─░nceleme Havuzu ­čîŐ

Merhabalar sevgili Mahalli,
─░nceleme havuzu tart─▒┼čmas─▒na ho┼čgeldin, bu tart─▒┼čmada sat─▒n ald─▒─č─▒n─▒z ├╝r├╝nlerden veya hizmetlerden edindi─činiz deneyimleri di─čer kullan─▒c─▒larla payla┼čabilmeniz i├žin bir alan olu┼čturduk. Arama motorundan gelebilecek potansiyel ziyaret├žilerin i├žeri─činizi daha kolay bulabilmesi i├žin iki tane k├╝├ž├╝k standart eklemeyi d├╝┼č├╝nd├╝m.

• H2 kullan─▒n─▒n zorunlulu─ču: Discourse tart─▒┼čmalar i├žin H1 kullanmaktad─▒r, dolay─▒s─▒yla inceledi─činiz ├╝r├╝n├╝n ad─▒n─▒ ilk ba┼čta belirtirken l├╝tfen H1 yerine H2 kullan─▒n. H2ÔÇÖi markdown ile ┼ču ┼čekilde kullanabilirsiniz. ## ─░ncelenecek ├╝r├╝n├╝n ad─▒
  • E─čer inceleyece─činiz ├╝r├╝n├╝ farkl─▒ kriterlere ay─▒r─▒p incelemek istiyorsan─▒z H3 kullan─▒n. H3 kullan─▒m─▒ ve incelemeyi belirli kriterlere g├Âre yazma tamamen iste─če ba─čl─▒d─▒r, dolay─▒s─▒yla bu t├╝r bir detayla u─čra┼čmak zorunda olmad─▒─č─▒n─▒z─▒ bilmenizde fayda var. H3ÔÇÖ├╝ markdown ile ┼ču ┼čekilde kullanabilirsiniz. ### ─░ncelenecek ├╝r├╝n├╝n kriteri
  • ├ťr├╝nler hakk─▒ndaki puanlamalar─▒ l├╝tfen 5 ├╝zerinden ger├žekle┼čtirin. M├╝mk├╝n oldu─čunca ara puan vermekten ka├ž─▒n─▒n ki incelemenizi okuyan ki┼činin ├╝r├╝nler veya hizmetler hakk─▒nda karar vermesi kolayla┼čs─▒n. Unutmay─▒n, incelemeniz size ├Âzel ve g├╝n├╝n sonunda di─čer incelemelere ait puanlarla sizin puan─▒n─▒z toplan─▒p ortalamas─▒ al─▒nmayacak. Puan─▒n─▒z─▒n daha kolay fark edilmesi i├žin kal─▒n bir ┼čekilde incelemenin sonuna ekleyin. **4/5**

Yukar─▒daki kurallar─▒n hi├žbirine uymadan da inceleme yazabilirsiniz elbette, sizin sahip oldu─čunuz ├╝r├╝nler ve hizmetler ile ilgili deneyiminizi payla┼čman─▒z hepsinden daha ├Ânemli. Ancak MahalÔÇÖin arama motorlar─▒nda bu t├╝r incelemelerle bulunmas─▒na yard─▒mc─▒ olmak isterseniz ├Âzellikle H2 ve H3 kullan─▒m─▒na dikkat etmelisiniz.

├ľrnek bir inceleme ┼čablonu:

## Microsoft Arc Touch
├ťr├╝n ile ilgili de─čerlendirmenize ait giri┼č paragraf─▒.

### Tasar─▒m
├ťr├╝n├╝n tasar─▒m─▒ hakk─▒ndaki de─čerlendirmelerinizin yer alaca─č─▒ paragraf.

### Ba─člant─▒
├ťr├╝n├╝n ba─člant─▒ teknolojisi hakk─▒ndaki de─čerlendirmelerinizin yer alaca─č─▒ paragraf.

### Sonu├ž
├ťr├╝n ile ilgili nihai g├Âr├╝┼člerinizi payla┼čaca─č─▒n─▒z paragraf.

**4/5**
8 Be─čeni

Baseus Parallel Line 10.000 mAh Powerbank

├ťr├╝n├╝ S─▒cak F─▒rsatlar tart─▒┼čmas─▒nda sizlerle payla┼čt─▒ktan sonra ihtiya├žlar─▒m do─črultusunda sat─▒n ald─▒m. Piyasa de─čerinin neredeyse yar─▒ fiyat─▒ ├╝zerinden AmazonÔÇÖda sat─▒lmas─▒ elbette sat─▒n almamdaki en b├╝y├╝k etkenlerden birisi oldu. Ancak ├╝r├╝ne ait ├žok fazla yerli veya yabanc─▒ inceleme bulunmad─▒─č─▒ i├žin burada ├╝r├╝n ile ilgili deneyimlerimi payla┼čmak istedim.

