Gezi Rehberi ­čŚ║

Selamlar herkese :v:t3: Uzun u─čra┼člar sonucu; dersler denklesmiyor yok efendim d├Ânem uzayacak, kurul karar─▒ c─▒kmayacak diye diye hatta arkamda istifa etmis bir Erasmus koordinat├Âr├╝ b─▒rakarak ┼čuan Erasmus yap─▒yorum :upside_down_face: Bu ba┼čl─▒─č─▒ a├žmay─▒ da kendime hak olarak g├Âr├╝yorum. Mahalleli olarak gidip g├Ârd├╝─č├╝m├╝z yerleri payla┼č─▒r─▒z, hatta gormek istedi─čimiz yerleri de payla┼č─▒r─▒z birbirimizle.

11 Be─čeni

D├╝nya bizim evimiz podcastini tavsiye ederim.

10 Be─čeni

├ľnce erasmustakiler anlatmaya ba┼člas─▒n o zaman.

4 Be─čeni

Kayseri gezisi kapsam─▒nda bug├╝n gitti─čim 4 yer hakk─▒nda konu┼čay─▒m.

TAR─░H─░ ROMA HAVUZU (N─░─×DE)

Maalesef g├Ârd├╝─č├╝m zaman a┼č─▒r─▒ ├╝z├╝ld├╝m. Momonti, efes tayfa bu tarihi yerin kenar─▒nda durup alkol├╝n dibine vurmu┼člar. Sonras─▒nda da o ┼či┼čeleri havuza yollam─▒┼člar. Ger├žekten sinir bozucuydu. Ayr─▒ca Roma Havuzunu kapsayan alan─▒n i┼čletme hakk─▒na sahip ki┼čiler de hi├žbir temizlik yapmam─▒┼č. Yaz─▒k.

DEVEL─░ SULTANSAZLI─×I

KayseriÔÇÖde bulunuyor ve gayet g├╝zel asl─▒nda. Ama biz mevsiminden erken geldi─čimiz i├žin bir ┼čey g├Ârmedik. 1 ay sonra gelsek t├╝rl├╝ t├╝rl├╝ ku┼člar─▒ g├Ârebilirdik. ├ťzd├╝.

ERC─░YES DA─×I

Gayet g├╝zel bir alan. Fazlas─▒yla pahal─▒ ama kayak d├╝┼č├╝nenler i├žin. Biz k─▒zak ve teleferik kulland─▒k. E─člendik ve mutlu bitirdik. F─▒rsat─▒n─▒z olursa gelin.

TALAS

1200ÔÇÖl├╝ y─▒llardan kalma binalarla bezenmi┼č, tarih kokan bir yer. Ger├žekten insan─▒n ruhunu ok┼čuyor o atmosfer. En az─▒ndan benimkini ok┼čad─▒. Buraya daha ├Ânce de gitmi┼čtim ve yine ayn─▒ derecede etkilenmi┼čtim. Kayseri gezisinin en m├╝kemmel k─▒sm─▒yd─▒ benim i├žin.

5 Be─čeni

─░stanbul ├Âzelinde sorabilir miyim bu soruyu. ├ç├╝nk├╝ uzunca bir s├╝redir ─░stanbulda ya┼č─▒yorum fakat hi├ž tam anlam─▒yla gezmedim, nereler vard─▒r gezilecek? Sadece turistik anlamda de─čil ama , ┼čuras─▒ ├žok iyi manzaraya sahiptir, buras─▒ ├žok de─či┼čik olaylara sahne olur, ┼čuran─▒n kahvesi efsanedir falan gibiÔÇŽ

Neresi vard─▒r gezilecek, g├Âr├╝lecek?

1 Be─čeni

Ben 2 y─▒l ├Ânce gitti─čim zaman oturdu─čum yeri s├Âyleyeyim. ├ťsk├╝darÔÇÖda K─▒z Kulesi manzaral─▒ bir yer vard─▒. Yast─▒klara oturuyorsun. ├çay─▒n─▒ vs getiriyorlar. A┼č─▒r─▒ be─čenmi┼čtim ama ┼ču an tam neresindeydi ├ťsk├╝darÔÇÖ─▒n ├ž─▒karam─▒yorum.

