüğü elinde tuttuğu filmlerden birisi,

Abartmadan izlediğim en rezil filmlerden olabilir. Görsel şölen ve set dizaynı dışında oyuncu seçiminden, seçtiği atmosfere kadar her şey karman çorman ne veya neyi nasıl anlatacağını bilmeyen bir bulamaç. Yine de bilemeyiz tabi, Mangold’da ona önceki işleri yüzünden güvenmeyen insanların yüzünü kızartabilmişti. Ama nedense bu filmin de Wrinkle ile aynı kaderi paylaşacağına o kadar eminim ki.

2 Likes

Ufak bütçeli bağımsız işleri ok. Ama A Wrinkle in Time yüzünden bende güvenemiyorum.

When They See Us’ı izlemeden önce ben de Ava DuVernay hakkında şüphedeydim ama izledikten sonra hikaye anlatıcılığının ve yönetmenliğinin belli bir kalitede olduğunu düşünüyorum. Bu film bazı talihsizlikler sonucu çıkmış olabilir. Zaten kadına olan onca övgü ve tekrar stüdyonun güvenmesi de bence buna bir işaret. Ben baya heyecanlıyım bu proje için.

King’in işin içinde olması umut veriyor benim için o kadar. Göreceğiz…

When They See Us’ı izle derim. Ayrıca zaten hikayeyi o yazmayacak olmasıda cabası. Tom King yazıyor ki bu müthiş. Sen kurgu işini ona bırak. Ava’ın yapması gereken tek şey o müthiş görselliği perdeye taşımak ki onuda zaten yapabildiğini söylemişsin.

O kadar da güvenmemelik bir durum yok ekip sağlam bence.

İyi olabilir bro onda bir sıkıntı yok. Aynı yönetmenin çektiği Selma sağlam filmdir mesela. Bir yönetmenin çekmeyi başarabildiği veya bazı konuları diğerlerinden daha iyi ele alabileceğini baz alarak yapıyorum eleştirimi. Buna benzer tek projesi AWIT olduğundan da endişelenmem anlaşılabilir.

Proje içerisinde tek güvenebildiğim eleman bu mesela ama Çizgi Roman veya Hikaye işi Screenplay ve kurgulama işiyle çok da paralel değil. Kağıt üzerinde veya sayılık çizgi-romanda belli bir kitleye tanıştırdığın evreni anlatmak genel sinema izleyicisine anlatmaktan daha basit bir iş mesela. Kağıt üzerinde iyi olan her konsept beyaz ekrana doğrudan yansımıyor ve DCU geneline baktığımda yansıtma şekilleri de -yine- umutlandırmıyor beni.

İş sadece bununla bitmiyor, görsellik üst düzey olsa bile bunu bir hikayeyle paralel şekilde anlatması gerek. Yoksa Bay’in Transformers serisinden farkı kalmaz, para her türlü yapar ama çerezlik blockbuster’dan öteye gidemez. Ha beklentiye göre de değişir bu, şahsen aynı şeyi tekrar tekrar görmek yerine sofraya yeni bir şeyler getirilmesinden yanayım ben.

Var? :d kadın benim gözümde büyük bütçeli işleri taşıyamıyor diyorum.