Malzeme kalitesi

├ťr├╝n├╝n malzemesi her ne kadar ├žo─ču yerde al├╝minyum ala┼č─▒ml─▒ oldu─ču s├Âylense de ABS+PC ile ├╝retilmi┼č. Bu malzemenin en b├╝y├╝k ├Âzelli─či d├╝┼č├╝k s─▒cakl─▒klarda y├╝ksek darbelere kar┼č─▒ dayan─▒kl─▒ olmas─▒. Bunun yan─▒nda ─▒s─▒ya olduk├ža dayan─▒kl─▒ ve serttir. ├ťr├╝nde de sert yap─▒s─▒n─▒ hissedebilmek m├╝mk├╝n.

Giri┼čler ve ├ç─▒k─▒┼člar

├ťr├╝n├╝n iki giri┼č se├žene─či bulunmakta. Bunlardan birisi Micro-USB iken di─čeri Type-C olarak yer almakta. Her iki giri┼č de 5V - 2A ile powerbankÔÇÖin ┼čarj edilebilmesini sa─čl─▒yor. Tek ├ž─▒k─▒┼č─▒ olan USB ise 5V - 2.1A ile telefonunuzu veya di─čer elektronik e┼čyalar─▒n─▒z─▒ ┼čarj edebilir. ├ťr├╝n├╝n Type-C ile ┼čarj olabilmesi olduk├ža g├╝zel ancak tek USB ├ž─▒k─▒┼č─▒ ile ayn─▒ anda tek cihaz─▒ ┼čarj edebilecek olman─▒z baz─▒ t├╝keticiler taraf─▒ndan negatif olarak de─čerlendirilebilir.

Boyut ve A─č─▒rl─▒k

├ťr├╝n├╝n ta┼č─▒nabilir olmad─▒─č─▒n─▒ s├Âylemek yanl─▒┼č olmaz, 142.6x60x22.2 mmÔÇÖlik ├Âl├ž├╝leri ile kal─▒n bir powerbank oldu─ču her halinden belli oluyor. Dolay─▒s─▒yla kot pantolonlar─▒n─▒z─▒n cebine s─▒─čmas─▒ imkans─▒z bir hal al─▒yor. Beyfendilerin ceket cepleri, han─▒mefendilerin ise kol ├žantalar─▒nda ise a─č─▒rl─▒─č─▒ndan dolay─▒ ta┼č─▒mak isteyecekleri bir ├╝r├╝n oldu─čunu pek d├╝┼č├╝nm├╝yorum. Cekette kesinlikle y─▒─č─▒lma yapacakt─▒r, ├žantada ise omuzda veya eklem yerine ta┼č─▒nd─▒─č─▒ takdirde powerbankÔÇÖin ├žantaya katt─▒─č─▒ a─č─▒rl─▒ktan dolay─▒ a─čr─▒ yapacakt─▒r. Hal b├Âyle iken ├╝r├╝n i├žin tavsiye edebilece─čim kullan─▒m ┼čekli s─▒rt ├žantas─▒ veya seyahat ├žantalar─▒.

Pil kapasitesi

Pek ├žo─čunuz bilir ki powerbank ├╝r├╝nleri ka─č─▒t ├╝zerinde yer alan pil depolama alan─▒n─▒ pratikte sunamazlar. Burada elbette ak─▒m esnas─▒nda kaybolan enerjiyi ├ž├Âzecek bir ┼čey yok. Bu bilgiler ─▒┼č─▒─č─▒nda ├╝r├╝n├╝n 6.300 mAh kapasite ile ├žal─▒┼čaca─č─▒n─▒ unutmaman─▒z gerekiyor. Tabi bu ├╝retici de─čeri, ├╝st├╝ veya alt─▒ olabilir.

