Hobi Tezgahı

Ahalimizin uğraştığı hobileri burada paylaşsın. Hem diğer üyelere ilham olsun hem de keyifli sohbet çıksın.
Evet arkadaşlar,
Öykü, illüstrasyon, tasarım, koleksiyon veya fotoğraf üzerine çalışmalarınız varda bu başlık altında ister çalışmalarınızı ister bunlarla ilgili sosyal medya hesaplarınızı paylaşın hem siz hem mahal kazansın.

4 Beğeni

Öykü, çizim, fotoğraf, kitap, çizgi roman ve figür gibi konular için alternatif başlıklar var aslında forumda ama bu kategorilere girmeyen başka kategoriler için böyle bir başlık güzel olmuş bence. Böylece diğer başlıklara girmeyen farklı hobilerden haber olabiliriz.

4 Beğeni

Vakti idareli kullanmak için genelde efor gerektiren hobilere vakit ayırmıyorum uzun zamandır. Bu bakımdan en ideal hobi de koleksiyon olur benim için.

Dijital edisyonların taşınabilirliği ve fiyat avantajı ilgi çekici unsurlar ama kitaplıkta cilt sırtlarının oluşturduğu kompozisyonu da sevdiğimden roman ve çizgi roman türevi eserleri matbu olarak temin etmeyi tercih ediyorum. Rafları figür ile süslemek de görsel olarak daha iyi bir görünüm sağlıyor. Burada belki bir çok kişi sabit figürleri tercih ediyordur, hem eklem yerleri nedeniyle tasarımın bölünmemesinden hem de rafta daha şık durmasından olabilir ama action figure biriktirmeyi seviyorum. Benzer örneği bir süre öncesine kadar DVD filmler için de verebilirdim ama uzun süredir dijital olarak almayı tercih ediyorum. Zira burada başlıca handikap yer problemi.

Birkaç sene önce taşınmıştım ve hem kitapları taşımak hem de yeni evimde kitaplık için uygun bir yer bulmak benim için zor oldu. Benzer bir problemi tablo konusunda da yaşadım, önceden salonumda Ahmet Selçuk Özbek Kızılışık’ın üç tabloluk bir eseri vardı. Yeni salonum metrekare olarak daha küçük olduğu için tabloları istediğim şekilde yerleştirme imkanım olmadı. Dolayısıyla ev şartları da hobiyi doğrudan etkileyen bir diğer faktör denilebilir.

Daha minimal bir alan gereksinimi duyan ve yine gayet keyifli olan hobi de yok değil. Örneğin bana hatıra kalan bir pul defterim var, mektupla iletişimin eskisi kadar revaçta olmaması sebebiyle neredeyse hiç ekleme yapamadım ama mevcudu muhafaza etmekle devam ediyorum. Bu ilgi alanının başlıca zorluğu ise, amacınız seri tamamlamaksa çok zor bir iş olması diyebiliriz. Özellikle yurtdışından seriler tamamlamak istiyorsanız ulaşmanız gereken pul sayısı derya deniz.

Meskûkât ya da bir diğer adıyla nümismatik de merak ettiğim bir hobi oldu ama meraktan öteye geçmedi, hiç başlamadım.

Yakın dönemde popülerliğinin arttığını en çok gözlemlediğim koleksiyon türü ise plak oldu. Pikapların tekrar mağazalarda yer bulması da bu durumun bir göstergesi sanırım. Birkaç adet plağım ve dönemine göre ortalama denilebilecek gramofonsuz bir pikabım var ama neredeyse hiç kullanmıyorum. Müziği müstakil bir hobi yerine bir işle ilgilenirken arka planda dinlemek için tercih ediyorum. Dolayısıyla benim için plaktan dinlemek pek pratik bir tercih olmuyor.

3 Beğeni

Dediğiniz doğru dostum, bende sonradan farkettim ama sonrasında başka bir şeye evrilir diye başlığı silmek istemedim. Vakit buldukça başlığı güncelleme planım var.

1 Beğeni