Japon Sineması Kuşağı: #1 Hadakana No Shima - Kaneto Shindô’nun Sessiz Şiiri

Yayınlandığı yer: http://sonkule.com/japon-sinemasi-kusagi-1-hadakana-no-shima-kaneto-shindonun-sessiz-siiri/

Merhabalar! Japon sineması güncelerine hoş geldiniz. Bu yazı dizimizde sizlerle beraber Japon sinemasına uzun bir yolculuk yapacağız; kimi zaman Akira Kurosawa ile şahlanan jidaigeki yapımlarına uğrayıp kimi zaman da gözlerden daha ırakta kalan Masaki Kobayashi’nin sinemasına göz atacağız. Japon sineması denildiğinde akıllara ilk başta “Benden sinemayı çıkarın geriye hiç kalır.” diyen Akira Kurosawa’nın ve sonra…

5 Beğeni

Nihayet beklenen o yazı :slightly_smiling_face: Güzel bir yazı olmuş tebrikler. İkinci yazı için Mizoguchi iyi bir tercih olmuş.

4 Beğeni

Teşekkürler efenim, beğendiyseniz ne mutlu bana. :smile:

4 Beğeni

Muhteşem bir yazı olmuş, emeğine sağlık.
Diğer tanıtımları da sabırsızlıkla bekliyorum.

2 Beğeni

Son Kule yazılarının en niteliklilerinden kesinlikle. @shine ve Yasin bu konuda burun buruna gidiyorlar benim gözümde :d Daha yeni yeni Japon sinemasına açılan birisi olarak da enfes bir kılavuz yaratmış yazar okuyana. Ellerine sağlık, gelecek yazıları merakla bekliyorum.

2 Beğeni

Eline sağlık. Bir şeyi merak ettim, numaralandırmada sayının #'in sağında değil de solunda olması Japon kültürüyle alakalı bir durum mu? Manga’da diyalogların sağdan sola okunması gibi.

2 Beğeni

@errAssan ve @Conrad tekrardan teşekkürler. :smiley:
@317Seref Upss, yok o tamamen benim hatam, daha ilk yazıda gözümden kaçmış … :sweat_smile: Akşama düzeltebilir miyim bir bakacağım, işin doğrusu blog yazmada kullandığımız arayüzü daha tam çözemedim. Ayrıca yazıyı microsoft word’den aktarırken ufak tefek sıkıntılar çıkabiliyor, eğer bu ve benzeri sorunlar görürseniz hiç çekinmeden söyleyebilirsiniz bana. Sorduğun için teşekkürler.

Not: Bu arada evet, mangalar genel olarak sağdan sola okunur ama bu durum her zaman için geçerli değildir. Örnek vermek gerekirse ileride üzerine bir şeyler karalamayı düşündüğüm Yalnız Kurt ve Yavrusu klasik geleneğin dışında olarak soldan sağa okunur. Yine bunun dışında işler Kore mangası olarak tanımlayabileceğim "manhwa"da ve Çin mangası olan "manhua"da da farklılaşabiliyor. Uzun lafın kısası bu durum anlatıcıdan anlatıcıya değişebiliyor, artık kesin bir çizgi çekip manga sağdan sola okunur diyemiyoruz. Anlatıcılar zaman geçtikçe daha esnek bir yapıya büründüler.

3 Beğeni

Manga ekolündeki en iyi öykülerden biri olarak gösterilen bir seri. Şimdiden merakla bekliyorum. :smiley:

2 Beğeni