Sonu├ž

├ťr├╝n├╝n kal─▒n ve a─č─▒r olmas─▒ g├╝nl├╝k olarak yan─▒n─▒zda ta┼č─▒man─▒z─▒ zorla┼čt─▒r─▒yor. Bunun haricinde incelemede de─činmedim Quick Charge deste─činin olmamas─▒ ve tek USB ├ž─▒k─▒┼č─▒na sahip olmas─▒ belirli t├╝ketici gruplar─▒ i├žin bir dezavantaj olu┼čturacakt─▒r. Bunlar─▒ bir kenara b─▒rakt─▒─č─▒m─▒zda ise ├╝r├╝n├╝n kozmetik olarak ┼č─▒k olmas─▒ ve AmazonÔÇÖdan uygun fiyata temin edilebilmesi de avantaj.

Kendi telefonumda Quick Charge deste─činin bulunmamas─▒ (Dash Charge var bende) ve s─▒rt ├žantas─▒nda tek port ile kullanaca─č─▒mdan dolay─▒ ├╝r├╝n├╝ ├Âzellikle fiyat─▒ndan dolay─▒ sevdim.

4/5

3 Be─čeni

Philips 55PUS7304 4K Ultra HD Ak─▒ll─▒ TV

Detaylar

• Televizyon kendi patenti alt─▒nda olan ambilight ├Âzelli─čiyle kar┼č─▒m─▒za ├ž─▒k─▒yor. Bu ├Âzellik g├Ârsel a├ž─▒dan seyir keyfini kat ve kat artt─▒r─▒yor. Duvara monte edildi─činde hatta daha iyi bir sonu├ž veriyor.
  • Androidd bir televizyon dolay─▒s─▒yla Play StoreÔÇÖdan istedi─činiz uygulamalar─▒ y├╝kleyebiliyorsunuz. Ben Mx PlayerÔÇÖ─▒ indirdim onla izliyorum haricideki filmlerimi.
  • Dahili uydu al─▒c─▒s─▒nda kanal ge├ži┼čleri biraz yava┼č (2sn civar─▒) ama genellikle herhangi bir kanal─▒ izlemedi─čim i├žin ├Ânemsemiyorum.
  • ├ľl├╝ pixel, bulutlanma gibi sorunlarla da kar┼č─▒la┼čmad─▒m hen├╝z, kar┼č─▒la┼čmam da umar─▒m. ├ç─▒kabiliyor ├ž├╝nk├╝ baz─▒ ├╝r├╝nlerde o tarz can s─▒k─▒c─▒ sorunlar.
  • Televizyonu AmazonÔÇÖdan ald─▒m gayet h─▒zl─▒ b─▒r ┼čekilde de adresime ula┼čt─▒. ─░ade konusunda en iyi firma da Amazon ara┼čt─▒rd─▒─č─▒m kadar─▒yla.
  • Televizyon ses seviyesi en son 60ÔÇÖa kadar ├ž─▒k─▒yor verdi─či ses de gayet makulÔÇŽ
  • TV uygulamalar─▒nda dolanmak ak─▒c─▒ ┼čekilde ger├žekle┼čiyor.
  • 4K performans─▒nda hareketli sahnelerde istedi─čimi alamad─▒m gibi. sankim tak─▒l─▒yor gibi geliyor bana -ya da harici diskteki 65-70 gbÔÇÖl─▒k dosyay─▒ oynatmaktan kaynaklan─▒yordur bilemiyorum. Netflix ├╝yeli─čim yok :trollsmile:

Kumanda

• ├ťr├╝n├╝n kumandas─▒ da g├Ârselde oldu─ču ┼čekilde. Mouse imlecini daha kolay hareket ettirebildi─čimiz daha ak─▒ll─▒ bir kumanda olabilirmi┼č.

Son olarak da belgeselden tatl─▒ bir k─▒sm─▒ g├Âsterebilmek i├žin telefonla amat├Ârce ├žekip y├╝kledimÔÇŽ (like pls :pepeheart:)

4/5

4 Be─čeni

iPhone SE (2020) 64 GB (PRODUCT)RED

2017 y─▒l─▒ndan beri iPhone 6 kullan─▒yordum ve art─▒k telefonun can─▒ ├ž─▒km─▒┼čt─▒. Batarya sa─čl─▒─č─▒ %80ÔÇÖlere d├╝┼čm├╝┼čt├╝, dokunmatik ekran─▒nda tak─▒lmalar oluyordu, ekran 1-2 kere de─či┼čmi┼čti ve buna ba─čl─▒ olarak renkler eski canl─▒l─▒─č─▒n─▒ yitirmi┼čtiÔÇŽ Bunlar─▒n yan─▒nda tabii telefon da eskimi┼čti ve art─▒k 2020 y─▒l─▒ i├žin yeterli olan performans─▒ vermiyordu. Ben de art─▒k g├╝ncellemenin vakti geldi dedim ve yeni iPhone SEÔÇÖye ge├žtim.

