İzliyoruz #2 Children of Men (Tartışma Başlangıç: 25 Nisan Perşembe)

Geekmahal Film Etkinliği çerçevesinde takvimin 2. sırasında yer alan Alfonso Cuaron imzalı, kadrosunda Clive Owen, Michael Caine, Julianne Moore, Chiwetel Ejiofor, Clare‑Hope Ashitey gibi isimleri barındıran 3 dalda Oscar adaylığı sahibi 2006 yapımı Children of Men filmini bu başlıkta izleyip tartışabiliriz.

İzleme Zamanı : 22 Nisan Pazartesi - 24 Nisan Çarşamba
Tartışma Tarihleri : 25 Nisan Perşembe - 28 Nisan Pazar

Yıl 2027 :Dünyanın en genç insanı on sekiz yaşındayken henüz ölmüştür ve insanlık, neslinin tükenme olasılığı ile karşı karşıyadır.

Bu süreçte Büyük Britanya, yönetim biçimi olarak kullandığı askeri emperyalist sisteminden ötürü kargaşaya engel olmayı başaran ve huzurunu koruyan ülke konumundadır.

Theo (Clive Owen), bu olaylar içinde geride duran bir bürokrat konumundayken, bir gün kaçırılır. Sevgilisi Julian (Julianne Moore) da işin içindedir ve İngiltere topraklarında yaşamlarını sürdürmeye çalışan mültecilerin haklarını kollayanlardandır. Kendisi Theo’dan birtakım bürokratik destekler talep etmektedir. Bu desteği vermeyi kabul eden Theo ise, yolculuğa birlikte çıktığı Kee’nin (Clare‑Hope Ashitey) varlığındaki ehemmiyetle yüz yüze gelecektir.

İyi seyirler!

6 Beğeni

Sohbet başlamadan belirteyim; Kaliteli insanlar ile bilim-kurgu janrası birleştiği zaman ortaya çıkabilecek eserlerin ucu bucağı olmuyor. Kaliteli insanlar ölmesin. Çok, çok iyi eser.

4 Beğeni

En beğendiğim sahneler

eee, evet saymakla bitmiyor

İlk baştaki kısa televizyon haberi ve kısa otobüs yolculuğuyla dünyanın nasıl bir halde olduğunun izleyiciye farklı bir yoldan verilmesi

Kızın salıncakta sallandığı, diğer karakterlerin kapalı bir mekanda konuştuğu sahnede kızın kırık camların arasından gözükmesi ve kameranın yer değiştirmesine rağmen başka açıdan, başka bir kırıktan gözükmeye devam etmesi (o kadar anlatamadım ki, ama siz anladınız)

bir de atmosfer diyecem ama düşününce galiba
sinematografi ve oyunculuk temelli gibi oluyor.

3 Beğeni

Galiba benim en sevdiğim faktörlerden birisi genel estetik anlayışı filmin. Baştan sona kadar o gritty diyebileceğimiz filtre ve tona sahip ama sonu bir o kadar umut yaşartan şekilde bitiyor. Aynı zamanda gerek heykellerle olsun, gerek sahne tasarımıyla o füturistik sanat kafalarını yedirebiliyor film.

Bunun dışında ilk sahnelerde yaşanan o bomba saldırısının da, Hitchcock’un koltuğun altında var olan bomba stilini takip etmesi de ayrı hoş olmuş.

Ana karakter de tipik kahraman sendromuna bürünmediği için baştan sona farklı bir şey izliyoruz. İzlediğim en iyi Distopik evren uyarlamalarından olabilir. Owen rolünü muazzam oynamış.

Bu arada

Bu kafada bir olay gerçekleşseydi, insanlığın aynı şekilde rota değiştirip bu hale geleceğini düşünüyor musunuz siz de? Bana göre en olası kıyamet senaryolarından çünkü filmin/kaynak materyalin lanse ettiği senaryo.

1 Beğeni