Ne İş Yapıyorsunuz? 👨‍🔧 👨‍🔬 👨‍💻

Mahal üyelerinin hangi bölümü okuduğuyla ilgili bir başlık var. Üniversite tercih dönemi başladığında mesleklerle alakalı bir başlığın olması da faydalı olur bence.

6 Beğeni

Güzel düşünülmüş bir başlık olmuş. Muhitteki kadar çok üye yok burada ama yaşça büyük üye sayısı da az değil, vakit ayırıp tecrübelerini paylaşırlarsa güzel olur.

3 Beğeni

Ben başlayayım madem, Mobil Uygulama Geliştirme Uzmanı olarak çalışıyorum. Androidçiyim diyip geçebiliriz kısaca :smile: Ocak sonu mezun olup işe girdim ondan tecrübem çok fazla değil ama yine de yardımcı olabileceğim bir şey varsa özelden yazabilirsiniz :innocent:

(ilk yazan kişi olarak ne kadar detay yazayım bilemedim gerekirse editlerim.)

7 Beğeni

Çok güzel demek mobile developer’sın.
Ben de Web developer’ım şuan için herhangi bir şirkette bu alanda çalışmıyorum kendi projemi üzerinden gidiyorum.

6 Beğeni

Mimarım. Özel bir mimarlık ofisinde çalışıyorum. Şu dönemde evden idare ediyoruz tabi.

5 Beğeni

Ya arkadaşlar sanki işinizin iyi ve kötü yanlarını, maddi olanakları, çalışma koşullarını, az bilinen yanlarını vs. falan aktarsanız daha verimli olur ?
Ben bankacıyım. Bankacı çok genel bir tanım aslında, aynı banka içinde birbirinden tamamen alakasız işler yapan onlarca bölüm var.Hatta bankacılık/ finans bile kendi içinde baya farklı alanlara bölünebiliyor, mevduat bankaları, yatırım bankaları, faktoring şirketleri, leasing vs.vs. Bu kadar detaya girmeye gerek yok sanırım.
Öncelikle bankacılık bir meslek değildir aslında, bir marangoz gibi, doktor gibi değildir. Yani bankacı ne yapar dediğinizde, satış ve pazarlama, denetim, fiyatlama, tahsis, sermaye piyasaları, hazine, muhasebe, satın alma gibi bambaşka işler yapabilir.
Bu nedenle sadece bankacılık &finans veya ekonomi mezunları istihdam edilmez. İşletme, matematik, istatistik, kamu yönetimi, endüstri mühendisliği gibi çok fazla sayıda farklı alanlardan da alım yapar.
Türkiye’de en yaygın bankalar “mevduat bankalarıdır”. Bu nedir diyecek olursanız sokakta şubelerini gördüğünüz bankalardır diyebilirim en kestirme yolla. Bu bankalar hem ciddi istihdam yaratır (yaklaşık 190 bin kişi) hem de Türkiye’nin en büyük şirketlerinin önemli kısmı bankalardır.

Bankalar genellikle 3 ayrı kademede eleman alır. Bu pozisyonlar her bankada farklı isimlendirilebilir. Pozisyonların işe giriş koşulları ve kariyer süreçleri de farklılık göstermektedir. Genel hatlarıyla özetlersem:
1- Memur/Gişe Görevlisi/Satış Temsilcisi: Banka şubelerindeki personellerin tamamına yakını bu şekilde kadroya alınır. Genel müdürlük birimlerinde daha nadir görevlendirilirler. Kariyer süreçleri de çoğunlukla Şube veya Şube ile yakından ilişkili bölümlerdir. En stresli, en çok satış baskısı yiyen kadrolardır üstelik ciddi riskli bir iş yaparlar. Başlangıç maaşı en düşük gruptur. Piyasa koşullarına göre iyi maaş alındığını bile söylemem pek mümkün değil aslında. Bu grubun en avantajlı yanı, satış odaklı olduğu için bu konuda becerikli, hırslı kişiler çabuk yükselir.
2- Uzman/ Management Traniee/Analist : Bu grup çoğunlukla bankanın çeşitli genel müdürlük birimlerinde görevlendirilir. Birbirinden bambaşka olan işler yaparlar. Kimisi kredi tahsis biriminde, kimisi hazinede, kimisi sermaye piyasalarında,kimisi insan kaynaklarında çalışır. Adından da anlaşılacağı üzere belirli bir konuda uzmanlaşma amacı güdülen kadrolardır ve geleceğin yönetici adayları olarak işe alınırlar. İşe alım süreçleri çok daha zordur. Yazılı sınav, en az bir bazen 2-3 aşamalı mülakat, kişilik testi vs. gibi aşamalardan geçerler. Hemen her kurumda TOEFL ile belgelendirilmiş İngilizce şartı aranır. Burada mezun olunan bölüm ve okul daha fazla önem kazanır. Başlangıç maaşları da piyasa şartlarının üzerindedir. Ücretler genellikle tatmin edicidir. Çok rutin bir iş yaparlar ve yükselme piramit şeklinde olduğu için daha uzun sürebilir.
3- Müfettiş/Denetçi :
Uzman kadrosu için aranan şartlar, hatta bazı özellikler açısından fazlası aranan kadrolardır. Bankaların genel müdürlüğüne bağlı değil direkt yönetim kuruluna hesap verirler. Gerek şube,gerekse diğer birimlerin denetlemelerini ve soruşturmalarını yaparlar. Banka içi suçlarla da ilgilenen birimdir. Gayet kelli felli müdürlerin kellelerini alma yetkileri vardır. Maaşları uzmanlardan da iyidir. 3-4 sene içinde çift haneli maaşlar alabilirler. Belirli bir süre ,en az 6-7 yıl müfettiş olarak kaldıktan sonra sabit pozisyonlara geçebilirler, geçtiklerinde de genel müdürlükte veya şubede yönetici, yönetici yardımcısı pozisyonlarına atanırlar genellikle. Bu pozisyonun en zor kısmı senelerce gezmektir. Baharda başlarlar ve kışa kadar ülkenin dört bir yanına giderler, genellikle tatsız olaylarla ilgilenirler, bol bol rapor yazarlar, mazbut bir hayat sürmeleri beklenir.