Tercih Etme Nedenlerim

• iPhone SE, yeni nesil (iPhone 11 ailesinin de kulland─▒─č─▒) A13 ├žipini kullan─▒yor ve onlarla ayn─▒ h─▒z─▒ ve performans─▒ sunuyor.
  • Kameras─▒ da iPhone 11ÔÇÖin kameras─▒ ile ayn─▒, tek fark tek kamera tercih edilmi┼č.
  • iPhone 8ÔÇÖin kasas─▒n─▒ kullan─▒yor. Ben a├ž─▒k├žas─▒ X ile gelen kasaya al─▒┼čamad─▒─č─▒m i├žin bu klasik kasay─▒ ar─▒yordum ve bu kasa en son teknoloji ile birle┼čince tam benlik oldu.
  • Fiyat─▒ 5300 TL. Evet, pahal─▒, ama T├╝rkiye ┼čartlar─▒nda bu performans─▒ bu fiyata (hele Apple kalitesinde) zor bulursunuz.
  • En son ├ž─▒kan iPhone modeli oldu─ču i├žin uzun y─▒llar boyunca g├╝ncelleme almaya devam edecek.

Eksik Buldu─čum Yanlar─▒

• Batarya ├Âmr├╝ birazc─▒k moral bozucu. Hala iPhone 8 ile ayn─▒ batarya ├Âmr├╝ne sahip (sosyal medyay─▒ g├╝n i├žinde kullansan─▒z 24 saat gitmez). Bir g├╝ncelleme beklerdim a├ž─▒k├žas─▒.
  • 3.5 mm kulakl─▒k giri┼či bu telefonda da yok. Biliyorum, art─▒k iPhoneÔÇÖlarda bu standart oldu ama o kadar aptalca bir ┼čey ki, eksik olarak g├Ârmeden edemiyorum.
    *─░├žinden h─▒zl─▒ ┼čarj ├ž─▒km─▒yor. Yani y─▒l olmu┼č 2020, hala eski tip ┼čarj makinesi koymak tam AppleÔÇÖl─▒k bir i┼č ger├žekten. ┼×a┼č─▒rt─▒c─▒.

Sonu├ž

E─čer Apple kullan─▒c─▒s─▒ysan─▒z ve bu aileden vazge├žemiyorsan─▒z fakat paran─▒z yeni modellere yetmiyorsa, o zaman sizin i├žin ideal bir telefon. Ayn─▒ zamanda eski kasa iPhoneÔÇÖdan vazge├žemiyorsan─▒z da tercih edilebilir. Android kullan─▒c─▒s─▒ iseniz ve iPhoneÔÇÖa ge├ži┼č yapmak istiyorsan─▒z da g├╝zel bir giri┼č noktas─▒. Bence ba┼čar─▒l─▒ bir telefon.

4/5

3 Be─čeni

Ben de iPhone 6 kullan─▒yorum. Bahsetti─čin sorunlardan batarya sa─čl─▒─č─▒n─▒n d├╝┼čmesiyle ┼čarj sorunu ya┼čam─▒┼čt─▒m. G├╝ne ba┼člar ba┼člamaz 80, 70ÔÇÖlere d├╝┼č├╝yordu ve 3-4 saat dayanm─▒yordu telefonun ┼čarj─▒ resmen.

AppleÔÇÖ─▒n teknik servisine g├Ât├╝rd├╝m, bataryay─▒ de─či┼čtirdiler ve 0 bir batarya takt─▒lar yakla┼č─▒k 120-130 lira kar┼č─▒l─▒─č─▒nda. Telefon ┼ču an ta┼č gibi, ┼čarj─▒ iyi gidiyor. Ekranda tak─▒lmalar falan da olmuyor, ├žok hor kullanmad─▒m telefonu. 2016 y─▒l─▒nda sat─▒n ald─▒m, hala kullanmaya devam ediyorum :d

2 Be─čeni

Ben baya hor kullanm─▒┼čt─▒m ya. Ondan ├žok eskidi telefon. ─░htiyac─▒m vard─▒ yani b├Âyle bir g├╝ncellemeye.

