Metonya (Leyla ile Mecnun Toprakları)

Türk yapımı diziler arasında benim için eşsiz bir parça olan bu dizinin bir başlığı olması gerektiğini düşündüm. Bu başlıkta en sevdiğimiz sahneleri paylaşalım, renkli karakterlerin arasında kaybolalım ve dizinin hayatımıza kattığı geyikleri konuşalım. Hem ağlayıp hem güldüğümüz bu dizinin hakkını verelim.

1 Beğeni

Başlığın adını Metonya mı yapsaydık diye düşündüm bir an. Çok güzel diziydi çok.

1 Beğeni

İlk 35, 40 bölüm çok iyiydi. Ama Leyla’nın ölümünün ekmeğini de yedikten sonra her bölüm biraz daha monotonlaşan bir diziye döndü fikrimce. Zaten son bölümleri 2 günde çekip bitirdiklerini falan söylüyorlardı, düzleşmişti işler bayağı.

6 Beğeni

Özellikle Melis Birkan’lı son sezonda, arada yine kahkaha attıran sahneler olsa da bir hayli düşüş yaşanmıştı. Oyuncuların bireysel performansları götürüyordu işi. Yine de televizyonda yapılmış en başarılı komedi işidir kesinlikle.

1 Beğeni

Çay Erdal Bakkal’da içilir.

1 Beğeni

Birilerini triggerlamak için yazmıyorum;

Ne zaman denk gelip de kendimi zorlasam kısa süre içerisinde devamını görme isteğimi yok eden, mizahı yabancı tabirle hit or miss olan ve benim için genelde miss’e tekabül eden bir diziydi.

Diziye yönelik bir eleştiri olmasa da konusunda söyleyeyim yine: ‘‘O gemi bir gün gelecek’’ repliğini de İsmail Abi söylemez olaydı. Bir replik bu kadar mı ortalık malına döner, kusacaktım her yerde görmekten.

Zaten bir o bir de ‘‘Albayım’’. Ahahaha

1 Beğeni

Bence bu repliğin bu kadar popüler olmasındaki asıl etken mizahın hitap ettiği kesimin de fazla olmasıyla alakalı. Mesela Marvel filmleri de örnek gösterilebilir bu konuda. Büyük çoğunluk seviyor, filmleri beğenmeyen izleyiciler içinde de filmlerin bu kadar gündem olmasından memnun olmayanlar olabiliyor.

3 Beğeni

Popüler olan her şeyde olduğu gibi bunda da bokunu çıkaran insanlar oluyor. Bu da izlemeyenler için sinir bozucu bir duruma dönüştüğünden uzak duruyorlar sanırım. Ben aynı durumu La Casa De Papel için yaşıyorum mesela. O kadar çok gerekli gereksiz konuşuluyor ki şans veresim gelmiyor asla. L&M’da da özellikle İsmail Abi karakteri için bu durum geçerli.

2 Beğeni

Benim diziden uzak durma sebebim bu söz ya da insanların tekrar tekrar kullandığı replikler değil. Diziyi denk geldiğim farklı seferlerde izlemeyi denedim. Hiçbirinde 10-15 dakika sonrasında bir isteğim kalmadı, devamını görmek istemedim.

1 Beğeni

İlk sezonlarında buram buram nihilizm ve absürdlüğün harmanlandığı bir diziydi. Sonlara doğru vasatlık ve kendini tekrarlar ile boğuldu…

3 Beğeni

Hoş geldin diyelim öyleyse. :slight_smile:

3 Beğeni