Marvel VS DC - Hangisi Daha İyi?!

Hadi yapalım şu işi o zaman! Sinema ve çizgi romanda, MARVEL mı yoksa DC Mİ???

1 Beğeni

Sinemada Marvel tokatlar.
Dizide de Marvel tokatlar.
Animasyon konusunda Dc net alır. Marvel az ötede oynasın.
Çizgi romanda ise aradayım. Yani aslında ikisini de sevdiğimden bir ayrım yapamıyorum.

Genel manada çizgim Marvel tarafına daha yakın.

Edit: Dc çöp yazıp uzun uzadıya kavga başlatan isim olmak istemiyorum. :sweat_smile: O görevi başkası üstlensin.

2 Beğeni
  • Dc
  • Marvel

0 oylayanlar

1 Beğeni

Başlığı versus turnuvasına çevirelim de Spidey ile bi kazı çalışması yapalımm

1 Beğeni
  • Marvel
  • DC
  • İkisi de çöp artık. Gidin Vertigo okuyun
  • Shonen Jump

0 oylayanlar

DC’nin en popüler iki kahramanından biri zengin bebesi bir tip. Ufak bir travma etkisini bile yıllar boyu üzerinde taşıyacak kadar zayıf bir karaktere sahip. Baba parası ve etrafındaki yardımcı ordusu olmasa 40 yaşında, eli nasırlı +160 kg bir asosyal tip olurdu. Kendi çabaları, ana olayın çok küçük bir kısmını oluşturuyor. Hikayeden parayı çıkardığınız an diğer hiçbir şeyin önemi yok.

Ayrıca tam bir senarist idea karakteri. Ona şans verildiği, senaryo ile desteklendiği kadar rakibine uğraşılsa her karşılaşması hacamatla biteceği kesin.

Eğer koskoca bir platformun en önemli iki karakterinden biri buysa, geçiniz çöptür.

Şu haliyle bile Batman bu değil. Olması gereken Batman hiç değil.

Şu an dünyada Batman’den daha güçlü yüzlerce zengin var :slight_smile: Kağıt üstündeki evrende dahi olması gerekene ulaşamamış zayıflıkta bi tipe fazla anlam yüklüyorsunuz.

Para sayesinde sahip olduğu güç, para sayesinde elde ettiği teknolojik oyuncaklar, para sayesinde etrafında tutabildiği yardımcıları, para sayesinde aşabildiği bürokratik engeller. Çat çut karate yapmasına mı tutuldunuz anlamıyorum ki. Hey yavrum hey. Bizim reisten de bi Batman çıkarmış aslında.

1 Beğeni

Batman’in psikolojisinin bozuk olması zaten onun karakterinin ana temellerinden biri. 6-7 Yaşında gözünün önünde ebeveynlerinin öldürülmesi hiç de hafif bir travma değil. Onun suçluları öldürmeme ideali, iyilik budalalığı değil, neredeyse patolojik bir saplantıdır. Bu da ilginç bir karakter çalışması. Zaten Batman’in en iyi hikayeleri villainler arasındaki ideolojik çatışmalarla ilgili.

3 Beğeni

Batman’in ne suçu var? Yazan adamlara sor onu. Batman mi dedi sanki beni “vasat üstü bişey yapıp bırakın” diye.

Pamuktaki fasülyesi ölmüş sanki ksfjdd. Yıllar boyu takık kaldığı mesele ana-babasının ölümü değil, şehirde böyle şeyler yapan insanlar olması, kendisinin başına gelen şeyleri hergün başka birine yaşatan insanların sokaklarda cirit atması. Ana-baba ölümü motivasyon. Buna zayıflık demek yanlış bile değil, alakasız. Travma neredeyse her Süper Kahramanda var. Çoğunda motivasyon görevi görüyor. Batman’in ne farkı var da ezik zayıf oluyor?

Hayır Daredevil olurdu.