Edit: A├ž─▒k havadas─▒n

3 Be─čeni

Kendime o kadar zaman ay─▒ram─▒yorum ki bo┼č kalan zamanlar─▒mda deniz kum ve g├╝ne┼č neredeyse g├Âr├╝lmesi gereken yer oras─▒ oluyor. Gerisi pek ├Ânem arz etmiyor

├ťsk├╝dar sahil oras─▒

@AkkurtBey bey ─░stanbulÔÇÖda ya┼č─▒yorsan Sultan Ahmet b├Âlgesini gezmi┼čsindir b├╝y├╝k ihtimalle ama S├╝leymaniye camisine gitmemi┼čsindir. S├╝leymaniye caminin manzaras─▒n─▒ pek bilen yok. Galata Kulesini manzaras─▒ndan daha iyi bir manzaras─▒ var S├╝leymaniyenin. S├╝leymaniyeye gitmi┼čken bir kuru fasulye de yersin g├╝zel yap─▒yorlar. Ayr─▒ca Rumeli Hisar─▒na gitmeni fazlas─▒yla tavsiye ederim.

1 Be─čeni

Selamlar herkese :raised_hands: ─░lk olarak ya┼čad─▒─č─▒m ┼čehri anlatmak isterim. Tam olarak 3 haftad─▒r PolonyaÔÇÖn─▒n Bydgoszcz ┼čehrindeyim. Nas─▒l telaffuz edilece─čini de bir hafta kadar ├Ânce ├Â─črenebildim, bidgo├ž┼č gibi bir ┼čeylerÔÇŽ ├ťlkenin kuzey kesiminde kalan, k├╝├ž├╝k, g├╝zel, sakin bir ┼čehir. Havas─▒ tabii ki so─čuk. Adanal─▒ oldu─čum da d├╝┼č├╝n├╝l├╝nce bana g├Âre hava epey so─čuk. Ama b├Âyle s─▒k─▒ s─▒k─▒ giyinince gayet g├╝zel idare ediliyor. ┼×ehirde gidip g├Âr├╝lebilecek yerler s─▒n─▒rl─▒ say─▒da, fakat her yerde 2. D├╝nya Sava┼č─▒ÔÇÖn─▒n izleri hissediliyor. Hatta milli bir park olan My┼Ťl─ÖcinekÔÇÖin orman─▒nda derinlere y├╝r├╝rseniz 2.D├╝nya Sava┼č─▒ÔÇÖndan kalma par├žalar bulabilece─činiz s├Âyleniyor. Gezip g├Âr├╝lmesi gereken yerlerden birisi bu My┼Ťl─Öcinek park─▒. Zaten buran─▒n halk─▒ da ne zaman g├╝ne┼č ├ž─▒ksa kendini bu parka at─▒yor. K├╝├ž├╝k bir ┼čehir olmas─▒ndan dolay─▒ b├╝t├╝n ┼čehir merkezi 2 saat gibi k─▒sa bir zamanda gezilebiliyor. Brda nehri tam merkezden ge├žiyor ve ge├žti─činiz her yerde muhte┼čem bir manzara olu┼čturuyor. Ayn─▒ ┼čekilde gotik mimari ve neredeyse her yerdeki parke ta┼čl─▒ sokaklar─▒ da ├žok ho┼č g├Âr├╝nt├╝ler ortaya ├ž─▒kart─▒yor. Gelelim ┼čehrin simgesi olan ÔÇťMan Crossing The RiverÔÇŁ heykeline. Bu heykel PolonyaÔÇÖn─▒n Avrupa Birli─čiÔÇÖne girmesini temsil etmesi i├žin 2004 y─▒l─▒nda yap─▒lm─▒┼č.

Resimde heykelin solunda kalan kahverengi Art Nouveau bina ise ger├žekten hem i├ži hem d─▒┼č─▒ g├Âr├╝lmeye de─čer ana posta binas─▒.

Yemeklerine de─činecek olursak, maalesef ben hala ne yediklerini anlam─▒┼č de─čilim. 3 hafta oldu ama ┼čimdiden Adana Kebap yemeyi iple ├žekiyorum. En me┼čhur yemekleri Pierogi. ├çok abart─▒lacak bir tad─▒ yok, fakat yenilir yani. Mant─▒ya benziyor biraz, i├žine her ┼čeyi koyuyorlar neredeyse. Bizim gitti─čimiz restoranda 38 farkl─▒ ├že┼čit pierogi vard─▒. Hem ha┼člay─▒p yiyorlar, hem k─▒zart─▒p, hem tatl─▒ olarak yiyorlar, hem ana yemekÔÇŽ Ayn─▒ zamanda her markette haz─▒r pierogi bulmak m├╝mk├╝n.

