Forumda Üye Kategorileri ve Yetkiler

Merhabalar,
Bugün itibarıyla forumda 10 üye bir üst level’a geçtiği için tabloyu netleştirmek adına böyle bir konu açmakta yarar var diye düşündüm.

Forumda kullandığımız platformun kendi özelliği olarak 5 ayrı üye kategorisi bulunmakta. İlk kategori yeni kayıt olan kullanıcılara veriliyor fakat üyelerin çoğunu önceki forumdan tanıdığımız için bu kategori yerine doğrudan bir üst kategoriden başlatıyoruz üyelikleri.

Bu bağlamda forumdaki üye kategorileri şu şekilde:
1- Acemi Kullanıcı
2- Üye
3- Müdavim
4- Moderatör

Acemi Kullanıcı kategorisine geçmek için gerekli şartlar şu şekilde:

• 5 adet konu oluşturmak
  • 30 adet ilet okumak
  • 10 dakika boyunca ileti okumak

Bu kategoride olan üyeler günlük 50 beğeni verebiliyor, 20 adet özel mesaj atabiliyor. Moderatörlere ileti bildirme sınırları da yine 20 adet. Kendi iletilerini düzenleme sınırları da 30 iletiyle sınırlı.

Üye kategorisine geçmek için gerekli şartlar şu şekilde:

• 20 adet ileti oluşturmak
  • 100 adet ileti okumak
  • 60 dakika boyunca ileti okumak
  • 15 gün siteye girmek (üye girişi yaparak)
  • 1 beğeni almak
  • 1 beğeni vermek
  • 3 konuya yanıt yazmak

Bu kategoriye geçen kullanıcıların beğeni verme limiti 75’e yükseliyor.

Müdavim kategorisine geçmek için gerekli şartlar şu şekilde:

• Son 100 gün içinde 80 gün siteye girmek (üye girişi yaparak)
  • Son 100 gün içinde 50 konuya yanıt yazmak
  • Son 100 gün içinde açılan konuların %50’sinin okunması
  • Son 100 gün içinde yazılan iletilerin %50’sinin okunması
  • Son 100 gün içinde 500 adet ileti okumak
  • Son 100 gün içinde yazılan iletilerin 5 defadan fazla moderatörlere raporlanmaması (sadece kabul edilen bildirimler geçerli)
  • Son 100 gün içinde 500 beğeni vermek
  • Son 100 gün içinde 1000 beğeni almak

Bu kategoriye geçen kullanıcıların beğeni verme limiti 100’e yükseliyor. Sadece Müdavim kategorisindeki üyelerin görebileceği kategorileri okuma imkânı oluyor. Şu an Müdavim Lounge gibi bir bölümümüz yok, ileride olur mu bilmiyorum.

Genel olarak durum bu şekilde. Öncelikle şunu belirteyim, kategori gerekliliklerinin hepsinin sağlanması gerekmiyor. Bir kısmı olsa da o kategoriye geçilebiliyor. Bununla birlikte, bu mevcut şartlar artırılabilir ya da azaltılabilir. Dolayısıyla değişmesini istediğiniz bir bölüm olursa üzerinde konuşulabilir. Sadece tablo biraz daha netleşsin diye bu sayıları paylaşmanın uygun olacağını düşündüm.

Tahmin edeceğiniz üzere bu kategoriler forumda ayrıcalık anlamına gelmiyor, elbette kurallar yine herkes için geçerli.

Konuyla ilgili sormak istediğiniz bir husus olursa bu başlığı kullanabilirsiniz.

6 Likes

Anladığım kadarıyla beğeni ve ileti raporlama sınırından söz ediliyor?

Bence makul bir sınırlama, zira birden fazla profil açarak iletilerin beğenilmesi ve raporlanması sürecinin manipüle edilmesinin önüne geçiyor. Yazdığım metnin son bölümlerinde de belirttim zaten, bu sistem bir ayrıcalık tanımıyor. Sadece forumdaki çoğu kişinin “tanıdığımız bir üye, yabancı değil” olarak görmeye başladığı kişilere daha fazla opsiyon sunuyor.

Sınırlardan ziyade böyle bir modelin olmasından söz ediyorsan, o da aynı şekilde belirttiğim gibi forumun varsayılan bir özelliği. Üyelerin de alıştığı ve beğendiği bir özellik olduğu kanaatindeyim.

1 Like

+rep sistemi gelsin ya, nostalji yapalım

Söylediklerine katılıyorum ama level atlama sınırları biraz uçuk geldi bana.

Müdavim kategorisi için gerekli olan şartlar biraz yüksek gibi duruyor fakat forumu düzenli takip eden kullanıcılar için çok da ulaşılamayacak oranlar değil aslında. Öte yandan Müdavim kategorisinde yer alan üye sayısının da çok yüksek olmaması daha iyi olur kanaatindeyim.

Diğer kategoriler zaten ulaşılabilir durumda.

1 Like

Konu dışı ama müdavimlik şartlarından olan belli miktarda beğeni yapma zorunluluğu mantıklı değil.

3 Likes

Son 100 gün içinde 500 beğeni vermek gerekiyor. Bu sürede yaklaşık 30 bin gönderi yazılıyor forumda, en azından 500 tanesini beğenirsin bence. :slightly_smiling_face:

4 Likes

Daha önce paylaştığınız görselde 1000 diye hatırlıyorum, 500 makul.

Verdim laykı, kaldı 80. Bir iki gün Oktay’lık yapayım.

3 Likes

@shine sana hesabın şifresini versem benim için 111 kişi beğenir misin? Çok üşeniyorum.

5 Likes

Kanka ben başladım fazla kaçırmışım 506 oldu, aman dikkat.

4 Likes

Günlük beğenme limiti kaçtı la?

2 Likes

86 beğeniye rağmen ulaşamadım, 100 falan sanırım.

1 Like

Yeni kayıt olanlarda 100. Üye kategorisine geçenlerde 200.

Bu arada 500 beğeni son yüz gün içinde olması gerekiyor. Profilinzde görülen beğeni sayıları kayıt olunan tarihten bugüne kadarki toplam sayı.

3 Likes

Forum açılalı ne kadar oldu yav :d

Bu arada muavimlik şartlarını net belirtmiyordunuz sanırım ama belli başlı şeyleri attığınız bir görsel vardı. Onu bulamadım, elinizin altındaysa tekrar atabilir misiniz?

1 Like

Ohoo neyse saldım müdavimliği orada sonkule yazarı yazıyor Ne kadar söz verdiğim hiçbir yazıyı zamanında yazmasam da… Joker dışında da hiçbirine üşengeçlik dışında bahanem yok :stuck_out_tongue: yeter bana şimdilik.

Belki bir ara shine ı falan ikna edersem iki günlüğüne veririm hesabı bir el atarsa artık bakarız

3 Likes

22 Şubat’ta açıldı. :slight_smile:

Müdavimlik ile ilgili detaylar alttaki başlıkta mevcut.

Daha önce paylaşılan tabloda sistemin otomatik olarak kriterleri nasıl kontrol ettiği gösterilmişti. Ulaşılması gereken sayılar kapatılmıştı resimde, yine de incelemek isteyen olursa o gönderi de aşağıda.

1 Like

Ben 23 şubatta üye olmuşum benim gibilere müdavimlik değil old one ne bileyim ancient one falan verin.

3 Likes

Ancient One güzelmiş, oraya bir “Ancient One” yazmanızı rica edeceğim.

4 Likes

Bu şartlar, özellikle ortadaki şart sağlıklı mı sizce?

%C4%B1kh

Yaşlılar konseyinde takılalım biz dişçi.

2 Likes