Yıllar boyu farklı disiplinlerde günde 15+ saat falan çalışmak nasıl olayın küçük bir kısmını oluşturuyor ya? Parayı etkili bir araç olarak kullanması atıyorum suçluların arasına dalıp psikoanaliz üzerine ciltlerce deneyim biriktirmesi gibi hareketlerini değersiz mi kılıyor?

6-7 yaşında böyle bir travma yaşadıktan sonra aylarca köşkünde ağlayıp, peşinde hizmetkarları dört döndürmek, gençliğinde “vay anam-babam zenginliğe de, dünyaya da lanet olsun” triplerine girmek yerine, anne-babasının cesetlerinin başında imkanlarını, çevresel ve içsel avantaj/dezavantajlarını mümkün olan en iyi şekilde değerlendirmeye karar veren bir “çocuk” var sokakta. Küçücük bi çocuğun yaşayabileceği en büyük travma anında tüm hayatını etkileyeek büyüklükte bir vizyon sergilemesi Batman’de daha girişte tutulduğum şeyler. Batman, zenginlik, fakirlik, deha, sakatlık vb. gibi durumlara dram unsuru olarak değil önemli avantajlar ve dezavantajlar olarak bakıp, bunları akıllıca değerlendirip, özveriyle kullanıp, şartlar içinde elinden gelenin en iyisini yapıp, kendinin en iyisi olmak için çabaladığın bir hayat fikrinin en büyük temsilcilerindendir benim için. Benim Batman’de tutulduğum şey bu. Batman afrikada olsaydı da bir şey değişmezdi. Zengin olduğu için mi “dur ulan geçip çalışalım biraz” demiş? Ne alaka? Para, çalışmak için nasıl motivasyon olur? En fazla harcamak için motivastyon olur skdhd.

Buraya yarı katılıyorum. Batman öyle bi karakter olmalı ki karşıdaki karaktere ne kadar zaman harcarsak harcayalım Batman’i aşamamalı. Ama genelde öyle değil. Yeri geldiği zaman kafadan 4 boyutlu integral hesaplayan Superman, Batman’i dövmeye gittiğinde “ulan bu keko neyine güveniyo bu kadar acaba?” diyip 100 metreden alan taraması yapmıyor mesela. Sonra da gelip “Batman Superman’i yenmiş adam” çekiyolar. Ulan öldürmek için yeşil bi taşla yanında durmanın yeterli olacağı bi adamı dövmekle anaokulu bebesi bile övünemez, ama Batman övünüyor. Beyin ölümü. Batman "ulan olmaz tabii ama güneşin çekirdeğindeyken Clark’ı nasıl indirirsin?"i falan düşünmeli, ne kriptoniti abii. Koskoca Batman katrilyonda bir ihtimalle bizim dünyaya düşme ihtimali olan bi taşa bel bağlıyor. Bu işin sadece basit kaba kuvvet ayağı üstelik.

5 Beğeni

Arkadaşlar seviyeli tartışmayın. Böyle ilgi çekmiyor. Çıkıp Marvel sevenler çocuktur, dc bok gibi falan demelisiniz

2 Beğeni

Evet öyledir. Şuna bak ne o öyle agucuk gugucuklar falan, kaç yaşındasınız siz :nauseated_face:

1 Beğeni

Farklı açılardan farklı cevabı var bence bu sorunun. Hani ne bileyim Marvel okuyucuya sıcak hikayeler sunmada, iyi hissettirmede veya yalnız değilsin deme konusunda daha başarılı. Dc ise okuyucuya gerçeği yansıtmada, distopik evrenler sunmada daha başarılı.

3 Beğeni

Yahu biyografi filmi mi bu. Batman dediğin olay başından sonuna “yazan adamlar” zaten.

Benim bahsettiğim travma daha çok yarasa mevzusuydu aslında.

Daredevil bi bok değil zaten? Parasız en üst noktası sokak serserisi pataklamak?