En me┼čhur tatl─▒lar─▒ ise P─ůczek. Tek kelimeyle bay─▒l─▒yorum. Donut gibi bir tatl─▒ ama ├žok ├žok daha iyi. ─░├žine marmelattan kinder ├žikolataya kadar her ┼čeyi koyuyorlar. ├ç─▒lg─▒nlar gibi yiyorlar. P─ůczek f─▒r─▒nlar─▒n─▒n ├Ân├╝nde uzun uzun kuyruklar oluyor her zaman. Hatta bu per┼čembe g├╝n├╝ PolonyaÔÇÖda Fat Thursay g├╝n├╝yd├╝. Fat Thursday geleneksel bir hristiyan bayram─▒ym─▒┼č. Fat ThursdayÔÇÖde yiyebildikleri kadar ┼čekerli ┼čeyler yiyip, bu per┼čembeden itibaren PasklayaÔÇÖya kadar 40 g├╝n s├╝ren de─či┼čik bir oru├ž s├╝recinin i├žine giriyorlarm─▒┼č. Biz de taze taze P─ůczekÔÇÖimizi yedik per┼čembe g├╝n├╝.

Gece hayat─▒na gelecek olursak ├žok fazla mekan yok ama var olan mekanlar olduk├ža iyi. Belki de ben Erasmus ├Â─črencisi oldu─čumdan e─členiyorumdur, bilemiyorum. Her pazartesi KubyrkÔÇÖde karaoke her ├žar┼čamba SodaÔÇÖda parti olarak ilerliyor. Onun d─▒┼č─▒nda da ekstra etkinlikler yap─▒l─▒yor tabii ki.

─░lk ba┼člarda ufak tefek s─▒k─▒nt─▒lar tabii ki ya┼čad─▒m. Farkl─▒ bir ├╝lke, bamba┼čka bir ┼čehir. Halk genel olarak ─░ngilizce bilmiyor, Leh├že ise ├žok zor. Bakal─▒m ├Â─črenmeye ├žabal─▒yorumÔÇŽ Hala her g├╝n kayboluyorum, art─▒k al─▒┼čt─▒mÔÇŽ PolonyaÔÇÖya gelecek olan varsa gelmeden muhakkak Jakdojade uygulamas─▒n─▒ indirsin. Elimiz aya─č─▒m─▒z o uygulama, yolumuzu onunla buluyoruz. Oryantasyonun ilk g├╝n├╝ bize ilk s├Âylenen ┼čey JakdojadeÔÇÖya her zaman g├╝venin oldu. Erasmus hayat─▒ ├žok g├╝zel, gayet e─členceli. ─░mkan─▒n─▒z varsa muhakka Erasmus yap─▒n gen├žler. ┼×imdilik akl─▒ma gelenler bu kadarÔÇŽ

22 Be─čeni

├çok g├╝zel foto─čraflar ├žekmi┼čsin. :+1:

donuts

3 Be─čeni

Ayl─▒k ne kadar harc─▒yorsun 500ÔéČ yetmiyordur herhalde.

1 Be─čeni

Yok hay─▒r, yetiyor. Hatta cok daha az─▒ bile yetiyor. Ben ayl─▒k 300ÔéČ civarinda bir miktar harciyorum, ayarladigim gezileri de her ay kendi har├žl─▒─č─▒mdan kenara koyuyorum. Buran─▒n halk─▒ zaten yakla┼č─▒k 350 euro asgari ├╝cret al─▒yor, ev ge├žindiriyor bu maasla bana da gayet rahat 300ÔéČ yetiyor. Market alisverisi cok ucuz, kald─▒─č─▒m yurt ├╝niversitenin yurdu o da cok ucuz. Yetiyor yani

2 Be─čeni

Valla bu sene s─▒rf orda para yetmez diye ba┼čvurmad─▒m. ┼×imdi bir iki arkada┼ča ├ž─▒kt─▒ onlar gidiyor ben de arkalar─▒ndan bak─▒yorum.
Neyse seneye art─▒kÔÇŽ

1 Be─čeni

Hadi ya, seneye olur dedigin gibi. Ama para yetiyor merak etme. Burada hastahanede hem┼čirelerle sohbet ettik, aylik 400ÔéČ al─▒yorlarm─▒┼č. Devlet bana aylik 300ÔéČ veriyor. Polonya icin para yetiyor diger ulkeler icin ayn─▒ durum olur mu bilemiyorum ama sanm─▒yorum

1 Be─čeni

Cidden para yetmez diye mi ba┼čvurmad─▒n LUL.

2 Be─čeni

Para laz─▒m o kadar borcun alt─▒na girdik.

d0ru ├╝stad. Beraber ayn─▒ yere denk gelecek olsak ibretlik maceralara imza atard─▒k da i┼čte geliriz ama geri geri senin deyiminle.

1 Be─čeni

O zaman ÔÇťWe say next year. But next year ainÔÇÖt gonna save us.ÔÇŁ
@Ars.Gazeteci

3 Be─čeni

Seneye nereye gidiyon olm 5.y─▒lda m─▒ gidicen ?

Bizim b├Âl├╝m 7 y─▒ll─▒k de─čil mi :thinking: