Kısa Metraj

Bu başlıkta izlediğimiz kısa filmleri paylaşalım, paylaşılan filmlerle ilgili tartışıp konuşalım.

İlk film olarak Abdurrahman Öner’in yönetmenliğini yaptığı ve izlediklerim içerisinde ilk 5’e girebilecek kadar iyi olduğunu düşündüğüm 2012 yapımı 12 dakikalık Buhar filmiyle başlayalım. Özellikle geliştirmiş olduğu anlatım dili yönünden çok çok iyi bir film benim için.

5 Beğeni

Tam versiyonunu bulamadım ama denk gelen olursa kesin izlesin. Anadolu Üniversitesinden bir öğrencinin filmi.

The Strange Thing About the Johnsons

Yönetmen: Ari Aster

The Armoire

Yönetmen: Jamie Travis

Don’t Be A Hero

Yönetmen: Peter Lee

1 Beğeni

Asfalt
Yönetmen: Süleyman Demirel

1 Beğeni
1 Beğeni

Nar Zamanı (2014)
Yönetmen: Cevahir Çokbilir

1 Beğeni

Sefiller (2017)
Yönetmen : Ladj Ly

Sabah Mubi de denk gelip izlediğim bir yapım oldu Les Miserables. Film Fransadaki yabancı düşmanlığını göstermek için çekilmiş. Derdini gayet açık bir şekilde ve yalın bir görsel dil ile anlatmış.

Uzun metrajlısı geçen sene Can’da gösterildi. Bence ortalama bir film olmasına rağmen Fransa tarafından yollanıp Oscar’da son beşe kalması şaşırtıcı.

İzlemedim uzun metrajı ama kısa metraj olarak anlatmak istediğini çok iyi bir şekilde anlatıyor.

Carne (1991)
Yönetmen: Gaspar Noé

2 Beğeni

The Strange Thing About the Johnsons, Ari Aster’in filmografisinin temelini attığı filmlerden, hatta tüm sinemasının özeti bu film. Diğer tüm filmlerini sırf bu film üzerinden okumak mümkün.

1 Beğeni

Cannes’da da gösterilmiş 2010 yapımı bir öğrenci filmi. Uşak Hesabı.

Orta metraj bu

farkındayım, ancak buraya atmak istedim.

The National’ın I Am Easy to Find adlı albümü için çekilen bir kısa film. Hayat akışı, korkulan soyaçekim, kendimize sürekli sorduğumuz sorular çok etkileyici aktarılmış. Tavsiye ederim.

2 Beğeni

Bugün iki tane benzer konuları ele alan film izledim. Biri bu kısa film diğeri ise Louise by the Shore filmi.
Üzerime hayatın aslında ne kadar kısa olduğunun verdiği farkındalığın ağırlığı çöktü. İkisini de izlemenizi tavsiye ediyorum. Özellikle Louise by the Shore hikaye kitabı sayfaları çeviyormuşsun hissiyatı veren bir eser.

3 Beğeni

Şimdi izledim, çok güzeldi. Teşekkürler :pepeheart:

1 Beğeni

Rica ederim, beğenmene sevindim. :cherry_blossom:

2 Beğeni