2 Be─čeni

Magicsee C400 Plus

Halihaz─▒rda kulland─▒─č─▒m Sony Bravia KDL-40S4000ÔÇÖi de─či┼čtirmek istemiyordum. Her ne kadar yeni tasar─▒mlara g├Âre ├žer├ževeleri kal─▒n da olsa ve Smart Tv deste─čine sahip olmasa da benim i├žin yeterli oluyordu. 4K yay─▒n yapan kanal say─▒s─▒ artana kadar bu cihazla devam etmeye karar verdikten sonra Android Tv Box al─▒p hem smart ├Âzelli─či kazand─▒rmak hem de yeni bir uydu al─▒c─▒ almak istedim. Bu noktada da pek fazla ├že┼čit olmuyor a├ž─▒k├žas─▒. Zira hem uydu al─▒c─▒ hem de Android ├Âzellikli cihazlar ya ├žok verimli ├žal─▒┼čm─▒yor ya da pahal─▒ oluyor. Nitekim buradaki ├╝r├╝n de ├žok uygun denilebilecek bir fiyatta de─čil.

Cihaz pek ├žok muadilinde oldu─ču gibi Amlogic i┼člemci kullan─▒yor. Modeli S912. Piyasada halen S905 modelli ├╝r├╝nler de oldu─ču i├žin g├╝ncel bir se├ženek diyebiliriz. 3 GB RamÔÇÖi var ki bu al─▒rken en ├žok dikkat etti─čim konulardan biriydi. 2 GBÔÇÖ─▒n yeterli olaca─č─▒n─▒ d├╝┼č├╝nm├╝yordum. Depolama kapasitesi ise 32 GB. Android s├╝r├╝m├╝ de 7.0 Nougat.

Cihaz─▒n arkas─▒nda DVB-S2 ve DVB-T2 tuner giri┼čleri var, uydu yay─▒n─▒ ve karasal yay─▒n i├žin kullanabilirsiniz. Wi-fi ├Âzelli─či olmas─▒na ra─čmen Ethernet giri┼či de eklemi┼čler. USB giri┼či arkada bir tane, yanda ise iki tane. Kablosuz klavye/mouse i├žin arka giri┼či tercih ediyorum, en az─▒ndan g├Âr├╝nt├╝y├╝ ├žok etkilemiyor. Yanda bir adet de SD kart giri┼či var. Depolama kapasitesini yeterli bulmayanlar i├žin art─▒rma opsiyonu da olmu┼č oluyor b├Âylece.

Uydu Al─▒c─▒

Cihaz─▒n en ├Ânemli fonksiyonlar─▒na ayr─▒ ba┼čl─▒klarda de─činirsek, uydu al─▒c─▒ olarak orta karar bir cihaz diyebilirim. Kanal ge├ži┼čleri ├╝zm├╝yor, bilgi ekranlar─▒ fena de─čil. Kurulum pek pratik de─čil, kanal aramay─▒ daha fonksiyonel yapabilirlermi┼č. Ayn─▒ durum kanal s─▒ralama i├žin de ge├žerli. Burada ├Ânemli bir nokta var, asl─▒nda Android platformunda uydu kanallar─▒n─▒ izlemeyi sa─člayan bir uygulama kullanm─▒┼č oluyoruz. Bu nedenle ├╝st d├╝zey bir uydu al─▒c─▒yla mukayese etmemek laz─▒m. ├ľrne─čin ses art─▒rma azaltma esnas─▒nda t─▒pk─▒ Android telefon ve tabletlerdeki ses g├Âstergesiyle kar┼č─▒la┼č─▒yoruz.

Android Tv Box

Android cihazlar─▒ ├žo─ču Smart TvÔÇÖden ├Ânde g├Ârme sebeplerimden biri Google Play. Uygulama alternatifiniz ├žok daha fazla oluyor. ├ľrne─čin Smart Tv ve oyun konsollar─▒nda yer alan televizyona ├Âzg├╝ Youtube uygulamas─▒n─▒ pek kullan─▒┼čl─▒ bulmad─▒─č─▒m i├žin AndroidÔÇÖteki Youtube uygulamas─▒n─▒ kurup onu kullanma opsiyonum oluyor.

