Mahallenin Okuma Şenliği #1 Aylak Adam - Yusuf Atılgan

Arkadaşlar tartışma başlangıç tarihine geldik. Keyifli tartışmalar.

6 Beğeni

Kendine özgü anlatım tekniği ve nadiren denk gelebildiğimiz karakterizasyon örneğine sahip bir kitap.

Öykünün odak noktasındaki karakterin hal ve hareketleri gri tonda kalam bir yapıya sahip. Okuyucu da bu sayede konuya eleştirel yaklaşabiliyor ve olanları başrolün algısıyla değil de üçüncü bir açıdan takip edebiliyor. Nitekim karakterin adının bile ön plana koyulmamış olması ve yazarın satır aralarına serpiştirdiği notlar da odak noktasının kişiler değil olaylar olduğunu gösteren bir unsur adeta.

1 Beğeni

çağımızda geçmiş yüzyılların bilmediği, kısa ömürlü bir yaratık yaşıyor. sinemadan çıkmış insan. gördüğü film ona birşeyler yapmış. salt çıkarını düşünen kişi değil. insanlarla barışık. onun büyük işler başaracağı umulur. ama beş-on dakikada ölüyor. sokak sinemadan çıkmayanlarla dolu; asık yüzleri, kayıtsızlıkları, sinsi, yürüyüşleriyle onu aralarına alıyorlar, eritiyorlar.

kitabın etkileyici kısımlarından biridir bu alıntı. Biraz Oblomov, biraz yer altındaki adam olan C’nin aksiyona girmeye en hazır olduğu an.

Bunları kurtarmanın yolunu biliyorum. Kocaman sinemalar yapmalı. Bir gün dünyada yaşayanların tümünü sokmalı bunlara. İyi bir film görsünler. Sokağa hep birden çıksınlar…

1 Beğeni

resim

5 Beğeni