Hasan Yalçın ile Soru - Cevap Etkinliği

1977’de başlayan Skywalker Saga, serinin dokuzuncu filmi olan The Rise of Skywalker ile sonlandı. Düşündük ki merak ettiklerimizi ve aklımıza takılanları, yıllardır Star Wars ile ilgili yorumlarını önce internet sitesinde sonra da sosyal medyada paylaşan Hasan Yalçın’a yöneltelim. @Oktay aracılığıyla kendisiyle iletişim kurduk ve bu başlıkta yöneltilen sorular için özel bir video çekebileceğini belirtti.

@hasanyalcin’ın Youtube kanalında yer alacak yeni videosunda yanıtlamasını istediğiniz sorularınızı bu başlığa yazabilirsiniz.

14 Beğeni

Herkes kendini Star Wars hayranı sayabilir mi yoksa sence bunun bi sınırı belli bi limiti mi olmalı?Şahsen ben 12 yaşıma kadar S.W’siz büyüdüm ve 2015’te TFA çıkana kadar alakam olmadı.Sonra da diğer filmleri sadece birer kere izleyebildim sanırım ANH ve Rogue One hariç.Ama hep bi yerinden tuttum yani şu zamana kadar.Filmleri yeniden izlemek içimden gelmese de,Databank’ten olabildiğince Türkçe çeviri yaptım, Canon kaynakları okumaya gayret ettim ama bu beni bi fan yapar mı yolda ilgili birisi mi yapar?

6 Beğeni

Star Wars’un ilk çıkan üç filminden hangisi favoriniz? Ben, A New Hope filmini başa koyuyorum, fazlasıyla epikti.

İkinci soru:

Son üçlemedeki Kylo karakterinin karakterizasyonu hakkında ne düşünüyorsunuz? Rise of Skywalker’ı izlemedim. İlk iki filmde beğenmemiştim ben.

6 Beğeni

Bunu daha yakın zamanda sordum ama Hasan Abi’nin de görüşünü öğrenmek istiyorum:

Anakin Skywalker Hz. İsa için, Anakin’in annesi Hz. Meryem için, force da Tanrı için; SW evreninde bulunan yansımalarıdır diyebilir miyiz sence de? Bana direkt öyle geliyor çünkü.

5 Beğeni

Attack of the Clones ile Revenge of the Sith arasındaki dönemi anlatan, 2003 tarihli Clone Wars animasyon serisi nedense pek bir arka planda kalmış gibi geliyor bana. Belki de benzer isimli bir film ve animasyon serisi olması nedeniyledir.

Bu seriyle ilgili yorumlarınızı merak ettim.

6 Beğeni

Yanılmıyorsam Star Wars filmlerinde atmosfer içerisinde hyperspace’den çıkmayı ilk defa Force Awakens’da görmüştük ve orada bayağı riskli bir olay olduğu gösterilmişti. Rise of Skywalker’da ise Resistance’ın Exogol gezegeninin atmosferine girdiklerinde sorunsuz şekilde hyperspace’den çıktıklarını gördük. Canon içerisinde bunu nasıl öğrendiklerine dair bir açıklama var mı ? Disney’in Star Wars ürünlerinde bulunan bu tür değişiklikler ile ilgili düşünceleriniz neler ?

Rise of Skywalker’ın Chosen One kehanetine zarar verdiğini düşünüyor musunuz ?

Rise of Skywalker ile ilgili neredeyse her şeyin filmin çıkış tarihinden çok önce ayrıntılı şekilde sızması ile ilgili düşünceleriniz neler ?

Tüm Star Wars filmleri içerisinde favoriniz hangisi ? Benim açıkçası Revenge of The Sith.
Hem Prequel Üçlemeyi Orjinal Üçlemeye bağlama konusunda hem de Star Wars efsanesi için final ağırlığını harika vermesi bakımından mükemmel bir Star Wars filmi bence. Hala daha iyisi yapılamadı.

Disney’in Star Wars’u aldığı tarihten bugüne kadar çıkmış en iyi live action Star Wars işi sizce nedir ? Ben açıkçası The Mandalorian olduğunu düşünüyorum.

Tüm Star Wars filmleri içerisindeki en başarılı lightsaber düellosu size göre hangisi ?

Sequel Üçlemede yaşanan plansızlıklar ve vizyon çatışmaları ile ilgili düşünceleriniz neler ?

Prequel Üçleme ile ilgili genel fikirleriniz neler ?

Şimdiden teşekkür ederim :cool:

9 Beğeni

Prequel üçlemeyi clone wars animasyonunun kurtardığı görüşüne katılıyormusunuz yoksa sizce prequelleri clone wars olmadan da değerlendirince iyi bir üçlememidir. Teşekkürler.

6 Beğeni

Ben bir fan değilim, asla da ciddi araştırmam olmadı. Sadece filmlerini birer kez, ama prequelleri bir çok kez (benim dönemime yetişmesinin de etkisi ve de jedi-sith kapışmasının doruk noktası da olması sebebiyle) izleyen biriyim. Bu soruyu da cevaplayacak burada tonla insan vardır belki, ama madem böyle bir soru-cevap yapılıyor bu da bir hatıra olsun.

