Mahalle Kıraathanesi ☕

indir (1)

1 Beğeni

Bir şey soracağım,

Bu filmlerde yatmadan hemen önce diş fırçalayanlara sizde kıl oluyor musunuz? Yav hemen önce fırçalarsan susarsın, su içsen tam uykuya dalacakken çişin gelir uykun kaçar. Bunu anlamak çok mu güç. Yatmadan yarım saat önce falan fırçalayın işte.

Hayır, olmuyoruz.

17 Beğeni

Önce su içiyorum sonra dişlerimi fırçalayıp yatıyom ez

3 Beğeni

Ben diş macunumu yiyip yatıyorum oh ferah ferah.

3 Beğeni

Şöyle bir yazı okudum. Faydalı bir şey. İnternette gezinirken vasat’ın 2 tık üstü paranoyağın 3-4 tık altı bir seviyede gizlilik isteyen kullanıcılara giriş seviyesi tavsiyeleri tuhaf bir çeviri ile sunmuş. Ben de bir süredir yavaş yavaş daha gizli bir kullanıcı olmaya çalışıyorum.

Bir şeyi merak ettim:

Bir sosyal medya uygulamasını indirip her gün kullanmak ile indirip ara sıra kullanmak ya da sadece hesabının olması ve hiç kullanmamak arasında fark var mı, varsa ne kadar?

Ne kadar fazla ve nitelikli bilgi verirsen o kadar iyi onlar için. Kaydırırken durduğun bir reklam, kullandığın anahtar kelimeler, takip ettiğin kanallar, arama geçmişin ne kadar doluysa o kadar özelleştirilmiş reklam alırsın.

Orası öyle de hiç kullanmadığın bir hesap için gözardı edilebilecek seviyenin üstünde veri sağlıyorsak hesabı daha hızlı silebilirim yani. Ayrıca hiç kullanmadığım halde nasıl veri sağladığımı merak ediyorum.

Bir de cihazdan silmenin bile pek bir işe yaramadığı uygulamalar var. Bunlar kötü niyetli uygulamalar mı yoksa bazı normal uygulamalar da cihazdan silsen bile senden dolaylı yoldan veri toplayabiliyor mu, topluyorsa bunlar hangi uygulamalar merak ettim.

Kendi adıma internette geçirdiğim vaktin aslan payı olmasa da olur dediğim şeylere gidiyor. Bunlar için patron zengin etmeye gerek yok bence.

E herhalde canım. Mesela atıyorum boş boş duran, kullanılmayan, aktiflik göstermeyen bir hesabın işledigi veride haliyle çok çok daha az. Fakat ne bileyim Instagram, Twitter, Facebook gibi mecraları hergün giriyorsan işlen bilgi, karşı tarafa giden bilgi çok daha fazla. Ne bileyim girdiğin her sayfa, beğendiğin her gönderi, tıkladığın her reklam ile karşı taraf bilgi sahibi oluyor. Tüm bunları yapmadığın, hayalet bir hesapta ise durumun aynı olmasının imkanı yok.

Aktiflik, etkileşim artarsa karşı tarafa giden bilgi de haliyle daha fazla olur.

İndirip hiç kullanmamak: Muhtemel 40 şirkete daha verdiğin temel bilgi ve izinleri o uygulamaya da vermek
Ara sıra kullanmak: Temel bilgi ve izinler+İlgi alanlarının keşfi
Aktif kullanıcı olmak: Babana anlatmadığın şeyleri şirketlere anlatmak

Benim çoğunlukla kullandığım yöntem: 1-2 ayda bir yeni mail ve hesap açarak kullanıp kapatmak. Bunu güvenlikten ziyade keşif için yapıyorum. Çünkü bir süre sonra algoritma seni tamamen anlıyor ve hep benzer içerikleri gözüne sokarak at gözlüğü takmana sebep oluyor. Her yeni hesap bambaşka dünyaları fark edebilmek gibi. Deneyin, defalarca ‘‘aa bunu nasıl görmemişim bu zamana kadar’’ diyeceksiniz.

Güvenlik için yaptığım bir takım rutinler:

• Bankacılık ve kamu kurumları hariç hiçbir şirkete gerçek bilgi vermemek. Bilgiden kastım cinsiyet, yaş, şehir, ülke gibi. Bi ara Mediamarkt tarzı yerler kasada zorla telefon almaya çalışıyorlardı, tersleyince üstelemiyorlar.
  • Daimi Opera VPN kullanımı
  • Kendi ismimin ve resmimin yer aldığı hiçbir hesabım yok. İnternette adımı arattığımda hiçbir şey çıkmıyor.
2 Beğeni

Peki şu durumlar nasıl işliyor o zaman?

Yazıdan alıntı:

''Beğen" düğmesine her tıkladığında Facebook, çevrim içi olduğun tüm konumlar için bir harita oluşturur. Beğen düğmesine tıklamadığında bile bunu yapar. Facebook oturumunu kapatsan bile. Facebook hesabın olmasa bile .

Facebook hesabım olmasa bile Facebook nasıl izliyor beni?

