Film Detayları

Filmlerde bilinmeyen detaylar, gözden kaçan ipuçları ve genel anlamda bilgilendirmeye yönelik post’ları burada paylaşalım.

4 Beğeni

Prisoners (2013)

Filmin son sahnesinde, Dedektif Loki (Jake Gyllenhaal) olay yerini son kez incelemeye geldiğinde uzakta radyo’dan Codex (Radiohead) şarkısının çaldığını duyuyoruz. Bu şarkı yapı bakımından film ile paralel çünkü belirli bir sonu yok, yarım kalmış gibi bitiyor. Prisoners’ın sonunda olan belirsizliği temsil ediyor.

tumblr_mwbr7ehF3A1qhhxd4o1_500

4 Beğeni

The Devil’s Advocate(1997)

Kevin Lomax(Keanu Reeves) karakterini filmin başında açık tonda bir takım elbise ile görüyoruz. Lomax’in takım elbiselerindeki bu ton film esnasında karakterin ahlaki pusulasının bozulmasıyla paralel olarak koyulaşıyor.

4 Beğeni

Blade Runner 2049 (2017)

Blade Runner evreninde Replikalar, gözlerini sol üst tarafa kaydırarak seri numaraları ile kendilerini belli ediyorlar. 2049’un başında çıkan yazılar seyircinin gözlerini sol üst tarafa kaydırmasını gerektirecek şekilde konumlandırılmış.

11 Beğeni

Interstellar (2014 - Christopher Nolan)

Farklı gezegenlere gönderilen astronotlardan Miller’ın gönderildiği gezegende geçen her bir saat, Dünya’da geçen 7 yıla eşit olmaktadır. Brand ile Cooper’ın bu gezegene indiği sırada arkada çalan soundtrackte duyulan her bir tik tak sesi Dünya zamanına göre 1 günü temsil etmektedir.

Yani her bir tik takta Dünya üzerinde 1 gün geçiyor.

8 Beğeni

Death Proof (2007)

Tarantino’nun Death Proof filmindeki bu sahnede duvarda Big Trouble in Little China filminde Jack Burton’ın giydiği tshirt yer alıyor.

2 Beğeni

Iñárritu, diyaloglara fazla yer vermediği filmde hikâye anlatımını tamamen izleyicinin içinde yaşıyormuşçasına izlediği görüntülere yüklemek istemiş.

Lubezki bu durumu şöyle açıklıyor; “Her şeyi sanki pencereden bakar gibi izletmek istedik. İzleyici ile karakter arasında hiç bir doku olmadan son derece temiz görüntüler elde etmemiz gerekiyordu. Bu amaçla 12mm - 20mm arası geniş açı objektifler kullanıldık. Bu geniş objektifler yakın plan yüz çekimlerinde distorsiyon yaratsa da bu özel ve zorlu hikâyenin anlatımında güzel yüzlere yer olmadığı için bir problem olmadı.”

-25 C derecedeki, zor çalışma şartlarından doğan şikayetlere bağlı olarak işi bırakanlar veya kovulanlar yüzünden ekip sürekli değişmiş. DiCaprio da çekim yaptığı, karlı, buzlu toprak, donmuş nehirler, ayı inleri, orman, vs gibi 30-40 mekanın profesyonel yaşamında rastladığı en zorlu çekimler olduğunu söylemiş.

Iñárritu ise kendini “Orkestrasında akortsuz çalan bir kemanı kovmaktan başka çaresi olmayan orkestra şefine” benzeterek çekim şartlarından hiç ödün vermemiş fakat sahnelerin kronolojik olarak çekiminde ısrar ettiğinde bütçeye yedi milyon dolar ilave yük bineceği için sekans sıralı olarak çekmek zorunda kalmış.

Zaten filmin başlangıç yapım bütçesi $60 milyon iken, önce $95 milyona, sonra $135 milyona çıkmış.

Yanlış olmasın ama şöyle bir bilgi de duymuştum, filmin neredeyse tüm sahneleri doğal ışıkla çekilmiş.

4 Beğeni

Olmaz, doğru bilgi. :ok_hand:

1 Beğeni

Home Alone’da Joe Pesci oynuyormuş. Filmi daha önce kaç defa izlemiş olmama rağmen yeni öğrendim.

2 Beğeni

0:33’te Frank Stallone, 1:50’de ise Sasha Czack yer alıyor.

2 Beğeni