Mulan (Live-Action Movie)

1 Beğeni

Disney’i Disney Plus da Mulan başarısı da memnumuş (zaten Disney Plus da Trendler de Simpsons geçip birinci olmasın da belliydi.) Ama kesin rakamlar Kasım ayında ki 4.çeyrek sonuçlar açıklarken duyuracaklar.

@dean Mulan için olumlu konuştum ama bütçesi bile çıkaramış Galiba.

İlk hafta sonu Disney+'da 30 küsur milyon gibi bir para kazanıyor. Bi’de vizyona giren ülkelerden gelen para var. Şimdi Tenet içinde Mulan içinde şunu söylemek lazım. Bu ortamda salgın olmadığı zamanki gibi para kazanmaları imkansız. İki strateji uygulandı ve iki farklı yol denendi. İki yolda elbette potansiyel seyirciye ulaşamadı.

Streaming’de filmi yayınlama işi düşük ve orta bütçeli işlerde faydalı olabilir. Ama 200 milyon dolar gibi devasa bir prodüksiyon bütçeniz varsa onu tam manasıyla vizyona sokmanız gerekiyor. Sokamıyorsanız da erteleyeceksiniz. Şahsen ben başka yol göremiyorum. 30 milyon streaming’den geliyor felan bu şekilde bu filmler kara geçemez.

Bi’de Mulan ile ilgili şöyle bir problem çıktı. Filmin başrol oyuncusu Yifei Liu, Hong Kong’da protestoculara orantısız güç kullandığı iddaa edilen polisleri destekleyen açıklamalar yaptı. Bunun üzerine belli bir süredir uzak doğuda filme boykot çağrısı yapıyorlar. Salgın olmasa bile Çin gibi ülkelerde film sıkıntı yaşayacaktı.

4 Beğeni
1 Beğeni

@dean bu Makale hakkında ne düşünüyorsun?
1 Beğeni

Daha öncede dediğimiz gibi. 200 milyon dolar bütçeli filmin varsa salgının geçmesini beklemek ve vizyona sokmak zorundasın. Tenet ve Mulan ile iki sistem denendi ve ikisi de filmlerin potansiyel gişe gücüne yaklaşamadı. Amerika’da çok büyük bazı sinemalar halen kapalı. Black Widow felan muhtemelen hem Tenet’tan hem de Mulan’dan daha çok kazanır şu şartlar altında vizyona girse bile ama 1 milyar kazanabilecek bir film neden 300-400’e razı olsun ki.

1 Beğeni

Doğru söylüyorsun ama 2021 ertlediğin de sinemalar eski haline döneceğin kesin garantisi Yok. Salgın atlatsak bile insanlar sinemaya dönmesi uzun sürebilir.

Her stüdyonun stratejisi farklı. Kimi adım adım gidiyor. Kimisi direktman 1 yıl erteledi. Kimisi de geçene kadar hiç sokmayacağım dedi. Şahsi olarak ben durumları çeyreklik zaman diliminde değerlendiriyorum. Şu an Ekim, Kasım ve Aralık ayı olarak bakıyorum. Tenet ve Mulan’a kadar bu üç ay güvenli bölge gibiydi ama güvenli olmayacağı anlaşıldı. 2021’i bu üç ay geçtikten sonra sağlıklı şekilde değerlendirebiliriz. 2021’i şu an konuşmak zemin sağlam değil.