Leaving Neverland

“Leaving Neverland”, Pop ikonu ve “Pop’un Kralı” Michael Jackson’ın kurduğu Neverland isimli bir çocuk yaşam alanında bizzat Jackson tarafından gerçekleştirildiği iddia edilen iki cinsel istismar olayını konu alan HBO belgesel serisi. Daha önce aynı konuda açılan cinsel istismar davasında MJ’in tarafında ifade veren iki adam yaşadıkları vicdan azabıyla hiçbir şekilde gelir elde etmeyecekleri bu belgesel serisiyle günah çıkartıyorlar, belgeselin başrollerini paylaşıyorlar.

Anektodlar: Belgesel Sundance Film Festivalinde premiereini yaptı ve büyük yankı uyandırdı.
Belgeselde döneme ait fotoğraf, video ve telefon konuşması kayıtlarından beslenilmiş.

Ben yalnızca ilk bölümünü izledim. Belgeseli izlemeyip ya da izlemek istemeyen kişilerin sorularını cevaplayabilirim. Ya da izleyenlerle belgeseli tartışabiliriz.

2 Beğeni

Belgeseli daha izlemedim.

İstismara maruz kalan çocukların veya ailelerinin ifadeleri mevcut mu? Veya çocuklar olayın farkında mıymış?

Belgesel doğrudan bu ifadelerle şekilleniyor. Çocukların çocukluk dönemlerinden Michael Jackson dans yarışmasına katılmalarına, Pepsi Reklamlarından, Jackson ile yaşama seyahat etme aşamalarına oradan da Neverland’in kuruluşuna doğru ilerliyor.

Burası çok ilginç. Çünkü Jackson’la aralarındaki ilişkiyi çocuklar uzun süre bilinçsizlikleri nedeniyle anlamlandıramıyorlar. Birbirine aşık bir çift olduklarını zannediyorlar ancak başka çocukların devreye girmesiyle bir şeyleri anlıyorlar. Seksi, oral seksi anlayamayacak kadar küçük yaştalar ve MJ ile aralarındaki karşılıklı ilişki cidden ilginç. Sübyancılık ve asla büyüyememiş bir çocuk ruh bir bedende aktarılmış belgeselde. Bu süreçin aşama aşama aktarılması belgeselde beni yakalayan tek şey oldu. Ailelerinin nasıl farkına varamadıklarını da anlayabiliyorsun belgeseli izleyince bu şekilde.

Belgesel seni ikna etti mi dersen, bilmiyorum. Kurgu olduğu kanıtlanabilir diğer taraftan ikna edici bir tarafı da var.
Kafamı meşgul etti ilk part gün boyunca.

3 Beğeni

Mj’in ciddi ciddi böyle bir şey yapacağına inanmak istemiyorum. Ki inanmıyorum da.

2 Beğeni

Yıllardır ölmüş biri üzerinden prim yapılıyor. Yalan ki ne yalan ya. Asla inanmıyorum k*çı kırık iki insan çıkıp " bixim çocuklarımız istismar edildi diyorlar" buna inanmamı bekleyemezsiniz

1 Beğeni

4 saatlik belgeselin 4 saatinde de prim yapildigini zannetmiyorum. Belgeseli izleyip uzerinden inanıp inanmadığımız yerleri tartışsak daha iyi değil mi?

İzleyelim, çıktı mı türkçe altyazı. Yoksa ingilizce izliyim mi?

Ben ingilizce izledim.

1 Beğeni

Sen taciz iddialarının doğru olduğunu mu düşünüyorsun?

İki ihtimale de açığım.

1 Beğeni

Farklı Kaydet’in FK Report Podcast’inde belgesel üzerine ve dava süreçleri üzerine çok hoş ve detaylı konuşup her açıdan yaklaşmaya çalışmışlar. Tavsiye ederim.

Diğer adayı bilmiyorum ama Wade Robson’ın gerçekleri söyleyeceğınden aşırı derece şüpheliyim. MJ’i bu süreçte suçladığı bazı argümanlar bizzat aslında ailesinden kaynaklanan zararlar bunu belli eden ses kayıtları ve açıklamalar var. Üstelik bu davatı durumu kötü olduktan sonra açması da cabası.
Ben en büyük suçun her şekilde aileye ait olduğunu ve suçlanması gereken en büyük kitlenin anne-baba olması gerektiğini düşünüyorum.
Kim olursa olsun tanımadığın bir adamın evinde çocuğunun kalmasını izin vermek kötü bir ebeveynlik türü.

