Foundation (Vakıf)

Hem kitapları, hem de gelecek dizi için çıkan haberleri konuşabiliriz.

İkinci kitabı okuyalı bayağı oldu. O yüzden basitlik derken ne demek istediğini anlayamadım?

5 Beğeni

En son nisan ayında Showrunner’ın işi bıraktığı duyurulmuştu. Bu diziyi izlemeye baya var daha sanırım

Dizi’nin yapımcısı David S. Goyer bazı işlerini çok sevsem de bazılarını hiç sevmem o yüzden çok korkarak bekliyorum bu diziyi

3 Beğeni

David s goyer ne yapacaği belli olmayan bir insan çok dengesiz melkora katiliyorum ama geldiğinde izlerim tabiki de yine bir merak var.Şuan butun streaming servisleri bir fantastik/bilimkurgu bulsak da sömürsek peşinde.

2 Beğeni

En son böyle bir haber geldi yalnız.

Bu arada Jonathan Nolan dizileştirecekti bu eseri çok sevinmiştim habere hala ekiptemi ?

Not : Yuh bu dizi 2014 te duyurulmuş lan.

2 Beğeni

Doğrudur ben görmemiş olabilirim

1 Beğeni

Nolan’dan geçeli çok oldu. Onun HBO ve Amazon ile antlaşmaları var. Yüzüne bile bakmaz.

3 Beğeni

Neyse ya en azından Apple’ın yaptığı en yüksek bütçeli şey olacakmış. Adam akılli CGI ve Sinematografi görmek istiyorum keza hikayede.

Apple şuan müthiş para döküyor dizilerine beni o taraftan tavladı allahtan.

See fragmanı müthiş prodüksiyonlu birşey gibi duruyor. Bölüm başı 15 M harcandığı açıklandı geçen hafta. The Morning Show içinde sırf oyuncular için bölüm başı 15 Milyon dolar harcamış. GoT’un bütçesinden daha fazla ediyor bu rakamlar.

Yani en azından para konusunda sıkıntıları olmadığı kesin. En azından o var.

4 Beğeni

Evet bu mega şirketlerin bu sektore girmesi iyi oldu gibi hissediyorum.Güzel işler gorucez

2 Beğeni

Başlığın adını Vakıf yapsak. Edebiyat eserlerinde Türkçe başlık kullanılmasını şahsen daha çok seviyorum ve birçok kişinin de öyle düşündüğüne eminim. Bir de sadece kitapları okuyup dizi dünyasını takip etmeyenin bulması daha kolay olur. :slightly_smiling_face:

3 Beğeni

Parantez içinde Vakıfta yazabiliriz bencede.

3 Beğeni

Aslında dediğin şekilde yapacaktım ama anketi orijinal isimlerle yapınca başlığı da bu şekilde açmaya karar verdim. Buggy’nin dediği gibi parantez içine aldım.

1 Beğeni

Muhtemelen galaksiye yayılmış bir imparatorluk fikrini daha iyi işleyen Dune’dan(evet, konuları biraz farklı sayılır)sonra okumuş olmam Vakıf serisini basit bulmamda önemli bir etken. Çünkü kurgunun bilim yönü çok az irdeleniyor. Twistler çok klişe. Elbette dönemine göre önemli bir eser fakat bu dönemde onun yerini tutacak daha iyi eserler olduğunu düşünüyorum. Vakıf serisini bitirmek isterim, önemli bir eser ama baydım. Üçüncü kitap sırasında bile dayanamadım. Hemen sonrasında Zaman Çarkı okuyacak olmanın verdiği baskı olabilir bu baygınlığın sebebi ama benim için Vakıf, bilimkurguya giriş olabilir ancak. Eğer bilimkurguda biraz yol almışsanız(ki kendimi böyle göstererek övme niyetim yok)Vakıf’ın kurgusu basit geliyor. Hele entrikalı romanlardan sonra basitlik tat kaçırmaya başlıyor.
Her neyse, umarım pek çok kişi için önemli bir yeri olan seriyi kötülemeye çalıştığım düşünülmez. Vakıf okuyan candır bu arada, saygılarla Hari Seldon hocamefendimfilanları

3 Beğeni

Dune bana hep, karakterleri ve olaylarıyla ön plana çıkan, Vakıf ise fikirleriyle ön plana çıkan bir seri gibi gelmiştir. Okuduğum kadarıyla Asimov’un olay örgüleri ve karakterleri sıradan oluyor. Ama fikirleri o kadar güzel oluyor ki sürekli üstüne düşünmekten kendimi alıkoyamıyorum. İki seriyi de çok severim ve ikisinin yeri ben de ayrıdır. Asimov’u birine benzetecek olsam bu kişi Arthur C. Clarke olur sanırım. Çünkü Frank Herbert daha bir edebiyat adamı. Bu arada şu dönemde okuduğumda Katır twisti bana değil de karakterlere yapıldığını düşündüğümde benim için sorun olmuyor. Sen bir sorun olduğunu anlıyorsun zaten, insanlar bunu neden anlamıyor diyorsun ama meğerse insanları manipüle ediyormuş.

1 Beğeni

Ama neden manipüle ediyor? Alelade bir halka açık alanda rastladığı iki kişiyi manipüle edip gemilerinde onlara eşlik etmesi filan çok manasız geliyor bana.

1 Beğeni

Vakıf’ın içine sızabilmek ve İkinci Vakıf’ın yerini öğrenebilmek için.

1 Beğeni

Bunların Vakıf’tan olduğunu nasıl anladı onca insan arasında?bu soruyu unutmuş veya okurken kaçırmış olabileceğim şeyler ihtimali sebebiyle soruyorum

1 Beğeni

Bu sorunun cevabını hatırladığımı ya da kitapta yazıp yazmadığını söyleyemem. Ama bindikleri gemiden, konuştukları aksandan ya da büyük bir plan kurduğunu ve İmparatorluk zaten kendisinin olduğu için ajanları olabilir. Bir de Katır çok güçlü biri. Uzaktan bile insanları hissediyor olabilir. Belki de oraya gelmelerinin sebebi bile Katır olabilir ki bu daha güçlü bir ihtimal.

2 Beğeni
3 Beğeni

Geçenlerde yeniden başladım, ilk kitabın başındayım o yüzden sırf o kısımla ilgili görüşlerimi belirteceğim. kitabın ilk başlarında bence çok iyi bir muhafazakarlık eleştirisi var onun dışında psikotarih şu ana kadar okuduğum ve izlediğim şeyler arasında en havalı şeylerde top 10’a rahat girer ve bu 2. kitapla ilgili bişey ama kitap duyguyu çok iyi veriyor ebling mis ölünce kitaba tükürmüştüm.

1 Beğeni

Ben bunun üç kere ortasına geldim ve devam edemedim çeşitli sebeplerle. Sen bitirmişsin bir daha okumuşsun. Şimdi 1984’ü tekrar okuyorum, bitince bunu da tekrar okuyayım ayıp oluyor kitaba. Teşvik edici oldu gönderin, teşekkürler.

2 Beğeni