FRP-Buyrun Gelin

Öncelikle selamlar, başlığı nereye açacağımı bilemedim buraya açtım.

Şimdi kurgu biraz acemice gelebilir. Ben bunu aslında roman gibi yazmak istemiştim ama öyle bir becerim yokmuş meğer, ehe.

Şimdi durum şöyle, siz bana en sevdiğiniz kurgusal evrenleri söyleyeceksiniz, ben size oradan bir ırk ve sınıf vereceğim, ama karakterlerin geçmişi olsun falan filan, bunlar hep size ait olacak. Bir örnek vermem gerekirse şöyle;

ATLA evreninden bir ateş bükücü ve kılıç ustası, LOTR evreninden bir elf var elimizde. Bunların dünyasında saniyelik bir kapı açılıyor. Hatta kapı gibi bakmayın, en yakındakini içine çeken bir yırtık işte. Herkesin karakteri farklı evrenlerden benin yarattığım bir evrene düşecek. Kişi sayısına bağlı olarak başlama konumunuz değişecek.

Asıl amacınız, evreninize geri dönmek. Eğer o evrende kalmak isteyen olursa da olur. Ama şöyle bir durum var, bir Jedi orta çağa benzeyen bir ortamda ya peygamber olur çıkar ya da yakarlar.

Bu arada kurgunun kendisine ait bir karakter kağıdı olacak. Normal değerler dışında ben sizden gerçekçiliğe yakın olarak uykusuzluk, açlık ve susuzluk gibi değerlerinizi de kontrol etmenizi bekliyorum.

Ama şöyle de bir durum var, dediğim gibi DM olma konusunda pek başarılı olmayabilirim, fazla bir deneyimim yok, ama kurgu benim kafamda oturdu. Eğer değiştirmek istediğiniz, burada bu olur mu dediğiniz bir şey olursa veya bana yardım etmek isterseniz çok güzel olur.

7 Beğeni

Marvel evreninden bir karakter istiyorum.

2 Beğeni

Öyle olmuyor, direkt karakteri vermeyeceğim. Sen bana olmak istediğin karakterleri söylersin, ben de ona göre ayarlarım bir şeyler.

2 Beğeni

Oynadığım son frp’de genel ev işleten bir din adamı olmuştum. Eğer oyun dönerse benzer bir karakter olmak isterim.

2 Beğeni

Iron Man o zaman. Sormanız hata

2 Beğeni

Kalemi keskin bir yazar rica etsem -eğer kafandaki sisteme de oturuyorsa- olur mu? Bir de merak ettim, forum üzerinden sıra bazlı mı oynatacaksın yoksa kafanda oyunun oynanışı için bir yöntem belirledin mi, spesifik bir saat-günü olacak mı?

2 Beğeni

Pengolodh, Orta-dünya

Özet

Pengolodh, Gondolin Noldolarından(Noldor=Noldolar, noldo:bilge)bir ‘arif’(loremaster kelimesini bu yazıda arif şeklinde çevireceğim)idi. Nevrast’ta bir Noldorin lordu ve Sindarin leydisinden doğmuştu. Turgon Tumladen’deki saklı şehri Gondolin’i inşa ettiğinde Pengolodh da halkı ile birlikte buraya göçtü. Lambengolmor’un bir üyesi olarak “Noldor Âlimi” şeklinde bilinirdi(Lambengolmar->lambe-dil+ingolmo-arif) ve Fëanor ile Rúmil’den beri en büyük arifler arasında sayılırdı.
Pengolodh Gondolin’in düşüşünden Tuor ve Idril ile birlikte kaçarak Sirion Limanları’na dek takip etti onları. Aman Yıllıkları’nı burada yazdığı düşünülür ki bu eserin Rúmil’inkinin bir düzenlemesi olduğu da söylenir.
Ayrıca Sirion’da kaldığı süre içerisinde Pengolodh, işlerinden en büyüğünü yaparak Doriath’tan kaçan mültecilerden aldığı bilgiler üzerine Cirth yazı sisteminde yazılmış belgelerin kopya ve ekstrelerini çıkardı. Gazap Savaşı sonrasında en azından bir süreliğine Lindon’da kaldığı, bu süreçte Dúnedain’ın da onun eserlerini kopya edebildiği düşünülür.
Ikinci Çağ’ın geç vakitlerinde Ereinion Gil-galad’ın krallığında ikamet etti. Pengolodh, Khazad-dûm’da giden az sayıdaki elften biridir ve bu ziyaretinde cüce dili Khuzdul’u da öğrenmiş olması mümkündür. Pengolodh, elfler ve Sauron arasında savaş ile Eregion’un düşüşü esnasında Tol Eressëa’ya giderek Ortadünya’yı terk eden ariflerin sonuncusu olmuştur.
Pengolodh bir Sindarin ismidir, ‘öğreten bilge, irfan sahibi’ anlamlarıyla ilişkilendirilir{pen-kimse, kişi+golodh-arif, bilge} Quenya versiyonu Quendingoldo, Quengoldo şeklindedir.
Tol-Eressëa’da yaşadığı süreçte Tavrobel(Tathrobel) isimli bir köyde yaşamıştır. Yüzyıllar sonra Ælfwine(başka bir yazıda anlatılacak)onunla burada konuşmuştur(bkz. Dangweth Pengolodh)