Burada de─činilmesi gereken ├╝├ž ├Ânemli husus var. Bunlardan ilki her uygulaman─▒n televizyona uygun olmamas─▒. ├ľrne─čin telefon ekran─▒ i├žin tasarlanan uygulamalar dikey a├ž─▒yla g├Âr├╝nt├╝lenmeye uygun oldu─ču i├žin yan kenarlarda bo┼čluk kal─▒yor. Ya da kumanda ile tam kontrol sa─člayamad─▒─č─▒n─▒z i├žin mouse imlecine ihtiya├ž duyabiliyorsunuz. ─░kinci husus ise bu t├╝r uygulamalarda Android s├╝r├╝m├╝ genelde de─či┼čmiyor. Dolay─▒s─▒yla bir s├╝re sonra daha yeni s├╝r├╝m isteyen uygulamalar ├žal─▒┼čmayacakt─▒r. De─činmek istedi─čim son husus ise NetflixÔÇÖle alakal─▒. NetflixÔÇÖte ├╝yeli─činiz HD g├Âr├╝nt├╝y├╝ desteklemesine ra─čmen e─čer cihaz buna uygun de─čilse HD yay─▒n izleyemiyorsunuz. Bir ├žok Android cihazda oldu─ču gibi burada da b├Âyle bir durum var. Her ne kadar donan─▒m─▒ yeterli olsa bile cihaz─▒n Android lisans─▒yla alakal─▒ bir husus olabilir.

Kumanda

Kumanda standart uydu al─▒c─▒ kumandas─▒. Smart Tv kumandalar─▒ndaki pratiklik pek yok, Netflix, Youtube, Prime Video, Google Play gibi uygulamalar i├žin k─▒sayol tu┼ču bulunmuyor. Tu┼člar─▒n sert olmas─▒ bence iyi ama hassasiyetini be─čenmedim.

Sonu├ž

Sonu├ž olarak ├žok daha ucuza daha fazla ├Âzellikli uydu al─▒c─▒ bulman─▒z m├╝mk├╝n. Fakat ├Âncelikli amac─▒n─▒z televizyona smart ├Âzelli─či katmak ise ve ayn─▒ zamanda bir uydu al─▒c─▒ ihtiyac─▒n─▒z varsa tercih edilebilir bir ├╝r├╝n. Piyasadaki pek ├žok Smart TvÔÇÖye g├Âre ├╝st├╝n y├Ânleri mevcut fakat iyi modellerle k─▒yaslad─▒─č─▒m─▒zda uygulama ├že┼čitlili─či d─▒┼č─▒nda ├žok ├Âne ├ž─▒kam─▒yor. Yine de daha g├╝ncel modellere bakarak Android s├╝r├╝m├╝ y├╝ksek olan alternatifler g├Âz ├Ân├╝nde bulundurulabilir. Cihaz piyasaya ├ž─▒kt─▒ktan sonra bir g├╝ncelleme ald─▒ ama bu tamamen mevcut sistemle alakal─▒, dolay─▒s─▒yla Android s├╝r├╝m├╝ halen ayn─▒.

Cihaz─▒n bazen dondu─ču ve ancak fi┼čten ├ž─▒kar─▒p tekrar takarak ├žal─▒┼čt─▒rabildi─čim anlar oldu. Bunu farkl─▒ modellerle alakal─▒ yorumlarda da okumu┼čtum. ─░├žindeki donan─▒m─▒ bu ebattaki kasalara koyduklar─▒nda yeterli so─čutma sa─članam─▒yor olabilir. ├ľzellikle s─▒cak mevsimlerde kar┼č─▒la┼č─▒labilen bir durum.

3,5/5

2 Be─čeni

Bosch S 1211 K Tilki Kuyru─ču B─▒├ža─č─▒

Aile b├╝y├╝kleri kurban bayram─▒nda hala hayvan kesmeye devam ettiklerinden dolay─▒ par├žalamakla kendilerini yormamalar─▒ i├žin alternatif ├╝r├╝nlere g├Âz att─▒m. Biraz riske girip hakk─▒nda ├žok fazla ┼čey bilinmeyen Hyundai HRS1050 modelini sat─▒n ald─▒ktan sonra yorumlara da g├Âz atarak mutlaka harici bir b─▒├žak alma ihtiyac─▒ hissettim.

Hyundai HRS1050ÔÇÖnin kutusundan bir b─▒├žak elbette ├ž─▒k─▒yor ancak pek ├žok sat─▒c─▒n─▒n yan─▒na e┼čantiyon olarak koydu─ču ve ÔÇťAlman mal─▒ÔÇŁ iddias─▒yla g├Ânderdikleri b─▒├žak t├╝keticinin eziyet ├žekmesinden ba┼čka bir ┼čey de─čilmi┼č. Yorumlar─▒ okuduktan sonra hemen BoschÔÇÖun bu b─▒├ža─č─▒n─▒ ald─▒m.

