J. R. R. Tolkien Kütüphanesi

Bu konuyu açan kişi olmak istedim, bir süre aktif olmayacağım ama sırf şu konu için geldim. Benim için önemi büyük.

Tolkien gelmiş geçmiş en büyük yazarlardan biri. Gerek oluşturduğu mitoloji gerek yaşantısıyla muazzam bir uyum sağlayan eserleri, uzun yıllar sonra hala konuşulmakta. Hayran kitlesi bu kadar geniş aralığa sahip olan nadir değerlerden.

Üstad kimdir? Nedir? Ne yapar? Ne yapmıştır? Bunlardan bahsetmek laf kalabalığı olacağından ve her Dünyalının bu konu hakkında bilgisi olduğunu düşündüğümden es geçiyorum.

images%20(11)

Nasıl başlamıştık Orta-Dünya’ya hatırlıyor musunuz? Toprağın içinde bir kovukta bir hobbit yaşardı…

Her şey belki de bu cümleyle, yazın yine bir sınav okuma gününde boş bırakılan bir sayfaya yazılmasıyla başladı. Biz de şimdi boş bir sayfaya bir şeyler yazıp başladık, Üstad gibi hünerli değilim ama ben başlatayım, biz devam ettirelim.

j-r-r-tolkien-in-hayati-beyazperdeye-tasiniyor-9562635

1 Beğeni

Sam derin bir nefes aldı. “Eh, döndüm işte,” dedi.

Son nokta konulur ve hikaye biter. Başladığı gibi bir hobbit kovuğunda hatta aynı hobbit kovuğunda biter bu büyük hikaye.

3 Beğeni

Ooo Dişçi bu başlık anca senden beklenirdi tabiki. Hayırlı olsun başlık

1 Beğeni

Thanks brom, artık devamı sizde bir süre. Buralar değerlenecek rez alın. Kimse bir şey yazmadı.

1 Beğeni

ben aktif olmaya çalışırım fakat burası sadece ben ve çöl rüzgarıyla kalacaksa sıkıntı biraz

1 Beğeni

Yalnız değilsiniz! :star_struck:

3 Beğeni
1 Beğeni

Daedalic yapıyorsa macera oyunu olur. Türkçe seçeneği de olur sanırım. Sevindirici bir haber bu

2 Beğeni
1 Beğeni

Filme gidenler beğendi mi
1 Beğeni

Film çok yoğun bi takvime denk geldi bence. Pek çok popüler filmle aynı dönemde yayınlandı. Burada giden olmuş mudur şimdiye kadar, ben de merak ettim. :smiley:

Bir de böyle biyografiyi andıran filmlerin gişede işinin zor olduğunu düşünüyorum. Diziyle ilgili haberler daha çok ilgimi çekiyor.

2 Beğeni

Kesinlikle

1 Beğeni

Bari her gün Ortadünya artwork’ü filan atayım da başlık kendine gelsin. Alın size her şeyin başladığı yer, “In a hole in the ground, there lived a hobbit.”

4 Beğeni

Laketown(Esgaroth) Yalnız Dağ’ın güneyinde, Uzun Göl’ün ortasında kurulu insan şehridir. Uzun zaman önce Dağaltı Kralı’na bağlı/Dağaltı Kralı himayesinde Dale kentinde yaşarken ejderha Smaug’un dağı ele geçirmesi üzerine şehri terk eden insanlar tarafından kurulmuştur. Epey vakit sonra Dağaltı varisi Thorin Oakenshield ve kafilesinin Erebor seferi sonucunda hobbit Bilbo’nun Smaug’u uyandırarak hazinesinden bir şey(arkenstone)çalması ve onunla alay edip kaçması üzerine dağdan çıkarak sinirini Esgaroth’tan çıkaran ejderhanın bir tasviridir-film artwork’ü bu arada, ama güzel. Smaug, Esgaroth halkından Bard tarafından kara okla vurularak öldürülmüştür; ejderhanın hassas noktasını ona fısıldayan, Bilbo’nun-ve on üç cücenin-Yalnız Dağ’ın gizli girişini bulmasını sağlayan(bu giriş Moria kapıları gibi ay ışığı altında parıldar fakat sözle değil anahtarla açılır)ardıçkuşudur. Smaug’un ölümüyle eski işe yaramaz başkanlarını terk ederek Bard’ın arkasında birleşen halk Dale’i yeniden inşa eder.