2 Beğeni

İlk defa böyle bir şey yapacağımdan ötürü amatörlüğümü mazur görün. ATLA evrenini çok sevdiğim için o evrenden henüz güçlerinde olgunlaşmamış bir ateş bükücü olmak isterim.

3 Beğeni

Benim de ilk seferim olacak o yüzden evrenine tam hakim olamadığım bir karakteri hiç etmek istemem. Oyunu simlendirmek adına Winx evreninden kendi halinde takılan bir peri olayım diyorum eheheh. Eğer spesifik bir seçim gerekiyorsa ışık perisi diyorum :).

2 Beğeni

Kendine hızla taraftar toplayan, yeni bir din kurma arefesindeki mistik güçlere sahip bir ada vaizi olmak isterim. GoT evreni makuldür.

-karakter esinlenmesi : milton (şeytanın avukatı)

3 Beğeni

Bende oynayabilir miyim?

2 Beğeni

Sizi biraz şaşırtayım, Orta-Dünya’dan Cadı-Kral olabilirim ben de.

2 Beğeni

Belirli bir sebepten ötürü Jedi Order’dan atılmış bir Jedi Knight olmak isterim.

2 Beğeni

Ben tatlış bi hogwarts öğrencisi olmak istiyorummm :hugs:

3 Beğeni

Ben de Star Trek evreninden kaptan Picard olmak isterim. (Bu arada benim de ilk FRP deneyimim olacak, heyecanlandım bak şimdi)

4 Beğeni

Bu çok iyiymiş, Picard Orta Çağvari bir fantastik dünyaya düşer ve buradan kurtulmanın yollarını arar. Bu fikir bana TOS’deki Wild West bölümünü hatırlattı.

3 Beğeni

Arkadaşlar ben discord üzerindeb oynarız diye düşündüm ama çok kalabalığız ve benim gibi bir yeni yetme GM’in bunu idare etmesi zor. Bu yüzden grubu ikiye ayırmayı teklif ediyorum.

3 Beğeni

Şimdiye kadarki forum etkinliklerinden edindiğim tecrübeyle naçizane bir öneride bulunayım. Ayırmadan devam edin çünkü başlangıçtaki sayıyla oyunun sonundaki sayı muhtemelen aynı olmayacak. :roll_eyes:

Hevesle başlanıyor ama devamını getirebilmek vakit isteyen iş, herkes ayıramayabilir. Umduğu gibi olmadığı için devam etmeyenler de olabilir.

4 Beğeni

Mantıklı bir öneri aslında, ama komple iki farklı oyun olsun demiyorum. Başlangıç bir şekilde yapıldıktan sonra bunlar bir şekilde hallolur diye düşünüyorum umutla :frowning:

1 Beğeni

Oyun sonunu geçtim discord grubundaki sayı buradakinin muhtemelen yarısı olacak. Oyunun gidişatına göre sabit kalır veya daha da azalır. Bölmeye gerek yok bence. Kalabalık da olsa başlansın olmadı sonrasında hikayeye uydurup bölersin.

5 Beğeni