Genel de─čerlendirme

BoschÔÇÖun S1211K b─▒├ža─č─▒ ├╝r├╝n├╝n kutusundan ├ž─▒kan e┼čantiyon b─▒├ža─ča g├Âre ger├žekten ├žok daha dayan─▒kl─▒ ve keskin. Denemek i├žin bir tane kemik par├žas─▒ ald─▒m ve her iki b─▒├ža─č─▒ da k─▒yaslad─▒m. Elbette yan─▒nda gelen e┼čantiyon b─▒├žak da bir ┼čekilde kesimi ger├žekle┼čtiriyor, ancak burada ama├ž ├žok daha az kas g├╝c├╝yle hayvan─▒ par├žalamak oldu─ču i├žin BoschÔÇÖun bu konudaki performans─▒ daha iyi. Uzun kullan─▒mda ne sonu├ž al─▒naca─č─▒ me├žhul, ancak biraz ├Ânce de bahsetti─čim gibi BoschÔÇÖun daha dayan─▒kl─▒ olmas─▒ ve daha kolay par├žalamas─▒ nedeniyle gelen e┼čantiyon b─▒├ža─č─▒n k─▒r─▒lma veya kesmeme gibi durumlara maruz kalaca─č─▒ndan endi┼čeliyim. ├ľzellikle k─▒r─▒lma durumunda 1050wÔÇÖl─▒k bir makinadan savrulmas─▒ b├╝y├╝k ihtimalle bir insana saplanmas─▒na ve kal─▒c─▒ hasara yol a├žacakt─▒r.

Sonu├ž

Ortalama Ôé║50 fiyat etiketine sahip bir ├╝r├╝n oldu─čundan dolay─▒ ailesinde (veya kendisi) Tilki Kuyruk Testere ile hayvan par├žalamay─▒ d├╝┼č├╝nenler i├žin ├Ânerimdir. Daha uyguna da b─▒├žaklar var ancak bahsetti─čim gibi malzeme kalitesi ve kesme i┼člemindeki eksilerini g├Âz ├Ân├╝ne al─▒nca Ôé║50 ├žok b├╝y├╝k bir fiyat olarak gelmiyor benim a├ž─▒mdan. Fiyat performans a├ž─▒s─▒ndan de─čerlendirdi─čimde tam puan al─▒yor.

5/5

Samsung 55Q60R

Y─▒lba┼č─▒ndan itibaren 4K ├ž├Âz├╝n├╝rl├╝─če sahip yeni bir televizyon bak─▒yordum, ├Ânceli─čim 65 in├ž bir modeldi ama salonun sadece tek cephesi o ebatlarda bir televizyona uygun oldu─ču i├žin ilerde e┼čyalar─▒n yeri de─či┼čtirilirse alternatif bir kullan─▒ma m├╝sait olmas─▒ i├žin 55 in├ž olmas─▒na karar vermi┼čtim. As─▒l karars─▒z kald─▒─č─▒m konu ise i┼čletim sistemi olmu┼čtu, uygulama ├že┼čitlili─či bak─▒m─▒ndan Android televizyonlar ve dolay─▒s─▒yla PhilipsÔÇÖin Ambilight modeli ile Sony ├Ânceli─čimdi. AmbilightÔÇÖ─▒n ├žer├ževe rengi salonla uyumlu olmad─▒─č─▒ndan do─črudan di─čer alternatiflere y├Âneldim. SonyÔÇÖnin de temin s├╝resini hesaba kat─▒nca biraz da h─▒zl─▒ bir kararla Samsung tek alternatif kalm─▒┼č oldu.

Son d├Ânemde smart tv denildi─činde Samsung ve LG epey ├Âne ├ž─▒k─▒yor. Gerek ma─čazalardaki stok durumlar─▒ gerekse kullan─▒c─▒ yorumlar─▒ bu tespitle orant─▒l─▒ durumda. Her ne kadar uygulama marketinin geni┼čli─čini ├Ânemli g├Ârsem de bu durumun sebeplerini de televizyonu kulland─▒k├ža anlad─▒m. Firmalar─▒n Tizen ve WebOS gibi kendi i┼čletim sistemlerini kullanmalar─▒ ak─▒c─▒ bir deneyimde b├╝y├╝k rol oynuyor. Alt ba┼čl─▒kta bu konuya tekrar de─činece─čim.