Bunun sebebini bende düşünüyordum bi ara. Sosyal medya sektöründe temsilcilik yapan bir aile dostumuz vardı. Ben ona “abi mesela Facebook hiç kullanmıyorum fakat 40 yılda bir girdiğimde ilgi alanım ile ilgili reklamlar çıkıyor, ben hiç Face’ten o tür şeylere bakmıyorum ki, nasıl bana o tür reklamları gösterebiliyor?” diye sorduğumda bana “E-Posta ile alakalı” demişti.

Yani olay şöyleymiş; senin mesela bir Facebook birde Twitter hesabın var. Fakat Facebook’ta hiç aktif değilsin. Twitter’da ise her gün online’sın. Bu iki hesabını da aynı E-Posta adresin ile oluşturdun.

Şimdi sen Twitter’dan çizgiroman hesaplarına bakıyorsan, fakat Facebook’ta bu tür çizgiromanlara hiç bakmıyor olsan bile o reklamları görebiliyormuşsun Face’te. Çünkü aynı E-Posta ile oluşturulmuş başka bir sosyal madya uygulamasında bakıyorsun.

Yani bağlantılıymış birbirleriyle (o nasıl diye sorma, artık kendi aralarında al-ver mi yapıyorlardır bilemem. Büyük ihtimal öyledir ama)

Facebook ile bağlan butonu olan her uygulamanın verileri bir şekilde Facebook’a akıyor olabilir.

Bide data paketi satımı muhtemelen çok yaygındır ya. Her uygulama kendi datasını mükemmel verimde işleyemiyor sonuçta. Aynı zamanda satarak da gelir yaratıyor. Misal olarak geçen yıllarda Ortadoğu’dan milyonlarca kullanıcısı olan ‘‘Müslim Pro’’ adlı uygulamanın kullanıcı datalarını Amerikan Savunma Bakanlığı’na sattığı ortaya çıkmıştı. Böyle bir haber kalmış aklımda.

1 Beğeni

Abi hiç kullanmamayı geç hesabın olmasa bile facebook bizi izliyormuş.

IMG_20210113_194826

1 Beğeni

youtube bu konuda çok kötü durumda. benzer videoları geçtim, izlediğim videoları tekrar tekrar önerilere koyuyor. izleyeli uzun zaman geçmemiş bile olsa sürekli aynı videolar karşıma çıkıp duruyor. bir noktadan sonra ana sayfa gezilecek durumdan çıktı

4 Beğeni

Amerika’da, Avrupa ülkelerinde de ulusal kanalda yayınlanan haber programları bizimkiler gibi pazara gidip ‘‘Kışlıklarda indirim. Vatandaş bereye ilgi gösteriyor’’ ya da ‘‘Mangalcılar güzel havayı fırsat bildi, dayıcım tavuk mu et mi hehehe?’’ minvalinde doldurmasyon haberler, röportajlar yapıyor mu?

Veya Amerika’da buranın Hürriyetine tekabul eden bir haber sitesi ‘‘YKS başvuru tarihi ne zaman?’’ diye başlık atıp haber metinini galeri şeklinde sunup 3-5 sayfa boyunca ‘‘Sınav başvuru tarihinin ne zaman başladığı merak konusu’’ zaten başlıkta kullanılan ana fikri evire çevire 25 kez yazıp en sonunda da ‘‘Başvuru tarihi henüz duyurulmadı’’ şeklinde haber yapıyor mu?

Yani Independence ile Hürriyeti kıyas etmiyorum bakın.
Buradaki gazetelerin amerika avrupalı muadillerinden bahsediyorum.

2 Beğeni

Avrupa’da tabloid denilen gazeteler var, eskiden bulvar gazeteleri bunlara denk gelirdi. Sansasyonel başlıklar, gereksiz çıplaklık gibi belirteçleri vardır. Gazetecilik etiklerine uymaz, fikir özgürlüğünün daima sınırlarını zorlarlar. Artık Cumhuriyet ve Milli Gazete dışındaki tüm Türk gazeteleri o kafada yayın yapıyor.

Kendi alanımdan gidecek olursam bırak Avrupa Amerika’yı, Arapça yayın yapan hiçbir Ortadoğu gazetesi(El Cezire gibi saygın gazetelerden zaten bahsetmiyorum) Türk internet gazeteleri gibi SEO bataklığına gömülmüş halde değil. Clickbaiti falan geçeli çok oldu.

2 Beğeni

Youtube’un bu tarafına çok gıcık oluyorum. Daha dün izlediğim bu videoyu neden ısrarla öneriyorsun kardeşim. Bari benzerini öner, aynı kanalın farklı bir içeriğini öner. Ne kalitesiz bir yapay zekadır bu ben anlamıyorum. Düşünsenize bir dizinin yeni bölümünü açıyoruz “Şu bölümü çok beğenmiştiniz, yine aynı bölümü koyduk” yazıyor.

2 Beğeni

Merhaba. Bir soru sorayım da az muhabbet edelim.

Dünya tarihinde hangi icadın yapıldığı anı canlı olarak görseniz kendinizi inandıramayacağınızı düşünüyorsunuz?

Ben telefonun icadını canlı görsem 3 gün konuşamazdım şaşkınlıktan