Mr.Robot_exe

Televizyon tarihine her yeni bölümüyle belli başlı bir stil getiren ve zamanı geldiğinde Oz, The Wire, The Sopranos gibi diziler ile aynı cümlede anılacağına emin olduğum yazar ve çoğu zaman yönetmenliğini Sam Esmael’in üstlendiği, başrollerinde Rami Malek, Christian Slater ve Carly Chaikin gibi isimlerin bulunduğu, son sezonuna giren Mr.Robot’un kendi başlığına sahip olması gerektiğini düşündüm.

Dış katmanında yalnızca Elliot’un hikayesine değiniyor gibi gözüksede, hikaye kendi içerisinde farklı yollara ve farklı temalara değinip envai çeşit konuyla karşınıza çıkabiliyor. Dizi stabil bir konu üzerinden değil, sürekli bir değişim içerisinde anlatılıyor. Ana fikir ise hep aynı, kontrolü kaybetmek ve geri almak. Belli başlı bir Sinopsis’e gerek yok o yüzden yeni başlayacaklar için tek önerim var; başlayın.

4 Likes

Valla güncel olarak takip ettiğim bir dizi kesinlikle şans verin

2 Likes

Yok mu son bölümü konuşacak bir arkadaş. Yav Mr. Robot’u nereden nereye getirdiler.

1 Like

4x7

(Spoilers)

Ne diyelim biraderim Sam Esmael baya baya Shakespear-esk tiyatro koydu önümüze,

resim

resim

resim

resim

Bu arada Bohemian Rhapsody ile ödül aldığı için boklamak popüler biliyorum ama Rami Malek çok çok iyi oyuncu yav.

Gerçek ortaya çıktığında reddedişi,

En sonundaysa kabullenmesi,

Hele şu sahne kırdı beni, cidden derinden üzüldüm;

resim

Mr.Robot’un sadece dış faktörlerden değil gerçeklerden, yani Elliot’ın içinde bulunan ana tehdit’den korumak için ortaya çıkması çok ironik. Ama olabilecek en tatlı-acı şekilde.

Bu arada bunlar yazarın kafasına sonlara doğru gelip koyduğu şeyler değil, baştan beri dev foreshadowing sağlıyor,

Daha da rahatsız edici olanı,

Bu bölüm için kullanılan set şu,

Bu arada Prodüksiyon Tasarımına hayran olduğum bir yapım bu ve çok net Amiral Gemisi bütçesinde dizilerin çoğundan -hatta benim için alayından- daha iyi kullanıyor elindekini. Bu sezonu ne kadar övüyorsak 3. -Özellikle sit-com bölümü ve Geleceğe Dönüş konseptli bölüm- hatta ilk iki sezonda kurulan setleri de azımsamamak lazım.

Ha, unutmadan bölümün en iyi sahnesine ve yine -bence- en iyi performansına (Elliot Villar) da güzel bir selam çakalım;

Sizi bilmiyorum ama final sezonu bitince ben gerçekten özleyeceğim bu diziyi ya. İlk başladığımda hatta Plot bölümü erken verilmişti diye hatırlıyorum, beni gerçekten tutmuştu. 3 veya 4 senedir hayatımda ve ilk iki sezonda son sezonlar kadar etkilenmezken bir süre sonra değindiği konuları ve gerçek hayatı işleyiş şeklinin -komedi hatta abartı da olsa bazen- ne kadar doğru olduğunu görüyorsun. Sanırım o an gerçekten sevmeye ve değer göstermeye başladım. Politika, devrim, din, akli denge, yalnızlık, travma bunların hepsini çok güzel ve özenle işliyor.

Peki 4.Sezon içerisinde en sevdiğiniz bölüm hangisi oldu şimdilik?

3 Likes

Aynen aylar öncesinden verildi pilot bölümü bu arada. Beklemiştik epey çıkması için. Mr Robot’un bile karakterinin gelişmesi gerçekten çok ilginç. İlk sezon ile bu sezon arasında büyük bir fark var.

Aslında dizi bile bence klişe bir plotdan dallanıp budaklanarak daha kompleks bir hale geldi. Son bölüm gerçekten çok iyi ama bana göre 5. Bölüm çok güzeldi. Konuşmaya gerek yok repliğinden sonra bölüm boyunca hiç konuşma olmaması görsek bile sesini duymamız aşırı etkilendim izlerken bölümü. Bonus olarak ilk defa aptal olmayan güvenlik görevlisi gördüm.

