Ne Okuyorum?

Okumaya yeni başladığınız kitaplar hakkındaki ilk izlenimlerinizi yazabilirsiniz. Ayrıca kitaptan beklentilerinizi de burada paylaşabilirsiniz.
Kitabı okuduktan sonra da “En Son Ne Okudum” başlığına uğrarsınız. Başlıyorum

Platon - Sokrates’in Savunması

Platon’un felsefesine giriş yapmak için Sokrates’ten başlamak istedim. Meşhur savunmayı okumak eğlenceli olsa da benim ilgi alanımı değiştirdi. Platon yerine Aristo felsefesine ilgi duymaya başladım. Hangisini önce okuyacağım konusunda ikileme düştüm şu an.

5 Beğeni

Ben şu an Frank Herbert’in Dune romanını okuyorum. Filminin de çıkacağını duyduğum için filmini izlemeden önce bu hakkında çok şey duyduğum romanı okumak istedim. Herkes bilim kurgu türünün mihenk taşı olduğundan, bir başyapıt olduğundan bahsediyordu.
Başlarda biraz zorlandığımı ve beklentilerimin boşa çıktığını itiraf etmeliyim. Bilim kurgu türünde bir roman okuma deneyimim çok olmadığından olsa gerek. Ayrıca yepyeni ve çok farklı bir evrene giriş yaptığınız bu romanda, çokça bilmediğiniz kelime ve kavramlar da yer alıyor. Dolayısıyla buna alışmam başlarda zor oldu. Her okuduğum sayfada anlamadığım bir yer çıkıyor ve kitabın en arkasındaki Dune Sözlüğü’ne başvurmak zorunda kalıyordum.
Fakat kitabın ortalarına doğru hem kitaba, hem evrene alıştığım için hem de hikaye bir seviye üste çıktığı için okuma deneyimim tamamen değişti. Şu an 290. sayfadayım ve iki üç gündür kitap çok sürükleyici ilerliyor.
Hikayenin geri kalan kısmı için de epey heyecanlıyım. Dune serisinin diğer kitaplarını da alıp seriyi tamamlayacağım gibi görünüyor.

2 Beğeni

Bilimkurgu ile gençliğin muhteşem bir bileşimi olma yolunda emin adımlarla ilerliyor.

2 Beğeni