Aldığı eğitimlerin, dövüş sanatlarının, teknolojilerin temelinde para var. Benim savım zaten parayı çıkarttığımızda, yaptıklarını yapamayacak olması. Batman’ın olayı parayı karı kızla yemektense suçları çözmeye harcamak. Ee? Delikanlı adammış demekten başka yapabileceğim bir şey yok.

Anne babası öldükten sonra, açlıktan ölmek için 3 gün veririm ben çocuk bruce’a.

Buna kıyasla Daredevil inanılmaz bir seviye⬇️

Genel olarak da Daredevil aşşşırı OP bi dövüşçü ve aşşırı extrem durumları defalarca kez atlatmış, inanılmaz bir irade. Sen kazanılmışlığa değil de bahşedilmişliğe önem veriyorsun. Daredevil istese ve zorlasa New York’u şahsi kalesi falan yapar. Ki benzer büyüklükte şeyler başarmışlığı yok değil. Ama konu zaten başarılar değil, kazanılmışlıklar.

Ya neden olaya var olan çevresel şartları en iyi şekilde kullanmak şeklinde bakmıyorsun? Hep bi dışsallaştırma var sende. 5 parasız olsaydı da uçakla değil, otostop çekerek eğitim almaya giderdi. Dünyanın en büyük beyinleriyle değil, şehir kütüphanesinde kendi başına ders çalışırdı. Ayakları olmasa tekerlekli sandalyeyle giderdi üniversiteye. Batman bu. Şartların elverdiği ölçüde herşeyi zorlamak. Aynısınj yazdım yukarıda. Fakirler bir şey başaramıyorlar mı ayrıca? Ne alaka?

Elon Musk’a da söyle bunu. Ayrıca diyelim ki açlıktan öldü Bruce. Ee? Şartlar ne olursa olsun imkanların elverdiği ölçüde herşeyi zorlamak işte işin felsefesi. Bunun bi kıymeti yoksa senin için ok. Ama bu kıymetlidir. Sen sormadın mı Batman’de tutulduğunuz ne diye? Tamam işte kendinin en iyi versiyonu olma amacı için tüm şartları araç olarak kullanması cevabını veriyorum, sen sanki Batman’i başardıklarından dolayı seviyormuşum gibi cevap veriyosun. Batman’in sahip olduğu tüm beceriler kazanılmışlıktır. Bahşedilmişlik değil. Standartlar görecelidir, ALS hastası biri de gelip sana “Benim gibi olsaydın hiçbir şey yapamazdın” der. Tamam da ne alaka? Çalışmayalım mı o zaman? Şöyle olsaydı, böyle olsaydı minvali laflar dışsallaştırmaya girer. Ülkemizde de dışsallaştırma çok sevilir.

2 Beğeni

Bunu gerçekten aklında canlandırabiliyorsan okey, diyecek bir şey yok.

Ben süperkahraman olarak lanse edilen Batman’da "süper"lik göremiyorum. Batman bildiğin düz senaryo kahramanı. 300 yıl önce yaşasa adına türkü falan yakılır, yad edilirdi. Ama o kadar. Şuraya da bi eğitim alalım, buraya da şunun eğitimi gelsin, 2 yıl da şuna çalışmış olsun ohh. Gücünü tamamen senaryo ve karakterizasyondan alan bir hero, en büyük 2 şirketten birinin bel kemiği olmamalı. Olsa olsa yan karakter değeri var bunda.

Böylesi tırt bir karakteri bu kadar parlatabilmiş DC’yi de tebrik etmek lazım aslında.

Açıkçası argümanların "niye parası var ama bu adil diğillll!"den öteye gidemiyor Lütfü abicim :slight_smile:

2 Beğeni

Lütfü kim

Kafamda Tanrının Lütfunu böyle kısaltmıştım :smiley:

1 Beğeni

Kahramanları kahraman yapan şey süper güçleri değil, değerleri ve kişilikleridir.