Jurassic World: Dominion

Filmin ilk posteri yayınlandı. Ama şöyle kötü bir sürpriz var. Film tam bir sene ertelendi.

4 Beğeni

Bu seriyi genel olarak seviyorum ben. Her iki film de yer yer saçmalamasına rağmen seyir zevki olarak gayet doyurucu işler. Bunda bir de ilk filmin efsane kadrosunun bir araya gelmesi ayrıca heyecanlandıran bir unsur. Şanslıysak iki sene sonra izleriz artık.

1 Beğeni

İlk 3 Jurassic Park filmini severim ve 3 filmin de orjinal DVD kasetlerini hala daha saklarım. Ne kadar çok izlediğimi anlatamam. Yine de hiçbir zaman aşırı anlam yüklediğim, muhafazakar yaklaştığım bir seri olmadı.

Bu yüzdendir ki 2015’deki Jurrasic World’ü bayağı sevmiştim. Gerek efekt kullanımı olsun gerek Indominus Rex gibi insan yapımı bir dinozor olayının ilginçliği olsun bence güzel bir popcorn seyirliğiydi. Dediğim gibi seri gözümde klasik dinozordan kaçış temasında yürüyen bir macera serisi olduğu için 2015’deki hoşuma gitmişti ve eski filmlerinin altında görmemiştim. Bir de ben küçüklüğümden beri dinozorlara aşırı ilgili biri olarak dinozor temalı işlere ayrı bir ilgim oluyor biraz da o yüzden seviyorum bu filmleri.

Ardından Fallen Kingdom geldi. Öncelikle filmin teması ve tonu gerçekten çok iyiydi. Gerek görselliği olsun gerek önceki filmin aksine daha gerilim filmi tarzında olması olsun o film de bir yere kadar güzel seyirlik sunmuştu bana.

Dikkat ederseniz bir yere kadar dedim. İşte o bir yer de şu. Sen sırf gelecek filme senaryo çıksın, hikaye şehir temasında devam etsin diye filmin senaryosunun tüm altyapısını bir gemi dolusu devasa dinozoru malikanenin birinin bodrumuna yerleştirip oradan devam ettirirsen filmi beni kaybedersin. Ardından sen bu filmi “Onlar yaşamayı hak ediyor bırakalım dışarı çıkıp medeniyetin içinden geçsinler” mantığıyla dinozorların şehre salınmasıyla bitirirsen komik olursun.

1. filmin en büyük sıkıntısı buydu işte. Tamam olayı felsefi sorgulamalar getirmenizi anlıyorum da bunu yapabileceksiniz yapın işte. “İnsanlarla dinozorlar bir arada yaşayabilir mi?” sorusunu sordurtmaya çalışıyorsunuz ama hiç altından kalkamamışsınız bu meselelerin. Aynı şeyi yeni çıkan kötülük abidesi Godzilla filmleri de yapıyor ve çuvallıyorlar bildiğin. Bu seri de 2. filmde böyle bir topa girdi ve altında kaldı maalesef. İnsanlar bu filmleri müthiş varoluş sorgulamaları, türler arası ilişkileri incelemek için izlemiyor canavar ya da dinozor görmek için izliyor o seviyede oynayın eğer altından kalkamayacaksanız.

Yine de 3. filmi merak ediyorum. Bahsettiğim gereksiz zırvalar yerine daha basit oynayan bir film olursa bu sefer memnun kalabilirim. Bu sefer neredeyse eski kadronun tamamını toplamışlar. Eski oyunculardan kimseyi kullanmıyor olmaları hep garip gelirdi bu sefer büyük bir film olacak gibi gözüküyor.

2 Beğeni