Formula 1 Grand Prix 🏁

Formula 1 ile ilgili her şey bu başlıkta. :checkered_flag:

6 Beğeni

Bu sabah Çin Grand Prix’i sonlandı, sıradaki durak iki hafta sonra Azerbaycan.

1 Beğeni

1 Beğeni

Kim kazandı Çin de ?

1 Beğeni

Hamilton. Mercedes duble yaptı.

1 Beğeni
1 Beğeni

Sürpriz sonuç diyebilir miyiz.

:rofl:

Hollanda GP’si 35 yıllık aranın ardından Zandvoort pistiyle 2020’de F1 takvimine geri döndü.

Çok ümitliydik bu sene, mercedes yine sıçtı ağzımıza. 5 yarış duble yaptılar. Sezon bitti bile.

1 Beğeni

Artık yarışları izlemiyorum bile.
Rekabet kalmadı.

Bence Ferrari-Mercedes-Red Bull rekabeti ve Best of the Rest dediğimiz sıralama altı takımların kendi arasındaki rekabeti güzel.

Ama Renault’nun dünya şampiyonuluğu yaşaması imkansız gibi bir şey tabi.

"Pistteki güvenlik önlemlerinin yetersizliği nedeniyle başlatılan boykotun başarılı olamamasının ardından katıldığı 1976 Almanya gp’de neredeyse hayatına mal olan bir kaza geçirdi. sıkıştığı aracı alev alınca, yüzünde ciddi yanıklar oluştu ve akciğerleri dumandan zarar gördü.

2 yarış kaçırdıktan sonra olağanüstü bir geri dönüş yaptı ve Japonya’daki son yarışı pist şartlarının tehlikeli olduğu gerekçesiyle bırakmasının ardından 1976 şampiyonluğunu rakibi James Hunt’a karşı bir puanla kaybetti.

1982’de McLaren ile Formula 1’e geri döndü.
Üçüncü şampiyonluğunu 1984’te McLaren’da takım arkadaşı Alain Prost’u yarım puanla geçerek kazandı."

Formula 1’in en muhteşem hikayelerinden birine sahip olan Niki Lauda, bugün hayata gözlerini yumdu… Huzur içinde uyu, efsane.

Rush filmi, benim için yeri ayrı olan özel filmlerden biri artık.

3 Beğeni

Hazır Kanada GP’si yaklaşırken, o efsanevi 2011 Kanada GP’yi hatırlayalım;

Hayatımda, böylesine heyecan ve gerilim dolu bir spor müsabakasını çok nadir izlemişimdir. Yine bu anları izlerken gerim gerim gerildim, tüyler diken diken…

Yine bir Kanada GP, yine efsanevi bir olay… Vettel’in tarihe geçtiği anlar;

Formula 1’i takip etmeyeli çok oldu ama bugünkü olaydan sonra şampiyonu merak etmeye başladım şimdiden. Son 5 senenin şampiyonlarını sorsanız muhtemelen cevaplayamam ama bir anda ilgimi çekti tekrardan.

1 Beğeni

Yıllardır Formula 1 izlemiyordum. Vettel’in birinci sıradan start alacağını duyunca izleyeyim dedim. Acayip bir yarış oldu.
Çok kararsız kaldım ama hakemlerin verdiği 5 sn ceza kararı doğru gibi.

Burada olay FIA ve Mercedes’le alakalı… 2016’da Lewis benzer bir hareketi yaptığında ceza almazken, Vettel’e verilen 5 saniyelik ceza haliyle çok ağır bulunuyor. Ayrıca F1 efsaneleri ve otoriteleri de verilen cezanın çok haksız ve adil olmadığı görüşünde.

Eğer cezalandıracaksa, adil olmalılar. Bir sürücüyü koruyup, diğerinin elinden yarışı almamalılar. Zaten son yıllarda FIA, Mercedes için aldığı ve verdiği kararlarla insanları bu güzide spordan soğuttu yeterince. Bu olay da aslında tuz biber oldu…

1 Beğeni

Ferrari neden Mercedes takımını stratejik olarak yenemeyecek bu yarıştan sonra farkettim ve farkettiğim anda irkildim. Ufak detaylar da olsa, her detay şampiyonlukları belirliyor.

Yarışı kazanamayacağını anlayan Mercedes, Bottas 2. sıradayken telsizden emri veriyor ve Bottas’ın, Verstappen’e güçlük çıkarmadan teslim olmasını söylüyor. Dikkat ederseniz Max, Bottas’ı çok rahat avlıyor. Ama asıl olay bu değil, Mercedes, fırtına gibi gelen Max’i, Ferrari’den önce farkediyor ve o an stratejisini geliştiriyor. Daha atılacak çok turun olduğunu ve Leclerc’in geçileceğini anlıyorlar.

Burada amaç, şampiyonadaki rakibi ferrari’ye daha çok puan kaybettirmek. Max, Leclerc’i avlayarak, Lec’in 25 puan değil 18 puan almasını sağladı. Bottas ise 18 puan alacakken, 15 puan aldı. Vettel 4. Olduğu için 12, Hamilton ise 5.lik pozisyonuyla 10 puan almış oldu.

Ferrari’nin bu yarışta kazandığı puan 30, Mercedes’in ise 25. Ferrari 37 puan alıp, 12 puanlık bir fark atacakken sadece 5 puan fark oldu. Yarışın kazananı Max olsa da, bu hamleyle bence günün kazananı Mercedes, kaybedeni ise açık ara ferrari oldu.

2 Beğeni