Filmler başlarken; “Çok, çok uzak bir galakside” mottosu olur. O halde bu olaylar tek bir galakside mi geçiyor? Eğer öyleyse, başka galaksilerde bambaşka olayların olduğu ile ilgili hem legendsda, hem de şuan ki canon hikayelerde ayrı ayrı ne gibi örnekler var? Şimdiden teşekkürler.

7 Beğeni

Size göre Canon olmayan, Legends hikayelerinde mevcut olan ve “yok artık” dedirten 5 abartılı Force Power nedir ?

Birde 2.soru sorabilme hakkımız varsa şunuda çok merak ediyorum ; Legends hikayelerinden en uyarlanmasını istediğin 3 öykü nedir ?

Teşekkürler şimdiden abi seviliyorsun.

6 Beğeni

Yıllardır internette yanıt aranan bir konudur, izleme sırası nasıl olmalı? Film sayısı arttıkça soru da tekrar gündeme geliyor. Filmlerin vizyona girme tarihine göre mi izlenmeli, bölümlerin hikayede geçtiği döneme göre mi?

5 Beğeni

Star Wars’un bu derece sevilen ve belki de sinema dünyasındaki en popüler eser olmasının sebeplerinin yalnızca filmlerden kaynaklı olduğunu düşünmüyorum. Star Wars var olduğundan beri çıkan birçok roman olsun, çizgi roman olsun, animasyonlar olsun, oyunlar olsun bu evrenin bu kadar büyümesine ve insanların evreni bu kadar sevmesine büyük katkısı olduğunu düşünüyorum. Yalnızca filmlere baktığımızda Star Wars sever insanlar olarak ne kadar her birini sevsek dahi birkaçı hariç büyük ve çok iyi filmler değiller. Ama Star Wars’un demin de saydığım birçok eseri çıkartabilmesi gibi içerisinden her hikayeyi çıkarabileceğin, kendinden ve dünyamızdan birçok şey bulabileceğin, bize gösterildiğinden çok daha büyük potansiyele sahip ve o potansiyelleri hayal edip sevenini, seyircisini o evrene dahil edebilen bir yapısı var ve belki de bu yüzden dünyaca büyük bir eser. Her insanı, her hikayeyi, her hayali içine alabiliyor. Ben bu yüzden bu kadar büyük bir evren olduğunu düşünüyorum. Bildiğim en eski Star Wars fanı olarak bu konuda siz nasıl düşünüyorsunuz?

5 Beğeni

Anakin’in güce denge getirme konusu The Clone Wars’ta farklı yorumlanmıştı. Obi-Wan ile mecburen iniş yaptıkları bir gezegende gücün karanlık ve aydınlık tarafını temsil eden iki kardeş arasında denge unsuru olması gerekmiş ama bunu kabul etmeyip oradan ayrılmıştı. Acaba güce denge getirme kavramından vazgeçildiği için mi böyle bir tercih yapıldı? Zira haftalık yayınlanan bir animasyon uyarlamasında film serisinde önemli yer edinen bir konu farklı yorumlanmış oldu. Belki filmleri izleyen pek çok izleyici haberdar bile olmamıştır bu bölümden.

6 Beğeni

Expanded Universe’ten vazgeçilmesiyle ilgili yorumunuz nedir? İlerde bazı öyküler dahil edilir belki ama Return of the Jedi sonrasındaki dönem için çok daha iyi öyküler mevcuttu orada.

Ayrıca Star Wars’ın ardından en sevdiğiniz film serisi nedir?

6 Beğeni

Sizce The Mandalorian’da Yoda öyküsü nasıl sonuçlanır? Doğrudan ödül avcısı maceralarına odaklansalar daha iyi olmaz mıydı. Bu haliyle seyircilerin bir bölümünün finalden memnun kalmama ihtimali yüksek gibi.

4 Beğeni

Sizin için en özel karakter ve bu karakterin özel olma sebebi nedir?

7 Beğeni

Sorular keyifli geliyor, teşekkürler :slight_smile: Devam…

26 Beğeni

Seride en güçlü üç Jedi ve üç Sith karakteri hangileridir sizce? Yeni üçleme bu anlamda çok bir şey katmadı bence öyküye. Snoke dikkat çekiyordu ama tahmin ettiğim gibi olmadı

Benim sıralamam: Mace Windu, Yoda, Kit Fisto. Palpatine, Vader, Dooku.

5 Beğeni

Palpatine’in Aragorn gibi yöneticilik kanı taşıması hakkında ne düşünüyorsunuz? Rey’e alenen kanlarında bulunan imparatorluk vasfı doğrultusunda tahta geçmeyi teklif etti. Bunun nedeni bir şekilde bütün sith ehlini(?)içinde barındırıyor oluşu gibi basit bir neden mi?

4 Beğeni

The Phantom Menace bana göre serinin en iyi 2-3 filminden biri. Sizce diğer filmlerin gerisinde görülme sebebi ilk üç filmin ardından yeni karakterlerle gelmesi mi, filmin teknik yönleri mi?

4 Beğeni

Bence teknik yönler ve baya sıkıcı kötü bir film olması.

1 Beğeni