Son bölüm ise baya vurucuydu ya. Gerçeğin yavaş yavaş ortaya çıkıp Elliot hemen kabul etmese bile izleyenler farkına varmıştır zaten. Geriye 3. Kişilik kaldı bakalım o kim çıkacak. Komik olan Elliot buradan çıkıp Deus grup toplantısına gidecek. Adam bir rahat olamadı.

2 Likes

405’i ve merdiven sekansını ne kadar sevsemde Noel bölümü aşığı olduğum için 404’e bayıldım ben. Christmas Carol öyküsünün o bilinmedik ürkütücü hissiyatı vardır ya hani? O bölüm baştan sona spesifik olarak o havayı çok çok iyi yakalamıştı bence.

Wellick ile belirgin ölüme doğru yürürlerken müziğin yoğunlaşması, arka tarafta büyüyüp gelen ölümün çığlığı, Wellick’in tek başına sisli yolda sona yürümesi, en sonunda ise gelen Mavi Ekran :d

Elliot’un adeta ikinci soluk almışcasına devam etmesi sonunda falan…

Ben çocukluk hali olduğunu düşünüyorum ya. Hatta Elliot’ın normal halinin daha naive versiyonu olduğunu, Mr.Robot’un ilk koruma duvarı olduğunu, gerçek travmaya maruz kalan çocuğun ise asıl karar veren olduğuna inanıyorum.

Yav öyle bir dizi ki, ana karakterlerin ölümünü hiçbir şey yokmuş gibi gösterebiliyor, bu sezonun ilk bölümünden çakıyorsundur neden bahsettiğimi. Veya farklı bir dizide nefret edeceğin White Rose gibi bir karakter için “yazık lan, başına bunlar geldiği için inatlaşıp, vazgeçme huyunu kaybetmiş.” diyebiliyorsun. Aynı zamanda herkesi gri bir çizgide tutmayı başarabiliyor, amatör çapta yazan birisi olarak gerçekten yaptığı iş çok büyük Esmael’in benim gözümde. Bunu stabil tutup devamlılığını sağlamak herkesin harcı değil çünkü.

2 Likes

1’inci Sezon 9. bölüm finalinden bildiriyorum.

Aslında sezon finalinin ardından bir sezonluk değerlendirme yazmak istiyordum ancak 8. ve 9. bölümler sezonun ilk kısmında düşüşe geçen yapımı o kadar inanılmaz bir seviyeye çıkardı ki aman aman o ne. Ekrana bommboşşş bakıyorum şu an sadece.

8’inci ve 9. bölüm ile beraber yapıma karşı hissettiğim duyguları sanırım Person of Interest ve Barry’den başka hissettiren TV yapımı olmadı ki Person of Interest her zaman haftalık olarak takip ettiğim, Barry ise 2. sezonu ile beraber haftalık olarak takip etmeye başladığım yapımlar olmuştu. Üzerinden yıllar geçmiş olan ve güncel olarak takip etmediğim bir tv serisi için ilk defa bu kadar büyük bir heyecanla karışık bir merak hissediyorum.

Karakterler acayip komplike. Soluklanmam lazım :d

Bu arada 9. bölümün finalinde The Pixies’ten Where is My Mind coverı duymak da güzel bir sürprizdi.

Edit : An itibariyle dünyanın en haklı tespiti dsaadasds

https://eksisozluk.com/entry/54157009

3 Likes

İlk sezondan şu sahneyi hatırlıyorum, kötü hissetmiştim güldüğüm için :d

3 Likes

İlk sezonda Shayla’nın arcını buruk bir sonu olmasına rağmen acayip beğendim ben ya. Global etkisi olabilecek aksiyonların alındığı bir hikayede bireysel bir yan hikaye izlemek ve bu bireysel yan hikayenin ana karakteri direkt olarak etkilemesi başarılıydı.

Çok güzel ve gerçekçi yazmış insafsızlar o arcı.

2 Likes

Geneli böyle ya :d Belli başlı bir şeyin olacağından emin olsan bile ani olasılıklar oluyor ve neredeyse her zaman çok güzel bağlıyorlar. Elliot’ın karakteri de bu tarz durumlara adapte olma zorunluluğundan hayvan gibi gelişiyor. Keza Mr.Robot’da öyle. Önünde çok güzel bir hikaye var ve daha çeyreğini gördün, şanslısın.

3 Likes