Ekran yorumlamak bence bu t├╝r modellerde pek de gerekli de─čil, zaten iyi bir g├Âr├╝nt├╝ al─▒yorsunuz. Neden OLED de─čil de QLED tercih etti─čime de─činmem gerekirse, telefonda OLED ekran─▒ ├Âncelikli tutsam da televizyonda y─▒llar sonra nas─▒l sonu├ž verece─čine emin olamad─▒─č─▒m i├žin standart LED ekran─▒ tercih ediyorum. SamsungÔÇÖun QLEDÔÇÖi veya LGÔÇÖnin NanocellÔÇÖi her ne kadar kendi i├žinde farkl─▒ isimlere sahip olsa da ├Âz├╝nde LED teknolojisi.

Uydu Al─▒c─▒

Uydu al─▒c─▒ tahmin etti─čimden ├žok daha pratik. Smart TvÔÇÖlerin ilk d├Âneminde d├╝zenlenemeyen kanal listesi gibi problemler olurdu farkl─▒ markalarda. Bu haliyle gayet kullan─▒┼čl─▒. Kanal ge├ži┼či i├žin bir yorumda bulunmam zor ├ž├╝nk├╝ y─▒llard─▒r hangi cihaz─▒ kullan─▒rsam kullanay─▒m bana yava┼č geliyor. Bu t├╝r cihazlar genelde kablo tv yay─▒n─▒ i├žin tasarlan─▒yor (bir d├Ânem kanal listesinin de─či┼čtirilememesi de bu sebepten, zaten standart bir listeyi izlemek i├žin tasarlan─▒yorlar), dolay─▒s─▒yla kablo tv yay─▒n─▒nda kanal ge├ži┼či ├žok daha h─▒zl─▒ ger├žekle┼čebiliyor. ─░┼čin i├žine uydu yay─▒n─▒ girdi─činde biraz daha yava┼č olmas─▒ normal.

Smart Tv

En merakla bekledi─čim y├Ân├╝ smart tv ├Âzellikleriydi. Uygulama say─▒s─▒ ├žok da fazla de─čil ama televizyonda kullan─▒labilecek uygulamalar─▒n bir├žo─ču mevcut. Eksikli─čini hissettiklerim oldu ama bu haliyle gayet yeterli ├ž├╝nk├╝ mevcutlar─▒n hepsi iyi ├žal─▒┼č─▒yor. ├ľzellikle web taray─▒c─▒s─▒ndan ├žok memnun kald─▒m. G├╝ncelli─či ne kadar devam edecek ya da piyasaya yeni girecek bir uygulama televizyona eklenecek mi ya da ├Ârne─čin yeni bir web standard─▒ gelirse internet taray─▒c─▒s─▒na g├╝ncellemeyle ilave edilecek mi onu kulland─▒k├ža g├Âzlemleyece─čiz. AndroidÔÇÖte i┼čletim sistemi g├╝ncelli─čini korudu─ču s├╝rece uygulamay─▒ kullan─▒labiliyor, bug├╝n halen Android 2 serisinde bile ├žal─▒┼čan uygulamalar var. Yeni yay─▒nlanan bir uygulama da eski s├╝r├╝mlerle uyumlu olarak haz─▒rlanabiliyor.

Kumanda

Kumanda daha ├Ânce kulland─▒─č─▒m modellere g├Âre ├žok farkl─▒ ama g├Âr├╝nd├╝─č├╝nden ├žabuk al─▒┼č─▒l─▒yor. Bir s├╝re sonra ses ve kanal de─či┼čtirme b├Âl├╝m├╝ndeki joystick ├Âzelli─čini ba┼čka kumandalarda da aramaya ba┼člad─▒m.

Sonu├ž

Sonu├ž olarak kendi i┼čletim sistemi olan bir markan─▒n smart tvÔÇÖsini tercih edecekseniz gayet iyi bir alternatif. Uygulama ├že┼čitlili─činden ziyade mevcutlar─▒n stabil ├žal─▒┼čmas─▒ ve iyi bir uydu al─▒c─▒ performans─▒ i├žin gayet tercih edilebilir bir ├╝r├╝n olmu┼č.

4,5/5

4 Be─čeni