Neon Genesis Evangelion

Tarihin en önemli eserlerinden biri olan Evangelion, animasyon sektörünün kült eserlerinden biridir. Benim de tükettiğim en iyi işlerden biri.

1 Beğeni

Mecha animelere hiçbir zaman ısınamayacağım. Benim için Transformers’tan farkları yok.

Evangelion sıradan bir mecha animesi değil. Hatta abartmam gerekirse mecha animesi bile değil.

Neon Genesis Evangelion normal bir Mecha animesinin çok ötesinde. Karakterizasyonlar ve animenin felsefesi eşsiz. Kesinlikle şans verilmesi gerekiyor bence.

1 Beğeni

Ah bir de 4.film gelse artık…

Genel inanışın aksine mecha animeleri sandığınız kadar düz ve sıradan seriler değildir. Gundam’dır, Code Geass’dır, Votoms’dur(Dune esintileri taşıyan bir seri) vb. mecha serileri ana konularını farklı janralarla birleştirip ağızda çok güzel bir tat bırakan hibrit bir yapı sunarlar size. İnsan psikolojisi ve gerilimden tutun politika ve felsefeye birçok konuya parmak basar mecha serileri, kimi zaman bunu öyle güzel yaparlar ki büyük robotların birbirine girdiğini bile unutursunuz. Tabi tüm mecha serileri de böyle değil, senin ‘Transformers’ diye tabir edebileceğin safi mech savaşından oluşan ya da büyük robotların ‘kötü’ canavarlarla savaştığı mecha serileri de var, o tür seriler genelde mechanın bir alt türü olarak super mecha veya super robots ismiyle bilinir. Bu tür seriler Tokusatsu kafasındadır, o yüzden herkese hitap etmeyebilirler.

Uzun lafın kısası mecha serileri sandığınız kadar düz değiller, iki robot görünce hemen kaçmayın şans tanıyın. .d

2 Beğeni

Çok kötü bir seri bu arada ya.

Senin görüşün. :man_shrugging:

Not: Belki sonra uzun uzun konuşuruz, şimdilik yetiştirmem gereken bir ödev var.

Kolay gelsin. Umarım yüksek not alırsın :hugs:

2 Beğeni

Teşekkürler İbrahim güzel dileklerin için.:cool:

2 Beğeni

Code Geass’a başladım bende Neon Genesis Evangelion bitince. Şimdilik güzel gidiyor.

Oha Code Geass tüm zamanların en popüler 10 animesinden biri değilmi ? Kötü diyen çok az gördüm, herkes efsane diyor hakkında.

Ay evet ya. İnsanlar ne buluyor bilmem.

Neyini beğenmedin?

Bilmiyorum mecha beğenemiyorum ya. Mekanik çizimlerde ruh alamadığım zaman felsefesi ne olursa olsun ilgimi çekemiyor. Geçen Yakusoku No Neverland ilk sezonu bitirdim (henüz 2. sezon çıkmadı) gerçekten öneririm izlemeyenlere. Küçük çocukların bu kadar ciddi animede bu kadar doyurucu kullanılması nadir olur.

Code Geass harikadır ya. İlk izleyip bitirişimde bir hafta falan etkisinden çıkamamıştım. O hikaye işleyişi, yeri gelince duygusallığı, iyi ne kötü ne doğru olan kim sorgulatması falan çok iyi bir eser ya. Bir de müzikleri var ki çoğu filme taş çıkartır. Hala açıp dinlerim. Başlıkla alakasız oldu ama Code Geass denilince övesim geliyor.

Evangelion’u da ilk 4-5 bölüm izlemiştim, öyle kalmıştı. Devam etsem mi? Açıldığı bir nokta var mı?

Edit: Yıllar sonra CG 3.sezon ya da film çıkaratacaklardı emin değilim. Çıktı mı çıkmadı mı bilmiyorum takip etmedim. Bıraktıkları sonu bozacaklar diye bakasım gelmedi. Yukarıdaki övgülerim ilk iki sezon ve Akito filmleri için geçerli yani. Filmleri biraz daha zayıf bulsamda onlar da fena değildir.

Açılmaktan kastın nedir?

Benim izlediğim kısımlarda çocukların yaşadıkları sıkıntılara falan çok odaklanıyordu. Arka planda bir hikayesi olduğu belli ama çok mu sündürecek ya da doyuracak mı emin olamadım. Birde konsept olarak yarattıkları dünya çok çekmedi beni. Böyle arka arkaya merakla açacağın, hikayesinin sardığı noktalar var mı?

Şimdi şöyle bir sıkıntı var. Eva, bir “character study.” O arka plandaki hikaye, o müthiş din ve bilim kurgu harmanı lore, tamamen karakterlerin iç dünyalarını keşfetmek için var olan “bahaneler.” Eğer Eva’yı, sadece lore’u için izlersen senin için berbat bir deneyim olur. Keza animenin önem verdiği şey o değil. O yüzden ona odaklanmıyor. Zaten çoğunu izlerken anlamayacaksın.

1 Beğeni

Bu ara seriye çok coştum da, üstüne konuşmak da çok istiyorum. Rebuild of Evangelion hakkında ne düşünüyorsunuz?