Genel olarak ; çok stresli bir iştir, anti-depresan kullanımı yoğun olan mesleklerden biridir.Şaka değil. Çok büyük şirketler oldukları için hiyeraşi vardır, katı kuralları vardır. Türkiye’nin en iyi denetlenen sektörü olduğu için attığınız her mail, yazdığınız her yazı kayıt altındadır. Aşırı rekabet yüzünden iyice kapı pazarlamacısına döndüğünden eski itibarı da yoktur. Şube dışı çalışma aşırı rutindir. Plazalar modern hapishane gibidir ( bu bütün plaza kurumları için geçerli aslında ama o başka konu)
Hiç mi artısı yok ? Türkiye’de bir çok sektörde haftada 6 gün, günde 10-11 saat çalışma, kanuna aykırı olsa dahi standart haline gelmiştir.
Bankada çalışma saatleriniz bellidir, süre aşılırsa (çoğunlukla) fazla mesainiz yatar. Bayramlar, tatiller gasp edilemez. Ne alacağın, ne zaman alacağın bellidir.Ücret yatmaması, eksik yatması, patronun yan çizmesi gibi olaylar asla yaşanmaz. Bir çok bankanın çok iyi özel sağlık sigortaları vardır, cebinizden üç kuruş para ödeyerek ülkenin en iyi özel hastanelerinde tedavi olabilirsiniz. Keza ilaçların da çoğunu karşılar. Bazı bankaların genel müdürlüklerinde ücretsiz kreşler dahi vardır. Kariyer yolları belirgindir, 3 sene sonra ne olup-olamayacağınızı az-çok kestirebilirsiniz. Klimalı, steril, güvenli ofislerde çalışılır.Takım elbiseye alışınca ne giyecem derdiniz de biter :slight_smile: Suit up :slight_smile:

Çok popüler bir meslek değil özellikle son yıllarda, olmaması da çok doğal. Ben de kimseye ilk tercihiniz banka ve hatta finans olsun tavsiyesinde bulunamam. Manevi tatmini çok düşüktür, bazı günler ayaklarımın geri geri gittiğini bilirim yalan yok. Ama büyük bir bankaya, iyi bir pozisyonda başlamak maddi açıdan kısa sürede sizi tatmin edecektir. Kendi tecrübelerime göre, alanınız ne olursa olsun Türkiye’de KOBİ’lerde çalışmak büyük çoğunlukla daha kötüdür. Ne iş güvencesi, ne fazla mesai, ne cumartesi pazarı olmayan yüzlerce iş var.
İİBF seçecekler bi daha düşünsün derim ben.
Son dakika notu : İngilizce bilmemeyi veya yetersiz bilmeyi aklınızdan bile geçirmeyin. Ne iş olursa olsun, İngilizce bilmemek resmen 3-0 geriden başlamaktır.

13 Beğeni

Özel bir bankada müfettiş olarak çalışıyorum. Tavsiye edeceğim bir meslek seçimidir kendisi. Gezmesi, acısı, tatlısı boldur. Yöneticileriniz eski tip müfettiş değilse bir de, tadından yenmez.

@ZGeralt arkadaşım her şeyi özetlemiş :memo:. Diyecek pek bir şey kalmadı Bankacılık mesleği için :slight_smile: kendisi hangi bankada merak ettim, belki yan yana çalışıyoruz haberimiz yok :smiley: Neyse sır olarak devam etsin. Üniversiteye veya iş hayatına yeni atılacak arkadaşlar, sizlere bol şans diliyorum.

9 Beğeni

Kariyer Net, meslekler ve maaşları için bir sayfa hazırlamış.

3 Beğeni

Üyeler arasında rehberlik öğretmenliği yapan var mı? Üniversitedeki bölümler ve master’la ilgili sormak istediklerim var.

1 Beğeni