8 Beğeni

Ancalagon the Black, Ortadünya’nın en büyük ve dehşet verici ejderhası ile Earendil[Valar’dan Ortadünya halkları adına af dilemiş, gemisi Vingilot(Quenya’da Vingilótë, Adunaic-Númenor dilinde Rothinzil yani Köpükçiçeği)ile göğe yükseltilmiş ve elflerin saygı duyduğu yıldızları olarak göğün bekçisi olmuştur]Öfke/Gazap Savaşı(War of Wrath)sırasında çarpışırken. Savaş son War of the Jewels çarpışmasıdır, Aman’daki Valar ve elf ırkından Vanyarin(Vanyar elfleri Aman’da ikamet eden elf ırkı, Quenya konuşurlar)bu savaşa katılmış, sayısız ejdere karşı Earendil etrafında toplanan Thorondor önderliğindeki kartallar mücadele vermiştir. Savaş sonunda Melkor defedilmiş, güneydoğuya göç başlamıştır. NOT: Elrond ile Elros Earendil’in oğulları, anneleri ise elflerin ilk Yüce Kralı Thingol’ün kızı Lúthien ile bir insan olan Beren’den olma Dior’un(aka Gil-Galad)kızı Elwing’dir.DIPNOT: Soya bak MAŞALLAH

2 Beğeni

Boyut farkı…? Urulókilerin(Urulóki=>ateş-yılanı=ejderha)ilki Glaurung kadar zeki(sinsi?) değil sanırım ama dehşet verici, güçlü bir ejderha. Ne yazıktır ki Melkor’un bu en muhteşem yaratığı ilk çarpışmasında ölmüştür.

3 Beğeni

Namárie, Quenya’da "farewell"kelimesinin karşılığıdır. Sindarin’de “navaer”

Şiir Galadriel’s Lament olarak bilinir, Yüzük Kardeşliği’nin Lothlórien’deki zamanında okunmuştur. Galadriel şiirde elflerin vaktinin geçtiğini sezdirir, tabi ki kardeşlikten kimse Quenya bilmediği için anladıklarını sanmam.
2 Beğeni

Beleriand, son Mücevher Savaşı’nın ardından sular altında kalan kadim topraklar…

Gondolin; başta Ondolindë adı verilmişti, Taş Şarkısı fakat daha sonra Saklı Kaya anlamında Gondolin diye anılmaya başladı. Elf krallarından Turgon’un Nevrast’ta hüküm sürdüğü sırada gözlerden uzak bir şekilde kurdurduğu şehir Beleriand için önemli olaylara etkisi olan bir yerdir.(öndeki figür Túrin Turambar olmalı)

Insanların, suların tanrısı olarak andığı Vala Ulmo’nun Vinyamar(Nevrast’ın en güneybatısı) kentinde Túrin’e görünmesi ve onunla konuşmasını anlatan bir illüstrasyon. Ulmo, o sıralar Vinyamar’ı terk etmiş ve Gondolin’de bulunan elf kralı Turgon’dan kalan teçhizatı kuşanmasını söylediği Túrin’i Saklı Kaya/Gondolin’e doğru yola çıkmaya teşvik eder.

2 Beğeni

İthaki dün İnstagram hesabından Beren ile Luthienin Türkçe çevirisinin yakında çıkacağını açıkladı.

2 Beğeni

Cüzdanımı hazırladım bekliyorum gelse de alıp okusam

2 Beğeni