Farklı Kaydet’te de bundan bahsettiler. Özellikle MJ’in ölümünün ardından annesinin söyledikleri…

Ama bu MJ’i aklamaz.

MJ problemli bir insandı ve bunun büyük çoğunluğunu çocukluğunu yaşamamasından ötürü sağladı. Çocuğunu balkondan sallandıran adamdan bahsediyoruz.
Bana kalırsa bir şeyler yapıyorlardı fakat bu hiçbir zaman cinsel bir yönelime ve pedofiliye gitmedi. Gitseydi aklanacak bir adamdan bahsediyoruz.
Hem bana kalırsa MJ’den çok daha problemli pedofililer var. Ben mesela Woody Allen’ın artık aklanması gerektiğini düşünüyorum.

Belgesel’de iddia edilenler Woody Allen’ınkilerden daha beter abi. Woody Allen sistematik şekilde yoksayılıyor ayrıca zaten.

2 Beğeni

Avrupa tarfından sayılmıyor maalesef

Türkçe alt yazısı yakında çıkar. Çeviri şuan %60’da.

1 Beğeni

İlk bölümün alt yazısı yayınlanmış.

2 Beğeni

Tek taraflı bir belgesel, tabi MJ kendini savunamayacak bir pozisyonda olduğu için bu yanı her halde olacaktı. Ama yamulmuyorsam açılan davaların birisinin ailenin para koparma isteği üzerinden yönlenip şekillendiğini duymuştum.

Üstelik FBI’ın Neverland çiftliği üzerinde yaptığı senelerce araştırmanın sonuçsuz çıkması da “acaba gerçekten çocukluğunu yaşayamayan birisi miydi?” Sorusunu tekrar göz önünde bulundurmaya itiyor.

Yapılanlar ve bu figürün sergilediği davranışlar göz önüne alındığında garip ama ona özgü bir patern olduğunu anlayabiliyorum. Bu suçsuz olduğu anlamına gelmez tabii. Yine de benim açımdan fazla “teorisel” olmuş. Netflix’de yayınlanan Bundy kasetleri daha ilgi çekici, bakınız.

Tek taraflı bir belgesel çünkü bu belgesel bir haber belgeseli değil. Yönetmen amacının Wade Robson ve Jimmy Safechuckın yaşadıklarını olabildiğince çıplak aktarmak olduğunu söylüyor. Fazlası değil.

İki önemli dava var biri 90’larda biri 2000’lerde olmak üzere. İki davayıda bu çocuklar açmıyor ama Wade ve ailesi iki davada da MJ’i savunuyorlar. Detayları belgeselde var zaten.

İlk dava tazminatla sonuçlanıyor. İkinci dava düşüyordu galiba.

Elbette öyle. Bunu Wade ve Jimmy hatta aileleri de söylüyor. MJ’in sübyancılığının içinde zaten hiç çocuk olamaması yatıyor belgeselde. Her şekilde belgeseli izlerken MJ’e üzülürken buluyorsun kendini. Motivasyonlara yoğunlaşmış belgesel.

İki tarafında sıkı kanıtları var bence. İlk dava sürecindeki çocuğun MJ’in penisini birebir tarif etmesi. (Hastalığından dolayı oluşan lekeleri.) Neverland’te odalarda bulunan çan sistemi ve ilk dava bir tarafın diğer yandan ise FBI’ın yeterince kanıt bulamaması ve MJ’in iki davada da tam anlamıyla suçlu bulunmaması diğer tarafın argümanları.

Belgesel fotoğraf video ve telefon konuşmaları dışında net bir kanıt ortaya koymuyor ama yüzük olayı biraz vurucuydu doğrusu.

Daha ikinci partın yarısındayım sindiremedim tam ama bakabilirim.

Farklı Kaydet’in podcastinde Wade üzerinden yapılan tazminat suçluluk vs konusundaki ikileme karşı üretilen argümanlar bence çok doğru o podcasti tavsiye ederim mutlaka.