Mitoloji, Destanlar ve Efsaneler

İsminden belli oluyor konusu. Uzatmayacağım bu yüzden. İçerisinin bilgiyle dolması ve kültür aşılaması dileğiyle başlığı açıyorum.

4 Beğeni

Muihtte en sevdiğim başlıklardan biriydi. O yüzden bir kitap önerisi ile başlıyorum.
images%20(1)
Sümer mitolojisi ve günümüz dinlerine dair karşılaştırmalı bir çalışma.

13 Beğeni

Çok iddialı olacak ama Türk dili ile yayınlanmış en önemli eserlerden biri bu kitap. İnsanın hayata bakışına, inançlarına, düşüncelerine gerçekten tesir edebileceğini düşündüğüm az sayıdaki kitaptan biri…

4 Beğeni

Umarım buraya da BvS atmazlar.

2 Beğeni

Erken dönen Sami mistisizmini(?)büyük ölçüde yansıtan ve düzenlenen kutsal kitaplara alınmayan kutsal metinlerden, yani bir apocrypha olan Peygamber Enok’un Kitabı(Book of Enok the Prophet)hem inançlar hakkında pek çok şey katan hem de insanda bu inançları araştırmaya yönelten bir kitaptır. Dead Sea Scrolls gibi pek çok apocrypha inançlı veya inançsız(bu tabiri pek sevmiyorum, tek yönlü bakıyor meseleye)pek çok insana görüş katabilecek bir kitap. Mitoloji ve destan konusuna girer mi bilmem ama kadim zamanın ilmi ve inancı hakkında önemli bir eser

tavsiye etmeyip kendime sakladığım kitaplardandı ama dayanamadım

2 Beğeni

Tabi ki sayılmazsa olmaz Beowulf, Fafnirismál, Sigemund, Gesta Danorum ve daha pek çok efsane bu başlık altında paylaşılmalı

1 Beğeni

Benim içim mitoloji böyle başladı ne yalan söyleyeyim: Age of Mythology

2 Beğeni

Yeni yeni mitolojiye ilgi duymaya başladım. Aybike Turan’ın kanalında olan bu seri çok hoşuma gitti. Bence benim gibi yeni ilgilenenler için çok kolay ve anlaşılır gidiyorlardı. Ama tabi ki bu konuda çok okumuş insanlar için sıkıcı olabilir. Ceren Sungur’la olan Türk mitolojisi videolarını da izlemesi çok zevkliydi benim için. Keşke devam etseler.
:(((

2 Beğeni

Bir aralar en iyi mitoloji kaynağım Bobin Kafa’nın American Gods incelemeleriydi. Sonra teliflerdeb dolayı yapmamaya başladı. American Gods izlemediyseniz izleyip her bölümden sonra Bobin Kafa videosu izleyin kesinlikle. (İlk sezonun tüm bölümlerine var) Böyle mitolojik bilgileri başka hiçbir kaynaktan alamıyorum, sıkılıyorum, alsam da unutuyorum. Gerçi bundan alınca da unutuyorum bilgileri ama alıyorum hiç olmazsa. Tarih, mitoloji, felsefe… kısaca sözel her alanda balık hafızalıyım desem balığa hakaret olur. Neyse önerimi yaptığıma göre başınızı şişirmiyim. Bay.

4 Beğeni